Akcionářům/společníkům společnosti Telefónica O2 Czech Rebublic, a.s.,:
I. Ověřili jsme konsolidovanou účetní závěrku společnosti Telefónica O2 Czech Rebublic, a.s. (dále jen „Skupina“), k 31. 12. 2010 uvedenou na stranách 84–139, ke které jsme 18. února 2011 vydali výrok ve znění uvedeném na stranách 86 – 87. Ověřili jsme také nekonsolidovanou účetní závěrku společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. (dále jen „Společnost“), k 31. prosinci 2010 uvedenou na stranách 140–194, ke které jsme 18. února 2011 vydali výrok ve znění uvedeném na stranách 142–143 (dále jen „účetní závěrky“).
II. Ověřili jsme též soulad výroční zprávy s výše uvedenými účetními závěrkami. Za správnost výroční zprávy je zodpovědný statutární orgán. Naším úkolem je vydat na základě provedeného ověření stanovisko o souladu výroční zprávy s účetními závěrkami.
Ověření jsme provedli v souladu s Mezinárodními auditorskými standardy a souvisejícími aplikačními doložkami Komory auditorů České republiky. Tyto standardy vyžadují, aby auditor naplánoval a provedl ověření tak, aby získal přiměřenou jistotu, že informace obsažené ve výroční zprávě, které popisují skutečnosti, jež jsou též předmětem zobrazení v účetní závěrce, jsou ve všech významných souvislostech v souladu s příslušnou účetní závěrkou. Účetní informace obsažené ve výroční zprávě na stranách 6–83 a 195–200 jsme sesouhlasili s informacemi uvedenými v účetních závěrkách k 31. prosinci 2010. Jiné než účetní informace získané z účetních závěrek a z účetních knih společnosti jsme neověřovali. Jsme přesvědčeni, že provedené ověření poskytuje přiměřený podklad pro vyjádření výroku auditora.
Podle našeho názoru jsou účetní informace uvedené ve výroční zprávě ve všech významných souvislostech v souladu s výše uvedenou účetními závěrkami.
III. Prověřili jsme dále věcnou správnost údajů uvedených ve zprávě o vztazích mezi propojenými osobami společnosti Telefónica O2 Czech Rebublic, a.s., k 31. prosinci 2010 uvedené ve výroční zprávě na stranách 20 –209. Za sestavení a věcnou správnost této zprávy o vztazích je zodpovědný statutární orgán společnosti Telefónica O2 Czech Rebublic, a.s. Naším úkolem je vydat na základě provedené prověrky stanovisko k této zprávě o vztazích.
Prověrku jsme provedli v souladu s Mezinárodním standardem pro prověrky a souvisejícím auditorským standardem č. 56 Komory auditorů České republiky. Tyto standardy vyžadují, abychom plánovali a provedli prověrku s cílem získat střední míru jistoty, že zpráva o vztazích neobsahuje významné nesprávnosti. Prověrka je omezena především na dotazování pracovníků společnosti a na analytické postupy a výběrovým způsobem provedené prověření věcné správnosti údajů. Proto prověrka poskytuje nižší stupeň jistoty než audit. Audit zprávy o vztazích jsme neprováděli, a proto nevyjadřujeme výrok auditora.
Na základě naší prověrky jsme nezjistili žádné významné věcné nesprávnosti údajů uvedených ve zprávě o vztazích mezi propojenými osobami společnosti Telefónica O2 Czech Rebublic, a. s., k 31. prosinci 2010.
Ernst & Young Audit, s.r.o.
osvědčení č. 401
zastoupený
Brian Welsh
partner
Petr Vácha
auditor, osvědčení č. 1948
25. března 2011
Praha, Česká republika
Finanční výsledky byly zpracovány z auditovaných konsolidovaných finančních výkazů připravených v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví. Všechny údaje jsou – není-li zmíněno jinak – uvedeny v milionech Kč a vztahují se k 31. prosinci.
Vážení akcionáři,
dovolte mi, abych zde zhodnotil aktivity, vývoj a výsledky skupiny Telefónica O2 Czech Republic v roce 2010. Naše výsledky v uplynulém roce byly ovlivněny postupným oživením ekonomického vývoje, pokračující silnou regulací a vysoce konkurenčním prostředím ve všech oblastech našeho podnikání. Přes tyto náročné podmínky mohu otevřeně říci, že výsledky za uplynulý rok považuji za uspokojivé a naše aktivity jsou dobrým odrazovým můstkem pro další zlepšení v roce 2011.
Rád bych nejprve v krátkosti shrnul, s jakými cíli jsme do roku 2010 vstupovali. V souladu s naší dlouhodobou strategií udržet postavení vedoucího operátora na českém telekomunikačním trhu bylo naším cílem zachovat růst zákazníků v hlavních oblastech, kterými jsou smluvní mobilní služby a vysokorychlostní internet ADSL. Aktivní nabídkou ve fixním segmentu, založenou na vysokorychlostním internetu ADSL, jsme chtěli zpomalit tempo poklesu počtu pevných linek. Na základě rostoucí poptávky našich zákazníků po službách mobilního vysokorychlostního internetu jsme plánovali pokračovat ve zlepšení nabídky v této oblasti spolu s rozšířením pokrytí našich mobilních datových sítí. Na Slovensku bylo naší snahou zvýšení počtu zákazníků a zlepšení finanční výkonnosti. V neposlední řadě jsme všechny výše uvedené cíle chtěli realizovat za současného udržení vysoké provozní efektivity.
Nyní mi dovolte, abych podrobněji zhodnotil, nakolik se nám výše uvedené cíle v uplynulém roce podařilo naplnit.
Jsem rád, že v podmínkách vysoce konkurenčního trhu jsme v roce 2010 zvýšili počet mobilních smluvních zákazníků bez zahrnutí jednorázového snížení o neaktivní zákazníky o 160 tisíc. K tomuto vývoji přispěla naše aktivní strategie zaměřená na migraci zákazníků z předplacených služeb na smluvní, pokračující obliba tarifů O2 NEON a ve druhé polovině roku i pozitivní vliv nárůstu zákazníků mobilních vysokorychlostních služeb. Přes značný konkurenční tlak v průběhu celého roku 2010 ze strany kabelového operátora UPC se nám podařilo udržet solidní růst zákazníků služeb ADSL. Jejich počet v roce 2010 vzrostl o více než 11 %, na 806 tisíc. Díky pokračujícímu nárůstu počtu zákazníků, využívajících internetové služby bez hlasového tarifu, a nárůstu firemních zákazníků hlasových služeb, založených na technologii Voice-over-IP, se celkový pokles počtu pevných linek v roce 2010 meziročně snížil o 17 %, na 101 tisíc.
Jak jsem uvedl výše, naším dlouhodobým cílem je udržet si pozici nejlepšího poskytovatele mobilního internetu v České republice. Proto jsme se v uplynulém roce výrazně zaměřili na tuto oblast a mohu říci, že naše výsledky jsou velmi pozitivní. Do konce roku 2010 jsme sítí 3G pokryli téměř 43 % obyvatel a technologie EDGE byla dostupná pro téměř 100 % populace. Zároveň jsme významně zvýšili rychlosti a udrželi vysokou kvalitu hlasového i datového provozu. Spolu s rozšířením pokrytí mobilních vysokorychlostních sítí jsme představili nové portfolio tarifů mobilního internetu pro zákazníky předplacených i smluvních služeb. Naši nabídku jsme úspěšně propagovali v kampani Chytrá síť, která se ve druhém pololetí projevila slibným nárůstem zákazníků mobilního vysokorychlostního internetu a internetu v mobilu a postupně se začala pozitivně projevovat v našich mobilních výnosech.
Na Slovensku nám úspěšná nabídka jednoduchých, transparentních a srozumitelných tarifů O2 Fér, která v posledních dvou letech zcela změnila vývoj na slovenském mobilním trhu, pomohla dále zvýšit počet zákazníků a zlepšit finanční výsledky. V průběhu uplynulého roku se počet zákazníků zvýšil o 328 tisíc. Na konci roku 2010 jejich počet dosáhl 880 tisíc, což představuje zhruba 15% tržní podíl. Výsledkem byl rovněž nárůst výnosů a kladný hospodářský výsledek OIBDA ve třetím a čtvrtém čtvrtletí.
V souladu s naší dlouhodobou strategií neustále zvyšovat provozní efektivitu, která nám pomůže udržet konkurenceschopnost v náročném prostředí a zvýšit hodnotu pro akcionáře, jsme v roce 2010 realizovali ambiciózní restrukturalizační program. Jeho cílem bylo nastavení efektivnější organizační struktury prostřednictvím snížení organizačních úrovní v celé společnosti. Kromě toho jsme se zaměřili na zvýšení efektivity procesů a systémů. Zvláštní význam jsme věnovali transformaci v oblasti provozu sítí, včetně outsourcingu některých činností. Výsledkem bylo snížení celkového počtu zaměstnanců o více než tisíc a pozitivní vliv na mzdové náklady ve druhém pololetí.
Kromě výše uvedeného restrukturalizačního programu jsme pokračovali v realizaci dalších projektů, zaměřených na zvýšení efektivity našeho provozu při současném zkvalitnění zákaznické péče a zvýšení zákaznické spokojenosti. Díky zkvalitnění procesu doručení služeb, zlepšení kvality prodeje v prodejnách a komunikaci se zákazníky jsme snížili počet stížností a reklamací v obou hlavních zákaznických divizích. Zlepšení jsme zaznamenali i v našich call centrech, kde jsme zvýšili míru jejich využití, snížili průměrný počet hovorů na zákazníka a průměrnou délku jednoho hovoru. Zároveň jsme zvýšili celkovou spokojenost zákazníků v našich call centrech, a to ve všech segmentech. Všechny výše uvedené aktivity zaměřené na zlepšování zákaznické zkušenosti vedly v roce 2010 ke zvýšení hodnoty indexu zákaznické spokojenosti a ke snížení rozdílu oproti konkurenci.
Jak jsem uvedl na začátku, naše finanční výsledky za rok 2010 byly ovlivněny postupným zlepšováním ekonomické situace, která vedla ke stabilizaci spotřeby zejména mobilních zákazníků v průběhu roku. Zároveň byly naše výnosy nadále negativně ovlivněny snížením mobilních terminačních poplatků a nižšími výnosy z ICT služeb kvůli menšímu počtu projektů pro veřejný sektor. Celkové konsolidované výnosy v roce 2010 dosáhly výše 55,7 mld. Kč, meziročně o 7 % méně. Vinou realizací projektů a opatření zaměřených na efektivní vynakládání provozních nákladů poklesla jejich výše (bez zahrnutí vlivu dohody o narovnání se společností T-Mobile v roce 2009) v roce 2010 meziročně o 4,7 %, na 33,4 mld. Kč. Konsolidovaná výše provozního zisku před odpisy a amortizací (OIBDA) vzrostla v roce 2010 meziročně o 1,1 %, na 27,4 mld. Kč, zejména díky zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku. Bez zahrnutí vlivu této operace by provozní zisk OIBDA klesl o 14,9 %, zejména kvůli poklesu výnosů a jednorázovým položkám zaúčtovaným v roce 2009 a 2010, a marže OIBDA by dosáhla 41,3 %. Tím se nám podařilo udržet nadprůměrnou provozní ziskovost v porovnání s ostatními operátory v regionu střední a východní Evropy. Jak jsem uvedl výše, v roce 2010 směřovaly naše investice zejména do rozšíření pokrytí mobilních vysokorychlostních sítí a zvyšování jejich kvality. Kromě toho jsme pokračovali v selektivních investicích do růstových oblastí, mezi které patří zejména rozvoj technologie ADSL. Soustředili jsme se rovněž na investice do informačních systémů a technologií s cílem zefektivnit procesy a zvýšit tím provozní výkonnost a zákaznickou spokojenost. Celkové výdaje na investice v roce 2010 poklesly meziročně o 12,7 %, na 5,7 mld. Kč. Na závěr hodnocení finančních výsledků roku 2010 mi dovolte vyzdvihnout 21,2% nárůst výše volných hotovostních toků na 16,4 mld. Kč, což představuje 51 Kč na akcii.
V roce 2011 se budeme nadále pozorně zaměřovat na zkvalitňování a upevňování vztahů s našimi zákazníky prostřednictvím zvýšení kvality služeb a nabídkou nových produktů, které uspokojí jejich potřeby. Prvořadým cílem těchto iniciativ a dalších projektů je dosažení nejlepší zákaznické zkušenosti a spokojenosti. Budeme rovněž pokračovat v dalším zkvalitnění nabídky fixních vysokorychlostních služeb, kde plánujeme uvést na trh služby založené na technologii VDSL s cílem stabilizovat počet pevných linek a udržet konkurenceschopnost. V souladu s našimi plány na další rozšíření pokrytí 3G sítě a také díky nedávno uzavřené smlouvě o sdílení 3G sítě se společností T-Mobile se budeme soustředit na zlepšení nabídky mobilních vysokorychlostních a datových služeb. Naším cílem je maximálně využít konkurenční výhodu v podobě největšího pokrytí a nejkvalitnější 3G sítě k dalšímu růstu počtu mobilních zákazníků vysokorychlostních a datových služeb, což zvýší jejich podíl na celkových mobilních výnosech.
Na Slovensku budeme i nadále pokračovat v aktivní propagaci naší nabídky transparentních, jednoduchých a hodnotných služeb. Věříme, že tato strategie povede k dalšímu zlepšení finanční výkonnosti a ziskovosti a k udržení solidního nárůstu počtu zákazníků.
Vzhledem k několika nejistým faktorům a k jejich vlivu na naše výnosy máme v současné době pouze hrubou představu o jejich vývoji v roce 2011. Očekáváme, že výnosy z ICT služeb mohou být nadále negativně ovlivněny nižším počtem projektů pro státní správu. Kromě toho, mobilní výnosy budou ovlivněny dalším snížením mobilních terminačních poplatků (o 35 % v roce 2011). V každém případě budeme nadále klást důraz na efektivní vynakládání provozních a investičních nákladů při současném zachování investic zvyšujících zákaznickou hodnotu a zkušenost s cílem maximalizovat tvorbu hotovostních toků. Ta zůstává jedním z nejdůležitějších strategických cílů.
Luis Antonio Malvido
Předseda představenstva
Leden
Společnost Telefónica O2 spustila nový portál dokumentace sítě, který umožňuje všem zájemcům získat elektronickou cestou mapové podklady, udávající polohu telekomunikačních sítí na jejich pozemcích.
Únor
Telefónica O2 oznámila své auditované konsolidované finanční výsledky za rok 2009, připravené v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví. Konsolidované výnosy z dosáhly výše 59,9 mld. Kč, čistý zisk stoupl na 11,7 mld. Kč.
Představenstvo společnosti na svém zasedání zvolilo Luise Antonia Malvida do funkce předsedy představenstva a ustanovilo ho do pozice generálního ředitele společnosti Telefónica O2.
Jiří Dvorjančanský byl ustanoven do funkce výkonného ředitele pro rezidentní marketing společnosti Telefónica O2.
Telefónica O2 se stala generálním partnerem Open Air Festival, nového multikulturního projektu pro celou rodinu.
Březen
Telefónica O2 představila nové tarify O2 Podnikání, které jako první na českém trhu umožnily v rámci měsíčního paušálu volání v pracovní době zcela bez omezení.
Počet účastníků programu pro zákazníky předplacených služeb Odměna za dobití překročil hranici jednoho milionu.
Duben
Společnost Telefónica O2 nabídla firmám službu O2 Clean Internet, která zaručuje profesionální ochranu před průnikem nežádoucího softwaru a různých typů virů do lokální sítě.
Zaměstnanci společnosti prostřednictvím velikonočních trhů podpořili chráněné dílny nákupem výrobků za téměř 240 tisíc korun.
V rámci Informačního systému datových schránek, který slouží ke komunikaci mezi úřady a ke komunikaci s právnickými a fyzickými osobami, bylo již doručeno přes deset milionů zpráv.
Květen
Proběhla řádná valná hromada akcionářů společnosti Telefónica O2. Akcionáři společnosti schválili mimo jiné návrh představenstva na výplatu dividendy ve výši 40 Kč před zdaněním na akcii. Novou členkou dozorčí rady a výboru pro audit se stala María Eva Castillo Sanz, nezávislá členka správní rady společnosti Telefónica, S.A.
Představenstvo společnosti Telefónica O2 schválilo navýšení základního kapitálu společnosti Telefónica O2 Slovakia peněžitým vkladem 40 mil. EUR, tedy na 240 mil. EUR.
Telefónica O2 provedla organizační změny ve struktuře společnosti. Vznikla nová centralizovaná divize Marketing a divize Strategie a Business Development.
Telefónica O2 rozšířila portfolio svých mobilních datových služeb o službu O2 Předplacený mobilní internet. Služba byla určena pro zákazníky, kteří se připojují nepravidelně nebo s internetem začínají, a díky předplacenému kreditu umožňuje mobilní internetové připojení bez závazku, jednoduše a kdykoli.
Červen
Telefónica O2 se zapojila do celosvětové mobilní kampaně 1GOAL na podporu vzdělávání dětí.
Společnost Telefónica O2 připravila speciální školení zaměřené na komunikaci pro neslyšící a nedoslýchavé osoby. Účastníci se stali lokálními ambasadory neslyšících ve svém regionu.
Červenec
Zaměstnanci společnosti pomohli v rámci projektu „Pomozme změnit konkrétní lidský příběh“ částkou 420 tisíc korun.
Společnost Telefónica O2 zdvojnásobila výnos z každé prodané kachničky Nadace O2 v kampani Odměna za dobití v období od 27. července do 2. října a podpořila tím Linku Bezpečí a Linku seniorů.
Srpen
Telefónica O2 získala doménu www.o2.cz.
David Šita, ředitel Divize strategických zákazníků, opustil svou pozici ve společnosti Telefónica O2.
Společnost Telefónica O2 vyhlásila 2. srpen Dnem pokrývačů a oslavila se svými zákazníky šestileté výročí mobilního internetového připojení v České republice akční nabídnou O2 Mobilní internetové sady.
Telefónica O2 navýšila o 100 % výtěžek zaměstnanecké sbírky na pomoc postiženým povodněmi a připravila pro ně speciální programy a služby. Celkový výtěžek sbírky byl předán společnosti Člověk v tísni, která ho použila na likvidaci následků povodní v postižených oblastech.
Září
Proběhla mimořádná valná hromada akcionářů společnosti Telefónica O2. Akcionáři schválili mimo jiné změnu formy všech kmenových akcií společnosti na majitele o jmenovité hodnotě 100 Kč na kmenové akcie na jméno. Důvodem pro změnu formy akcií bylo přijetí novely zákona o veřejných zakázkách.
Jose Perdomo, ředitel Divize rezidentních zákazníků ve společnosti Telefónica O2, přešel do nově vzniklé divize Global New Services v rámci skupiny Telefónica, kde převzal vedení týmu eHealth.
Ve společnosti Telefónica O2 proběhlo sloučení Divize strategických zákazníků a Divize firemních zákazníků. Ředitelem nové Divize firemních zákazníků se stal František Schneider.
Telefónica O2 představila výhodnou předplacenou kartu O2 Da, která umožňuje ruským a vietnamským zákazníkům v České republice volat a posílat SMS do šestnácti vybraných zemí za tuzemské sazby.
Nadace O2 již podeváté podpořila deseti miliony korun znevýhodněné děti a mládež.
Říjen
V rámci Dobrovolnického dne společnosti Telefónica O2 pomáhalo celkem 270 zaměstnanců v patnácti veřejně prospěšných organizacích po celé České republice.
Telefónica O2 představila nový koncept služby O2 TV.
Internetové stránky služby O2 TV a kampaně Odměna za dobití společnosti Telefónica O2 byly oceněny v soutěži WebTop100 jako nejúspěšnější webové prezentace.
Telefónica O2 představila službu O2 Tísňová péče, která rozšiřuje nabídku zdravotních a asistenčních služeb na bázi moderních technologií eHealth.
Listopad
Dozorčí rada společnosti Telefónica O2 zvolila do funkce svého předsedy Alfonsa Alonso Durána a do funkce 1. místopředsedy Maríu Evu Castillo Sanz. Anselmo Enriques Linares byl kooptován do funkce člena dozorčí rady (funkce se uvolnila v září 2010 po zemřelém Enrique Used Aznarovi) a do uvolněné pozice člena představenstva dozorčí rada zvolila Františka Schneidera, který doplnil představenstvo pod rezignaci Joseho Severino Perdomo Lorenza v září 2010.
Ze společnosti Telefónica O2 odešel Michal Urválek a dočasným řízením Divize lidských zdrojů byl pověřen Steven Tree.
Telefónica O2 pokryla mobilní internetovou sítí 3G více než 40 % populace a technologií EDGE celkem 98 % populace.
Telefónica O2 ve spolupráci s Policií České republiky připravila kampaň na ochranu seniorů před podvodníky a zloději.
Společnost Telefónica O2 získala za ekologický koncept Open Air Festivalu prestižní ocenění v soutěži Top Filantrop 2010, v kategorii Nejodpovědnější partnerská spolupráce.
Prosinec
Novým ředitelem Divize rezidentních zákazníků společnosti Telefónica O2 byl ustanoven Tony Hanway.
Zaměstnanci společnosti nákupem vánočních dárků opět podpořili chráněné dílny a částkou 317 tisíc korun pomohli znevýhodněným spoluobčanům.
Telefónica je jedním z předních světových integrovaných komunikačních operátorů; nabízí řešení v oblasti komunikací, informací a zábavy. Působí na trzích 25 zemí, v Evropě, Africe a v Latinské Americe. K prosinci 2010 registrovala Telefónica celkem 288 milionů zákazníků. Rozvojová strategie skupiny se zaměřuje na trhy, kde má Telefónica silnou pozici – Španělsko a další země Evropy a Latinská Amerika.
Skupina je čtvrtou největší telekomunikační společností na světě, měřeno tržní kapitalizací, první integrovaný operátor v Evropě; zaujímá třetí místo na indexu Eurostoxx 50 největších evropských společností (údaje z března 2010).
Telefónica je 100% soukromá společnost s více než 1,5 milionem přímých akcionářů. Její akcie se obchodují na kontinuálním trhu španělské burzy a na burzách v Londýně, Tokiu, New Yorku, Limě, Buenos Aires a v São Paulo.
Telefónica má ve srovnání s ostatními telekomunikačními společnostmi velmi široké mezinárodní aktivity – skoro 70 % svých obchodních aktivit má mimo svůj domácí trh a samozřejmě je velmi silná ve španělsky a portugalsky mluvících zemích.
V Latinské Americe měla Telefónica ke konci roku 2010 více než 183 mil. zákazníků, což ji řadilo na přední místo mezi operátory v Brazílii, Argentině, Chile a Peru. Skupina má také silné zastoupení v Kolumbii, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemale, Mexiku, Nikaragui, Panamě, Portoriku, Uruguaji a Venezuele. V Evropě skupina vlastní společnosti ve Španělsku, Velké Británii, Irsku, Německu, České republice a na Slovensku. Evropskou zákaznickou základnu skupiny tvořilo ke konci roku 2010 celkem 104 mil. zákazníků.
Telefónica v číslech
— 287,6 mil. zákazníků (103,9 mil. v Evropě; 183,7 mil. v Latinské Americe) (Prosinec 2010)
— Aktivity ve 26 zemích světa (6 zemí v Evropě1; 14 zemí v Latinské Americe2; Skupina je aktivní
ve třech dalších zemích prostřednictvím strategických aliancí3)
— 270 000 zaměstnanců (30% v Evropě; 69% v Latinské Americe; 1 % v ostatních zemích) (Prosinec 2010)
— Výnosy: 60 737 mil. euro (2010)
— OIBDA: 25 777 mil. euro (2010)
— Čistý zisk: 10 167 mil. euro (2010)
— Největší světový integrovaný telekomunikační operátor (měřěno počtem zákazníků)
— Největší evropský integrovaný operátor (měřeno tržní kapitalizací)
— První v indexu Dow Jones Sustainability
— Mezi 50 největšími společnostmi světa (měřeno tržní kapitalizací)
— Mezi 75 největšími společnostmi světa (měřeno výnosy Fortune Global 500)
Telefónica – největší telekomunikační operátor
na trzích Latinské Ameriky
Telefónica – silný hráč na evropském trhu
Corporate Centre
Centrála skupiny, tzv. Corporate Centre, zodpovídá za globální a organizační strategii, korporátní politiku, správu a řízení společných skupinových aktivit a koordinaci činnosti obchodních divizí. V roce 2008 posílila centrála svůj vztah s organizačními jednotkami projektem reorganizace, z něhož vzešly dvě organizační jednotky zaměřené na oblasti inovace a transformace; jejich založení bylo vedeno snahou neustále zvyšovat výnosy a zlepšovat výsledky skupiny.
Telefónica España
Společnost Telefónica byla založena v roce 1924 ve Španělsku, avšak od roku 2008 domovská země již není hlavním trhem společnosti. Těžiště aktivit má společnost nyní v Latinské Americe. Telefónica España má silnou pozici ve všech tržních segmentech. Poskytuje služby pevné telefonie (včetně placené televize), mobilní a datové služby, služby širokopásmového internetu a prostřednictvím své dceřiné společnosti Meditel má investiční aktivity i v Maroku.
Telefónica Latinoamérica
Společnost Telefónica Latinoamérica působí na 13 trzích Latinské Ameriky – v Argentině, Brazílii, Chile, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemale, Kolumbii, Mexiku, Nikaragui, Panamě, Peru, Uruguayi a ve Venezuele. Poskytuje služby pevných a mobilních telekomunikací, internetu a placené televize. Prostřednictvím společnosti Telefónica International Wholesale navíc poskytuje také globální telekomunikační služby na velkoobchodní bázi. Portfolio společnosti zahrnuje hlas, data, služby na protokolu IP, satelitní komunikaci, korporátní a mobilní služby a její optická síť propojuje Latinskou Ameriku, Spojené státy a Evropu. Telefónica má také aktivity v oblasti přidružených služeb v Portoriku a ve Spojených státech.
Telefónica Europe
Společnost Telefónica O2 Europe plc změnila 1. června 2008 svůj název na Telefónica Europe plc. Změna jména byla organickou součástí procesu integrace, dva roky po integraci společnosti do skupiny. Nová struktura obchodních názvů společností se nyní řídí stejnými principy jako v ostatních regionech – Telefónica España, Telefónica Latinoamérica a Telefónica Europe. Společnost má aktivity ve Velké Británii, v Irsku, Německu, České republice a na Slovensku; poskytuje služby mobilních a pevných telekomunikací a služby vysokorychlostního internetu.
Společnost Telefónica Deutschland GmbH (Telefónica Deutschland) podepsala 3. prosince 2009 smlouvu o koupi 100 % akcií německé společnosti HanseNet Telekommunikation GmbH (HanseNet). Skupina Telefónica završila proces akvizice 100 % balíku akcií HanseNet 16. února 2010.
Společné podniky a majetkové účasti
Telefónica má prostřednictvím majetkových účastí ve společnostech China Unicom a Telecom Italia zastoupení také na čínském a italském trhu.
Další společnosti ve skupině
Atento poskytuje prostřednictvím své sítě zákaznických (call) center služby v oblasti CRM (Customer Relationship Management). Provozuje své platformy ve Španělsku, v Argentině, Brazílii, Chile, Kolumbii, USA, Maroku, Mexiku, Peru, Portoriku, České republice, Uruguayi a ve Venezuele.
T-gestiona poskytuje komplexní administrativní a finanční podporu v oblasti lidských zdrojů, správy nemovitostí, logistiky a distribuce; dále poskytuje poradenské služby v oblasti podnikových procesů a systémů a služby komplexního back office. Společnost má aktivity ve Španělsku, Argentině, Brazílii, Chile a v Peru.
Telefónica I+D se soustředí na výzkum a inovace v oblasti technologií. Měřeno objemem investic do inovace a vývoje se společnost řadí na první místo mezi soukromými centry výzkumu a vývoje ve Španělsku. Společnost drží také evropské prvenství v účasti na výzkumných projektech v oblasti informačních a komunikačních technologií. Telefónica I+D má aktivity ve Španělsku, Brazílii a Mexiku.
Integrovaný decentralizovaný model správy a řízení
Cílem skupiny Telefónica zůstává, aby ve všech svých aktivitách na všech úrovních – globální, regionální i lokální – vytvářela maximální přidanou hodnotu. Organizační struktura společnosti je orientována na zákazníka a inovaci jako hlavní faktory ve tvorbě výnosů a v transformaci na lépe fungující společnost.
Struktura skupiny
Hlavní dceřiné společnosti a majetkové účasti skupiny Telefónica podle regionálních obchodních jednotek
O skupině Telefónica
* Údaje platné ke 31. prosinci 2010
Poznámky: Střední Amerika v tomto případě zahrnuje Guatemalu, Panamu, El Salvador, Nikaraguu a Kostariku.
Počet zákazníků zahrnuje i zákazníky úzkopásmových služeb společností Terra Brasil a Terra Colombia a zákazníky širokopásmových
služeb společností Terra Brasil, Telefónica de Argentina, Terra Guatemala a Terra México.
Přehled skupiny a hlavní změny v roce 2010
Skupinu Telefónica O2 Czech Republic (skupina Telefónica O2) tvoří společnost Telefónica O2 Czech Republic, a.s. (Telefónica O2, společnost), a několik dalších dceřiných společností. Převážná část služeb skupiny byla v roce 2010 poskytována na území České republiky. Prostřednictvím 100% vlastněné dceřiné společnosti Telefónica O2 Slovakia, s.r.o. (Telefónica O2 Slovakia) poskytuje skupina od roku 2007 své mobilní služby zákazníkům na Slovensku. V roce 2007 získala Telefónica O2 100% podíl ve společnosti DELTAX Systems a.s. (DELTAX Systems). V průběhu roku 2009 byla dokončena fúze sloučením zanikající společnosti DELTAX Systems do nástupnické společnosti Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o. (dříve Telefónica O2 Services, spol. s r.o.). V souladu se strategií rozšiřovat svoji nabídku o služby jiné než tradiční hlasové a datové založila Telefónica O2 spolu s dalšími partnery společnost MOPET CZ a.s., jejímž cílem je spuštění platebních služeb prostřednictvím mobilu. Telefónica O2 získala v této společnosti 14% podíl na základním kapitálu.
Telefónica O2 je největším integrovaným telekomunikačním operátorem v České republice, který poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových a internetových služeb v oblasti pevných linek a mobilních služeb. Od září 2006 nabízí také digitální televizi (O2 TV) a v roce 2007 významně rozšířila své aktivity v oblasti IT a ICT služeb (komplexních zákaznických řešení komunikace). Provozovatelům a poskytovatelům veřejných i neveřejných sítí a služeb umožňuje využívat síťovou infrastrukturu.
Prodej maloobchodních služeb v České republice byl orientován na dva základní zákaznické segmenty, firemní a rezidentní. Firemní segment zahrnoval zákazníky z řad středních a velkých firem, veřejné správy a státní instituce. Společnost také poskytovala velkoobchodní služby ostatním provozovatelům veřejných telekomunikačních sítí a poskytovatelům veřejných telekomunikačních služeb v České republice i v zahraničí.
K 31. prosinci 2010 byly součástí skupiny Telefónica O2 následující dceřiné a přidružené společnosti:
V červnu 2009 představenstvo společnosti Telefónica O2 schválilo zvýšení základního kapitálu ve společnosti Telefónica O2 Slovakia ve formě peněžitého vkladu v hodnotě 150 209 121,69 EUR. Základní kapitál v hodnotě 49 790 878,31 EUR se zvýšil na částku 200 000 000,00 EUR. Zvýšení základního kapitálu nabylo účinnosti ke dni 19. srpna 2009.
V květnu 2010 představenstvo společnosti Telefónica O2 schválilo zvýšení základního kapitálu ve společnosti Telefónica O2 Slovakia ve formě peněžitého vkladu v hodnotě 40 000 000,00 EUR. Základní kapitál v hodnotě 200 000 000,00 EUR se zvýšil na částku 240 000 000,00 EUR. Zvýšení základního kapitálu nabylo účinnosti ke dni 6. května 2010.
Restrukturalizační program
V souladu se svojí dlouhodobou strategií zaměřenou na zlepšení své provozní efektivity realizovala Telefónica O2 v roce 2010 ambiciózní restrukturalizační program, jehož cílem bylo nastavení efektivnější organizační struktury prostřednictvím snížení organizačních úrovní v celé společnosti. Kromě toho se zaměřila na zefektivnění svých procesů díky pokračující integraci fixních a mobilních platforem a systémů, se zvláštním zaměřením na transformaci v oblasti provozu sítí, včetně outsourcingu některých činností. Výsledkem optimalizace provozu sítě byl outsourcing provozu technologií a technologických lokalit strategickým partnerem, odstraňování poruch a údržby podpůrných technologií. V rámci restrukturalizace bylo propuštěno více než 1 000 zaměstnanců, z toho zhruba 50 % představoval outsourcing v oblasti provozu sítí.
Celkový počet zaměstnanců skupiny Telefónica O2 dle zeměpisného členění byl následující:
Projekty ke zvýšení provozní efektivity a zákaznické spokojenosti
Kromě výše uvedeného restrukturalizačního programu pokračovala společnost v realizaci dalších projektů zaměřených na zvýšení provozní efektivity při současném zkvalitnění zákaznické péče a zvýšení zákaznické spokojenosti. Z pozice technologického inovátora zahájila Telefónica O2 projekt, jehož cílem je vytvoření nástrojů a procesů, které umožní převést všechny klíčové nástroje a vztahy se zákazníky do online prostředí. V rámci projektu zaměřeného na zvýšení vnitřní efektivity společnosti došlo v souvislosti se snížením počtu zaměstnanců k poklesu plochy pronajímaných nemovitostí. Zavedením nových provozních nastavení v administrativních budovách, call centrech a vybraných základnových stanicích došlo k významnému snížení spotřeby elektrické energie. Vozový park společnosti byl snížen o 25 %, což vedlo k úspoře pohonných hmot. Zefektivněn byl rovněž proces toku zákaznických dokumentů centralizací jejich vstupu.
Také projekty zaměřené na zvýšení důvěry a spokojenosti zákazníků přinesly již v průběhu roku 2010 první hmatatelné výsledky. Díky zkvalitnění procesu doručení služeb zákazníkům, zlepšení kvality prodeje v prodejnách a díky zaměření na aktivní, důvěryhodnou a transparentní komunikaci se zákazníky se snížil počet stížností a reklamací v jednotlivých zákaznických divizích o 25 až 30 %. Ke zlepšení došlo i v oblasti call center, kde se zvýšila míra jejich využití, když podíl přijatých hovorů do dvaceti sekund se na celkovém počtu příchozích hovorů na konci roku podílel stabilně v počtech kolem 85 %. Průměrný počet hovorů na zákazníka se snížil o zhruba 15 % a průměrná délka jednoho hovoru poklesla zhruba o 8 %. Na základě výsledků kontinuálního nezávislého výzkumu zákaznické spokojenosti v call centrech došlo v průběhu roku 2010 ke zvýšení zákaznické spokojenosti ve všech segmentech a zhruba 64 % všech zákaznických požadavků v call centrech bylo vyřešeno během prvního zavolání.
V souladu se svojí strategií udržet si pozici nejlepšího poskytovatele mobilního internetu rozšířila Telefónica v roce 2010 významně pokrytí svých mobilních vysokorychlostních sítí (EDGE a 3G). Zároveň udržela jejich vysokou kvalitu a zvýšila rychlost připojení. Signálem 3G pokryla 72 měst a jejich okolí, u dalších deseti pokrytí zvýšila. Na konci roku 2010 pokrývala 84 měst, což představuje 42,5 % populace. Průměrná rychlost stahování dat dosáhla 1,8 MB/s, v nově pokrývaných lokalitách až kolem 4 MB/s. Pokrytí technologií zvýšila o 81 procentních bodů, na 98 % populace, čímž se dostala na úroveň ostatních dvou operátorů. Spolu s rozšířením pokrytí mobilních vysokorychlostních sítí představila nové portfolio tarifů mobilního internetu pro zákazníky předplacených i smluvních služeb. To vedlo k nárůstu zákaznické spokojenosti napříč všemi zákaznickými segmenty.
Všechny výše uvedené aktivity vedly ke zlepšení celkového ukazatele zákaznické spokojenosti o 1,3 procentního bodu a ke snížení rozdílu oproti konkurenci.
Telefónica O2 Slovakia
K 31. prosinci 2010 evidovala společnost Telefónica O2 Slovakia celkem 880 tisíc zákazníků, z toho 334 tisíc zákazníků smluvních služeb. To představuje meziroční nárůst o 59 %. Výnosy společnosti dosáhly 112 mil. EUR, o 51 % více než v roce 2009. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí 2010 zaznamenala Telefónica O2 Slovakia kladný provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA).
V roce 2010 pokračovala společnost v nabídce produktu O2 Fér při zachování původních parametrů – jednoduchost, srozumitelnost a flexibilita. V září 2010 odstartovala prodej nového produktu O2 Moje Firma pro zákazníky ze segmentu živnostníků, malých a středních firem. V průběhu roku 2010 se Telefónica O2 Slovakia soustředila na získávání kvalitní zákaznické báze formou akvizice zákazníků s využitím procesu přenosu mobilního telefonního čísla. Tato aktivita byla podpořena nabídkou bonusů při přenosu telefonního čísla do sítě O2. Díky tomu v roce 2010 přišlo do sítě O2 téměř 142 tisíc nových zákazníků se svým existujícím číslem.
Koncem září společnost oznámila svůj plán na rozšíření pokrytí Slovenska vlastní 3G sítí. Spuštění komerčního provozu služeb v rozšířené 3G síti je naplánováno na červen 2011. V červenci 2011 by měla 3G síť od O2 pokrývat už 33 % populace ve 24 městech Slovenska.
Koncem prosince 2010 pokrývala Telefónica O2 Slovakia vlastní sítí už 94,9 % populace na Slovensku. Toto pokrytí umožnilo realizovat téměř 89 % volání ve vlastní síti. Zbývajících 11 % volaní bylo realizováno v režimu národního roamingu. Podíl hovorů ve vlastní síti se oproti konci roku 2009 zvýšil o téměř 4 procentní body.
Na základě průzkumu nezávislé agentury Ipsos Tambor a společnosti Telefónica O2 Slovakia dosáhlo O2 na Slovensku opět nejvyšší úroveň spokojenosti zákazníků mezi všemi slovenskými mobilními operátory. Index zákaznické spokojenosti O2 (CSI) dosáhl historicky nejvyšší hodnoty, stejně jako rozdíl v porovnání s konkurencí.
Telefónica O2 Slovakia se stala vítězem pátého ročníku jediné nezávislé ankety, která hodnotí aktivity mobilních operátorů na Slovensku. S více než dvoutřetinovým podílem ze všech platných hlasů O2 získalo už druhý rok po sobě cenu „Mobilní operátor roku“.
Řízení rizik
Řízení rizik představuje jeden ze základních manažerských nástrojů efektivního systému řízení společnosti, jehož cílem je podpora při naplňování vize a strategie společnosti. Uplatňovaný model řízení rizik zůstává jednotný pro všechny společnosti skupiny Telefónica. Odpovídá nejlepší mezinárodní praxi v oblasti řízení a správy společnosti a je v souladu s rámcem COSO II (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission). Spolupráce s ostatními společnostmi skupiny Telefónica umožňuje další rozvoj systému řízení rizik jako nedílného nástroje vnitřní kontroly.
Rizika jsou identifikována na základě hodnocení odpovědných úrovní řízení, podnětů jednotky Interní audit a řízení rizik i dalších organizačních složek společnosti. Rizika jsou hodnocena z hlediska možného finančního dopadu a pravděpodobnosti vzniku. V případě, že hodnota rizika převyšuje určitou úroveň a riziko je považováno za významné, je uvedeno v katalogu rizik společnosti.
Útvar Řízení rizik byl i v roce 2010 zodpovědný za metodologii a systém řízení rizik na úrovni celé společnosti. Vrcholové orgány společnosti, představenstvo a dozorčí rada, respektive výbor pro audit, byly každý měsíc informovány o významných rizicích společnosti a o způsobu jejich řízení.
Útvar Řízení rizik svými aktivitami pokrýval rovněž rizika ve společnosti Telefónica O2 Slovakia a nakládal s nimi podle společné metodologie skupiny Telefónica.
Společnost při svém podnikání může čelit následujícím typům rizik:
Obchodní (tržní) rizika
Možné ztráty plynoucí z tržní nejistoty, změn na trhu, snahy vlády a státních orgánů generovat další úspory, působení konkurence, zásahy regulačních úřadů (vč. kroků Evropské komise) a změn právního prostředí, zejména v souvislosti s přijetím nového regulačního rámce.
Finanční rizika
Možné ztráty vznikající kvůli nepříznivému vývoji hodnoty finančních instrumentů, např. změny měnových kurzů nebo úrokových sazeb.
Kreditní rizika
Riziko ztrát v souvislosti s neplněním platebních a dodacích povinností obsažených ve smlouvách s obchodními partnery, např. pohledávky za zákazníky nebo obchodními zástupci.
Provozní rizika
Rizika možných ztrát vznikající z událostí způsobených nedostatky v procesech, lidským selháním, selháním technologií nebo informačních systémů nebo událostmi způsobenými vnějšími faktory.
Vývoj českého telekomunikačního trhu byl v roce 2010 ovlivněn postupným zotavením ekonomického vývoje. Výsledkem byl zhruba dvouprocentní růst ekonomiky měřeno výší hrubého národního produktu (HDP). Přes tento pozitivní trend pokračoval zejména na začátku roku tlak zákazníků na ceny v důsledku optimalizace jejich spotřeby a výdajů na služby a zboží, včetně telekomunikačních, a narůstajícího konkurenčního tlaku. V průběhu roku se však spotřeba zákazníků mobilních služeb postupně zlepšovala, což se projevilo v nižším poklesu průměrného výnosu na zákazníka. Kromě toho měla na vývoj mobilního trhu vliv pokračující regulace terminačních poplatků a mezinárodního roamingu. Následkem toho došlo na trhu telekomunikací ke zpomalení růstu počtu nových zákazníků za současného poklesu tržeb. Dle odhadů společnosti Telefónica O2 poklesly tržby na telekomunikačním trhu v České republice v roce 2010 meziročně přibližně o 7 %.
Výnosy trhu pevných linek klesaly meziročně přibližně o 8 %, výnosy mobilního trhu klesly meziročně přibližně o 6 % ve srovnání s přibližně šestiprocentním poklesem v roce 2009. Penetrace pevných linek se na konci roku 2010 dostala na úroveň 30 %, což odpovídá klesajícímu trendu minulých let. Na druhé straně penetrace uživatelů mobilních služeb (na základě počtu registrovaných SIM karet s kritériem 13 měsíců) v České republice dosáhla úrovně přibližně 134 % počtu obyvatel (přesné číslo nelze uvést z důvodu rozdílné metodologie vykazování počtu zákazníků ze strany českých mobilních operátorů), což je v porovnání s ostatními státy Evropy jedna z nejvyšších hodnot.
Česká republika se v rámci Evropské unie dlouhodobě řadí mezi státy s vysokým podílem provozu v mobilních sítích. Přesto i nadále podíl nahrazování fixního hlasového provozu mobilním roste. Podle odhadů společnosti vzniklo z celkového hlasového provozu v roce 2010 zhruba 86 % v mobilních sítích. V meziročním srovnání to představuje nárůst o dva procentní body.
Rok 2010 byl ve znamení rostoucí poptávky po datových službách, čemuž odpovídala i reakce ze strany operátorů ve formě rozšiřujícího se pokrytí sítí 3G a vylepšování nabídky produktů z této oblasti.
Trendy na trhu pevných linek
Výnosy na trhu pevných linek dosáhly v roce 2010 přibližně 45 miliard Kč, což představuje meziroční pokles přibližně o 8 %. Pokles výnosů z hlasových služeb byl částečně kompenzován růstem výnosů z vysokorychlostního internetu, IT služeb a zákaznických řešení.
V průběhu roku 2010 došlo na trhu fixních služeb k několika významným událostem.
Akvizice maloobchodní zákaznické části Českých Radiokomunikací, a.s. na konci roku 2009 umožnila společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. (dále jen T-Mobile) nabídnout vlastní fixní telekomunikační služby. Na začátku roku 2010 představil T-Mobile balíček „2v1“, který spojoval datový tarif Internet ADSL s vybranými mobilními hlasovými tarify. Díky kombinaci v balíčku získali zákazníci výhodnější cenu.
V průběhu roku 2010 společnost České Radiokomunikace, a.s. pokračovala v rozšiřování technologie WiMAX do dalších měst České republiky. Na konci roku České Radiokomunikace, a.s. oznámily změnu svého majitele. Novým vlastníkem se stala skupina australských fondů Macquarie.
V září společnost Dial Telecom a.s. převzala firemní a velkoobchodní zákaznickou bázi společnosti Volný, čímž posílila pozici na českém telekomunikačním trhu. S převzetím firemních a velkoobchodních zákazníků souviselo i převzetí částí obchodního a technického oddělení. Dial Telecom a.s. dále oznámil, že v souladu se svou strategií bude i nadále investovat do rozšiřování vlastní optické infrastruktury.
Začátkem dubna společnost UPC Česká republika, a.s. (dále jen UPC) rozšířila svoji nabídku produktů vysokorychlostního Internetu o UPC Fiber Power 25 a zároveň trvale o 40 % snížila cenu svých dvou nejrychlejších nabídek internetového připojení (UPC Fiber Power 50 a UPC Fiber Power 100).
Na trhu placené televize představila Telefónica O2 na podzim svůj nový koncept služby O2 TV s názvem „O2 TV Flexi“, čímž vyšla vstříc přání zákazníků, kteří upřednostňovali vlastní skladbu programů a nechtěli platit za programy, které nesledují. Nově získali možnost nakombinovat si vlastní skladbu programů do základního balíčku a doplnit ho libovolně o dva tematické balíčky s dalšími programy.
V listopadu vstoupila na trh placené televize společnost T-Mobile. Pod značkou T-Mobile TV začala nabízet již existující satelitní platformu společnosti Skylink, která je jedním ze čtyř největších poskytovatelů satelitní televize v České republice.
V průběhu roku 2010 pokračoval růst počtu uživatelů satelitního televizního vysílání a uživatelů IPTV. Společnosti UPC začala vysílat na HD+ kanálu ve formátu 3D.
Silné postavení na fixním trhu vysokorychlostního internetu si s počtem přibližně 835 tisíc uživatelů (zahrnující také různé technologie FTTx) udrželi poskytovatelé nabízející přístup k internetu založený na bázi WiFi. I přes jejich velké množství nadále přetrvávala relativně velká rozdílnost v kvalitě poskytovaných služeb. V průběhu roku 2010 začali poskytovatelé WiFi více investovat do FTTx infrastruktury.
Trendy na mobilním trhu
Mobilní trh v České republice dosáhl z hlediska výše výnosů v roce 2010 hodnoty přibližně 76 miliard Kč, což představuje meziroční pokles přibližně o 7 %.
V podmínkách pozvolného oživení ekonomicky a vysoké penetrace zaznamenali všichni mobilní operátoři v roce 2010 nárůst počtu svých uživatelů. Čistý přírůstek aktivních zákazníků společnosti Telefónica O2 a registrovaných zákazníků společností T-Mobile a Vodafone Czech Republic a.s. (dále jen Vodafone) dosáhl v roce 2010 výše 108 tisíc uživatelů, oproti 249 tisícům v roce 2009. Meziročně čisté přírůstky tak poklesly o 70 %.
Telefónica O2 zaznamenala v roce 2010 meziroční pokles aktivních zákazníků o 2,1 %, na 4 839 tisíc, zejména z důvodu jednorázového snížení počtu smluvních zákazníků s nízkou mírou aktivity o 111 tisíc zákazníků. Bez tohoto jednorázového snížení by celkový počet zákazníků vzrostl meziročně o 0,1 %, což na vysoce konkurenčním a penetrovaném mobilním trhu v České republice představuje velmi dobrý výsledek. Přesný podíl aktivních zákazníků společnosti na trhu nelze určit z důvodu rozdílné metodologie používané společnostmi T-Mobile a Vodafone, které zveřejňují pouze informace o registrovaných zákaznících. Díky pokračující migraci zákazníků z předplacených služeb na smluvní vzrostl počet tarifních zákazníků společnosti Telefónica O2 (bez vlivu jednorázového snížení o zákazníky s nízkou mírou aktivity) v roce 2010 meziročně o 5,7 %, na 2 975 tisíc.
Operátoři na mobilním trhu reagovali na potřeby svých zákazníků a zdokonalovali nabídku hlasových i datových tarifů s velkým důrazem na mobilní internet a internet v mobilu. V oblasti hlasových tarifů došlo k významnému rozšíření nabídky tzv. „flat-rate“ tarifů, umožňujících zákazníkům neomezené volání v rámci paušálu. Vodafone přišel na trh se zcela novým konceptem tarifů „Na míru“.
Telefónica O2 na jaře rozšířila nabídku mobilních tarifů s neomezeným voláním, když zákazníkům z řad drobných podnikatelů a živnostníků nabídla tarify O2 Podnikání, které umožňovaly neomezené volání v pracovní době. Dalším zlepšením v této oblasti byla inovovaná tarifní řada pro malé a střední firmy O2 Business, obohacená o nový tarif O2 Business Unlimited, umožňující rovněž neomezené volání, SMS i data. V lednu T-Mobile uvedl na trh tarify Grand a Grand Plus, první „flat-rate“ tarify v rámci své nabídky, které umožňovaly neomezené volání pro nefiremní zákazníky. Krátce na to představil i tarify Profi, nabízející stejnou službu firemním zákazníkům. Nabídku pro živnostníky a menší firmy později doplnil ještě o komunitně zaměřené tarify „Tým“. Dále T-Mobile v roce 2010 uvedl na trh nové předplacené Twist tarify, v rámci kterých nabízel po provolání pěti minut nebo odeslání pěti SMS po zbytek dne hovory a SMS v síti T-Mobile zdarma.
Telefónica O2 ve druhém čtvrtletí 2010 rozšířila svou nabídku mobilního internetu o předplacenou variantu, počátkem června představila nové portfolio paušálních mobilních datových tarifů. T-Mobile rozšířil ve druhém čtvrtletí svou nabídku mobilního internetu o předplacený tarif.
V březnu představil Vodafone zcela novou koncepci Tarifů šitých na míru, které zákazníkům umožňují zkombinovat hlasové a datové služby dle jejich aktuálních individuálních potřeb a to od nulové měsíční platby až po možnost výběru neomezeného volání, SMS a neomezených dat.
Všichni operátoři zdokonalovali v průběhu roku nabídku internetu v mobilu spolu s nabídkou chytrých telefonů.
Na konci prvního pololetí došlo kvůli regulaci ze strany Evropské unie ke snížení cen hlasových služeb a SMS posílaných ze zahraničí. Povinně zaveden byl i tzv. data roaming limit, jehož cílem byla ochrana zákazníků před neočekávanými účty za používání internetu v zahraničí. Od 1. července byl limit ve výši 1 500 Kč vč. DPH povinně zaveden všem uživatelům využívajícím mobilní připojení k internetu v zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.
Během roku 2010 pokračovali všichni mobilní operátoři v modernizaci a rozšiřování pokrytí 3G sítí. Nejvyššího pokrytí obyvatelstva svou „chytrou sítí“ na konci roku dosáhla Telefónica O2, která dosáhla úrovně 43 %, a její mobilní síť 3G byla na konci prosince dostupná celkem v 84 městech. Na začátku roku 2010 zahájil T-Mobile komerční provoz 3G sítě v části Prahy, v polovině roku pak dokončil projekt modernizace své GSM sítě. Ke konci roku už T-Mobile pokrýval svým 3G signálem 37 % populace České republiky. Vodafone uzavřel dohodu se společností MobilKom a.s., která provozuje svoji síť pod názvem U:fon, o sdílení mobilní datové sítě na bázi technologie CDMA. Pokračoval rovněž v rozšiřování pokrytí vlastní sítě 3G a ke konci roku 2010 pokrýval 38 % populace.
Společnost MobilKom a.s. na konci roku 2009 ohlásila zásadní změnu ve své obchodní strategii a pozici na trhu s cílem stát se prvním nízkonákladovým operátorem v České republice. Jejím cílem je nabízet hlasové a datové služby také velkoobchodním způsobem. Na konci června 2010 MobilKom a.s. oznámil, že začne poskytovat svou síť ostatním operátorům, kteří budou služby rychlého mobilního internetu či hlasového volání poskytovat zákazníkům pod svým jménem, a umožnil tak vznik virtuálních operátorů. Virtuálními operátory v síti U:fon byly na konci roku například WIA, OpenCall nebo MujOperator.
Regulace
V regulačním prostředí trhu elektronických komunikací v České republice proběhla během roku 2010 řada změn, z nichž nejvýznamnější byly:
1) legislativní změny,
2) změny v oblasti analýz trhů a produktové regulace,
3) změny v oblasti poskytování univerzální služby, státní politiky a podpory v oblasti vysokorychlostního přístupu k internetu.
V oblasti legislativního prostředí, které upravuje oblast elektronických komunikací, patří mezi nejvýznamnější změny:
— vydání zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání a o změně některých zákonů (zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání),
— vydání zákona č. 153/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony,
— vydání vyhlášky č. 318/2010 Sb., kterou se stanoví forma evidence provozních a lokalizačních údajů a způsob jejího předávání Českému telekomunikačnímu úřadu,
— vydání vyhlášky č. 360/2010 Sb., kterou se stanoví vzor elektronického formuláře návrhu na rozhodnutí sporu o povinnosti k peněžitému plnění a technické náležitosti jeho užívání,
— zahájení implementace revize nového regulačního rámce elektronických komunikací do českého právního řádu, tj.:
I. směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2009/136/ES, kterou se mění směrnice 2002/22/ES o univerzální službě a právech uživatelů týkajících se sítí a služeb elektronických komunikací,
II. směrnice 2002/58/ES o zpracování osobních údajů a ochraně soukromí v odvětví elektronických komunikací a nařízení (ES) č. 2006/2004 o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování zákonů na ochranu zájmů spotřebitele,
III. směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2009/140/ES, kterou se mění směrnice 2002/21/ES o společném předpisovém rámci pro sítě a služby elektronických komunikací,
IV. směrnice 2002/19/ES o přístupu k sítím elektronických komunikací a přiřazeným zařízením a o jejich vzájemném propojení a
V. směrnice 2002/20/ES o oprávnění pro sítě a služby elektronických komunikací,
— nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1211/2009 o zřízení Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) a Úřadu.
Telefónica O2 uplatnila v rámci skupiny připomínky k návrhu Evropské komise na revizi nového regulačního rámce elektronických komunikací v rámci projednávání v Evropském parlamentu a Radě (ES). Podílela se na přípravě výše uvedených ostatních legislativních norem v rámci příslušných připomínkových řízení či veřejných konzultací, a to buď přímo, v rámci asociací telekomunikačních operátorů, či prostřednictvím mateřské společnosti.
Přímý dopad na společnost mělo také vydání nového zákona o platebních službách. Poskytování těchto služeb, známých pod dřívějším názvem „služby třetích stran“, kdy Telefónica O2 umožňovala svým zákazníkům objednávat a nakupovat zboží a služby jiných subjektů, bylo ovlivněno zejména těmito předpisy:
— zákon č. 284/2009 Sb. o platebním styku, který zahrnuje zejména Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2007/64/ES o platebních službách na vnitřním trhu, Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2005/60/ES o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu, a bude novelizován Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2009/110/ES o přístupu k činnosti institucí elektronických peněz, o jejím výkonu a o obezřetnostním dohledu nad touto činností,
— zákon č. 285/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
Telefónica O2 se podílela na přípravě výše uvedených ostatních legislativních norem v rámci příslušných připomínkových řízení či veřejných konzultací, a to buď přímo, v rámci asociací telekomunikačních operátorů či prostřednictvím mateřské společnosti Telefónica.
Analýzy relevantních trhů a produktová regulace
Telefónica O2 pokračovala v plnění povinností, které jí byly uloženy na základě analýz relevantních trhů, které Český telekomunikační úřad (dále jen ČTÚ) provedl v předchozím období.
V dubnu 2010 ČTÚ vydal nové regulované velkoobchodní ceny za ukončení volání v mobilních sítích. Cena za minutu hovoru klesla od 1. ledna 2010 na 1,96 Kč a od 1. července 2010 na 1,66 Kč. Na základě výše uvedeného rozhodnutí dojde v roce 2011 k dalšímu snížení maximální výše velkoobchodních cen za ukončení volání v mobilních sítích, a to od 1. ledna 2011 na 1,37 Kč a od 1. července 2011 na 1,08 Kč.
V únoru 2010 ČTÚ vydal analýzu trhu č. 1 – přístup k veřejné telefonní síti v pevném místě. Následně rozhodl o stanovení podniku s významnou tržní silou a o uložení nápravných opatření.
V květnu 2010 ČTÚ vydal analýzu trhu velkoobchodního fyzického přístupu k infrastruktuře v pevném místě. Následně rozhodl o stanovení podniku s významnou tržní silou, o uložení nápravných opatření a cenové regulace.
V prosinci 2010 ČTÚ vydal analýzu relevantního trhu č.6 – velkoobchodní koncové segmenty pronajatých okruhů bez ohledu na technologii použitou k zajištění pronajaté nebo vyhrazené kapacity.
Na relevantních trzích č. 2, 3 a 7 byla ČTÚ vydána rozhodnutí o stanovení podniku s významnou tržní silou, o uložení nápravných opatření a o cenové regulaci.
ČTÚ pokračoval v konzultaci regulační strategie přístupu k sítím nové generace (NGA) a 27. září 2010 vydal dokument „Návrhy regulace optických přístupových sítí nové generace podle jednotlivých scénářů výstavby“. Tento dokument vychází z dokumentu Evropské komise „Recommendation on regulated access to Next Generation Access Networks [C(2010)6223]”, vydaného 20. září 2010.
Regulace mezinárodního roamingu
Maloobchodní ceny za příchozí volání se od 1. července 2010 snížily na 5 eurocentů za minutu, cena za odchozí volání poklesla na 39 eurocentů za minutu, ceny v českých korunách byly upraveny dle platného směnného kurzu. Telefónica O2 spustila v březnu roku 2010 ochranný mechanismus na datové služby poskytované koncovým zákazníkům. Zákazník byl automaticky chráněn proti vysokým účtům za datové roamingové služby nad 50 EUR měsíčně.
Uložení povinností spojených s poskytováním univerzální služby
V rámci uložené povinnosti ze strany ČTÚ poskytovat univerzální službu zajišťovala společnost v průběhu celého roku 2010 tyto dílčí služby:
(a) služby veřejných telefonních automatů,
(b) přístup zdravotně postižených osob k veřejně dostupné telefonní službě rovnocenný s přístupem, který využívají ostatní koncoví uživatelé, zejména prostřednictvím speciálně vybavených telekomunikačních koncových zařízení,
(c) zvláštní cenové plány, které se liší od cenových plánů poskytovaných za normálních obchodních podmínek pro zdravotně postižené osoby.
U služeb uvedených pod písm. (a) došlo v souladu s rozhodnutím ČTÚ z roku 2009 k redukci počtu veřejných telefonních automatů zařazených do univerzální služby v roce 2010.
Univerzální služba
ČTÚ vydal pravomocné rozhodnutí o výši ztráty z poskytování univerzální služby za rok 2007 a 2008.
Společnost Telefónica O2 předložila žádost o úhradu ztráty z poskytování univerzální služby za rok 2009. Ze strany ČTÚ následně probíhal proces ověřování výše požadované ztráty a dodaných podkladů.
ČTÚ vydal pravomocné rozhodnutí o výši ztráty z poskytování zvláštních cenových plánů pro zdravotně a tělesně postižené osoby za rok 2009.
Státní politika a podpora v oblasti vysokorychlostního přístupu k internetu
Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky vypracovalo návrh strategického dokumentu „Digitální Česko“, který byl v prosinci 2010 předložen k veřejné konzultaci. Strategie se má zabývat rozvojem ICT s důrazem na odstranění rozdílů v dostupnosti vysokorychlostního internetu mezi městy a venkovem. Součástí návrhu strategie je rozvoj optických a bezdrátových přístupových sítí v České republice.
Díky dotacím ze strukturálních fondů EU pokračovala podpora projektů na rozvoj ICT v institucích veřejné správy i v podnikatelském sektoru.
Telefónica O2 v rámci svého členství v asociacích (Sdružení pro informační technologie a telekomunikace, Asociace provozovatelů mobilních sítí a Česká asociace telekomunikací) zaslala připomínky k návrhu strategie Digitální Česko. Společnost dlouhodobě sleduje možnosti, které jejím zákazníkům nabízejí strukturální fondy, a tomu přizpůsobuje nabídku svých produktů a služeb tak, aby splňovaly podmínky dotací. Zvýšená pozornost byla věnována zejména výzvě č. 08 z Integrovaného operačního programu na Rozvoj služeb eGovernmentu v krajích.
Telefónica O2 v roce 2010 dále rozšiřovala a modernizovala svoji síťovou infrastrukturu, která tvoří nejrozsáhlejší pevnou a mobilní telekomunikační síť na území České republiky.
V mobilních sítích směřovaly investice především do významného rozšíření 3G sítě založené na technologii UMTS/HSPA, do zvyšování přenosových rychlostí datových přenosů, modernizace technologie GSM sítě a zajištění kapacit z důvodu rostoucího provozu.
Oproti počátku roku 2010, kdy byla 3G sítí pokryta krajská města, došlo v průběhu roku 2010 k rozšíření pokrytí do dalších lokalit. Počet UMTS/HSPA základnových stanic vzrostl do konce roku 2010 na 1 835 ve srovnání s 1 364 na konci roku 2009. Pokrytí obyvatelstva 3G sítí významně vzrostlo z 26,6 % na konci roku 2009 na 42,5 % na konci roku 2010. V roce 2010 byla rovněž dokončena masivní modernizace technologií mobilní sítě 2. generace, zahájená v předchozím roce. Tím bylo dosaženo pokrytí 97 % území a 98 % obyvatel České republiky technologií EGDE, která umožňuje vyšší rychlost datových přenosů v GSM síti. Společně se sítí v technologii CDMA, která pokrývá 90,4 % obyvatel, Telefónica O2 díky tomu disponovala na konci roku 2010 nejlepší infrastrukturou pro mobilní datové přenosy na území České republiky.
Datový provoz v mobilních sítích v roce 2010 dynamicky vzrostl. V době provozních špiček dosahoval více než dvojnásobné úrovně ve srovnání s hodnotami dosahovanými v roce 2009. Tomu odpovídaly i investice směřované do zajištění přenosových kapacit v síti. Z důvodu dalšího nárůstu hlasového provozu a pro zajištění pokrytí v nově zastavěných oblastech (obytné, komerční a průmyslové zóny) bylo v síti GSM v roce 2010 vybudováno 65 nových základnových stanic a 147 menších vysílačů pro zlepšení pokrytí zejména uvnitř budov. Celkový počet vysílačů GSM signálů ke konci roku 2010 dosáhl čísla 4 995. Pokrytí obyvatel dosahovalo 99,6 %.
V oblasti pevných sítí byl výrazný podíl investic směřován do dalšího rozvoje širokopásmového internetu a IPTV. Kvůli uspokojení poptávky zákazníků Telefónica O2 rozšířila kapacitu přípojných bodů a posílila kapacity přenosových linek v páteřní IP/MPLS síti. Počet lokalit s přístupovými body ADSL dosáhl na konci roku 2010 výše 2 415 ve srovnání s 2 402 v roce 2009. V roce 2010 bylo zprovozněno 162 IP DSLAM a služba O2 TV byla dostupná ve 2 265 lokalitách. Celková nainstalovaná kapacita portů v lokalitách vzrostla na 1 050 700, což představuje meziroční nárůst o 7,6 %. Podíl přístupových portů, instalovaných na zařízeních IP DSLAM podporujících službu O2 TV, vzrostl na konci roku 2010 na 62 % ve srovnání s 56 % na konci roku 2009. Celkem bylo na konci roku 2010 využito 840 400 portů (meziročně o 11 % více).
Telefónica O2 dále rozšiřovala svoji přístupovou síť zejména s ohledem na uspokojení poptávky po připojení nových zákazníků v oblastech s novou bytovou výstavbou, komerčními a výrobními areály. Přístupová síť byla tvořena metalickými kabely s plošným pokrytím celého území České republiky a byla doplněna optickými kabely a rádiovými systémy. Na konci roku 2010 činila celková délka metalických kabelů 305,1 tisíce km (meziročně o 1,7 tis. km více). Kapacita optické sítě se dále zvyšovala v návaznosti na rostoucí provoz generovaný zákazníky širokopásmových služeb, požadavky na připojení korporátních zákazníků a ve vybraných případech na připojení nových rezidenčních lokalit. Celková délka optických kabelů včetně kabelů v trubičkových systémech dosáhla na konci roku 31 529 km ve srovnání s 31 204 km v roce 2009. Celková délka optických vláken dosáhla 998 691 km (meziročně o 22 889 km více).
Společnost dále posílila kapacitu dvou stávajících mezinárodních telefonních ústředen vybudováním další ústředny na bázi soft switch. Naopak kapacita účastnických rozhraní řídících ústředen HOST a vzdálených účastnických jednotek RSU byla optimalizována. V pevné telefonní síti bylo na konci roku 2010 provozováno kromě mezinárodních ústředen šest tranzitních ústředen a 138 řídících ústředen HOST. Počet vzdálených účastnických jednotek RSU byl v důsledku optimalizace kapacit snížen o 10, na počet 2 374 .
Dynamický rozvoj zaznamenalo v roce 2010 poskytování hlasových služeb pomocí internetového protokolu (Voice over IP). Během roku 2010 se počet koncových uživatelů služby IP Centrex zdvojnásobil a dosáhl téměř 40 tisíc.
Síť GSM provozovaná společností Telefónica O2 Slovakia obsahovala ke konci roku 2010 celkem 964 základnových stanic. Investice do sítě na území Slovenska byly soustředěny především na budování vlastních přenosových kapacit.
Jak již bylo v této výroční zprávě uvedeno dříve, v průběhu roku 2010 zvýšila Telefónica O2 v oblasti provozu a údržby sítí podíl činností zajišťovaných prostřednictvím externích zhotovitelů. Tím dosáhla značných úspor v provozních nákladech a jejich větší variability.
V oblasti mobilních hlasových služeb pokračovala Telefónica O2 v roce 2010 v budování silného povědomí o jednoduchosti tarifů O2 NEON. Zároveň v rámci projektu simplifikace produktového portfolia aktivně podporovala migraci zákazníků, kteří využívali starší nabídku, na portfolio tarifů O2 NEON. Zákazníkům to umožnilo vyšší využití volného prostoru, který tarify O2 NEON nabízejí, a zároveň maximální využití výhod konceptu služeb založených na fixním vysokorychlostním internetu v podobě slev na poskytované služby z portfolia společnosti, volání na vybrané číslo a další.
V březnu 2010 připravila Telefónica O2 pro nové uživatele tarifů O2 NEON speciální nabídku. Zákazníci (drobní podnikatelé či živnostníci s platným IČ), kteří si aktivovali nové číslo s tarifem O2 NEON L, L+, XL nebo XXL v období od 1. do 14. března 2010, na něj získali 30% slevu po celou dobu jeho užívání (tj. 2 nebo 3 roky, podle smlouvy).
Od 1. června nabízí Telefónica O2 zákazníkům doplňkovou službu O2 Navzájem, která za měsíční paušál poskytovala neomezené volání ve skupině až sedmi přátel kdykoli. Službu mohli využívat jak paušální zákazníci, tak uživatelé předplacené O2 karty. Každý účastník skupiny platil vždy stejný měsíční poplatek, a služba tak byla tím výhodnější, čím víc členů ve skupině bylo. Služba byla díky neomezené komunikaci s vybranými kontakty kdykoli ideálním doplňkem k tarifní řadě O2 NEON.
Pro nové zákazníky mobilních předplacených služeb Telefónica O2 přichystala od 1. dubna do 30. června 2010 jedinečnou nabídku. K tarifům O2 NA!PIŠTE a O2 NA!HLAS si mohli zákazníci užívat speciální akci v podobě minuty volání za pouhou jednu korunu. V rámci stálých výhod těchto předplacených služeb pak mohli i nadále využít jeden ze čtyř balíčků – víkendové či večerní volání za 0,50 Kč za minutu, víkendové SMS za 0,50 Kč nebo Internet v mobilu za 20 Kč za týden. Za každé dobití také dostali na www.odmenazadobiti.cz jednu ze zaručených odměn. V závěru roku 2010 upravila Telefónica O2 úspěšný věrnostní program „Odměna za dobití“ pro zákazníky předplacených služeb. Cílem bylo program ještě více přiblížit této zákaznické skupině a nabídnout jim výběr z několika odměn, jejichž počet se lišil podle počtu měsíců, po které své číslo zákazník využíval.
Nabídkou tarifu O2 DA určeného pro rusky a vietnamsky mluvící zákazníky oslovila Telefónica O2 jednu z největších národnostních menšin v Čechách. Tento tarif nabízel zvýhodněné ceny za volání do vybraných šestnácti států. Díky němu si zákazníci mohli zavolat například do Ruska či Vietnamu za pouhých 5,50 Kč za minutu či poslat SMS za 2,60 Kč.
Poté co pečlivě zanalyzovala potřeby zákazníků z řad drobných podnikatelů a živnostníků v oblasti mobilních hlasových služeb, rozšířila Telefónica O2 od dubna 2010 svoji nabídku mobilních tarifů pro tento významný zákaznický segment. Jednalo se o nové tarify O2 Podnikání, které jako první na českém trhu nabízely v rámci měsíčního paušálu volání v pracovní době zcela bez omezení. Tato výhoda nebyla nijak časově omezena a byla k dispozici po celou dobu užívání tarifu. Nové tarify O2 Podnikání byly k dispozici celkem ve čtyřech variantách: O2 Podnikání M, O2 Podnikání L, O2 Podnikání XL a O2 Podnikání XXL. Nejvyšší tarif nabídl za jednu měsíční paušální částku volání v pracovní době od 9,00 hodin do 17,00 hodin kamkoliv bez omezení sítě. U ostatních tarifů se výhoda ve stejném čase vztahovala na volání na více než 7 milionů čísel v síti O2 včetně všech pevných linek v České republice. Díky tarifům O2 Podnikání zákazníci nemuseli sledovat a omezovat své výdaje za volání v pracovní době a mohli se naplno věnovat své podnikatelské činnosti.
Od května začala Telefónica O2 nově nabízet vylepšení stávajících minutových tarifů zaměřených na malé a střední firmy O2 Business. Zcela neomezeným paušálem se stal upravený tarif O2 Business Unlimited. Jeho uživatelé mohli za snížený měsíční poplatek 2 900 Kč (bez DPH) bez omezení telefonovat, využívat internet a posílat SMS do všech sítí v České republice. Výhodnější byly ale i další tarify O2 Business, které získaly více volných minut, nižší minutové sazby nebo nižší měsíční paušály. Kromě nabídky v rámci rodiny O2 Business si přitom zákazníci mohli vybrat také některý z tarifů z nabídky paušálů O2 Podnikatel, které byly zaměřené na volání v rámci vlastní sítě.
V oblasti pevných linek pokračoval postupný přechod hlasového provozu z klasických pevných linek na technologii Voice-over-IP (VoIP). Proto se Telefónica O2 v roce 2010 zaměřila na další rozvoj této technologie a to prostřednictvím služeb O2 Neomezená linka a O2 Virtuální ústředna. Ty nabízely atraktivní cenovou relaci a dále služby virtuální pobočkové ústředny, která byla součástí měsíčního poplatku. Služby VoIP poskytovala Telefónica O2 jako dodatečnou nabídku ke svým datovým službám s garantovanou kvalitou. V roce 2010 se počet zákazníků využívající služeb VoIP více než zdvojnásobil.
Pro zákazníky nižších segmentů, kteří nevyžadují funkcionalitu virtuální ústředny a používají asymetrické připojení k internetu ADSL, připravila Telefónica O2 novou službu IP telefonní přípojka. Zákazník za měsíční paušál 230 Kč bez DPH získal garantovanou telefonní službu nad ADSL přípojkou s neomezeným voláním do pevných sítí v České republice a pronájmem kvalitního VoIP telefonu. Služba byla určena pouze pro firemní zákazníky.
Jako součást neustálého rozvoje a zlepšování služeb VoIP připravila Telefónica O2 pro zákazníky služeb O2 Neomezená linka, O2 Virtuální ústředna a IP telefonní přípojka garantovanou faxovou službu, Faxová přípojka.
V prosinci 2010 Telefónica O2 rozšířila svoji nabídku pro volání z domova. Všichni zákazníci pevné linky získali možnost výhodného volání do všech mobilních sítí již za 2 Kč za minutu s tarify a balíčky O2 volám mobil 60 nebo O2 volám mobil 120. Zároveň Telefónica O2 rozšířila i balíčky pro volání do zahraničí. Zákazníci tak mohli telefonovat do 47 vybraných zahraničních destinací od 2 Kč za minutu.
Od února mohli všichni lidé s vadou sluchu využívat zdarma speciální asistenční službu O2 - Hovor pro neslyšící. Telefónica O2 provozovala nepřetržitou nonstop linku, na které speciálně vyškolení operátoři pomáhali neslyšícím a nedoslýchavým komunikovat se slyšícími osobami. Doposud bylo možné tyto služby využívat pomocí textového telefonu nebo faxu, nově bylo možné pro komunikaci využít také SMS a e-mail. Princip fungování služby byl velmi jednoduchý. Operátor na lince dostával od neslyšícího zákazníka instrukce formou e-mailu, faxu nebo SMS a na jejich základě komunikoval se slyšícími uživateli. Stejně tak mohl operátor tlumočit informace směrem k neslyšícím. V takovém případě mu obsah konverzace přepsal a poslal vybranou formou.
Od 1. listopadu 2010 připravila Telefónica O2 službu O2 Tísňová péče, která rozšířila nabídku zdravotních a asistenčních služeb na bázi moderních technologií (eHealth). Službu mobilní tísňové péče začala Telefónica O2 nabízet jako první a jediný mobilní operátor v České republice. Základním cílem služby O2 Tísňová péče bylo snížit zdravotní a sociální rizika seniorů nebo zdravotně postižených osob a umožnit jim žít v jejich vlastním sociálním prostředí. Výhodou oproti stávajícím službám vázaným na pevnou linku byla zejména mobilita řešení. Každý uživatel této služby si mohl zavolat pomoc nejen z domova, ale odkudkoliv.
V průběhu roku pokračovala Telefónica O2 ve své nabídce fixního vysokorychlostního internetu O2 Internet. Zákazníci, kteří si v únoru aktivovali O2 Internet na doma, jej získali na jeden rok za 600 Kč měsíčně, a to bez smluvního závazku a dalších poplatků za pevnou linku. Ještě lepší ceny získali noví i stávající zákazníci, když internet kombinovali s dalšími službami. Od poloviny roku 2010 společnost propagovala primárně vyšší tarif s rychlostí až 16 MB/s za cenu 400 Kč měsíčně za první rok používání. Klíčovým motivem pro pořízení služby internetu ADSL od společnosti Telefónica O2 i nadále zůstal dobře vnímaný poměr rychlosti, ceny a spolehlivosti připojení.
V průběhu roku 2010 upevnila Telefónica O2 svoji pozici vedoucího poskytovatele služeb mobilních dat. Spolu s rozšířením svých mobilních sítí vysokorychlostního internetu uvedla na trh v rámci kampaně pod značkou „Chytrá síť“ kompletní nabídku nových tarifů pro mobilní internet i internet v mobilu.
Od 8. června připravila Telefónica O2 nové portfolio paušálních tarifů mobilního internetu. Zákazník si nově mohl vybírat z tarifů O2 Mobilní Internet Standard za cenu 500 Kč včetně DPH při FUP 2 GB, O2 Mobilní Internet Pro za cenu 750 Kč včetně DPH při FUP 10 GB, O2 Mobilní Internet Neomezený za cenu 1 000 Kč včetně DPH při neomezené FUP. Jednou z novinek nabídky se stal O2 Mobilní Internet Start za cenu 300 Kč včetně DPH s měsíčním datovým limitem (FUP) 500 MB, který díky vyrovnanému poměru ceny a dostupnému množství dat našel své zákazníky hlavně mezi začínajícími uživateli mobilního internetu. Společnost rovněž doplnila kompletní portfolio tarifů mobilního internetu o jejich mutace v podobě doplňkových služeb k fixnímu O2 Internetu. Nabídku doplnila dalším vylepšením v podobě záruky spokojenosti. Ta umožňovala vrácení služby bez jakýchkoliv sankcí do dvou měsíců od koupě.
Jako jediný operátor na trhu uvedla Telefónica O2 od 1. června pod názvem O2 Předplacený mobilní internet koncept předplaceného mobilního internetu společně s denními balíčky. Tato služba umožnila zákazníkům svobodný přístup k internetu bez nutnosti vázat se smlouvou a pravidelným paušálem. Byla dostupná ve čtyřech variantách podle počtu zakoupených denních balíčků. Denní balíčky se skládaly z 24 hodinových bloků, které zákazník mohl čerpat kdykoliv během dvou měsíců od data jejich aktivace. V rámci jednoho bloku se pak mohl libovolně připojovat a odpojovat. Během tohoto intervalu měl zákazník k dispozici 500 MB dat (FUP). Cenové varianty jednotlivých denních balíčků byly následující: 1 den – 50 Kč, 5x 1 den – 200 Kč, 10x 1 den – 350 Kč, 30x 1 den – 900 Kč. Zákazníci mohli předplacený mobilní internet pořídit ve dvou variantách – O2 Mobilní internet sada a O2 Mobilní internet karta. O2 Mobilní internet sadu tvořila předplacená SIM karta s pěti týdny internetu zdarma v kombinaci s USB modemem Huawei E1750. Zákazník ji pořídil za cenu 995 Kč. O2 Mobilní internet karta si mohli zákazníci pořídit i samostatně, a to za cenu 95 Kč. Její součástí byl kredit v hodnotě 50 Kč, odpovídající jednomu dni připojení zdarma. Zákazníci na denních balíčcích ocenili možnost platit jen za dny, kdy se připojí. Produkt byl určen především pro zákazníky, kteří mobilní internet využijí jen nárazově.
V červnu rozšířila Telefónica O2 portfolio tarifů mobilního surfování pro zákazníky předplacených služeb. Pro majitele chytrých telefonů, kteří chtěli bezstarostně používat internet ve svém mobilu, byl nově k dispozici tarif O2 Internet v mobilu Plus. Cena za týden byla 75 Kč s DPH. Měsíčně měli zákazníci k dispozici 500 MB dat (FUP).
Zákazníci ze segmentu malých a středních firem si k některým mobilním datovým tarifům mohli pořídit malý přenosný netbook Samsung N 150 za dotovanou cenu 1 495 Kč nebo profesionální notebook HP 4520s za cenu 6 495 Kč. Notebooky obsahují vestavěný 3G modem. Zákazníci díky tomu k připojení k nejrychlejší datové mobilní síti nepotřebovali žádné další zařízení.
Od června mohli zákazníci společnosti používat službu BlackBerry Expres bez počátečních jednorázových poplatků na nákup nezbytného BlackBerry Enterprise serveru. Zavedením nového tarifu BlackBerry Modem společnost umožnila svým zákazníkům využívat svůj telefon BlackBerry i jako modem pro bezdrátové připojení počítače k internetu.
Od 30. listopadu 2010 Telefónica O2 začala nabízet datové tarify pro iPad s připojením Wi-Fi a 3G. Veškeré datové tarify byly k dispozici beze smluv a závazků, což umožnilo kdykoli si tarif jednoduše aktivovat nebo jeho používání ukončit. Zákazníkům byly také na území České republiky bezplatně přístupné Wi-Fi hotspoty společnosti Telefónica O2.
V oblasti připojení firemních klientů k internetu a datových služeb se Telefónica O2 v roce 2010 zaměřila na zvýšení konkurenčního náskoku oproti ostatním poskytovatelům a na další zvýšení hodnoty těchto služeb pro zákazníky. V lednu 2010 uvedla nový koncept připojení k internetu pro korporátní zákazníky. Díky podpoře protokolu PAM32 na technologii SDSL umožnila symetrické připojení rychlostí až 20 MB/s na metalickém vedení s širokou geografickou dostupností. Služba O2 Internet Business zároveň poskytovala na trhu unikátní nabídku služeb s přidanou hodnotou, od garancí spolehlivosti připojení přes podporu VoIP a antivirovou ochranu a zákazníkem nastavitelné filtrování internetové komunikace až po mobilní zálohu. O2 Internet Business tak umožnil zákazníkům postavit spolehlivé řešení pro komunikační potřeby svých společností pokrývající hlasové a datové služby spolu se zajištěním bezpečnosti. Výsledkem uvedení této služby byl nárůst podílu společnosti na trhu fixního firemního internetu.
V oblasti nabídky fixních datových služeb provedla společnost na začátku roku důkladnou analýzu, která mimo jiné zahrnovala konzultaci individuálního řešení pro každého zákazníka. Výsledkem byl návrh změn směřujících k tomu, aby daná služba co nejvíce vyhovovala profilu jednotlivých zákazníků a jejich potřebám. Tyto konzultace se zaměřovaly především na oblast použité technologie, přístupové kapacity (rychlosti), optimálního nastavení garance dostupnosti poskytovaných služeb a nabídky doplňkových služeb. Významnou akvizicí v průběhu druhého pololetí byla síť společnosti Kaufland s téměř sty pobočkami.
V dubnu představila Telefónica O2 novou službu O2 Clean Internet. Ta poskytovala profesionální ochranu před škodlivým obsahem každé počítačové síti, která byla připojena k internetu prostřednictvím společnosti Telefónica O2. Řešení O2 Clean Internet bylo možné aplikovat u většiny typů internetových připojení, která společnost nabízela (symetrické/asymetrické xDSL přípojky, IOL Ethernet, VPN Expres atd.). Profesionální řešení výrazně snížilo riziko průniku nežádoucího softwaru (spyware, malware) a různých typů virů do lokální sítě. Současně nabízelo uživateli potřebné funkce pro sledování a řízení bezpečnosti provozu mezi sítí zákazníka a internetem a odfiltrování nežádoucího http provozu. Řešení nevyžadovalo ze strany zákazníka prakticky žádné zásahy do vlastní infrastruktury, neboť celá služba běžela v datovém centru O2 a nijak nezatěžovala síť uživatele. Cena za aktivaci služby byla 500 Kč za každé připojení k internetu.
Pro zákazníky služby O2 TV připravila Telefónica O2 od 1. října 2010 dvě novinky. Všichni zákazníci virtuální videopůjčovny Videotéka mohli sledovat filmy v kategorii Žhavé novinky za ceny nižší o 25 Kč a tituly v kategoriích Filmové hity Dětské / pohádky o 25 % levněji. Dále do programové nabídky O2 TV bylo zařazeno 10 nových kanálů. O2 TV tak nabízela 81 televizních programů. Kanály byly zákazníkům aktivovány automaticky a bezplatně dle jejich stávající programové nabídky.
15. října představila Telefónica O2 nový koncept služby O2 TV. Od tohoto data si mohli všichni zákazníci přizpůsobit výběr programů podle svých přání a potřeb kombinací vlastní skladby programů do základního balíčku, který se nově jmenoval O2 TV Flexi. V rámci něj dostali automaticky 20 kanálů, které mohli libovolně doplnit o dva tematické balíčky s dalšími až 19 programy za cenu od 400 Kč (cena při současném využívání fixního internetu), od 550 Kč (cena k fixním hlasovým službám), od 650 Kč (samostatná cena). K O2 TV Flexi si pak mohl zákazník objednat libovolné množství dalších tematických balíčků. Čím více balíčků využíval, tím větší dostal slevu. U každého druhého balíčku zaplatil o 50 Kč méně, maximální výše slevy činila 150 Kč. Pokud mu zvolená nabídka nevyhovovala, měl možnost si ji každých 30 dnů bezplatně změnit.
Jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí v roce 2010 byla datové komunikace mezi zařízeními (Machine-to-Machine - M2M). Pro podporu propojení měřících a technologických zařízení do datových sítí zákazníků začala Telefónica O2 v průběhu druhého čtvrtletí nabízet službu IP Connect M2M. Jednalo se o službu s pevným datovým připojením na nízkých rychlostech, která umožnila dosáhnout vysoké úrovně dostupnosti např. využitím mobilního zálohování. Přenosovými kapacitami odpovídala tato služba potřebám běžných bankomatů, měřících a sledovacích zařízení. M2M komunikaci podporovala společnost dále službami vzdáleného přístupu do fixních sítí. Telefónica O2 rovněž zavedla speciální mobilní tarif O2 Machine, který vycházel vstříc požadavkům zákazníků na zafixování nákladů pro přenos dat v rámci mobilních M2M řešení. Jednalo se o první službu, které zákazníkům nabízela komplexní M2M řešení včetně dalších standardizovaných nadstavbových služeb. Mezi ně patřila dálková správa zařízení, samoaktivace služeb nebo ucelená nabídka aplikací na principu Software as a Service. Příkladem takovéhoto M2M řešení pokrývající celý hodnotový řetězec byla úspěšná služba O2 Car control.
Portfolio služeb O2 Car Control bylo v průběhu prvního pololetí rozšířeno o službu Personal Kontrol. Ta umožňovala sledování zaměstnanců vykonávající terénní práce za účelem zvýšení jejich bezpečnosti, případně zvýšení efektivity a kvality jejich práce. Mezi typické využití této služby patřila distribuce letáků, práce ve ztížených a nebezpečných podmínkách, případně při kontrole vykonávání veřejně prospěšné činnosti.
V roce 2010 prohloubila Telefónica O2 úspěšnou koncepci služeb pro domácnosti, kterou uvedla na trh v květnu 2009. Jejím základem byla služba fixního vysokorychlostního připojení k internetu prostřednictvím technologie ADSL (O2 Internet, Internet na doma). V rámci této koncepce si zákazníci mohou libovolně a flexibilně vybírat z pestrého portfolia nejen fixních, ale také mobilních služeb, a využít například kombinace služby fixního internetu a O2 Mobilní Internetu, digitální televize O2 TV, fixního tarifu O2 Volání nebo mobilních tarifů O2 NEON. Zefektivnění jednotlivých nástrojů a zaměření na zákaznické potřeby přineslo společnosti Telefónica O2 možnost poskytovat konvergentní nabídku svým zákazníkům. Obliba těchto kombinací u zákazníků společnosti Telefónica O2 v průběhu roku 2010 postupně rostla. Zároveň tento koncept umožnil vhodně směrovat a řídit zákaznické datové přenosy a dosahovat tím efektivity v oblasti využití jednotlivých fixních a mobilních datových sítí.
Od září 2010 mohli firemní zákazníci společnosti Telefónica O2 maximálně využívat výhodu nabídky plnohodnotného konvergentního operátora. Spojením fixní i mobilní vnitrofiremní komunikace prostřednictvím služby O2 Team Combi měli zákazníci možnost maximálně zvýšit svoji dostupnost přesměrováním pevné linky na mobilní či naopak, nebo zavedením pravidel vnitrofiremní komunikace (omezení volání, vnitrofiremní číslovací plány, označení soukromých hovorů atp.). Služba O2 Team Combi mohla být součástí každé hlasové služby.
Od třetího čtvrtletí nabízela Telefónica O2 svým zákazníkům fixních internetových a privátních datových VPN služeb mobilní záložní řešení, která využívalo všechny mobilní datové sítě (UMTS, EDGE, CDMA, GPRS). Spolu s nejlepším geografickým pokrytím fixních datových služeb, širokou nabídkou technologií a pokrytím mobilním signálem nabízela Telefónica O2 firemním zákazníkům bezkonkurenční garantované zabezpečení jejich firemní datové komunikace, které umožňovalo podstatným způsobem zvýšit dostupnost a garantovat přístup do sítě i v případech poruch. Součástí této nové nabídky konvergentních služeb bylo také plně mobilní připojení do fixní datové sítě firmy. To umožnilo začlenit velmi pružně mobilní, dočasná nebo pevnými linkami nedosažitelná pracoviště do ICT systémů zákazníka.
Telefónica O2 na základě zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku, poskytuje svým zákazníkům platební služby již od 1. listopadu 2009. Pomocí těchto služeb mohou zákazníci zadat příkaz k převodu peněžních prostředků a zaplatit prostřednictvím mobilního telefonu nebo pevné linky cenu za zboží nebo služby poskytované třetími osobami. Zákazník si může zvolit z několika platebních způsobů. Nejrozšířenějším z nich je platba pomocí krátkých textových zpráv zpoplatněná vyšším tarifem (tzv. Premium SMS), které v průběhu roku 2010 využilo v průměru 521 tisíc zákazníků měsíčně. Druhou nejčastější platební metodou byla platba pomocí volání zpoplatněného vyšším tarifem (tzv. Audiotex), kde průměrné měsíční platby na zákazníka dosáhly 754 Kč, což představuje meziroční nárůst o 19,9 %. V souhrnu bylo na českém trhu za tyto dvě nejužívanější metody zaplaceno zboží a služby ve výši 722 mil. Kč. Zákazníci mohli rovněž využít platby pomocí dial-upového datového přenosu (tzv. Datarif).
Ve spolupráci s ostatními mobilními operátory v rámci Asociace provozovatelů mobilních sítí uvedla Telefónica O2 na podzim roku 2010 na trh novou značku „Plať mobilem“ (www.platmobilem.cz). Ta propaguje platební metodu umožňující zadat příkaz k provedení platební transakce a zaplatit částku v rozsahu 20 až 1 500 Kč prostřednictvím mobilního telefonu v prostředí mobilního internetu. Tuto službu nabízí Telefónica O2 od října 2010 pod názvem O2 platba.
Telefónica O2 spolu s některými českými bankami (Česká spořitelna, a.s., GE Money Bank, a.s., Raiffeisenbank, a.s., a UniCredit Bank Czech Republic, a.s.), s mobilním operátorem Vodafone Czech Republic, a.s., a se společností A-communications (Malta) Limited založila v říjnu 2010 společnost MOPET CZ, a.s, která byla zapsána do obchodního rejstříku 3. listopadu 2010. Cílem této společnosti je uvést na tuzemský trh novou platební metodu prostřednictvím mobilního telefonu, která bude alternativou zejména vůči hotovostním platbám za zboží a služby.
Podobně jako v ostatních oblastech podnikání společnosti Telefónica O2 se i ve službách ICT a zákaznických řešeních pro státní a veřejnou správu projevil vliv pozvolného oživení ekonomiky. Kromě toho po parlamentních volbách v České republice provedla nově vytvořená vláda revizi efektivity a nákladovosti ve veřejném sektoru s cílem snížit schodek státního rozpočtu prostřednictvím snížení vládních výdajů. To se projevilo v nižším počtu ICT projektů, které společnost v tomto segmentu realizovala. I přes nepříznivou ekonomickou situaci Telefónica O2 potvrdila svoji pozici spolehlivého a efektivního partnera veřejné správy v oblasti dodávek telekomunikačních a komplexních ICT řešení.
Společnost úspěšně pokračovala v projektu systémové integrace na ministerstvu zemědělství, účastnila se projektů zajišťujících provozní podporu ICT na Státním zemědělském a intervenčním fondu, ministerstvu dopravy a Úřadě pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Od roku 2009 Telefónica O2 ve spolupráci s Českou poštou technologicky zajišťovala projekt Informačního systému datových schránek (ISDS), který představuje vlajkovou loď trendu eGovernmentu. Datové schránky slouží jako úložiště dat a jsou učeny k doručování elektronických písemností orgány veřejné moci či k provádění úkonů vůči těmto orgánům. V roce 2010 dosáhl objem datových zpráv přenesených systémem počtu více než 27 milionů transakcí.
V rámci své strategie rozvoje v oblasti zdravotnictví na bázi moderních technologií eHealth spustila Telefónica O2 ve spolupráci s městskou částí Praha 10 pilotní provoz služby O2 Tísňové péče. Tato služba byla určena především seniorům vystaveným stálému a vysokému riziku ohrožení zdraví nebo života. Prostřednictvím tzv. „SOS tlačítka“ svého mobilního telefonu mají přístup k asistenční lince obsluhované operátory kvalifikovanými dle zákona o sociálních službách.
V roce 2010 vstoupil do ostrého provozu projekt Plzeňská karta v mobilu, která je ekvivalentem plastové multifunkční karty plzeňských městských dopravních podniků a využívá pokročilou technologii NFC (Near-Field-Communication). Díky technologii NFC mohla být Plzeňská karta nahrazena vybranými mobilními telefony. Tohoto projektu se Telefónica O2 účastnila společně s dalšími dodavateli.
V roce 2010 došlo v České republice v oblasti propojování sítí k další konsolidaci telekomunikačního trhu. Přispělo k němu převedení významné části společnosti České Radiokomunikace ke společnosti T-Mobile, čímž se oživil trh rychlého internetového připojení technologií ADSL. K poskytování této služby T-Mobile využíval i zpřístupněná metalická vedení společnosti Telefónica O2. Na druhé straně jiný významný poskytovatel těchto služeb, společnost VOLNÝ, a.s., postupně opouštěla svoji pozici na trhu přístup k internetu po pevné lince v oblasti rezidentních zákazníků.
Ve službách veřejných pevných sítí elektronických komunikací si akvizicemi upevnily pozice na trhu především společnosti GTS Czech, T-Mobile, Dial Telecom a RIO Media.
Ke změnám v propojení pevné sítě společnosti Telefónica O2 s ostatními operátory došlo v návaznosti na proběhlé akvizice a fúze na trhu elektronických komunikací. Ke změnám v propojení mobilní sítě společnosti Telefónica O2 s ostatními operátory nedošlo.
Na konci roku 2010 byla pevná síť společnosti Telefónica O2 propojena se šestnácti provozovateli pevných sítí. Mobilní síť společnosti Telefónica O2 v České republice byla propojena se třemi provozovateli mobilních sítí a s dvanácti provozovateli pevných sítí veřejných elektronických komunikací.
V roce 2010 vzrostl podíl zákazníků, kteří využívali služeb jiných operátorů s využitím velkoobchodní služby přeprodeje telefonní linky (WLR) společnosti Telefónica O2. Naopak služby CS/CPS (volba a předvolba operátora) ztrácely na svém významu, postupně se stabilizoval počet účastníků a nedocházelo již k velkým výkyvům v počtech nově zřízených služeb.
Tuzemské služby velkoprodeje
V oblasti národních služeb velkoprodeje vrcholil v roce 2010 trend z předcházejícího roku. Kvůli vlivu zhoršeného makroekonomického prostředí se urychlila další konsolidace telekomunikačního trhu.
Přestože ekonomická situace vyžadovala zvýšenou kontrolu nákladů a řadu úsporných opatření, mobilní operátoři následovali strategii společnosti Telefónica O2, inovovali portfolio svých služeb a pokračovali v rozšiřování sítí 3G ve snaze uspokojit rostoucí poptávku po mobilním internetu a internetu v mobilu.
Tyto aktivity oživily poptávku po velkoobchodních službách společnosti Telefónica O2, zejména poskytování páteřních kapacit. Telefónica O2 ve spolupráci s T-Mobile zahájila přípravu projektu sdílení 3G sítí, jehož cílem bude uspořit náklady obou firem a urychlit další rozšíření jejich pokrytí.
Telefónica O2 zaznamenala díky aktivitě společnosti T-Mobile na rezidentním trhu
s pevným připojením k internetu nárůst počtu ADSL velkoobchodních přípojek o 22 tisíc, na celkový počet 70 tisíc.
Rovněž pokračoval zvýšený zájem o datové služby společnosti na bázi Ethernetu. Společnost reagovala rozšířením pokrytí a změnami v produktovém portfoliu zvýšením přenosových rychlostí. V roce 2010 také vzrostl zájem o služby vysokých přenosových kapacit 1Gbit/s a více.
Mezinárodní služby velkoprodeje
V oblasti mezinárodních datových a internetových služeb Telefónica O2 reagovala na rostoucí požadavky na mezinárodní přenosové kapacity nákupem dodatečné kapacity. Stejně jako v předchozím roce i v roce 2010 společnost zaznamenala zvýšenou poptávku a prodej vysokokapacitních mezinárodních pronajatých okruhů (Lambda 2,5 a 10 Gbps). Došlo rovněž k nárůstu mezinárodní IP konektivity společnosti a ke zvýšení poptávky po službách postavených na bázi Ethernetu.
V oblasti mezinárodních hlasových služeb Telefónica O2 nadále upevňovala svoji pozici v regionu střední a východní Evropy. Společnost pokračovala v navyšování počtu přímých propojení na nové mobilní a fixní operátory v Evropě a ve světě a nadále směřovala pozornost do Ruska, na Střední a Blízký východ. Ve srovnání s rokem 2009 došlo k nárůstu provozu hlasových tranzitních služeb o 12 %, na rekordních téměř 1,7 mld. minut.
Telefónica O2 si i v roce 2010 udržovala vysokou úroveň kvality nabízených hlasových služeb a byla společností Vodafone Germany vyhodnocena jako mezinárodní operátor s nejlepší kvalitou poskytovaných služeb.
V oblasti mezinárodních služeb společnost úzce spolupracovala v rámci skupiny Telefónica s mezinárodním operátorem TIWS (Telefónica International Wholesale Services).
V této části jsou prezentovány a komentovány konsolidované finanční výsledky skupiny Telefónica O2, zpracované v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS).
Konsolidované finanční výsledky
Výnosy, náklady a OIBDA
Celkové konsolidované výnosy dosáhly v roce 2010 výše 55,7 mld. Kč, meziročně o 7,0 % méně. Zisky z prodeje dlouhodobého majetku dosáhly v roce 2010 výše 92 mil. Kč, ve srovnání se 422 mil. Kč v roce 2009. Jak bylo popsáno ve Výroční zprávě za rok 2009, v roce 2009 společnost prodala své bývalé sídlo v Praze s jednorázovým ziskem ve výši 342 mil. Kč. Celkové konsolidované provozní náklady poklesly v roce 2010 o 1,8 %, na 33,4 mld. Kč, díky pokračujícímu úsilí o efektivitu v této oblasti a vlivu jednorázových položek.
Z důvodu nejistého a potenciálně negativního vývoje telekomunikačního trhu a regulačního prostředí zaúčtoval ČESKÝ TELECOM (předchůdce Telefónica O2 Czech Republic, a.s.) v roce 2003 snížení hodnoty majetku fixního segmentu tvořící jednu penězotvornou jednotku ve výši 9 909 mil. Kč. Od té doby prováděla společnost každoročně přezkoumání výše uvedeného snížení hodnoty aktiv. Výsledkem analýzy provedené k 30. červnu 2010, která zohlednila současnou strategii společnosti zaměřenou na vysokorychlostní internet a data, zlepšující se výsledky a využití fixní sítě a pokračující synergie mezi fixním a mobilním segmentem, bylo zrušení ztráty ze snížení hodnoty aktiv ve výši 4 344 mil. Kč. O tuto částku byl pozitivně ovlivněn provozní hospodářský zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) v roce 2010.
Díky této účetní operaci se provozní zisk OIBDA zvýšil v roce ve 2010 meziročně o 1,1 %, na výši 27,4 mld. Kč. Bez zahrnutí vlivu zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku by OIBDA v roce 2010 klesla meziročně o 14,9 %, na 23,0 mld. Kč kvůli poklesu výnosů a jednorázovým položkám zaúčtovaným v roce 2009 a 2010. Plně srovnatelný zisk OIBDA1 poklesl v roce 2010 meziročně o 6,7 %, na 24,5 mld. Kč, zatímco plně srovnatelná OIBDA marže2 dosáhla v roce 2010 výše 44,1%, téměř stejně jako o rok dříve (2009: 44,2 %). OIBDA upravená pro účely odhadu3 poklesla meziročně o 8,4 %, na 24,1 mld. Kč, tedy v rozmezí -5 % až -9 %, který společnost očekávala.
Odpisy hmotných a nehmotných aktiv
Konsolidované odpisy hmotných a nehmotných aktiv dosáhly v roce 2010 výše 11,9 mld. Kč, meziročně o 1,2 % méně. Zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku vedlo ke zvýšení odpisů hmotných a nehmotných aktiv v roce 2010 o 316 mil. Kč.
Provozní zisk, zisk před zdaněním a čistý zisk
Konsolidovaný provozní zisk a konsolidovaný zisk před zdaněním vzrostly v roce 2010 meziročně shodně o 3,0 %, na 15,5 mld. Kč, respektive na 15,3 mld. Kč, zejména díky výše uvedenému zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku. Bez této operace by došlo k poklesu provozního zisku a zisku před zdaněním o 23,7 % a 24,1 % díky poklesu provozního zisku OIBDA a mírně vyšším čistým finančním nákladům, které nebyly plně vykompenzovány poklesem odpisů hmotných a nehmotných aktiv. Konsolidovaný čistý zisk v roce 2010 dosáhl výše 12,3 mld. Kč, meziročně o 5,3 % více, díky kombinaci výše uvedených faktorů. Bez započítání vlivu zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku by čistý zisk poklesl o 22,7 %, na 9,0 mld. Kč.
Peníze a zadluženost
Celková výše konsolidovaných finančních závazků (krátkodobých a dlouhodobých) k 31. prosinci 2010 dosáhla výše 3,0 mld. Kč, o 3,4 % méně ve srovnání s koncem roku 2009. Objem peněz a peněžních ekvivalentů na konci roku 2010 dosáhl výše 4,8 mld. Kč ve srovnání s 1,3 mld. Kč o rok dříve. Výsledkem je ukazatel čisté zadluženosti4 ve výši minus 2,4 % a hrubé zadluženosti5 na úrovni 4,1 % na konci roku 2010 ve srovnání s 2,5 % a 4,2 % na konci roku 2009.
Výdaje na investice
Celkové konsolidované výdaje na investice dosáhly v roce 2009 výše 5,7 mld. Kč, meziročně o 12,7 % méně. Podobně jako v předchozích letech byly investice v roce 2010 vynakládány selektivně a směřovaly do růstových oblastí podnikání. Mezi hlavní oblasti investic patřilo rozšiřování vysokorychlostních mobilních sítí (EDGE a UMTS), zkvalitnění fixních sítí vysokorychlostního přístupu k internetu a vývoj IT systémů.
Peněžní toky
Výše volných hotovostních toků6 vzrostla v roce 2010 meziročně o 21,2 %, na 16,4 mld. Kč, zejména díky nižší zaplacené dani z příjmu (meziročně o 40,1 % méně) a nižším peněžním prostředkům použitým na nákup pozemků, budov a movitých věcí (5,5 mld. Kč, o 34,9 % meziročně méně).
Přehled konsolidovaných výnosů
Celkové konsolidované výnosy poklesly v roce 2010 meziročně o 7,0 %, na 55,7 mld. Kč, zejména z důvodu dalšího poklesu mobilních terminačních poplatků, pozvolného oživení ekonomiky, které mělo vliv na spotřebu zákazníků, a nižších výnosů z IT a obchodních řešení vlivem menšího počtu projektů pro veřejný sektor.
Výnosy z hlasových služeb (odchozí hovorné, výnosy z propojení a ostatní velkoobchodní služby, měsíční a jednorázové poplatky za hlasové služby a poplatky za zřizování) dosáhly v roce 2010 celkové výše 34,4 mld. Kč, o 11,1 % méně než v roce 2009.
Na vysoce nasyceném mobilním trhu v České republice klesl celkový počet aktivních mobilních zákazníků na konci roku 2010 meziročně o 2,1 %, na 4 839 tisíc. Tento vývoj byl do značné míry ovlivněn jednorázovým snížením počtu smluvních zákazníků s nízkou mírou aktivity o 111 tisíc zákazníků ve druhém čtvrtletí 2010. Bez tohoto jednorázového snížení by celkový počet zákazníků vzrostl meziročně o 0,1 %. Počet smluvních zákazníků vzrostl ke konci roku 2010 meziročně o 1,7 %, na 2 864 tisíc (o 5,7 % více bez jednorázového snížení o neaktivní zákazníky ve druhém čtvrtletí 2010). Čistý přírůstek v roce 2010 dosáhl 160 tisíc (bez zahrnutí uvedeného jednorázového snížení), zejména díky pokračující oblibě tarifů O2 NEON, migraci zákazníků z předplacených služeb na tarifní a solidnímu růstu zákazníků mobilního internetu. Na konci roku 2010 podíl smluvních zákazníků na celkovém počtu dosáhl 59,2 %, meziročně o 2,3 procentní body více. Počet aktivních zákazníků předplacených služeb dosáhl ke konci čtvrtého čtvrtletí 2010 výše 1 975 tisíc, meziročně o 7,3 % méně.
V roce 2010 dosáhla celková průměrná měsíční míra odchodu zákazníků výše 2,4 %, což je meziročně o 0,3 procentních bodů více, zejména kvůli jednorázovému snížení počtu o neaktivní zákazníky smluvních služeb. Na druhou stranu v posledním čtvrtletí roku 2010 celková průměrná měsíční míra odchodu zákazníků klesla meziročně o 0,2 procentních bodů, na 2,2 %, díky zlepšení průměrné měsíční míry odchodu zákazníků předplacených služeb.
Celkový mobilní hlasový provoz7 v České republice vzrostl v roce 2010 meziročně o 6,8 %, na 8 790 milionů minut.
Průměrný měsíční výnos na zákazníka ARPU8 dosáhl v roce 2010 výše 468,5 Kč, což představuje meziroční pokles o 8,1 %, do značné míry díky snížení mobilních terminačních poplatků. Na druhou stranu meziroční pokles ARPU se během roku 2010 zpomalil z 11,2 % v prvním čtvrtletí na 6,0 % ve čtvrtém čtvrtletí díky stabilizaci spotřeby zákazníků. Bez zahrnutí dopadu poklesu mobilních terminačních poplatků by průměrný měsíční výnos na zákazníka ARPU klesl v prvním čtvrtletí o 6,6 %, ve druhém čtvrtletí o 3,7 %, ve třetím čtvrtletí o 3,5 % a ve čtvrtém čtvrtletí pouze o 1,9 %. ARPU zákazníků smluvních služeb dosáhl v roce 2010 výše 659,7 Kč, meziročně o 11,4 % méně, ale jen o 8,5 % méně, na 643,5 Kč ve čtvrtém čtvrtletí. Za poklesem ARPU tarifních zákazníků stála pokračující migrace zákazníků předplacených služeb na smluvní služby a pokles mobilních terminačních poplatků. ARPU zákazníků předplacených služeb klesl v roce 2010 o 7,8 %, na 206 Kč, zatímco v posledním čtvrtletí jen o 5,4 %, na 212,3 Kč. ARPU zákazníků datových služeb pokleslo v roce 2010 meziročně o 4,1 %, na 120,1 Kč, když ve čtvrtém čtvrtletí došlo k meziročnímu zvýšení o 2,7 %, na 123,1 Kč.
Celkový počet pevných linek společnosti Telefónica O2 v České republice poklesl do konce prosince 2010 meziročně o 5,7 %, na 1 669 tisíc. Ve srovnání s předchozím rokem došlo v roce 2010 k 17,4% snížení poklesu pevných linek, na 101 tisíc (oproti 123 tisícům v roce 2009). Důvodem byl nárůst počtu zákazníků, využívajících služeb vysokorychlostního internetu bez hlasového paušálu (tzv. naked ADSL), a nárůst počtu VoIP linek pro korporátní zákazníky.
Hlasový provoz generovaný v pevné síti poklesl v roce 2010 meziročně o 13,1 %, na 1 741 milionů minut, díky pokračujícímu poklesu počtu pevných telefonních linek a nahrazování fixního hlasového provozu provozem mobilním.
Na konci prosince 2010 dosáhl počet aktivních zákazníků společnosti Telefónica O2 Slovakia výše 880 tisíc, meziročně o 59,2 % více. Čistý přírůstek ve čtvrtém čtvrtletí 2010 dosáhl 99 tisíc, meziročně o 10,6 % více. Za celý rok 2010 počet zákazníků na Slovensku vzrostl meziročně o 328 tisíc, to je o 44,0 % meziročně více. Počet zákazníků smluvních služeb vzrostl do konce roku 2010 meziročně o 71,0 %, na 334 tisíce, zatímco počet aktivních zákazníků předplacených služeb se zvýšil meziročně o 52,8 %, na 546 tisíc. Na konci roku 2010 podíl smluvních zákazníků na celkovém počtu dosáhl 38,0 %, což představuje meziroční nárůst o 2,6 procentních bodů. ARPU zákazníků smluvních služeb dosáhl v roce 2010 výše 19 EUR, zatímco u zákazníků předplacených služeb to bylo 8,5 EUR.
Konsolidované výnosy z měsíčních a jednorázových poplatků za hlasové služby klesly v roce 2010 meziročně o 11,8 %, na 13,6 mld. Kč. Za tímto poklesem stál především nižší počet pevných hlasových linek a vliv nové koncepce služeb založené na vysokorychlostním internetu bez hlasového paušálu (tzv. naked ADSL). Naopak výnosy v mobilním segmentu poklesly jen mírně, částečně díky migraci zákazníků na levnější hlasové tarify.
Konsolidované výnosy z odchozího hovorného dosáhly v roce 2010 výše 11,9 mld. Kč, o 9,8 % méně ve srovnání s rokem 2009, z důvodu nižšího hlasového provozu generovaného v pevných sítích, většího počtu zákazníků, využívajících tarify na principu semi-flat a flat-rate, a nižších výnosů z roamingu.
Výnosy z propojení a ostatních velkoobchodních služeb poklesly v roce 2010 meziročně o 10,4 %, na 8,9 mld. Kč, a byly do velké míry ovlivněny snížením mobilních terminačních poplatků (o 28,1 % v roce 2010) a nižšími výnosy z roamingu zahraničních zákazníků v České republice, který nebyl plně kompenzován mírným nárůstem výnosů z mezinárodních tranzitních služeb v segmentu pevných linek.
Výnosy ze SMS & MMS & služeb s přidanou hodnotou poklesly dohromady o 2,7 %, na 4,8 mld. Kč z důvodu vyššího počtu výnosů z SMS zahrnutých v měsíčních poplatcích souvisejících s nárůstem počtu zákazníků využívajících tarify O2 NEON. Mobilní zákazníci společnosti Telefónica O2 v České republice poslali v roce 2010 celkem 2 477 mil. SMS, což představuje meziroční nárůst o 2,5 %.
Výnosy z pronajatých okruhů a fixní datové služby poklesly o 10,7 %, na 3,1 mld. Kč, zejména kvůli poklesu výnosů z pronajatých okruhů, které nebyly plně vykompenzovány nárůstem výnosů z datových služeb na bázi IP.
Výnosy z internetu, včetně mobilních dat a IPTV, vzrostly v roce 2010 meziročně o 12,6 %, na 8,3 mld. Kč. Za tímto nárůstem stojí především úspěch nové koncepce služeb, založené na vysokorychlostním internetu bez hlasového paušálu (tzv. naked ADSL), a růst počtu zákazníků O2 Internetu. Celkový počet přípojek ADSL dosáhl na konci roku 2010 výše 806 tisíc, meziročně o 11,1 % více. Za celý rok 2010 se počet zákazníků ADSL zvýšil o 81 tisíc, když ve čtvrtém čtvrtletí jejich počet narostl o 29 tisíc i díky nárůstu počtu velkoobchodních přípojek. Počet zákazníků služby O2 TV dosáhl na konci roku 2010 výše 129 tisíc. Navíc se od druhého pololetí začal pozitivně projevovat příspěvek výnosů z mobilního internetu díky slibnému nárůstu zákazníků těchto služeb. Ten byl výsledkem úspěšné marketingové kampaně propagující výhody mobilních vysokorychlostních sítí společnosti pro zákazníky.
Výnosy z IT služeb a obchodních řešení poklesly v roce 2010 meziročně o 7,4 %, na 2,6 mld. Kč, zejména z důvodu meziročního poklesu počtu projektů pro státní správu ve druhé polovině roku. Výnosy z příslušenství a aktivačních prostředků poklesly o 4,7 %, na 1,5 mld. Kč z důvodu nižšího počtu prodaných telefonů. Ostatní telekomunikační výnosy zaznamenaly 6,7% meziroční pokles, na 915 mil. Kč, zejména kvůli nižším výnosům z universální služby (2009: 367 mil. Kč, 2010: 47 mil. Kč).
Přehled konsolidovaných provozních nákladů
Konsolidované provozní náklady skupiny Telefónica O2 poklesly v roce 2010 o 1,8 %, na 33,4 mld. Kč, díky pokračující důsledné finanční disciplíně s cílem maximálně kompenzovat pokles výnosů a dále vlivem několika jednorázových položek. Zatímco provozní náklady v roce 2009 byly pozitivně ovlivněny dohodou o narovnání se společností T-Mobile (1 027 mil. Kč), v nákladech roku 2010 se negativně projevily náklady na odchodné související s restrukturalizačním programem (458 mil. Kč). Bez těchto dvou položek by se konsolidované provozní náklady v roce 2010 snížily o 6,0 %, na 32,9 mld. Kč.
Konsolidované náklady z propojení a roamingu poklesly v roce 2010 meziročně o 10,3 %, na 10,2 mld. Kč, v souladu s poklesem výnosů z propojení, zejména díky snížení mobilních propojovacích poplatků a nižším cenám za roaming. Náklady na prodané zboží dosáhly v roce 2010 výše 1,9 mld. Kč, což představuje meziroční pokles o 16,8 % z důvodu nižšího množství prodaného zboží a snížením průměrné nákladové ceny. Ostatní náklady na prodej, které zahrnují náklady na služby obsahu, subdodávky, věrnostní program pro zákazníky, telekomunikační služby a ostatní náklady na prodej, poklesly v roce 2010 dohromady o 27,5 %, na 1,8 mld. Kč, zejména díky poklesu nákladů spojených s univerzální službou v souladu s nižšími výnosy a dále nižšími náklady na subdodávky pro ICT projekty.
Náklady na zaměstnance včetně odchodného dosáhly v roce 2010 výše 7,1 mld. Kč, o 0,7 % více oproti roku 2009. Bez zahrnutí nákladů na odchodné, zaúčtovaných v souvislosti s restrukturalizačním programem v roce 2010 (458 mil. Kč), by náklady na zaměstnance poklesly meziročně o 7,1 %. Počet zaměstnanců skupiny poklesl v průběhu roku 2010 o 13,4 % a k 31. prosinci 2010 dosáhl výše 7 522. Počet zaměstnanců společnosti Telefónica O2 se do konce prosince 2010 snížil meziročně o 13,4 %, na 6 936, z čehož zhruba 50 % souviselo s outsourcingem v oblasti sítí.
Náklady na marketing a prodej (marketing a provize) poklesly meziročně o 6,1 %, na 2,6 mld. Kč, díky pokračující snaze o efektivní vynakládání marketingových nákladů. Náklady na opravy a udržování sítí a výpočetní techniky vzrostly v roce 2010 meziročně mírně o 3,9 %, na 2,5 mld. Kč, zejména díky vlivu outsourcingu aktivit souvisejících s provozem sítí. Náklady na pronájem a náklady na provoz nemovitostí a dopravních prostředků vzrostly o 1,7 %, na 2,2 mld. Kč. Náklady na dodávky energií poklesly v roce 2010 meziročně o 1,4 %, na 1,1 mld. Kč. Náklady na ostatní externí služby (vymáhání a inkaso pohledávek, call centra, poradenství a profesionální poplatky a ostatní externí služby včetně poplatků za licence a řízení) a ostatní provozní náklady dosáhly v roce 2010 výše 2,8 mld. Kč, meziročně 1,3 krát více, zejména díky pozitivnímu vlivu uzavření dohody o narovnání se společností T-Mobile v roce 2009. Bez zahrnutí této položky by tyto náklady vzrostly dohromady o 25,5 % kvůli růstu nákladů na call centra související se snahou společnosti o zvýšení jejich kvality a zákaznické spokojenosti.
Daně a poplatky (kromě daně z příjmů) a snížení hodnoty pohledávek a zásob vzrostly v roce 2010 dohromady meziročně o 16,1 %, na 1,1 mld. Kč a byly ovlivněny revizí politiky tvorby opravných položek k pohledávkám v roce 2009 na základě úspěšnosti vymáhacího procesu u pohledávek.
Výhled pro rok 2011
V roce 2011 se skupina Telefónica O2 bude nadále pozorně zaměřovat na uspokojení potřeb svých zákazníků dalším zkvalitňováním a upevňováním vztahů s nimi prostřednictvím zvýšení kvality služeb a nabídkou nových produktů, které uspokojí jejich potřeby. Prvořadým cílem těchto iniciativ je dosažení nejlepší zákaznické zkušenosti a spokojenosti. Společnost bude pokračovat v dalším zkvalitnění své nabídky fixních vysokorychlostních služeb, kde plánuje uvést na trh služby založené na technologii VDSL s cílem stabilizovat počet pevných linek a udržet konkurenceschopnost. V souladu se svými plány na další rozšíření pokrytí 3G sítě a díky nedávno uzavřené smlouvě o sdílení 3G sítě se společností T-Mobile se bude soustředit na zlepšení nabídky mobilních vysokorychlostních a datových služeb. V roce 2010 Telefónica O2 získala konkurenční výhodu nejrozsáhlejšího a kvalitního pokrytí 3G sítí. Cílem společnosti v roce 2011 bude tuto výhodu neztratit a zvyšovat počet mobilních zákazníků vysokorychlostních a datových služeb, což zvýší jejich podíl na celkových mobilních výnosech.
Telefónica O2 Slovakia bude i nadále pokračovat v aktivní propagaci své nabídky transparentních, jednoduchých a hodnotných služeb. To povede k dalšímu zlepšení finanční výkonnosti a ziskovosti a k udržení solidního nárůstu počtu zákazníků.
Vedení společnosti má o vývoji výnosů v roce 2011 pouze hrubou představu. Očekává, že výnosy z ICT služeb mohou být nadále negativně ovlivněny nižším počtem projektů pro státní správu. Kromě toho mobilní výnosy budou ovlivněny dalším snížením mobilních terminačních poplatků (o 35 % v roce 2011). Telefónica O2 bude nadále klást důraz na efektivní vynakládání provozních a investičních nákladů při současném zachování investic zvyšujících zákaznickou hodnotu a zkušenost s cílem maximalizovat tvorbu hotovostních toků. Ta zůstává jedním z nejdůležitějších strategických cílů v roce 2011.
V roce 20119 skupina očekává, že provozní zisk OIBDA10 poklesne o 1 % až 5 % a investiční náklady dosáhnou výše zhruba 5,7 mld. Kč.
Společenská odpovědnost a trvalá udržitelnost byly i v roce 2010 součástí firemní kultury a strategie společnosti Telefónica O2. V průběhu celého roku 2010 brala společnost ohled nejen na dopady svého působení na okolí, ale také usilovala o zapojení všech zainteresovaných stran a snažila se uspokojit veškeré potřeby společnosti vyplývající z aktuální situace na trhu. Jako společnost, která je vedoucím poskytovatelem telekomunikačních služeb v České republice, se Telefónica O2 snažila využít svého postavení k prospěchu potřebným. Klíčovými pilíři veškerých aktivit zůstávalo budování důvěry, partnerství a otevřený dialog se všemi zainteresovanými stranami. Spojením všech těchto pilířů se společnost snažila docílit maximální efektivity, pomoci a podpory.
Společnost Ernst & Young provedla v rámci celé skupiny Telefónica audit, zaměřený na klíčové oblasti CSR (ekologii, etiku, vztah k zaměstnancům, zákazníkům, dodavatelům a ke komunitě). Jeho vyhodnocení bylo využito pro plánování cílů CSR a akčních kroků pro nastávající rok. Cíle CSR byly předloženy ke schválení představenstvu společnosti a výboru pro etiku a společenskou odpovědnost, který dohlíží na realizaci CSR aktivit.
V průběhu roku 2010 probíhal celoskupinový výzkum zaměřený na důvěru a vnímání společnosti Telefónica O2 v očích veřejnosti, tzv. RepTrak. I tento výzkum pomohl definovat priority CSR a řídit reputaci společnosti.
Firemní kultura a reputace představují jednu z priorit skupiny Telefónica, tudíž i v roce 2010 společnost Telefónica O2 věnovala budování etického prostředí a svého renomé v této oblasti velkou pozornost. Součástí vzdělávání zaměstnanců ve sféře etických zásad podnikání byl elektronický kurz, který byl otevřen celý rok a k 31. prosinci 2010 jej absolvovalo 89 % všech zaměstnanců včetně části externích pracovníků.
Povinností zaměstnanců je nahlásit neetické chování, jehož se mohou stát svědky, přičemž společnost zaručuje zachování anonymity oznamovatele. Telefónica O2 připravila informační kampaň zaměřenou na šíření povědomí o existenci nástrojů důvěrné pomoci. Zaměstnanci mohou etické pochybení nahlásit několika možnými způsoby. Vybrat si mohou mezi elektronickou aplikací, zasláním elektronické zprávy, dopisu, zavoláním na linku (se záznamníkem v mimopracovních hodinách), nebo návštěvou kanceláře správy společnosti. Zaměstnanci také mají k dispozici odborné poradce z oblasti lidských zdrojů, bezpečnosti a právních záležitostí. Nahlášené podněty šetří útvar Bezpečnost nebo útvar Interní audit. Mimoto jsou k dispozici také nástroje vyšší instance, umožňující předání zprávy do kanceláře etických zásad podnikání mateřské společnosti Telefónica nebo prostřednictvím nástrojů zřízených na úrovni evropské divize – společnosti Telefónica Europe. Nahlášení možných nesrovnalostí v oblastech účetnictví, v systémech vnitřní kontroly finančních záležitostí a v účetním auditu společnosti nebo její skupiny je možné prostřednictvím tzv. whistleblowing kanálu, který je směřován přímo do mateřské společnosti Telefónica. Aktivity v oblasti etiky mají plnou podporu správních orgánů a managementu, sleduje je výbor pro etiku a společenskou odpovědnost a jeho prostřednictvím dozorčí rada. Účinnost nástrojů důvěrné pomoci (včetně realizace následných šetření) je pravidelně monitorována výborem pro etiku a společenskou odpovědnost. Stav dodržování etických zásad podnikání ve společnosti Telefónica O2 pravidelně hodnotí organizační jednotka Interního auditu společnosti.
Etické zásady podnikání jsou základním dokumentem společnosti, jsou součástí pracovního řádu a je vyžadováno jeho dodržování zaměstnanci. Brožuru etické zásady podnikání obdrží každý zaměstnanec při nástupu do společnosti a je ke stažení na podnikovém intranetu i webových stránkách společnosti.
Firemní etické zásady podnikání deklarují, že Telefónica O2 je směrem dovnitř společnosti i vůči svým zákazníkům otevřená, důvěryhodná a srozumitelná. Přirozeným krokem byl proto vstup společnosti do Koalice pro transparentní podnikání, čímž se Telefónica O2 veřejně přihlásila ke svým etickým hodnotám. V roce 2010 se společnost stala jedním z více než dvaceti zakládajících členů Koalice pro transparentní podnikání. Koalice na konci roku 2010 zahrnovala přes třicet společností, představitelů českých a mezinárodních společností napříč odvětvími. Koalice bude i nadále úzce spolupracovat s Platformou pro transparentní veřejné zakázky, která sdružuje politické strany, podnikatelské asociace a veřejné instituce a podílí se na přípravě novely zákona o veřejných zakázkách. Společnost Telefónica O2 se též tímto způsobem chce po boku dalších významných společností a institucí zasloužit o budování etického prostředí v České republice.
Zákaznická zkušenost
V roce 2010 se stala Zákaznická zkušenost zásadním pilířem strategie Bravo!. Konkrétně byla vyjádřena ve formulaci čtyř závazků zákazníkům:
1. Rozdíl je v našich lidech – snažíme se přesvědčit naše zákazníky tím, že pozitivně přistupujeme k řešení jejich potřeb.
2. Nejlepší zkušenost s internetem – poskytujeme kompletní, dostupnou a seriózní nabídku internetu na doma, na cestách, v práci i z mobilního telefonu.
3. Být zákazníkem O2 je vždy výhodnější – všechny naše nabídky mají skutečnou hodnotu.
4. Stavíme na důvěře – nabízíme spolehlivé služby a zkušenost s tím, že O2 plní své sliby a dodává péči, kterou si zákazník zaslouží.
Plnění těchto závazků bylo v roce 2010 důležitým kritériem pro spouštění nových produktů a pro úpravy stávajících produktů a služeb. Jejich naplňování a celkovou úroveň zákaznické zkušenosti společnost monitorovala prostřednictvím řady pravidelných nebo jednorázových průzkumů. Hlavní index CSI (index spokojenosti zákazníků) vykazoval v průběhu roku 2010 pozitivní trend ve všech segmentech.
V segmentu rezidentních zákazníků došlo ke zlepšení kvality péče o zákazníky na call centrech. Prioritou bylo zajistit dostupnost zákaznické linky a zvýšit úspěšnost vyřešení požadavku na první zavolání. Zákazníkům, kteří se nemohli dovolat na zákaznickou linku v obdobích nárůstu provozu na call centrech, byla nabídnuta možnost zpětného zavolání. Ve snaze o zkvalitnění péče pro malé a střední firmy Telefónica O2 zavedla tzv. virtuálního agenta, pomocí kterého bylo zajištěno rychlejší a přesnější spojení na kvalifikované operátory. V průběhu roku došlo také ke sloučení segmentů Soho a středních firem a ke změně obslužného modelu, což se podařilo provést bez negativního dopadu na zákaznickou spokojenost. V segmentu středně velkých firem byl zaveden koncept tzv. business partnerů, kteří poskytují osobní péči firemním zákazníkům.
Společnost se zaměřila na snížení čekacích dob v prodejnách. Díky zavedení vyvolávacích systémů a přizpůsobením kapacit podmínkám provozu se snížil i počet zákazníků opouštějících prodejnu bez obsloužení. Na začátku roku bylo spuštěno měření zpětné vazby od zákazníků, kteří byli obslouženi v naší prodejní síti. Výsledky průzkumu byly použity pro zkvalitnění péče a zefektivnění přístupu k zákazníkům a pro odstranění příčin nespokojenosti, souvisejících např. se správností zadávání objednávek. Společnost také zavedla koncept tzv. specialistů na prodejnách pro malé a středně velké zákazníky poskytujících odbornou péči.
V oblasti instalací a odstraňování poruch fixních služeb se společnost zaměřila na dodržení termínů instalací a na aktivní komunikaci se zákazníkem v průběhu vyřizování požadavku. Telefónica O2 implementovala nový proces zřizování fixních služeb pomocí specializovaného týmu back office, který nově přebral zodpovědnost za dořešení požadavku od začátku do konce, zatímco prodejní kanály se soustřeďují především na přijetí objednávky. V průběhu roku společnost dále zavedla nový zjednodušený proces vyřizování reklamací na úrovni zaměstnanců v přední linii. Zároveň se během roku 2010 podařilo odstranit některé příčiny reklamací a snížit tím objem nežádoucích hovorů na call centrech a počet reklamací o cca 30 %. V oblasti online služeb společnost uvedla nové stránky www.o2.cz a aktivně se zapojila do sociálních sítí (Facebook, Twitter).
V segmentu korporátních zákazníků společnost zrušila automatický hlasový systém a na zákaznické lince operátoři dokázali obsloužit více než 95 % hovorů do 15 vteřin.
Na základě zpětné vazby od firemních zákazníků byla zkrácena lhůta dodávky zejména mobilních služeb na následující pracovní den.
V rámci BRAVO projektu POTR společnost zrevidovala příčiny vysoké chybovosti faktur. To vedlo ke změně pracovních postupů, úpravám systémů, ke zkrácení lhůt řešení reklamací, zavedení kvalitativních kontrol a ke zvýšení informovanosti zákazníků. Současně proběhlo i zjednodušení produktového portfolia a mnohé zákazníky společnost převedla ze starých tarifů na nové.
Spokojenost korporátních zákazníků od počátku roku 2010 každý měsíc kontinuálně rostla, zejména v oblastí řešení reklamací a dodávky služeb. Zvýšila se i spokojenost v oblasti obchodních vztahů a jednání se zákaznickou linkou.
Produkty a služby pro zákazníky se specifickými potřebami
V roce 2010 se Telefónica O2 zaměřila na pomoc a podporu osob se specifickými potřebami, především seniorů a osob se zdravotním postižením, a snažila se jim usnadnit komunikaci.
Společnost uvedla na trh novou verzi telefonu pro seniory Aligator. Jde o mimořádně jednoduchý a snadno ovladatelný přístroj určený především starším osobám a zdravotně postiženým, kteří mají potíže s ovládáním běžných mobilních telefonů. Přístroj umožnil přístup k jednotlivým funkcím pomocí jednoduchých postranních tlačítek. Současně disponoval robustními tlačítky a velkým, dobře podsvíceným displejem pro usnadnění rozeznávání písmen a číslic. Cenově byl tento přístroj dostupnější než jeho předchůdce.
Telefónica O2 zatraktivnila svou nabídku a nabízela zákazníkům možnost pořídit si tento nový typ telefonu za zvýhodněnou cenu. Předplacená nabídka obsahovala mobilní telefon Aligator A400 a SIM kartu s kreditem 100 Kč. Ke každé takové sadě navíc zákazník obdržel dárek – příručku Školička internetu pro seniory. Paušální nabídka umožňovala nákup telefonu za symbolickou 1 Kč k tarifu O2 Neon Senior.
Služba Hovor pro neslyšící
I v roce 2010 společnost pokračovala s provozem služby Hovor pro neslyšící, jež umožňuje neslyšícím zákazníkům snadněji komunikovat, například objednávat se k lékaři, zajišťovat urgentní opravy nebo využívat informační telefonní služby. Prostřednictvím tohoto pracoviště mohou komunikovat jak lidé s poruchou sluchu se slyšícími, tak i naopak. Službu mohou lidé využít prostřednictvím psacího telefonu, mobilního telefonu, faxu, ICQ, emailu nebo pevné linky. Speciálně vyškolení operátoři jsou volajícím k dispozici 24 hodin denně. Od začátku roku 2010 společnost nabízí tuto službu zcela zdarma. V roce 2010 pracovníci této linky vyřídili celkem 13 438 hovorů Nejoblíbenějším kanálem pro komunikaci byl fax, email, ICQ, SMS a pevná linka.
Poskytované slevy
Telefónica O2 i v roce 2010 poskytovala osobám s I. stupněm závislosti slevu O2 pro ZTP na pevné lince, přestože vláda České republiky státní příspěvek zrušila. Současně společnost zachovala možnost pronájmu speciálního telefonu pro tuto vybranou skupinu obyvatel.
Konference INSPO 2010 a soutěž „Internet a můj handicap“
Telefónica O2 byla v roce 2010 generálním partnerem 10. ročníku konference INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se specializuje na využití internetu a informačních technologií ve prospěch lidí se zdravotním postižením a je v České republice svého druhu jediná. Zástupci společnosti zde prezentovali službu Hovor pro neslyšící a systém tísňové péče pro osoby se zdravotním postižením a seniory a předvedli účastníkům možnosti jejich využití. Vedle finanční podpory poskytla společnost také hodnotné dary pro všechny vystupující a výherce literární soutěže „Internet a můj handicap“, jejíž vítězové byli vyhlašováni právě na konferenci INSPO.
Povodně 2010 – reakce na vzniklou krizovou situaci
Společnost Telefónica O2 v létě roku 2010 reagovala na kritickou situaci, vzniklou v důsledku povodní, a opět se rozhodla vyjít maximálně vstříc všem lidem postiženým povodněmi. Připravila pro ně speciální programy a služby, které jim pomohly řešit nastalou situaci. Konkrétně šlo o možnost bezplatného vydání nové SIM karty, a to i se stejným telefonním číslem, slevu ve výši až 1000,- Kč na nákup nového mobilního či fixního telefonu, pořízení ADSL, ISDN modemu či Set-top-boxu pro O2 TV. Kromě toho si mohli zákazníci individuálně dohodnout odklad splatnosti faktur za fixní služby a mobilní služby s uzavřenou smlouvou, a to až o čtvrt roku. Zmrazeno bylo i vymáhání stávajících pohledávek a došlo k případné reaktivaci čísla, pokud na něm již proběhlo omezení služeb pro neplnění závazků. Osobám postiženým živelnou katastrofou poskytla společnost Telefónica O2 50% slevu na volání z mobilního telefonu v rámci České republiky po dobu dvou následujících zúčtovacích období. Majitelé předplacených karet mohli získat 100,- Kč kredit navíc po dobu 6 měsíců. Současně společnost Telefónica O2 vyhlásila zaměstnaneckou sbírku na pomoc postiženým povodněmi. Konečné příspěvky všech zaměstnanců byly navýšeny společností. Nadace O2 předala celkový výtěžek 1 423 706 Kč společnosti Člověk v tísni, se kterou dlouhodobě spolupracuje při mimořádných událostech, jako jsou živelné pohromy, přírodní katastrofy apod.
Pomáháme chránit děti ve světě komunikačních technologií
Jako poskytovatel komunikačních služeb se Telefónica O2 rozhodla všemi dostupnými prostředky pomoci eliminovat možná rizika, která s sebou svět moderní technologie přináší. Ochrana dětí a bezpečné prostředí pro děti ve světě informačních a komunikačních technologií platily stále jako klíčové cíle ve vztahu k zákazníkům společnosti. V rámci ochrany dětí byla realizována řada konkrétních kroků.
Telefónica O2 se držela své politiky Marketing ve vztahu k dětem, shrnující zásady respektované v rámci marketingových aktivit společnosti, kterou v minulých letech přijala a podle ní také řídila své aktivity. V roce 2010 společnost pokračovala v blokování internetových stránek šířících obsah se sexuálně zneužívanými dětmi. V O2 síti byly blokovány všechny stránky, které byly v rámci všech zemí EU nelegální.
Podpora akcí zaměřených na ochranu dětí
V únoru 2010 se společnost zapojila do oslav v rámci mezinárodního dne bezpečného internetu a společně s Národním centrem bezpečnějšího internetu podpořila celoevropskou kampaň zaměřenou na ochranu osobních údajů na internetu pod heslem „Víš, co posíláš? Mysli!“. Telefónica O2 byla také členem poradního výboru, který vznikl v rámci projektu Saferinternet.
Telefónica O2 také v červnu 2010 podpořila odbornou konferenci, pořádanou v sídle Senátu Parlamentu ČR v Praze Národním centrem bezpečnějšího internetu, která byla zaměřená na prevenci internetové kriminality – a to zejména ve vztahu k dětem. Akce byla konaná pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR PaedDr. Aleny Gajdůškové, JUDr. Miroslava Antla, místopředsedy Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR, a RNDr. Igora Němce, předsedy Úřadu na ochranu osobních údajů.
V září 2010 společnost připravila a na recyklovaném papíře vytiskla informační a varující brožuru pro rodiče s názvem (Naučte svoje děti) Bezpečně surfovat, v níž byla vysvětlena rizika pohybu dětí na internetu a uvedeny rady pro rodiče, jak mohou nebezpečí předcházet. Brožura byla distribuována v síti prodejen O2 a také jako příloha interního časopisu O.pen. Zároveň byla brožura k dispozici na Lince Bezpečí.
V listopadu 2010 podpořila společnost Telefónica O2 mezinárodní konferenci International Safer Internet Conference s názvem „Bezpečnější kyberprostor: Evropské podněty a české zkušenosti“. Na konferenci vystoupilo celkem čtrnáct řečníků (včetně zástupce společnosti Telefónica O2), z toho pět ze zahraničí. Na společné platformě se setkali jak zástupci státního sektoru, tak odborníci z firemní oblasti, aby diskutovali problematiku počítačové a internetové bezpečnosti.
Na konci roku 2010 se uskutečnil již osmý ročník mezinárodní konference, zabývající se působením internetu na společnost, s názvem Cyberspace, kterou pořádala Právnická fakulta Masarykovy univerzity ve spolupráci s Fakultou sociálních studií MU. Telefónica O2 byla hlavním partnerem této akce.
Dlouhodobou strategií společnosti v oblasti lidských zdrojů bylo vytvořit z O2 „místo, kde je radost pracovat“. Na podzim roku 2010 byl definován nový tzv. slib mezi firmou a zaměstnanci, který přesně charakterizuje, čeho chce firma v jednotlivých oblastech dosáhnout a jak ke splnění přispějí také sami zaměstnanci. Některé z oblastí jsou již úspěšně naplňovány, na některých částech bude firma pracovat v průběhu následujících let v rámci svých pracovních plánů.
Struktura zaměstnanců
Údaje o počtu zaměstnanců podle divizí
Zapojení zaměstnanců
Průzkum Reflect
Zájem zaměstnanců společnosti o průzkum spokojenosti a motivovanosti se meziročně udržel na 90 %. Celkový Reflect index zůstal na stejné úrovni jako v roce 2009. Tento výsledek považovalo vedení společnosti za dobrý, zejména vzhledem ke skutečnosti, že v průběhu roku došlo k řadě významných změn. V dílčích oblastech se zobrazilo několik menších pozitivních trendů v indexu Top management, který ale stále zůstává největší příležitostí pro zlepšení především v efektivitě týmu top manažerů, důvěryhodnosti a dostupnosti. Indexy Můj manažer, Má práce a rozvoj a Atmosféra stále patří k silným stránkám firmy Telefónica O2.
Přibližování se k zákazníkům
V roce 2010 společnost zavedla nový program nazvaný „Jeden den se zákazníkem“, jehož cílem bylo zprostředkovat manažerům přímý kontakt se zákazníkem a díky tomu zlepšovat vědomí o potřebách našich zákazníků. V roce 2010 se programu zúčastnilo 240 manažerů, kteří strávili jeden pracovní den v prodejně, v call-centru, či vyrazili za zákazníkem po boku obchodníka nebo technika.
Zlepšování interní spolupráce
Pro společnost je důležité, aby jednotlivé interní týmy společně efektivně spolupracovaly. Telefónica Tým je nový nástroj ve formě krátkého strukturovaného dotazníku, který poskytuje vedoucím jednotlivých týmů příležitost zlepšení služby poskytované interním zákazníkům. V roce 2010 byla tato zpětná vazba zkušebně spuštěna v několika divizích, rozšíření do celé firmy bude pokračovat v roce 2011.
Výroční ceny Spirit of O2
Už tradičně se ve společnosti oceňovali nejlepší zaměstnanci v rámci výročních cen Spirit of O2. Všichni zaměstnanci měli možnost nominovat sebe nebo své kolegy za aktivity, které napomáhají společnosti Telefónica O2 držet se na špičce telekomunikačního trhu. Novinkou roku 2010 bylo zavedení nové kategorie, kdy měli zaměstnanci možnost zvolit mezi sebou toho nejlepšího a ocenit jej Cenou zaměstnanců.
Globální ocenění Bravo Awards
V rámci Telefonica globální strategie Bravo byly zavedeny tzv. Bravo Awards, model nefinančního odměňování zaměstnanců za přispění zaměstnanců k dosažení cílů společnosti.
Programy podporující rovnováhu pracovního a osobního života
Telefónica O2 si uvědomovala, že dát zaměstnancům možnost pracovat z domova přináší výhody všem stranám – zaměstnancům, firmě i jejím zákazníkům. Proto se každý zaměstnanec, u kterého to dovolovala povaha jeho práce, mohl dohodnout se svým nadřízeným na výkonu práce z domova. Při využívaných komunikačních prostředcích (pevné či mobilní internetové připojení a zaměstnanecký mobilní telefon) nebyla potřeba veškeré aktivity vykonávat z kanceláře. Firma také zaměstnancům po dohodě s nadřízeným umožňovala práci na částečný úvazek. Rodiče dětí v předškolním věku mohli navíc využít benefit z tzv. cafeterie, kterým je příspěvek na úhradu nákladů, jež platili za své dítě v mateřské škole.
Vzdělávání a rozvoj
Adaptace nových zaměstnanců
V roce 2010 všichni noví zaměstnanci společnosti absolvovali seminář Welcome Day, kde se dozvěděli maximum praktických informací důležitých pro orientaci ve společnosti.
Základní manažerské kompetence
Vzdělávací program Řízení lidí pomáhal nově jmenovaným vedoucím pracovníkům s adaptací na jejich roli supervizora nebo liniového manažera. Umožňoval účastníkům nahlédnout do základů práce vedoucího, případně se zdokonalit v současných manažerských dovednostech. Tento pětidenní výcvik, rozložený do dvou měsíců, absolvovalo v roce 2010 celkem 84 zaměstnanců.
Leadership
Rozvojem leadershipu v oblasti středního a vyššího managementu se i v roce 2010 zabýval dlouhodobý program Leading to Excellence. Pro jeho absolventy (za čtyři roky jich bylo více jak 500) byla určena nadstavba Feedback – the Pathway to Success, která byla v roce 2010 úspěšně zahájena pro 24 manažerů. Pro rozvoj top managementu jsou určeny programy Telefónica Corporate University.
Job Model – účel a popisy pracovních pozic
V roce 2010 Telefónica O2 zavedla Job Model, na kterém intenzivně pracovala v minulých letech. Job Model přinesl konzistentní a seriózní východisko pro základní mzdy ve firmě tím, že se zaměstnanci zařazují dle vykonávané práce do jedné ze šesti základních skupin a příslušného mzdového stupně, k němuž je přiřazena i odpovídající sazba bonusu, případně má další návaznost na odměňování. Kritériem pro zařazování je základní účel každé jednotlivé pracovní pozice, tj. to, co má zaměstnanec na tom či onom pracovním místě vykonávat a za co odpovídá.
Plán Zaměstnaneckých akcií
Telefónica O2 v roce 2010 představila program, který nabízí jedinečnou příležitost investovat do akcií společnost a získat odměnu, pokud budou mít zaměstnanci akcie v držení určitou dobu a splní i další podmínky programu.
Zaměstnanci jsou oprávněni nabývat akcie Telefónica, S. A., každý měsíc v průběhu jednoho roku, a to až do celkové roční hodnoty 1 200 eur. Pokud bude zaměstnanec vlastnit tyto akcie alespoň dalších 12 měsíců od konce dvanáctiměsíčního nákupního období, společnost mu věnuje jednu volnou dodatečnou akcii za každou zakoupenou, s ohledem na pravidla programu.
Motivační programy a benefity
I přes náročnou ekonomickou situaci na trhu nabídla Telefónica O2 již tradičně svým zaměstnancům pestrou škálu benefitů, tzv. cafeterii, v rámci níž si zaměstnanci mohli zvolit např. finanční produkty, služby a produkty O2, benefity podporující zdraví, vzdělávání se nebo rovnováhu pracovního a osobního života. Zdravotně znevýhodnění zaměstnanci dostali navíc poukázku na rehabilitační dovolenou ve výši 10 tisíc korun ročně.
Ocenění Zaměstnavatel roku
V roce 2010 společnost získala páté místo v hlavní kategorii ocenění Zaměstnavatel roku. Odborná porota firmu ohodnotila nejvýše ze všech IT/Telco společností.
Politika ochrany životního prostředí
Vztah společnosti Telefónica O2 k minimalizaci jejího vlivu na životní prostředí byl v roce 2010 definován dlouhodobou strategií a vyhlášenou Politikou ochrany životního prostředí. Ta se dlouhodobě zaměřuje na eliminaci, resp. minimalizaci možných dopadů případných poškození či degenerace životního prostředí jako celku nebo jeho části, s ohledem na oblast působnosti společnosti a v souladu s úrovní vědeckotechnického poznání. Základní principy péče společnosti o životní prostředí byly součástí koordinovaného přístupu celé skupiny Telefónica a přispěly k naplnění jak skupinových, tak lokálních cílů, ale i zákonných a jiných požadavků.
Program zelená firma
Trvalým zvyšováním environmentálních požadavků kladených na dodavatele přispěla společnost k hlubšímu prosazení myšlenek péče o životní prostředí i ve svém okolí. Sama také v roce 2010 pokračovala v aktivním zapojování svých zaměstnanců prostřednictvím programu Zelená firma.
Snižování negativních dopadů
Nadále se dařilo držet trend snižování negativních dopadů na životní prostředí. Telefónica O2 spotřebovala k zajištění svých činností v roce 2010 o více jak 2,5 % méně elektrické energie, spotřeba zemního plynu se snížila o více než 7 % a spotřeba vody se snížila o více než 50 % oproti roku 2009. Ve srovnání s rokem 2009 bylo sníženo celkové množství znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší ze zdrojů na výrobu tepla, elektrické energie i z dopravních prostředků, kdy např. spotřeba pohonných hmot klesla o více než 20 %. Současně se firmě dařilo snižovat produkci odpadů, neboť byl zaznamenán opětovný meziroční pokles.
Šetrný přístup společnosti se promítnul i v jiných oblastech, kdy např. pro obalový materiál byl opětovně využíván recyklát nebo materiály minimalizující dopad na životní prostředí.
Certifikace
Aktivity společnosti v oblasti péče o životní prostředí podléhaly pravidelnému ověřování, a to jak v interních oblastech, tak u činností dodavatelů. Dosahovaná úroveň přístupů je pravidelně oceňována certifikací podle mezinárodního standardu ISO 14001, kterou společnost získala jako první telekomunikační operátor v České republice.
Podpora akcí zaměřených na ochranu životního prostředí
Telefónica O2 se i v roce 2010 opětovně zaměřila též na sociální oblast, v níž se snažila aktivně prosazovat principy aktivní péče o životní prostředí. Mezi nejvýznamnější aktivity patřil sociálně zaměřený projekt Nechte svůj starý mobil pomáhat, který podporoval provoz Linky Bezpečí.
V roce 2010 se Telefónica O2 stala hlavním partnerem nového multikulturního projektu pro celou rodinu Open Air Festival. Ve spolupráci s pořádající agenturou Abaton Production a environmentálním partnerem Bioplaneta uspořádala první ročník tohoto festivalu. Díky ucelenému environmentálnímu konceptu bylo zrecyklováno 90 % veškerého odpadu, recyklace i úklid probíhal již během celé akce, nikoliv až po jejím skončení.
Festival byl přihlášen do mezinárodní soutěže Greener Festival Awards a získal druhé nejlepší hodnocení v kategorii „Commended“. Telefónica O2 také získala ocenění za Nejlepší partnerskou spolupráci 2010 v žebříčku Top Filantrop, který pořádá Fórum dárců ve spolupráci s Czech Top 100.
Podpora veřejně prospěšných aktivit a filantropie byla i v roce 2010 nedílnou součástí konceptu CSR. Telefónica O2 usilovala o to, aby její technologie pomáhaly zlepšovat lidem kvalitu života. Hlavním nástrojem pro transparentní a systémové firemní dárcovství byla již devátým rokem Nadace O2.
Společnost se v roce 2010 účastnila sedmého ročníku akce TOP filantrop, ceny Fóra dárců za společensky odpovědné chování. Dostala se do žebříčku deseti nejštědřejších firem v České republice, v kvantitativní kategorii TOP 10 filantrop 2010 se podle objemu investovaných prostředků umístila na šestém místě. Pro měření filantropických aktivit bylo využíváno měření dle LBG, komplexní standardizovaný mezinárodní systém měření filantropických aktivit firem. V rámci uvedené akce byl vyhlášen druhý ročník ceny pro Osobnost roku – cena společnosti O2. Cena byla určena jednotlivci, který se významným způsobem zasloužil o rozvoj a propagaci společenské odpovědnosti firem, osobní angažovanosti v neziskovém sektoru nebo filantropii v České republice.
Celková výše finančních prostředků, věcných darů a telekomunikačních služeb, které Telefónica O2 v roce 2010 poskytla na veřejně prospěšné projekty, překročila částku 33 milionů Kč.
Regionální granty a Cena Nadace O2
V devátém ročníku programu Regionálních grantů rozdělila Nadace O2 již tradičně 10 milionů korun mezi 54 nestátních neziskových organizací a podpořila přes 7 tisíc dětí a mladých lidí. Granty ve výši 50–400 tisíc Kč získaly projekty na podporu sociálně a zdravotně znevýhodněných dětí a mládeže, na podporu aktivního využití jejich volného času, výchovu a vzdělávání, odstranění bariér a problémů komunikace. Vítězem Ceny Nadace O2 pro rok 2010 se stala Asociace pomáhající lidem s autismem – APLA, konkrétně střediska Praha a Střední Čechy, Jižní Čechy a Jižní Morava za projekty napomáhající pozitivnímu rozvoji dětí s poruchou autistického spektra. Cena Nadace O2 představovala speciální ocenění ve výši 1 milionu Kč pro projekt, který správní radu nadace zaujal svou snahou měnit zavedené společenské zvyklosti a otevírat tabuizovaná společenská témata.
Linka bezpečí 116 111
Nadace O2 byla již 16 let generálním partnerem jediné celostátní bezplatné anonymní linky důvěry pro děti, které se ocitly v tíživých životních situacích. V roce 2010 se Nadace O2 stala již podruhé hlavním partnerem benefičního koncertu Linky bezpečí. Diváci přímého přenosu zaslali Lince bezpečí dárcovské SMS v celkové výši přesahující 800 000 Kč. Celkový výtěžek koncertu činil přes 8,6 milionu korun a největším dárcem se stala společnost Telefónica O2, která darovala prostřednictvím Nadace O2 4,65 mil. Kč.
Linka seniorů
Nadace O2 i nadále pokračovala v podpoře Linky seniorů, provozované organizací Elpida Plus o.p.s. Senioři se mohli na telefonním čísle 800 200 007 svěřit pracovníkům linky důvěry se svými problémy i radostmi a dostalo se jim rady a pomoci z oblasti medicíny, práva, psychologie a systému sociální podpory. Linka seniorů řešila v roce 2010 přes 3 500 závažných hovorů z celkového počtu 27 tisíc kontaktů. Díky finanční podpoře Nadace O2 zůstalo volání na linku bezplatné. Nadace O2 ve spolupráci s Elpidou realizovala osvětovou kampaň Mluvme o stáří, jejímž cílem bylo vyvolání mezigeneračního dialogu a rovněž upozornit na názorové stereotypy, které ve společnosti u tématu stáří stále přetrvávají.
Minimalizace šikany
Program úspěšně pokračuje již na více než 60 školách, kde učitelé procházejí několikaměsíčním vzděláváním zaměřeným na osvojení dovedností v problematice šikany. Program je financován z několika zdrojů, z velké části čerpá podporu z evropských sociálních fondů. Nadace O2 se v roce 2010 v rámci programu MIŠ zaměřila na osvětu, konkrétně na fenomén kyberšikany. Ve spolupráci s hlavním realizátorem programu, sdružením Aisis, realizovala celostátní osvětovou kampaň na všech základních školách v České republice s cílem předat učitelům, rodičům a žákům informace jak se kyberšikaně bránit a jak ji pomáhat řešit.
O2 kachní závody
V roce 2010 realizovala Nadace O2 charitativní projekt s cílem získat další finanční prostředky pro Linku bezpečí a Linku seniorů a zviditelnit činnost těchto dvou organizací mezi zákazníky společnosti. Široká veřejnost si mohla ve všech značkových prodejnách O2 zakoupit žlutou kachničku. Cena jedné kachničky byla 60 Kč a Telefónica O2 se vzdala zisku z prodeje a darovala celých 60 Kč z každé kachničky na podporu Linky bezpečí a Linky seniorů. Linka bezpečí tak získala 548 448 Kč a Linka seniorů 137 112 Kč.
Dobrovolnické programy pro zaměstnance
Mezi hlavní cíle společnosti Telefónica O2 v oblasti společenské odpovědnosti patří vytváření příležitostí pro zaměstnance k aktivnímu zapojení do veřejně prospěšných činností, do podpory projektů Nadace O2 s cílem rozvíjení firemního dobrovolnictví.
V roce 2010 se do činnosti Nadace O2 zapojilo rekordních 3 048 zaměstnanců, což bylo o 54 % více než v roce 2009. Telefónica O2 Czech Republic dosáhla nejvyššího zapojení zaměstnanců ze skupiny Telefónica Europe.
Zaměstnanci se v roce 2010 zapojili do úspěšných finančních sbírek, 2 371 zaměstnanců darovalo 2 135 058 Kč. Nejvíce finančních prostředků poskytli na pomoc obyvatelům severních Čech zasažených povodněmi v srpnu 2010. Darovali 703 153 Kč. Druhou největší částku, 631 655 Kč, darovali na pomoc obyvatelům Haiti, které zasáhlo ničivé zemětřesení. Obě tyto sbírky společnost Telefónica O2 navýšila o téměř 100 % a darovala je prostřednictvím humanitární organizace Člověk v tísni potřebným rodinám. V roce 2010 změnili svými finančními dary zaměstnanci život osmnácti lidem, kteří si mohli pořídit nezbytné zdravotnické pomůcky. Dále zaměstnanci podpořili Linku bezpečí, Linku seniorů a pomohli také dětem v Latinské Americe.
Zaměstnanci se pravidelně účastnili dobrovolnických akcí a věnovali jim svůj čas, své schopnosti a dovednosti.
Pokračovali jsme v realizaci teambuildingů pro dobrou věc, během nichž manažeři s celými svými týmy pracovali v neziskových organizacích. V roce 2010 věnovalo tímto způsobem 725 zaměstnanců (17 týmů) 5 800 hodin práce neziskovým organizacím. Zapojilo se sedmkrát více zaměstnanců než v roce 2009. Svůj volný čas darovalo 81 zaměstnanců. 700 hodin trávili při volnočasových aktivitách s dětmi z dětských domovů, 238 hodin pomáhali v Thomayerově nemocnici v Praze, 194 hodin věnovali přípravě a podpoře při plaveckých závodech plavců s těžkým zdravotním handicapem. 1 680 hodin se zaměstnanci věnovali hodnocení a vybírání projektů v hlavním grantovém programu Nadace O2 ,v němž Nadace O2 rozdělila 10 milionů korun mezi nestátní neziskové organizace.
Nadace O2 také ocenila ty zaměstnance společnosti, kteří byli ve svém volném čase aktivními dobrovolníky. V roce 2010 díky této službě veřejnosti získalo 22 zaměstnanců 400 tisíc korun pro veřejně prospěšné organizace, kterým pravidelně a dlouhodobě pomáhají.
Na velikonočních a vánočních trzích, které Nadace O2 pořádala na dvanácti budovách po celé České republice, nabízely zaměstnancům chráněné dílny produkty vyrobené lidmi se zdravotním znevýhodněním. Šedesát dílen v roce 2010 získalo díky zaměstnancům společnosti tímto způsobem téměř 550 tisíc korun.
Mezinárodní dobrovolnický projekt Proniño
Dobrovolné aktivity zaměstnanců přesáhly i v roce 2010 hranice České republiky. V roce 2010 se šest zaměstnanců společnosti zapojilo do Mezinárodního dobrovolnického programu Proniño, který společnost Telefónica O2 realizovala v zemích Latinské Ameriky. Třicet dobrovolníků ze všech zemí, kde Telefónica působila, poslala v roce 2010 společnost Telefónica do Ekvádoru, Brazílie, Guatemaly, Argentiny a Kolumbie. Zde měli za úkol co nejsmysluplnějším způsobem vyplnit čas dětí, které po škole buď končí na ulici, nebo musí pracovat. Na tuto pomoc zaměstnanci čerpali svou dovolenou a každý takto věnoval přes 252 hodin svého volného času.
Daruj krev s O2
V roce 2010 také pokračoval i projekt Daruj krev s O2, jehož cílem je podpořit dobrovolné dárcovství krve v České republice. Do projektu se v průběhu roku zapojilo 140 zaměstnanců a odebráno bylo více než 113 litrů krve. Odběry pravidelně probíhají přímo v budovách společnosti.
Podpora Fair Trade
Projekt S O2 Férově zaměřený na podporu výrobků a služeb z oblasti Fair Trade probíhal i v roce 2010. Podpořit obyvatele nejchudších částí naší planety mohli zaměstnanci, zákazníci i široká veřejnost podpořit zakoupením Fair Trade výrobků v rámci celé řady akcí, které Telefónica O2 v roce 2010 pořádala. Šlo například o velikonoční a vánoční trhy chráněných dílen a Fair Trade výrobků, Dny dárcovství krve zaměstnanců nebo hudební Open Air Festival, kde se lidé mohli o podpoře Fair Trade dozvědět více a zároveň si tyto výrobky koupit. V roce 2010 zakoupili zaměstnanci společnosti Telefónica O2 Fair Trade výrobky v hodnotě 100 tisíc korun a pomohli tím bojovat proti chudobě a dětské práci. Celkově se na podpoře Fair Trade podílelo 5 tisíc zaměstnanců. Fair Trade výrobky byly také využívány jako dárky pro účastníky různých konferencí a také jako vánoční dárky pro obchodní partnery. Zaměstnanci společnosti také měli možnost koupit si výrobky Fair Trade prostřednictvím e-shopu za zvýhodněné ceny, dále pak využít nabídky Fair Trade a etno cateringu při různých firemních akcích.
Z hlediska organizačního začlenění patří Telefónica O2 do evropské divize skupiny Telefónica (Telefónica Europe), která zahrnuje všechny společnosti užívající obchodní značku O2 bez ohledu na vlastnické vazby v rámci skupiny Telefónica. Ve vlastnické struktuře společnosti nenastaly v uplynulém období žádné významné změny, hlavním vlastníkem je společnost Telefónica, S.A., s nezměněným podílem 69,41 %.
Vlastnická práva společnosti Telefónica O2 v dceřiných společnostech, kromě dceřiných společností se sídlem v zahraničí, vykonává představenstvo společnosti z titulu funkce jediného společníka. V dceřiných společnostech se sídlem v zahraničí výkon vlastnických práv mateřské společnosti vykonávají osoby pověřené představenstvem mateřské společnosti v rozsahu oprávnění schváleného představenstvem mateřské společnosti. Personální změny ve statutárních a dozorčích orgánech dceřiných společností a ve společnostech, v nichž má Telefónica O2 majetkovou účast (na místech obsazovaných zástupcem společnosti), schvaluje představenstvo společnosti a v souladu s platnými stanovami podléhají předchozímu souhlasu dozorčí rady společnosti, která při rozhodování v této záležitosti bere v úvahu stanovisko svého výboru pro jmenování a odměňování.
V roce 2010 došlo v dceřiných a přidružených společnostech ke změně pouze v případě společnosti Telefónica O2 Slovakia, u které byl v květnu rozhodnutím mateřské společnosti Telefónica O2 navýšen peněžitým vkladem základní kapitál na 240 000 000EUR.
Telefónica O2 od listopadu 2010 vlastní 14% majetkový podíl ve společnosti MOPET CZ a.s. (viz dále kapitola Platební služby).
Telefónica O2 soustavně dbá na zvyšování efektivity své činnosti a zlepšování svého fungování. V uplynulém období proto proběhla další optimalizace architektury organizace a řízení společnosti. Na první úrovni výkonné liniové organizační makrostruktury došlo v roce 2010 k následujícím změnám:
— v květnu byla vytvořena centrální divize Marketing, která vznikla přesunem činností a kompetencí, které souvisejí s marketingem a byly doposud vykonávány v rámci obchodních divizí společnosti. Současně došlo k rozšíření působnosti divize Strategie a Business Development, do jejíž působnosti byla mj. přesunuta organizační jednotka Velkoprodej;
— v září bylo realizováno včlenění Divize strategických zákazníků do Divize firemních zákazníků.
Schéma výkonné makrostruktury společnosti Telefónica O2 Czech Republic (stav k 15. březnu 2011)
Valná hromada
Valná hromada je tvořena akcionáři a rozhoduje o zásadních hospodářských, organizačních a provozních
záležitostech. Její působnost a pravomoci určují Obchodní zákoník a stanovy společnosti. Představenstvo svolává valnou hromadu zpravidla jednou ročně. Základní informace o valné hromadě, jejím postavení a působnosti uvádějí články 7 – 13 stanov společnosti.
Výbor pro audit
Výbor pro audit má šest členů a je samostatným orgánem společnosti s posílenou působností v záležitostech týkajících se statutárního auditu, sestavování a ověřování finančních výkazů a hodnocení účinnosti vnitřního kontrolního systému společnosti. Členové výboru pro audit jsou voleni a odvoláváni valnou hromadou společnosti a jeho členy mohou být členové dozorčí rady nebo třetí osoby. Funkční období členů výboru pro audit je pětileté. Výbor pro audit se schází dle potřeby, zpravidla jednou za čtvrtletí, nejméně však čtyřikrát v kalendářním roce. Základní informace o výboru pro audit a jeho působnosti jsou obsaženy v článcích 26a – 26f stanov společnosti.
Dozorčí rada
Dozorčí rada společnosti se skládá z patnácti členů a dohlíží na výkon působnosti představenstva a uskutečňování podnikatelské činnosti společnosti. Složení, působnost a pravomoci dozorčí rady určují obchodní zákoník a stanovy společnosti. Dozorčí rada zasedá podle potřeby, zpravidla jednou za čtvrtletí, nejméně však čtyřikrát v kalendářním roce. Dvě třetiny členů dozorčí rady volí a odvolává valná hromada, jednu třetinu členů dozorčí rady volí a odvolávají zaměstnanci společnosti. Funkční období členů dozorčí rady je pětileté. Základní informace o dozorčí radě a její působnosti jsou uvedeny v článcích 20 – 25 stanov společnosti.
Představenstvo
Představenstvo má sedm členů a je statutárním orgánem, jenž řídí činnost společnosti a jedná jejím jménem. Představenstvo rozhoduje o všech záležitostech společnosti, které nejsou právními předpisy nebo stanovami vyhrazeny do působnosti valné hromady nebo dozorčí rady společnosti. Představenstvo zasedá zpravidla jednou za kalendářní měsíc, nejméně však dvanáctkrát v kalendářním roce. Členy představenstva volí a odvolává dozorčí rada společnosti. Funkční období členů představenstva je pětileté. Základní informace o představenstvu a jeho působnosti jsou popsány v článcích 14 – 19 stanov společnosti.
Výboy dozorčí rady
Nedílnou součástí správy společnosti jsou výbory dozorčí rady, které zřizuje dozorčí rada v rámci svých kompetencí jako své poradní a iniciativní orgány. Dozorčí rada vždy zřizuje výbor pro jmenování a odměňování. Členové výborů jsou voleni a odvoláváni dozorčí radou a jejich funkční období trvá dva a půl roku. Výbory dozorčí rady mohou být složeny pouze z členů dozorčí rady. Působnost výborů je vymezena v článku 26 stanov společnosti.
Ve společnosti jsou zřízeny tyto výbory dozorčí rady:
— výbor pro jmenování a odměňování,
— výbor pro etiku a společenskou odpovědnost.
Luis Antonio Malvido (*1964)
předseda
Absolvoval obor průmyslové strojírenství na Technologickém institutu v Buenos Aires. Pro společnost Telefónica začal pracovat na konci 80. let v rámci privatizačního procesu jako člen týmu pro valuaci akvizičního cíle. Následně zastával u Společnosti Telefónica různé pozice v oblasti péče o zákazníky, prodeje, rozvoje obchodní činnosti a strategického plánování. V červnu 1998 byl jmenován viceprezidentem a generálním ředitelem společnosti Telefónica Móviles Argentina, která poskytuje služby pod značkou Unifón. Z titulu své funkce zodpovídal za rozjezd činnosti tohoto operátora, jeho sloučení s jiným regionálním operátorem a vznik celonárodního poskytovatele mobilních služeb. Od ledna 2005 byl prezidentem a generálním ředitelem společnosti Telefónica Venezuela, která poskytuje své služby pod značkou Movistar, a později se stal předsedkou Výboru pro kvalitu služeb, který s cílem dosáhnout vyšší zákaznické spokojenosti společnost Telefónica založila v Latinské Americe. Od ledna 2008 byl generálním ředitelem TeleSP, dceřiné společnosti skupiny Telefónica v Brazílii. V lednu 2010 byl jmenován generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti Telefónica O2 Czech Republic a současně je i členem představenstva Telefónica Europe.
Jesús Pérez de Uriguen (*1970)
1. místopředseda
Vystudoval management se specializací na finance a účetnictví na University of Maryland v College Park v roce 1992, kde získal titul Bachelor of Science in Business and Management. V roce 1993 získal titul MBA na Instituto de Empresa v Madridu. Před nástupem do společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. působil v Bank of America, Arthur Andersen, Jazz Telecom, S.A., a v Telefónica Móviles, S.A. Za svého působení v těchto společnostech, kde zodpovídal mimo jiné za plánování, řízení a kontrolu, Jesús získal značné zkušenosti v oblasti telekomunikací a financí. Následně působil skoro čtyři roky ve funkci finančního ředitele společnosti Telefónica Centroamérica. Byl členem představenstva Telefónica Moviles v Panamě, El Salvadoru, Nicaragui a Guatemale. Nyní zastává funkci ředitele divize finance a 1. místopředsedy představenstva společnosti Telefónica O2 Czech Republic.
Petr Slováček (*1959)
2. místopředseda
Vystudoval ČVUT Praha, Elektrotechnickou fakultu – obor telekomunikace. Absolvoval postgraduální kurz Master of Business Telecommunications (M.B.T.) Technické univerzity Delft v Nizozemsku. Po studiu pracoval ve Výzkumném ústavu telekomunikací Praha. V roce 1989 přišel do společnosti SPT TELECOM (právního předchůdce společnosti Telefónica O2 Czech Republic) a pracoval v oborech spojovací techniky, technickém rozvoji, v projektech řízení sítě a OSS. V červnu 2008 byl opětovně zvolen 2. místopředsedou představenstva společnosti Telefónica O2 Czech Republic. Zastává pozici ředitele divize Provoz.
Martin Bek (*1969)
člen
Studoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze a studia dokončil na European Business School v Paříži, obor finance. Pracoval ve francouzských společnostech ABC International, DRT International a následně v Guérard Viala Prague jako vedoucí konzultant a daňový poradce. Od roku 1996 pracoval v ČESKÉM TELECOMU (právní předchůdce společnosti Telefónica O2 Czech Republic) na pozici ředitele pro daně a účetnictví a posléze ve funkci výkonného ředitele pro plánování a kontroling. V dubnu 2004 byl jmenován jednatelem společnosti Eurotel Praha, spol. s r.o. (právního předchůdce společnosti Telefónica O2 Czech Republic), kde od září 2004 působil jako výkonný ředitel pro provoz. Nyní zastává funkci ředitele pro podpůrné služby ve společnosti Telefónica O2 Czech Republic. Je členem správní rady Nadace O2.
John Gerald McGuigan (*1960)
člen
Před nástupem do společnosti O2 John působil dva roky na pozici generálního ředitele společnosti NHS24, poskytující telefonní služby ve Skotsku. Do společnosti Telefónica O2 UK nastoupil v roce 2007 a pracoval jako výkonný ředitel spotřebitelského segmentu poboček Glasgow, Preston Brook a Bury. Od roku 2009 zastává pozici generálního ředitele společnosti Telefónica O2 Slovakia.
Jakub Chytil (*1961)
člen
Získal titul JUDr. na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1991 do roku 1995 pracoval jako advokátní koncipient a poté jako advokát se specializací na obchodní a občanské právo a spolupracoval se zahraničními advokátními kancelářemi. V letech 1995–2000 byl jako firemní právník zodpovědný za ČR a Slovensko ve společnostech Philip Morris ČR a Kraft Foods. Později, v letech 2000–2003, působil ve funkci Senior Counsel právního oddělení společnosti Philip Morris International-Lausanne, Švýcarsko, a odpovídal za zajištění právních služeb dceřiným společnostem Philip Morris International v různých zemích. Od svého nástupu do ČESKÉHO TELECOMU (právního předchůdce společnosti Telefónica O2 Czech Republic) v prosinci 2003 zastával funkci ředitele pro právní záležitosti a od roku 2010 zastává funkci ředitele pro právní a regulatorní záležitosti, od května 2006 i funkci tajemníka společnosti a je rovněž členem správní rady Nadace O2.
František Schneider (*1967)
člen
Promoval na Západočeské univerzitě v Plzni v oboru umělá inteligence a poté zahájil svou profesní dráhu ve společnosti Vikomt CZ. Od roku 1997 pracoval ve společnosti Dell Computer, kde začínal jako obchodní ředitel pro malé a střední firmy pro Českou a Slovenskou republiku. V roce 2001 se přesunul na pozici Business development Managera pro východní Evropu, Střední východ a Afriku, kde vedl rozvojové projekty s cílem efektivního pokrytí korporátního trhu. V té době postupně působil v Izraeli, Turecku, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a v Rusku. V roce 2003 se přesunul do Řecka, kde řídil založení zcela nové pobočky a zpracování střednědobého plánu jejího rozvoje. Od května 2004 zastával funkci generálního ředitele zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku. Pod jeho vedením pražská pobočka ztrojnásobila své roční výnosy a dvakrát za sebou byla vyhodnocena jako nejlepší zastoupení Dell v EMEA regionu. Do společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s., nastoupil František v dubnu 2008 na pozici výkonného ředitele pro korporátní prodej. V současné době je ředitelem Divize firemních zákazníků.
Složení představenstva společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.,
k 15. 3. 2011
Informace o délce funkčního období členů představenstva společnosti je uvedena v kapitole Správní orgány společnosti.
Změny ve složení představenstva v prvním pololetí roku 2010 byly popsány ve Výroční zprávě za rok 2009 a v Pololetní zprávě 2010.
Ve druhém pololetí roku 2010 a v období 1. ledna – 15. března 2011 došlo v personálním složení představenstva k níže uvedeným změnám:
Výkonné řízení společnosti zahrnuje členy vrcholového managementu společnosti:
Luis Antonio Malvido (*1964)
generální ředitel
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Martin Bek (*1969)
ředitel, Podpůrné jednotky
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Jakub Chytil (*1961)
ředitel, Právní a regulatorní záležitosti, tajemník společnosti
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Jesús Pérez de Uriguen (*1970)
ředitel, Divize finance
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
František Schneider (*1967)
ředitel, Divize firemních zákazníků
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Petr Slováček (*1959)
ředitel, Divize provoz
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Jiří Dvorjančanský (*1970)
ředitel, Divize Marketing
Jiří Dvorjančanský je absolventem ČVUT v Praze a National Polytechnique Institutu v Grenoblu ve Francii, kde mu byl udělen diplom D.E.A. Následně po absolvování EMBA programu univerzity Thunderbird v Praze získal titul MBA.
Do společnosti Telefónica O2 Czech Republic přišel ze skupiny Deutsche Telekom, kde působil 11 let na vedoucích manažerských pozicích v oblasti obchodu a marketingu. Pracoval jako výkonný ředitel marketingové divize T-Mobile Česká republika, na stejně významnou pozici byl následně jmenován i v T-Mobile Německo. V rámci mezinárodních aktivit působil také ve funkci člena dozorčí rady T-Mobile UK a byl stálým členem mezinárodní marketingové rady skupiny T-Mobile. Do skupiny Deutsche Telekom přišel Jiří Dvorjančanský z pozice obchodního ředitele společnosti COTY.
Tony Hanway (*1967)
ředitel, Divize Consumer
Absolvoval obor Řízení lidských zdrojů a vzdělávání na univerzitě v Leicestru. Před svým nástupem do společnosti O2 Irsko pracoval osm let pro AOL Time Warner, kde zastával řadu vedoucích pozic, např. viceprezident péče o zákazníky v AOL UK a generální ředitel AOL Europe Operations Ltd. v Irsku. Kromě toho působil v různých pozicích v oblasti prodeje a podpory ve společnostech Gateway Computers Inc. a AIB Bank plc (UK). Do O2 nastoupil v roce 2005 jako ředitel péče o zákazníky. Pod jeho vedením získalo O2 Irsko ocenění Kontaktní centrum roku a Nejlepší maloobchodní zaměstnavatel. Do České republiky přišel z pozice ředitele rezidentního prodeje. V Irsku byl mimo jiné odpovědný za prodejní kanály spotřebitelského segmentu, on-line prodeje, franchisingové a partnerské prodejní kanály a telesales.
Jiří Šuchman (*1964)
ředitel, Vnější vztahy
Vystudoval mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po praxi ve společnostech zahraničního obchodu působí od roku 1992 nepřetržitě v telekomunikacích. Během této doby zastával manažerské pozice ve společnostech SPT Telecom, France Télécom, Aliatel a T-Mobile, kde byl v letech 1999 až 2008 zodpovědný za regulaci a veřejné vztahy. Do společnosti Telefónica O2 Czech Republic nastoupil v roce 2008 na pozici ředitele vztahů s veřejností. Od 1. února 2010 byl jmenován do funkce ředitele pro vnější vztahy. Je předsedou správní rady Nadace O2.
Steven Tree (*1958)
pověřen řízením divize lidské zdroje
Postgraduální vzdělání v oblasti lidských zdrojů, pedagogiky a marketingu, včetně titulu MBA z Warwick Business School, nasměrovalo Steveovu kariéru do oblasti lidských zdrojů a management consultingu. V roce 1990 začal působit jako personální manažer u WS Atkins, globální poradenské firmy, a v roce 1992 přešel do divize Management Consulting, kde spolupracoval na mezinárodních projektech, včetně několika projektů v České republice. Poté začal pracovat pro KPMG jako konzultant pro oblast lidského kapitálu; působil také ve funkci ředitele u společnosti Athur Andersen (UK), krátce předtím, než se sloučila s Deloitte. Jeho specializací byly fúze a akvizice a transformace systémů řízení lidských zdrojů. V roce 2003 přešel k Heidrick & Struggles, globální poradenské firmě specializující se na leadership a vyhledávání kandidátů na exekutivní pozice, kde působil na pozici viceprezidenta pro lidské zdroje pro oblast Evropy a Asie. Pro společnost Telefónica O2 Czech Republic začal pracovat v listopadu 2010.
V roce 2010 vykonávala dozorčí rada společnosti Telefónica O2 Czech Republic v souladu se stanovami společnosti dohled nad výkonem působnosti představenstva a uskutečňováním podnikatelské činnosti společnosti. Členové dozorčí rady jsou oprávněni nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti společnosti a kontrolovat, zda jsou účetní zápisy vedeny v souladu se skutečností a zda obchodní činnost společnosti probíhá v souladu s právními předpisy, stanovami společnosti a pokyny valné hromady.
Dozorčí rada průběžně sledovala činnost společnosti Telefónica O2 Czech Republic a klíčová rozhodnutí představenstva a managementu a zabývala se podněty svých výborů i jednotlivých členů dozorčí rady. Dozorčí radě byly představenstvem a managementem poskytovány materiály a informace nezbytné pro výkon její činnosti v souladu s právními předpisy a stanovami. Dozorčí rada úzce spolupracovala s výborem pro audit společnosti Telefónica O2 Czech Republic ve všech hlavních záležitostech spadajících do působnosti obou těchto orgánů společnosti.
Na zasedání konaném dne 18. února 2011 dozorčí rada přezkoumala auditované roční účetní závěrky za rok 2010 (bez konsolidace a po konsolidaci), zpracované podle mezinárodních účetních standardů. Dozorčí rada rovněž přezkoumala návrh představenstva na rozdělení zisku společnosti za rok 2010 a nerozdělených zisků společnosti z minulých let, případně dalších disponibilních vlastních zdrojů společnosti, a stanovení tantiém za rok 2010. V obou případech dozorčí rada vydala doporučení valné hromadě společnosti k jejich schválení.
V Praze dne 18. února 2011
Alfonso Alonso Durán
předseda dozorčí rady
Alfonso Alonso Durán (*1957)
předseda
Získal titul BA z ekonomie na Universidad Autónoma v Madridu a titul MBA na IESE Business School Barcelona. Svou profesní kariéru začal u společnosti Banco de Bilbao jako manažer/účetní kontrolor. Do společnosti Telefónica nastoupil jako ekonom a pracoval v několika odděleních – interní audit, účetnictví, infrastruktura, mezinárodní komunikace, finanční a nákladová kontrola – u jednotky provozující pevnou síť ve Španělsku. V roce 1999 přešel ze společnosti Telefónica de España do společnosti Telefónica, S.A., do funkce náměstka ředitele plánování a kontroly managementu. V roce 2003 se stal hlavním manažerem pro Strategii, rozpočty a kontrolu. V roce 2008 byl jmenován provozním ředitelem a ve stejném roce byl pověřen výkonnou pravomocí transformovat oblasti nákupu, technologií, informačních systémů a obchodního rozvoje po linii provozní integrace v organizačních jednotkách skupiny Telefónica.
María Eva Castillo Sanz (*1962)
1. místopředseda
Eva Castillo stála v letech 2006-2009 v čele divize Global Wealth Management společnosti Bank of America Merrill Lynch s působností pro Evropu, Střední Východ a Afriku (EMEA), přičemž již od roku 1997 v Merrill Lynch zastávala různé pozice ve vrcholovém managementu, včetně ředitelky pro globální trhy a investiční bankovnictví v iberské oblasti a prezidentky španělské pobočky Merrill Lynch. Ještě předtím působila jako provozní ředitelka v divizi Merrill Lynch EMEA Equity Markets. Před nástupem k Merrill Lynch pracovala od roku 1992 do roku 1997 v divizi mezinárodních cenných papírů u společnosti Goldman Sachs v Londýně. Svoji profesionální dráhu v oboru finančních služeb nastoupila u španělské makléřské společnosti Beta Capital, pro niž pracovala v Madridu od roku 1988 do roku 1992. Od počátku roku 2008 je nevýkonnou ředitelkou společnosti Telefónica SA a od února 2011 je nevýkonnou ředitelkou Old Mutual plc. S titulem B.A. vystudovala obor podnikání a právo na Universidad Pontificia de Comillas - ICADE E3 v Madridu.
Lubomír Vinduška (*1956)
2. místopředseda
Absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické, obor radio-sdělovací. V letech 1974–1979 pracoval postupně jako televizní opravář a elektrotechnik v Okresním kovopodniku Praha-východ, v Tesle Strašnice a v Československém rozhlasu. Ve společnosti Telefónica O2 Czech Republic a u jejích právních předchůdců pracuje od roku 1979. Pracoval ve funkcích mistr energetického provozu, vedoucí energetického provozu, vedoucí teritoriální dopravy a mechanizace Praha. Nyní pracuje na pozici specialisty Dopravy a mechanizace. Je místopředsedou pro telekomunikace Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, místopředsedou Podnikového koordinačního odborového výboru společnosti Telefónica O2 Czech Republic a předsedou Koordinačního odborového výboru Praha. V letech 2005 a 2009 absolvoval kurzy zaměřené na mezinárodní účetní standardy a finanční vztahy ve skupině společností.
Eduardo Andres Julio Zaplana
Hernández-Soro (*1956)
člen
Eduardo Zaplana vystudoval práva a od roku 1995 do roku 2002 byl předsedou regionální vlády v provincii Valencie. Byl též poslancem španělského parlamentu, ministrem práce a sociálních věcí a mluvčím vlády od roku 2002 do roku 2004. Zastával take funkci předsedy Komise pro regionální politiku a strukturální fondy, byl členem Bureau a prvním místopředsedou Výboru regionů (VR). V dubnu 2008 jmenovala Telefónica Eduarda Zaplanu svým zástupcem pro Evropu. Eduardo Zaplana je od července 2008 členem představenstva společnosti Telefónica Europe plc. Od prosince 2008 zastává funkci náměstka hlavního technického tajemníka při předsednictví v Radě Evropské Unie.
Antonio Botas Bañuelos (*1963)
člen
Bakalářský titul v oboru práva získal na Universidad Complutense a magisterský titul v oboru ekonomie a řízení (MBA) na IESE v Barceloně. Má dvacetileté zkušenosti v oblasti řízení, operativního a strategického marketingu a koordinace velkých mezinárodních týmů. Působil na mezinárodních trzích, zejména v Jižní a Severní Americe a v Evropě. Ve funkci manažera marketingu působil ve společnosti Royal Insurance, kam nastoupil po svém odchodu od Johnson & Johnson. Do skupiny Telefónica vstoupil v roce 1995; nejprve pracoval na různých pozicích ve společnostech Telefónica Publicidad e Informacion, Doubleclick Iberoamérica, Terra a Terra Lycos – od ředitele pro prodej a marketing až po výkonného viceprezidenta pro rozvoj. Od roku 2005 do srpna 2007 působil ve funkci ředitele pro transformaci a konvergenci ve společnosti Telefónica O2 Czech Republic. Od září 2007 je výkonným ředitelem pro vývoj produktů a značku u společnosti Telefónica O2 Germany GmbH & Co. OHG. Od dubna 2008 je členem dozorčí rady společnosti Telefónica O2 Czech Republic. V roce 2010 přijal pozici ředitele pro mezinárodní koordinaci globálního marketingu ve společnosti Telefonica S.A.
Vladimír Dlouhý (*1953)
člen
Vystudoval VŠE, v letech 1977–78 absolvoval studium na Katolické univerzitě v belgické Lovani a v letech 1980–82 postgraduální studium matematické statistiky a pravděpodobnosti na Karlově univerzitě. Po ukončení studií na VŠE zde pracoval jako asistent na katedře ekonometrie. V roce 1984 byl zakládajícím členem Prognostického ústavu ČSAV, kde působil nejprve jako výzkumný pracovník a nakonec jako náměstek ředitele. V letech 1989–92 byl ministrem hospodářství ČSFR, od roku 1992 do června 1997 ministrem průmyslu a obchodu ČR. Byl členem a později místopředsedou Občanské demokratické aliance a poslancem parlamentu. V září 1997 založil soukromou konzultační firmu. K jeho klientům patří mj. americká investiční banka Goldman Sachs nebo ABB ČR. Od roku 2000 učí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, od 2004 též na VŠE v Praze. Autor řady vědeckých publikací, člen Trilaterální komise. Hovoří plyně anglicky, španělsky, rusky a také německy a francouzsky.
Anselmo Enriquez Linares (*1964)
člen
Do skupiny přišel 1. července 2008 ze společnosti Diageo, předního výrobce nápojů v regionu Afrika, pro kterou vedl oblast lidských zdrojů. Ve skupině nastoupil do funkce ředitele pro lidské zdroje Jeho působnost se týká společností evropské obchodní divize s výjimkou Španělska. Je členem správní rady skupiny Telefónica Europe plc. Díky výkonu své dřívější pozice ředitele pro lidské zdroje v Africe a v iberském regionu pro skupinu Diageo má rozsáhlé zkušenosti v oblasti rozvoje manažerských struktur na mezinárodní úrovni. Před jeho působením ve skupině Diageo pracoval v několika velkých společnostech působících v oblasti finančních služeb a spotřebního zboží, například Barclays, Lloyds TSB a Grand Metropolitan. Narodil se ve Velké Británii španělským rodičům, a tudíž hovoří plynně anglicky i španělsky. V rámci své rozmanité kariéry působil v různých částech světa – v Thajsku, Latinské Americe a Severní Americe. V současnosti bydlí v Londýně.
Tomáš Firbach (*1976)
člen
Vystudoval České vysoké učení technické, Fakultu dopravní, obor Management a ekonomie v dopravě a telekomunikacích. Po ukončení studia v roce 1999 působil ve firmě JSJ, spol. s r.o., jako Manager IS. V roce 2001 nastoupil do společnosti Eurotel Praha, spol. s r.o. (právního předchůdce společnosti Telefónica O2 Czech Republic), kde pracoval jako specialista plánování sítě. V letech 2004–2005 byl zaměstnán v ČD Telekomunikace, a.s. (dnes ČD Telematika, a.s.) jako business konzultant. Od roku 2005 pracuje ve společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s., nyní na pozici Senior Key Account Manager. V posledních pěti letech nebyl členem statutárních nebo dozorčích orgánů mimo Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Petr Gazda (*1965)
člen
Absolvoval Vysokou školu podnikání, obor ekonomie a management. U společnosti Telefónica O2 Czech Republic (a jejích právních předchůdců) pracuje od roku 1991, v současné době na pozici ředitele provozu sítě – Provoz technologií; 1991–2006 Eurotel Praha, spol. s r.o.; 1988–1991 ČESKÝ TELECOM, a.s.; 1986-1988 AŽD Praha, samostatný referent; 1983–1984 AŽD Praha, elektromechanik. Za posledních pět let nebyl členem jiných statutárních či dozorčích orgánů mimo dozorčí radu společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Pavel Herštík (*1951)
člen
Absolvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou – obor sdělovací technika. V roce 1972 nastoupil na Ředitelství telekomunikací Praha, na pracoviště telefonní zkušebny. V následujících dvaceti letech (1975–1995) působil v oblasti přípravy pracovních postupů, hodnocení a měření práce. Od roku 1995 do roku 2005 vedl postupně jednotku Informační správy a útvar Řízení, organizace a správy. V současnosti působí na pozici senior specialisty v oblasti řízení a správy řídících dokumentů. V letech 2005 a 2009 absolvoval kurzy zaměřené na mezinárodní účetní standardy a finanční vztahy ve skupině společností. V roce 2007 získal certifikát v Národním certifikačním programu řízení firemní etiky a kultury. Je předsedou Podnikového koordinačního odborového výboru společnosti Telefónica O2 Czech Republic a členem Evropské rady pracujících evropské divize Telefónica. Za období posledních pěti let nebyl členem dozorčí rady v žádné jiné společnosti.
Guillermo José Fernández Vidal (*1946)
člen
Vystudoval obor průmyslové inženýrství a IT a v roce 1989 nastoupil do společnosti Telefónica, kde nejprve zastával pozici manažera, poté obchodního ředitele (1992–1995) a generálního ředitele pro společnosti skupiny Telefónica (1995–1999). V roce 1999 byl jmenován generálním ředitelem společnosti Telefónica Data a prezidentem společnosti Telefónica Data España. V témže roce byl také členem statutárních orgánů společností Telefónica Móviles, Telefónica de España, Vía Digital a Portugal Telecom. V roce 2003 byl jmenován generálním ředitelem pro přidružené společnosti. V letech 2004–2005 působil ve funkci generálního ředitele pro obchodní rozvoj a přidružené společnosti u společnosti Telefónica, S.A. V roce 2005 byl jmenován vrchním generálním ředitelem společnosti Telefónica, S.A., a členem správní rady ve společnostech Telefónica Móviles de España, Telefónica de España a TPI. V současnosti působí jako poradce společnosti Telefónica, S.A.
Luis Lada Díaz (*1949)
člen
Vystudoval obor telekomunikační inženýrství a pro skupinu Telefónica začal pracovat již v roce 1973 v oddělení výzkumu a vývoje. Od té doby zastával různé manažerské a výkonné pozice v rámci skupiny. V roce 1989 působil jako náměstek ředitele v oblasti technologie, plánování a mezinárodních služeb. Později nastoupil u společnosti Amper Group, výrobce telekomunikačních systémů a zařízení, ve funkci ředitele oddělení plánování a kontroly. Do skupiny Telefónica se vrátil v roce 1993 jako vrchní účetní dceřiných společností a majetkových účastí. V roce 1994 byl jmenován generálním ředitelem společnosti Telefónica Móviles de España, S.A., a v září 2000 byl jmenován do funkce předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Telefónica Móviles, S.A. Ve funkci předsedy působil do roku 2004, kdy byl jmenován ředitelem sekce rozvoje, plánování a regulačních záležitostí společnosti Telefónica, S.A. V roce 2005 se stal výkonným ředitelem Telefónica de España, S.A.U. Do doby, než v červenci 2006 opustil vysoké výkonné pozice ve společnosti Telefónica, zastával funkce člena v představenstvech společností Telefónica, S.A., Telefónica Móviles, S.A., Telefónica Internacional, S.A., a dalších členů skupiny. V současné době je také čestným profesorem madridské polytechniky, generálním ředitelem Ribafuerte S.L., členem Královské technické akademie, Bankinter Foundation for Innovation a členem poradních rad Telefónica Latinoamérica a Telefónica España, členem představenstva ve společnostech INDRA Sistemas S.A., Gamesa Corporación Tecnológica, S.A., Telefónica I+D, Telcel (Telefónica Venezuela) a Ydilo Advanced Voice Solutions, S.A.
Maria Pilar López Álvarez (*1970)
člen
Absolventka oboru ekonomika (Business Studies) nastoupila do společnosti Telefónica po několika letech působení ve společnosti JP Morgan v Londýně a New Yorku, kde se vypracovala na pozici viceprezidentky. Do skupiny Telefónica přišla Pilar v roce 1999, kdy začala pracovat v útvaru strategického plánování společnosti Telefónica de España. V květnu 2000 byla jmenována ředitelkou pro kontrolu řízení ve společnosti Telefónica, S.A. O dva roky později přešla do společnosti Telefónica Móviles S.A. na pozici ředitelky pro kontrolu řízení. V říjnu 2006 byla povýšena do funkce ředitelky strategie a rozvoje podnikání ve společnosti Telefónica de España. Dne 1. března 2007 byla jmenována výkonnou ředitelkou pro finance společnosti Telefónica O2 Europe plc (nyní Telefónica Europe plc).
Dušan Stareček (*1956)
člen
Vystudoval ÚSO v oboru elektronika a elektrotechnologie na SPŠV a PT v Rožnově pod Radhoštěm. V roce 1975 nastoupil jako technik u Správy dálkových kabelů Praha (právní předchůdce společnosti ČESKÝ TELECOM). V roce 1992 přestoupil na pozici vedoucího čety vnější údržby u o. z. Přenosová technika (právní předchůdce společnosti Telefónica O2 Czech Republic). V současnosti zastává funkci specialisty pro provoz a údržbu digitální telekomunikační technologie v Ostravě. Je členem Podnikového koordinačního odborového výboru zaměstnanců Telefónica O2 Czech Republic, předsedou KOV MORAVA a členem EWC – evropské rady zaměstnanců společnosti Telefónica Europe plc a místopředsedou výboru pro etiku a společenskou zodpovědnost dozorčí rady společnosti Telefónica O2 Czech Republic.
Ángel Vilá Boix (*1964)
člen
Ángel Vilá zastává v rámci společnosti Telefónica, S.A. funkci ředitele pro rozvoj skupiny a přidružené společnosti. Pan Vilá absolvoval v oboru průmyslové inženýrství na Universitat Politècnica de Catalunya a je držitelem titulu MBA z Columbia University (New York). Ángel Vilá zodpovídá v rámci skupiny za agendu fúzí a akvizic a účastnil se akvizic společností O2 plc, Brasilcel a ČESKÝ TELECOM a podílů ve společnostech Telecom Italia/ Telco SpA a China Unicom skupinou Telefónica. Ještě dříve dohlížel nad privatizací společnosti Telebras, akvizicí aktiv společností BellSouth a Motorola v Latinské Americe a prodej společností Meditel, Airwave, TPI a Antena 3 TV. Pan Vilá též dohlíží nad skupinou přidružených společností, mezi něž se řadí Atento, T. Gestiona a Telefónica de Contenidos. Před svým příchodem do společnosti Telefónica, zastával různé pozice ve společnostech Citibank NA, McKinsey & Company, Grupo Planeta a Ferrovial. Ángel Vilá je místopředsedou představenstva společnosti Telco SpA (Itálie), předsedou představenstva společnosti Telefónica de Contenidos S. A., členem představenstva ve společnostech Atento, Digital+ a Telefónica O2 Czech Republic, a členem Evropského poradního panelu společnosti Macquarie’s MEIF Funds. Dříve zastával funkce v představenstvech různých společností, včetně Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Endemol, CTC Chile a Terra Lycos.
Složení dozorčí rady společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.,
k 15. 3. 2011
Informace o délce funkčního období členů dozorčí rady je uvedena v kapitole Správní orgány společnosti.
Změny ve složení dozorčí rady v prvním pololetí roku 2010 byly popsány ve Výroční zprávě za rok 2009 a v Pololetní zprávě 2010.
Ve druhém pololetí roku 2010 a v období 1. ledna – 15. března 2011 došlo ve složení dozorčí rady k následujícím změnám:
Alfonso Alonso Durán (*1957)
předseda
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
María Eva Castillo Sanz (*1962)
místopředseda
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
Pavel Herštík (*1951)
člen
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
Maria Pilar López Álvarez (*1970)
členka
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
Jaime Smith Basterra (*1965)
člen
Získal akademický titul BA v oborech ekonomie a Business Administration (Universidad Comercial Deusto, Španělsko) a je držitelem titulu MA v oboru Finance and Investments (Exeter University, UK). Před příchodem do společnosti Telefónica pracoval ve finančním sektoru pro španělskou makléřskou firmu a pro společnost Banesto (BSCH Group) jako ředitel sekce Global Equities v divizi peněžního managementu. Do skupiny Telefónica nastoupil v roce 1999 na pozici ředitele finančního plánování společnosti Telefónica Internacional a v prosinci téhož roku postoupil do funkce finančního ředitele. V říjnu 2000 byl jmenován vrchním účetním skupiny Telefónica. Od prosince 2002 byl finančním ředitelem společnosti Telefónica de España. V červnu 2005 se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti ČESKÝ TELECOM (nyní Telefónica O2 Czech Republic). V červnu 2007 byl jmenován generálním ředitelem společnosti Telefónica O2 Germany GmbH. Od června 2009 je ředitelem pro dceřiné společnosti a průmyslové aliance ve společnosti Telefonica, S.A. Od října 2010 vykonává funkci ředitele pro mobilní aktivity společnosti Telefónica v Mexiku, Střední Americe a Venezuele. V období 2006-2009 byl členem představenstva společnosti Telefónica Europe plc. a v období 2008-2011 byl předsedou dozorčí rady společnosti Telefónica O2 Czech Republic.
Složení výboru pro audit společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.,
k 15. 3. 2011
Informace o délce funkčního období členů výboru pro audit je uvedena v kapitole Správní orgány společnosti.
Změny ve složení výboru pro audit v prvním pololetí roku 2010 byly popsány ve Výroční zprávě za rok 2009 a v Pololetní zprávě 2010.
Ve druhém pololetí roku 2010 a v období 1. ledna – 15. března 2011 došlo ve složení výboru pro audit k následujícím změnám:
Enrique Used Aznar členství v dozorčí radě ukončeno – úmrtí 20. září 2010
Skupina osob s řídící pravomocí ve společnosti Telefónica O2 zahrnuje vedoucí osoby, kterými jsou členové představenstva a generální ředitel, a dále ty členy výkonného řízení společnosti (kapitola Výkonné řízení společnosti), kteří nejsou členy představenstva (jedná se o osoby, které v rámci emitenta činí rozhodnutí, která mohou ovlivnit budoucí vývoj a podnikovou strategii emitenta, a které mají přístup k vnitřním informacím).
Odměňování členů představenstva a členů dozorčí rady (včetně členů výborů dozorčí rady), jakož i poskytování dalších plnění členům dozorčí rady, se řídí pravidly pro odměňování a pro poskytování nenárokových plnění, která schvaluje valná hromada společnosti. Schvalování pravidel pro poskytování nenárokových plnění členům představenstva je dle stanov společnosti (čl. 20, odst. 3 písm. d) v působnosti dozorčí rady společnosti. Adekvátnost nastavení systému odměňování (a dalších plnění) a jeho úpravy posuzuje a navrhuje výbor pro jmenování a odměňování dozorčí rady (viz dále kapitola Výbory správních orgánů společnosti).
Pravidla pro odměňování členů představenstva, dozorčí rady (a jejích výborů) stanovují konkrétní výši odměny pro jednotlivé kategorie členů uvedených orgánů společnosti, tj. odměny příslušející řadovému členovi orgánu, místopředsedům a předsedovi orgánu, jakož i další kritéria pro jejich poskytování. Odměna přísluší členovi představenstva/dozorčí rady za podmínky, že na ni uplatní nárok, přičemž pokud člen představenstva/dozorčí rady neuplatní nárok na celou odměnu, přísluší mu odměna pouze ve výši částky, na kterou nárok uplatnil.
V roce 2010 nedošlo oproti principům odměňování členů orgánů společnosti, popsaným ve Výroční zprávě společnosti za rok 2009, k žádným změnám.
Níže jsou uvedeny základní údaje o výši odměn členů představenstva, dozorčí rady a jejích výborů, jakož i přehled položek poskytovaných nenárokových plnění. Úplné znění pravidel odměňování členů správních orgánů společnosti Telefónica O2 je uveřejněno v českém i v anglickém jazyce na webových stránkách společnosti.
Představenstvo a generální ředitel
a) Odměny
Pravidla pro odměňování členů představenstva společnosti, jejichž základní princip je zmíněn výše, zavádějí dvousložkovou měsíční paušální odměnu, která je tvořena:
— částkou pokrývající povinné (mandatorní) platby (např. daně, pojistné na zdravotní pojištění apod.), kterou je člen představenstva povinen zaplatit nebo nést z toho důvodu, že je sjednáno pojistné, jímž je kryta jeho případná odpovědnost za škodu související s výkonem funkce člena představenstva, jakož i mandatorní platby vyplývající z poskytnutí částky podle této věty. Tato částka se odvíjí od výše pojistného připadajícího na příslušného člena představenstva, přičemž celková výše pojistného je stanovována na základě postupů obvyklých v pojišťovnictví,
— částkou příslušející jednotlivým kategoriím členů představenstva za zasedání představenstva: (i) člen představenstva: 25 000 Kč; (ii) místopředseda představenstva: částka ad (i) zvýšená o 10 000 Kč; předseda představenstva: částka ad (ii) zvýšená o 10 000 Kč.
Generálnímu řediteli náleží v souvislosti s výkonem jeho funkce odměna, která se skládá z následujících složek:
— základní hrubá mzda,
— výkonnostní odměna,
— poskytnutí rozdílu mezi dávkami nemocenského pojištění a 100 % průměrné denní mzdy.
Výkonnostní odměna náleží generálnímu řediteli v případě splnění konkrétních cílů, které jsou mu stanoveny pro daný kalendářní rok a jež mají přímou vazbu na roční finanční a podnikatelský plán společnosti schválený představenstvem. Tyto cíle představují klíčové parametry výkonnosti v oblasti finanční i nefinanční (např. dosažení plánované hodnoty provozního hospodářského výsledku, dosažení plánovaných tržeb, dosažení vyšší úrovně zákaznické spokojenosti). Plnění výkonnostních cílů generálního ředitele je vyhodnocováno představenstvem společnosti a projednáváno ve výboru pro jmenování a odměňování dozorčí rady společnosti, a to na základě auditovaných finančních výsledků společnosti a v případě zákaznické spokojenosti na základě nezávislých (externích) měření. Výkonnostní odměna může v úhrnu za kalendářní rok dosáhnout při standardním splnění cílů výše 80 % celkového příjmu za rok. Další nepeněžní benefity souvisejí s realokací zaměstnance z jeho domovské země do České republiky (náklady na ubytování v Praze, letenky k návštěvě rodiny, příspěvek na mezinárodní školu, mezinárodní zdravotní pojištění). V případě dočasné pracovní neschopnosti pro nemoc nebo úraz vyplatí společnost generálnímu řediteli za každý pracovní den neschopnosti rozdíl nemocenského pojištění a 100 % průměrné denní mzdy.
Odměna náležící osobám, které zastávají funkci člena představenstva, z titulu výkonu exekutivní (manažerské) funkce ve společnosti Telefónica O2, sestává ze dvou složek. Ty jsou tvořeny základní hrubou mzdou a výkonnostní odměnou, která je vyplácena v závislosti na splnění konkrétních ročních cílů. Metoda a způsob stanovení těchto cílů i jejich vyhodnocení a kontrola podléhají stejným pravidlům a postupům jako v případě generálního ředitele. Výkonnostní odměna může v úhrnu za kalendářní rok dosáhnout při standardním plnění cílů až výše 50 %, resp. 40 % celkového příjmu za rok. Součástí celkového hodnocení výkonu těchto osob v jejich manažerských pozicích je jejich hodnocení prováděné generálním ředitelem.
b) Plnění za převzetí závazku nekonkurence
Člen představenstva může ve smlouvě o výkonu funkce přijmout tzv. závazek nekonkurence, tj. závazek nepůsobit po skončení své funkce samostatně ani ve prospěch jiné osoby v oblasti telekomunikací na území České republiky (ani např. v oblasti s tím souvisejícího poradenství či konzultací), ledaže by se jednalo o jeho působení v rámci koncernu. Smlouva o výkonu funkce (včetně ustanovení ohledně závazku nekonkurence) musí být schválena dozorčí radou společnosti.
Plnění za převzetí závazku nekonkurence vychází dále z následujících principů:
— závazek nekonkurence se přebírá na dobu šest měsíců ode dne skončení výkonu funkce,
— za převzetí závazku nekonkurence je společnost povinna poskytnout jako protiplnění členovi představenstva peněžitou náhradu ve výši rovnající se šestinásobku průměrné paušální odměny podle Pravidel pro odměňování členů představenstva společnosti, která připadala na jednoho člena představenstva v měsíci předcházejícím tomu, ve kterém člen představenstva skončil svou funkci v představenstvu společnosti. Při stanovení průměrné paušální odměny se nepřihlíží k tomu, že některý z členů představenstva společnosti případně neuplatnil nárok na svou odměnu.
Generální ředitel je při skončení pracovního poměru vázán konkurenční doložkou, týkající se celé skupiny Telefónica.
c) Nepeněžitá plnění
Pojištění odpovědnosti za škodu
Společnost jako pojistník sjednala pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem určitých funkcí s tím, že pojištěnými (tj. osobami, jejichž funkce spadá pod pojistné krytí) mohou být mj. členové představenstva. Celkové pojistné zaplacené společností je rovnoměrně rozvrhováno mezi pojištěné osoby a příslušná na ně připadající částka tvoří jejich příjem.
Kapitálové životní pojištění
V souvislosti s výkonem funkce členů představenstva není ve prospěch členů představenstva sjednáno žádné kapitálové životní pojištění.
Osobní automobil
V souvislosti s výkonem funkce členů představenstva není členům představenstva poskytován osobní automobil pro soukromé účely. Generálnímu řediteli je společností osobní automobil pro služební i soukromé účely poskytován. Na stejné plnění mají nárok i ostatní exekutivní členové představenstva společnosti, a to z titulu svých manažerských funkcí.
Dozorčí rada
a) Odměny
Pravidla odměňování členů dozorčí rady společnosti, jejichž základní princip je zmíněn výše, zavádějí dvousložkovou měsíční paušální odměnu, jež je tvořena:
— částkou pokrývající povinné (mandatorní) platby (např. daně, pojistné na zdravotní pojištění apod.), kterou je člen dozorčí rady povinen zaplatit nebo nést z toho důvodu, že je sjednáno pojistné, jímž je krytajeho případná odpovědnost za škodu, související s výkonem funkce člena dozorčí rady, jakož i mandatorní platby vyplývající z poskytnutí částky podle této věty. Tato částka se odvíjí od výše pojistného připadajícího na příslušného člena dozorčí rady, přičemž celková výše pojistného je stanovována na základě postupů obvyklých v pojišťovnictví,
— částkou příslušející jednotlivým kategoriím členů dozorčí rady měsíčně: (i) člen dozorčí rady: 40 000 Kč; (ii) místopředseda dozorčí rady: částka ad (i) zvýšená o 10 000 Kč; předseda dozorčí rady: částka ad (ii) zvýšená o 10 000 Kč.
Pokud je člen dozorčí rady též členem některého z výborů zřizovaných dozorčí radou, přísluší mu též odměna za práci ve výboru, stanovená jako odměna za zasedání výboru, a to (i) členovi výboru ve výši 10 000 Kč; (ii) místopředsedovi výboru částka ad (i) zvýšená o 12 000 Kč; (iii) předsedovi výboru částka ad (ii) zvýšená o 15 000 Kč.
b) Plnění za převzetí závazku nekonkurence
Člen dozorčí rady může ve smlouvě o výkonu funkce přijmout tzv. závazek nekonkurence, tj. závazek nepůsobit po skončení své funkce samostatně ani ve prospěch jiné osoby na území České republiky v oblasti telekomunikací (ani např. v oblasti s tím souvisejícího poradenství či konzultací), ledaže by se jednalo o jeho působení v rámci koncernu. Smlouva o výkonu funkce (včetně ustanovení ohledně závazku nekonkurence) musí být schválena valnou hromadou.
Plnění za převzetí závazku nekonkurence vychází dále z následujících principů:
— závazek nekonkurence se přebírá na dobu 6 měsíců ode dne skončení výkonu funkce,
— za převzetí závazku nekonkurence je společnost povinna poskytnout příslušnému členovi dozorčí rady jako protiplnění za převzetí závazku nekonkurovat peněžitou náhradu ve výši rovnající se šestinásobku průměrné paušální odměny podle Pravidel pro odměňování členů dozorčí rady společnosti, která připadala na jednoho člena dozorčí rady společnosti v měsíci předcházejícím tomu, ve kterém člen dozorčí rady ukončil výkon své funkce v dozorčí radě společnosti. Při stanovení průměrné paušální odměny se nepřihlíží k tomu, že některý z členů dozorčí rady společnosti případně neuplatnil nárok na svou odměnu.
c) Nepeněžitá plnění
Pojištění odpovědnosti za škodu
Společnost jako pojistník sjednala pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem určitých funkcí, s tím že pojištěnými (tj. osobami, jejichž funkce spadá pod pojistné krytí) mohou být mj. členové dozorčí rady. Celkové pojistné zaplacené společností je rovnoměrně rozvrhováno mezi pojištěné osoby a příslušná na ně připadající částka tvoří jejich příjem.
Kapitálové životní pojištění – toto nenárokové plnění bylo rozhodnutím valné hromady, konané dne 3. dubna 2009, o aktualizaci Pravidel pro poskytování nenárokových plnění členům dozorčí rady společnosti, z poskytovaných plnění vypuštěno.
Osobní automobil
Předsedovi a místopředsedům dozorčí rady je podle pravidel schválených valnou hromadou pro služební i soukromé účely poskytován osobní automobil vyšší střední třídy. Od poloviny roku 2005 toto plnění není čerpáno.
Další plnění
Společnost poskytla členům představenstva (včetně generálního ředitele) a členům dozorčí rady rovněž následující plnění:
— hlasové a datové služby a produkty společnosti pro služební i soukromé účely (mimo podnikání),
— komunikační a výpočetní technika (mobilní telefon, stolní počítač nebo notebook, PDA apod. včetně příslušenství), a to pro služební i soukromé účely (mimo podnikání),
— platební karta VISA (v případě dozorčí rady a výboru pro audit toto plnění přísluší pouze předsedovi a místopředsedům tohoto orgánu – v roce 2010 toto plnění nebylo čerpáno),
– zajištění zdravotní péče.
Uvedená plnění byla osobám zastávajícím funkci člena představenstva poskytnuta z titulu výkonu exekutivní (manažerské) funkce ve skupině Telefónica O2 Czech Republic pro účely plnění povinností vyplývajících z jejich funkcí. V případě členů dozorčí rady se poskytování těchto a dalších nepeněžních plnění řídí pravidly pro poskytování nenárokových plnění pro příslušný orgán společnosti.
Informace o všech peněžitých a naturálních příjmech, které přijaly za účetní období osoby s řídící pravomocí (vyjma osob, které v rámci emitenta činí rozhodnutí, která mohou ovlivnit budoucí vývoj a podnikovou strategii emitenta, a které mají přístup k vnitřním informacím) od společnosti Telefónica O2 a jí ovládaných osob
Údaje o peněžitých i naturálních příjmech představenstva celkem zahrnují též příjmy přijaté od dceřiné společnosti Telefónica O2 Slovakia, s.r.o. Členové dozorčí rady nepřijali od osob ovládaných společností Telefónica O2 v roce 2010 žádné peněžité a naturální příjmy.
V zájmu kontinuity reportingu údajů uveřejněných ve Výročních zprávách společnosti Telefónica O2 v minulých letech je níže uváděna nad rámec zákonných požadavků též informace o všech peněžitých příjmech, které přijali za účetní období členové vrcholového vedení společnosti.
Informace o počtu akcií vydaných společností Telefónica O2, které jsou ve vlastnictví statutárních orgánů nebo jejich členů, ostatních osob s řídící pravomocí, včetně osob blízkých těmto osobám, informace o opčních a obdobných smlouvách, informace o jednotlivých obchodech, které uvedené osoby uskutečnily v účetním období
U žádného z členů představenstva, dozorčí rady a členů výkonného řízení společnosti nebyl zjištěn střet zájmů a rovněž žádný z nich nebyl nejméně v posledních pěti letech odsouzen za podvodné trestné činy, nebyl v pozici statutárního nebo dozorčího orgánu účasten v konkurzních řízeních, správách a likvidacích nebo obviněn či sankcionován ze strany statutárních či regulatorních orgánů.
Údaje o pracovních nebo obdobných smlouvách členů představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit uzavřených s emitentem
V roce 2010 měli všichni členové představenstva a dozorčí rady – kromě náhradního člena dozorčí rady Anselma Enriquez Linarese kooptovaného dozorčí radou společnosti dne 4. 11. 2010 – se společností uzavřenou platnou smlouvu o výkonu funkce, z níž vyplývá nárok na plnění v případě převzetí závazku nekonkurence po skončení funkce.
Telefónica O2 se přihlásila k principům řádné správy společností již ve Výroční zprávě za rok 2001 a od té doby činí pravidelně prohlášení v rámci této zprávy o tom, jak implementuje zásady řádné správy a řízení společnosti (corporate governance) ve své praxi. Společnost dlouhodobě splňuje všechna hlavní kritéria, principy a doporučení českého Kodexu správy a řízení společností, založeného na principech OECD z roku 2004 (Kodex). Tento kodex je dostupný na webových stránkách Ministerstva financí ČR (www.mfcr.cz). Výjimku představují principy řádné správy společnosti, které nejsou přímo ovlivnitelné správními orgány společnosti a závisejí na rozhodování vlastníků společnosti (zejména jde o kritérium počtu nezávislých členů dozorčí rady). Představenstvo společnosti průběžně dbá na zajištění řádného výkonu správy a řízení ve všech dceřiných společnostech, které společnost Telefónica O2 ovládá.
Organizace správy společnosti
V roce 2010 se model správy a řízení společnosti Telefónica O2 oproti předchozímu roku významně nezměnil. Tento model je podle platných stanov společnosti založen na součinnosti výkonného představenstva, složeného výhradně z vrcholových manažerů skupiny Telefónica O2, a dozorčí rady vybavené pravomocemi, které jí umožňují kontrolu klíčových rozhodovacích procesů (na bázi vydávání předchozího souhlasu dozorčí rady k určeným záležitostem) a monitorování ostatních důležitých oblastí společnosti. Výkon působnosti dozorčí rady je účinně podpořen aktivním využíváním poradní a iniciační role výborů dozorčí rady. Kontrolní, dohlížecí a posuzovací funkci v korporačním správním modelu společnosti Telefónica O2 posiluje samostatné postavení výboru pro audit. Nedílnou součástí modelu správy a řízení je personální spojení funkce generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti, což společnost považuje v rámci modelu exekutivního představenstva za účelné a vzhledem k silné roli výboru pro audit, dozorčí rady a aktivní činnosti jejích výborů za přijatelné. Členové představenstva mají smlouvy o výkonu funkce a vedle toho pracovní smlouvy na sjednaný druh práce, který je od výkonu funkce odlišný.
Řádná valná hromada společnosti se konala 7. května 2010. Nejvyšší orgán společnosti měl na pořadu jednání standardní agendu, související s chodem akciové společnosti, a rovněž změnu stanov společnosti, jejímž hlavním cílem bylo reflektovat aktuální změny v právních předpisech. Podrobný přehled výsledků řádné valné hromady je uveden na internetových stránkách společnosti a je rovněž součástí Pololetní zprávy 2010. Informace o výši dividendy, rozhodném dnu a dnu výplaty dividendy jsou uvedeny v kapitole Ostatní informace pro akcionáře a investory této Výroční zprávy. Dne 10. září 2010 se uskutečnila mimořádná valná hromada společnosti, která rozhodla o změně formy všech kmenových akcií společnosti na majitele o jmenovité hodnotě 100 Kč na kmenové akcie na jméno. Dále tato valná hromada schválila změnu stanov společnosti, která spočívala zejména v úpravách spojených se změnou formy akcií a dále v rozšíření předmětu podnikání společnosti. Posledním věcným rozhodnutím mimořádné valné hromady bylo udělení souhlasu k uzavření smlouvy o vkladu časti podniku do 100% vlastněné dceřiné společnosti. Další informace a přehled výsledků jednání této valné hromady jsou k dispozici na internetových stránkách společnosti.
Základní popis postupů rozhodování valné hromady je obsažen ve stanovách společnosti (články 10. a 11.), jež jsou přístupné na webových stránkách společnosti (viz též kapitola Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti), a dále v jednacím řádu valné hromady, jehož hlavní ustanovení jsou součástí kapitoly Vztahy společnosti s akcionáři. Informaci o působnosti tohoto nejvyššího orgánu obsahuje kapitola Správní orgány společnosti.
Představenstvo společnosti se v roce 2010 sešlo dvacetkrát. Naplnilo tím povinnost, která určuje konání alespoň dvanácti zasedání ročně. Personální změny v představenstvu v období leden–březen 2010 jsou popsány ve Výroční zprávě společnosti za rok 2009. V září 2010 projednala dozorčí rada rezignaci člena představenstva Jose Perdomo Lorenza, který přešel na manažerskou pozici do mateřské společnosti Telefónica, S.A. V listopadu 2010 dozorčí rada zvolila na uvolněné místo v představenstvu ředitele Divize firemních zákazníků Františka Schneidera, dozorčí rada na svém zasedání v únoru 2011 také podpořila opětovnou volbou Martina Beka a Jakuba Chytila, kterým v dubnu 2011 končí funkční období v představenstvu společnosti. Přehled členů představenstva společnosti spolu s jejich profesními životopisy a také údaje o personálních změnách v tomto orgánu jsou uvedeny v kapitole Představenstvo společnosti.
Postupy rozhodování představenstva jsou vymezeny ve stanovách společnosti (čl. 16–18), ve své činnosti představenstvo postupuje podle jednacího řádu. Oba tyto dokumenty jsou přístupné na webových stránkách společnosti (viz též kapitola Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti).
Dozorčí rada společnosti zasedala v roce 2010 šestkrát, což bylo v souladu se stanovami společnosti předepisujícími konání alespoň čtyř zasedání v kalendářním roce. I v tomto roce se výkon působnosti dozorčí rady opíral o pořádání pravidelných čtvrtletních zasedání (v únoru, dubnu, červenci a listopadu) a dále o svolávání mimořádných zasedání tohoto orgánu dle potřeby (v květnu a září před konáním valné hromady). Personální změny v dozorčí radě proběhnuvší v prvním pololetí roku 2010 byly popsány v Pololetní zprávě 2010 a zahrnovaly jednak rezignaci Anselma Enriquez Linarese, kterou projednala dozorčí rada na svém mimořádném zasedání konaném před zahájením řádné valné hromady v květnu 2010, a dále navazující rozhodnutí akcionářů o zvolení Maríi Evy Castillo Sanz, nezávislé členky správní rady společnosti Telefónica, S.A., na uvolněné místo v tomto orgánu. Akcionáři na této valné hromadě rovněž potvrdili volbou členství v dozorčí radě Alfonsa Alonso Durána, Ángela Vilá Boixe, Luise Lada Díaze a Guillerma José Fernandéz Vidala, kterým v červnu 2010 končilo předchozí funkční období. V září 2010 se uvolnilo místo v dozorčí radě v důsledku úmrtí Enrique Used Aznara. Na toto volné místo dozorčí rada kooptovala v listopadu 2010 Anselma Enriquez Linarese. V témže období došlo ke změně ve vedení dozorčí rady, kde Jaimeho Smith Basterru ve funkci předsedy dozorčí rady vystřídal Alfonso Alonso Durán a na pozici 1. místopředsedkyně tohoto orgánu byla zvolena María Eva Castillo Sanz. V únoru 2011 dozorčí rada akceptovala žádost Jaimeho Smith Basterry o uvolnění z funkce člena dozorčí rady a návazně rozhodla o jmenování Vladimíra Dlouhého do funkce náhradního člena tohoto orgánu. Úplný přehled personálních změn v dozorčí radě za uvedené období, včetně jejího aktuálního personálního složení k 15. březnu 2011 a profesních životopisů všech členů tohoto orgánu, je uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti. Kritéria nezávislosti (vymezená v doporučení Komise ES č. 2005/162/ES o úloze nevýkonných členů správní rady a o výborech správní nebo dozorčí rady společností kótovaných na burze, příloha II) splňují dva členové dozorčí rady, a to María Eva Castillo Sanz a Vladimír Dlouhý.
Postupy rozhodování dozorčí rady jsou vymezeny ve stanovách společnosti (čl. 22–24), dozorčí rada ve své činnosti postupuje podle jednacího řádu. Oba dokumenty jsou přístupné na webových stránkách společnosti (viz též kapitola Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti).
Výbor pro audit (VA) společnosti se v roce 2010 sešel na čtyřech zasedáních a naplnil tím povinný počet jednání tohoto orgánu vyplývající ze stanov společnosti. Praxe ukázala účelnost svolávání jednání VA ve stejných termínech, kdy probíhají řádná zasedání dozorčí rady, což vytváří předpoklady pro rozvinutí úzké informační spolupráce obou těchto orgánů zejména v oblastech, kde se jejich působnosti překrývají. Tento systém koordinace umožňuje členům dozorčí rady využívat výstupy a závěry z jednání VA jako další zdroj informací při projednávání záležitostí zařazených na program zasedání dozorčí rady. Prvotní personální složení VA z roku 2009 (viz Výroční zpráva společnosti za rok 2009, kapitola Organizace správy společnosti) se obměnilo jednak rozhodnutím řádné valné hromady konané v květnu 2010, která odvolala z tohoto orgánu Ángela Vilá Boixe a novou členkou VA zvolila Maríi Evu Castillo Sanz, a jednak úmrtím člena VA Enrique Used Aznara v září 2010 (místo člena VA zůstalo neobsazeno). Na červencovém zasedání VA byla María Eva Castillo Sanz zvolena do funkce místopředsedkyně tohoto výboru. Úplný přehled personálních změn ve výboru pro audit za uplynulé období, včetně jeho aktuálního personálního složení k 15. březnu 2011 a profesních životopisů všech členů tohoto orgánu, je uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti. Požadavek, stanovený zákonem o auditorech (zákon č. 93/2009 Sb., implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/43/ES ze dne 17. 5. 2006 o povinném auditu ročních a konsolidovaných účetních závěrek, o změně směrnic Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS a o zrušení směrnice Rady 84/253/EHS) na „nezávislost na auditované osobě a nejméně tříleté praktické zkušenosti v oblasti účetnictví nebo povinného auditu“, splňuje členka VA María Eva Castillo Sanz.
Pravidla odměňování členů VA, jakož i Pravidla pro poskytování nenárokových plnění členům těchto orgánů, která byla schválena řádnou valnou hromadou společnosti v roce 2009, zůstala v roce 2010 nezměněna. Oba dokumenty jsou přístupné na webových stránkách společnosti (viz též kapitola Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti). Podrobná charakteristika těchto pravidel je obsažena ve Výroční zprávě společnosti za rok 2009 (kapitola Organizace správy společnosti). Členové VA obdrželi v roce 2010 od společnosti peněžní příjmy ve výši 2 041 898 Kč a naturální příjmy ve výši 1 523 487 Kč, z toho z titulu členství ve výboru pro audit 321 000 Kč a žádný naturální příjem. Členové výboru nepřijali od osob ovládaných společností Telefónica O2 v roce 2010 žádné peněžité a naturální příjmy. V roce 2010 měli všichni členové VA se společností uzavřenou platnou smlouvu o výkonu funkce, z níž vyplývá nárok na plnění v případě převzetí závazku nekonkurence po skončení funkce. Podrobná charakteristika ustanovení ohledně závazku nekonkurence ve smlouvě o výkonu funkce člena VA je podána ve Výroční zprávě společnosti za rok 2009 (kapitola Organizace správy společnosti).
Postupy rozhodování VA jsou vymezeny ve stanovách společnosti (čl. 26c–26e), ve své činnosti VA postupuje podle jednacího řádu. Oba tyto dokumenty jsou přístupné na webových stránkách společnosti (viz kapitola Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti).
V rámci provádění vnitřních kontrol v oblasti účetního výkaznictví jsou ve společnosti realizovány hlavní požadavky zákona Sarbanes-Oxley (dále SOX), které musí společnost dodržovat primárně vzhledem k tomu, že mateřská společnost Telefónica, S.A. je kótována na amerických kapitálových trzích. Dvakrát ročně probíhá ve společnosti hodnocení interních kontrol v oblasti finančního výkaznictví v rozsahu regulačního rámce stanoveného v sekci 404 SOX, včetně hodnocení kontrolních mechanismů informačních technologií společnosti, které mají potenciální dopad na účetní závěrku. Uvedená hodnocení ověřují úroveň popisu, nastavení a formou substantivního sledování (Walkthrough test) a testování (Compliance test) transakcí rovněž účinnost kontrolních mechanismů zajišťujících správnost účetního výkaznictví. Výsledky hodnocení jsou diskutovány s externím auditorem společnosti. Výsledkem hodnocení uskutečněného v roce 2010 bylo zjištění, že prováděné interní kontroly vykazují přiměřenou úroveň ve smyslu požadavků zákona SOX. Nedílnou součástí procedur správy a řízení společnosti vyplývajících ze zákona SOX je kvartální prohlášení vedení společnosti (generálního ředitele a ředitele divize finance) o správnosti údajů ve finančních výkazech, zavedení a používání účinných kontrol a o dalších skutečnostech ve smyslu požadavků sekce 302 SOX (včetně informací o případné změně v účetní politice společnosti jednorázových/výjimečných a o významných položkách, které ovlivnily výsledky společnosti ve sledovaném čtvrtletí, a o přehledu významných rezerv, které společnost vytváří k pokrytí potenciálních závazků a rizik společnosti – např. soudních sporů). Výše uvedené dokumenty jsou v rámci společnosti předkládány představenstvu a rovněž výboru pro audit k jejich projednání a posouzení.
V roce 2010 pokračoval výkon a další rozvoj funkce interního auditu a řízení rizik ve společnosti, přičemž organizační uspořádání těchto funkcí (v rámci jedné organizační jednotky), liniové řízení generálním ředitelem a funkční podřízenost interního auditu (v souladu s mezinárodními standardy pro profesionální praxí interního auditu) výboru pro audit a představenstvu společnosti zůstaly zachovány.
Interní audit představuje důležitý nástroj správy a řízení společnosti, který poskytuje správním a výkonným orgánům společnosti nezávislé a odborné posouzení vnitřního kontrolního a řídícího systému společnosti, stavu a vývoje zkoumané oblasti vůči současné nejlepší praxi, platným pravidlům, vydaným pracovním příkazům a pokynům. V roce 2010 bylo organizační jednotkou Interní audit a řízení rizik realizováno celkem čtyřicet dva auditů a auditních akcí (včetně pravidelného hodnocení vnitřních kontrol v rámci požadavků SOX, sekce 404), vyplývajících z ročního operativního plánu interního auditu nebo z požadavků správních orgánů a generálního ředitele. Kromě provádění auditů a auditních šetření ve společnosti zajišťuje tento útvar standardně též výkon funkce interního auditu v dceřiné společnosti Telefónica O2 Slovakia a provádí auditní šetření též v dalších dceřiných společnostech ve skupině Telefónica O2 Czech Republic. Ke zjištěním z provedených auditů jsou příslušným managementem přijímána termínovaná nápravná opatření k jejich odstranění. Stav plnění nápravných opatření interní audit průběžně monitoruje a čtyřikrát ročně reportuje vrcholovému managementu a správním orgánům společnosti. Činnost interního auditu a jeho hlavní procesy jsou popsány ve Statutu interního auditu společnosti Telefónica O2, který rovněž vymezuje principy nezávislosti interního auditu a objektivity interních auditorů. Práce interního auditu je pravidelně sledována výborem pro audit, který projednává auditní zprávy a další reportingové materiály předkládané interním auditem. Ze Statutu interního auditu vyplývá povinná spoluúčast výboru pro audit na sestavování a schválení ročního operativního plánu interního auditu, schvalování rozpočtu útvaru Interní audit a na ročním hodnocení jeho činnosti. Ředitel organizační jednotky Interní audit a řízení rizik má volný a úplný přístup k výboru pro audit a účastní se projednávání auditních zpráv a dalších výstupů z činnosti organizační jednotky Interní audit a řízení rizik v orgánech společnosti.
V roce 2010 pokračovalo rozvíjení funkce řízení rizik a její harmonizace s metodickými postupy a praxí ve skupině Telefónica, což rozšiřuje prostor pro sdílení zkušeností a poznatků ze zmírnění dopadů jednotlivých druhů rizik s mateřskou společností a s dalšími společnostmi skupiny. Systém řízení rizik zahrnuje všechny oblasti a činnosti společnosti Telefónica O2, včetně její dceřiné společnosti Telefónica O2 Slovakia, a zajišťuje jejich identifikaci, ohodnocení, minimalizaci jejich dopadů a další sledování jejich vývoje. Představenstvo a dozorčí rada dostávají na měsíční bázi pravidelný report s informacemi o nejvýznamnějších rizicích a jejich vývoji. Výbor pro audit se zabývá problematikou řízení rizik zejména z pohledu hodnocení jeho účinnosti a přiměřenosti (zda hlavní rizika společnosti budou řádně identifikována a řízena) a za tímto účelem se pravidelně seznamuje s aktivitami organizační jednotky řízení rizik v rámci skupiny Telefónica O2 Czech Republic, užívanou metodologií, fungováním systému řízení rizik atd. Členové uvedených orgánů mají rovný a úplný přístup k reportům řízení rizik a k registru rizik společnosti Telefónica O2 a dceřiné společnosti Telefónica O2 Slovakia. Podrobnější údaje o řízení rizik jsou uvedeny v kapitole Řízení rizik. této Výroční zprávy.
Pro účely podpory řádného výkonu správy a řízení ve skupině Telefónica O2 Czech Republic a zajištění efektivního procesu administrace správních činností je ve společnosti Telefónica O2 dlouhodobě využíván informační portál (CG Portál), který je umístěný na intranetu společnosti a je současně volně přístupný pro oprávněné uživatele i z vnějšího prostředí. Tento nástroj plní řadu funkcí, z nichž k hlavním patří např. svolávání zasedání (včetně poskytování podkladových materiálů), poskytování aktuálních informací a pravidelných reportů členům orgánů a výborů v období mezi zasedáními a v neposlední řadě zajišťuje funkci elektronického archivu pro veškerou dokumentaci správy a řízení společnosti. CG Portál je koncipován na bilingvním principu (čeština, angličtina), čemuž odpovídá i systematické vypracovávání většiny správních dokumentů a podkladů v obou uvedených jazykových mutacích. Prostřednictvím CG Portálu mají všichni (exekutivní i neexekutivní) členové příslušných správních orgánů zajištěn rovný přístup k archivním i aktuálním dokumentům a informacím bez jakýchkoliv místních či časových omezení. Kromě zápisů a podkladů z jednání orgánů a výborů společnosti jde rovněž např. o archiv interního auditu a reporting rizik, informace o skupině Telefónica O2 Czech Republic a o jednotlivých dceřiných společnostech atd. Portál slouží rovněž jako platforma pro podporu a zajišťování dalších aktivit a činností patřících svým charakterem a účelem do oblasti corporate governance. Jedná se zejména o agendu Etických zásad podnikání společnosti (mj. provozování důvěrné linky pomoci pro oznamování případů etických selhání). Výsledky dosažené v této oblasti v roce 2010 jsou uvedeny v kapitole Etické zásady podnikání.
Noví členové představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady a jejích výborů mají od začátku výkonu své funkce k dispozici, v zájmu svého rychlého a účinného seznámení se se společností, speciálně sestavenou komplexní a strukturovanou sadu informací a podkladů správy a řízení společnosti a přístup k veškerým dalším aktuálním i archivním dokumentům, které potřebují pro řádný výkon svých funkcí. Dostupnost těchto informací je zajišťována prostřednictvím CG Portálu.
Ve společnosti Telefónica O2 je dlouhodobě zřízena funkce tajemníka společnosti, která je v současném modelu správy a řízení společnosti Telefónica O2 kombinována na vrcholové úrovni řízení s funkcí vedoucího právníka společnosti (ředitel pro právní a regulatorní záležitosti).
Vztahy společnosti s akcionáři
Důsledné dodržování všech zákonných práv akcionářů, naplňování principu rovného přístupu ke všem akcionářům v obdobném postavení a respekt ke specifickým, zákonem vymezeným právům minoritních akcionářů patří k základním požadavkům správy a řízení společnosti Telefónica O2. Hlavní akcionář společnosti Telefónica O2, kterým je společnost Telefónica, S.A. (viz kapitola Politika společnosti vůči zainteresovaným stranám), vykonává kontrolu nad společností Telefónica O2 prostřednictvím svých hlasovacích práv na valných hromadách společnosti.
Společnost klade velký důraz na včasné a úplné informování akcionářů o dění ve společnosti, jejích finančních výsledcích a podnikatelských záměrech, přičemž tak dlouhodobě činí i nad rámec zákonné informační povinnosti. Hlavní komunikační platformu představovaly v roce 2010 internetové stránky společnosti (sekce O nás). Společnost pravidelně vydává tiskové zprávy týkající se kvartálních finančních výsledků a průběžně uveřejňuje informace o všech významných událostech a změnách ve společnosti.
Valné hromady jsou společností pořádány takovým způsobem, aby byly nejen bezvýhradně splněny všechny podmínky vyplývající z platného právního rámce a stanov společnosti, ale aby také byly v maximální možné míře naplňovány požadavky stanovené Kodexem v oblasti práv akcionářů a spravedlivého zacházení s nimi. Společnost s velkým časovým předstihem zveřejňuje na svých webových stránkách datum konání valné hromady, jejíž čas zahájení a místo konání jsou voleny tak, aby se akcionáři mohli bez jakýchkoliv komplikací zúčastnit jednání nejvyššího orgánu společnosti. Jednací řád valné hromady je opakovaně schvalován na každém zasedání tohoto orgánu společnosti. Zůstává již několik let v nezměněné podobě, přičemž akcionáři za uvedené období neuplatnili žádné požadavky na jeho změnu. Umožňuje akcionářům účinně se podílet na rozhodování o podstatných změnách společnosti, klást otázky a požadovat informace k záležitostem, zařazeným na pořad jednání valné hromady. Jednací řád valné hromady obsahuje následující hlavní ustanovení:
— na valné hromadě mohou akcionáři osobně nebo prostřednictvím svých zástupců vykonávat svá práva, tj. hlasovat k navrženým bodům programu, požadovat a obdržet v souladu s obchodním zákoníkem vysvětlení záležitostí týkajících se společnosti, popř. jí ovládaných osob, je-li takové vysvětlení potřebné pro posouzení předmětu jednání valné hromady, a uplatňovat v souladu s obchodním zákoníkem návrhy a protinávrhy. Akcionáři mohou podat protest, týkající se rozhodnutí valné hromady, a dále požadovat jeho uvedení v zápise z valné hromady;
— žádosti o vysvětlení, návrhy, protinávrhy a protesty podávají akcionáři zpravidla písemnou formou – předáním do informačního střediska. Při podání je nutno specifikovat, zda jde o žádost o vysvětlení, návrh, protinávrh, nebo protest. Písemné žádosti o vysvětlení, návrhy, protinávrhy a protesty budou opatřeny pod vlastním textem čitelným podpisem akcionáře nebo jeho zástupce;
— představenstvo společnosti je povinno v souladu s obchodním zákoníkem a stanovami společnosti zajistit podání vysvětlení na žádosti o vysvětlení k programu jednání valné hromady;
— na valné hromadě se hlasuje nejdříve o návrhu svolavatele valné hromady; v případě, že tento návrh není schválen, hlasuje se o dalších návrzích a protinávrzích k projednávanému bodu v tom pořadí, jak byly předloženy. Jakmile je předložený návrh schválen, o dalších protinávrzích k tomuto bodu se již nehlasuje. Předseda valné hromady je povinen před hlasováním zabezpečit seznámení akcionářů se všemi návrhy a protinávrhy akcionářů k bodu pořadu jednání valné hromady, o němž má být hlasováno.
Na obou valných hromadách společnosti konaných v roce 2010 měli akcionáři k dispozici všechny potřebné dokumenty v tištěné podobě, a to v dvojjazyčném vyhotovení (v češtině i v angličtině). Tyto podklady spolu s dalšími relevantními dokumenty (např. stanovy společnosti) byly pro akcionáře k dispozici též v informačním středisku, které společnost pro akcionáře zřizuje na každé valné hromadě. Hlasování o každém bodu jednání valné hromady probíhalo zvlášť po ukončení rozpravy k danému bodu. Akcionáři se mohli obracet se svými dotazy na členy představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady (výborů dozorčí rady) i na zástupce externího auditora společnosti, kteří se účastnili celého jednání valné hromady. Po celou dobu jednání valné hromady byl přítomen také notář.
Všechny podněty (dotazy, žádosti o vysvětlení, protinávrhy, návrhy), které byly akcionáři podány na řádné valné hromadě společnosti, konané dne 7. května 2010 (celkem dvacet tři podnětů), a na mimořádné valné hromadě, konané dne 10. září 2010 (celkem jeden podnět), byly řádně objasněny členy představenstva a následně byly zaznamenány (včetně odpovědí na ně) v zápisu z valné hromady. Členům výboru pro audit, dozorčí rady, předsedům výborů dozorčí rady a zástupcům statutárního auditora společnosti akcionáři nepoložili žádné dotazy.
Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti
Telefónica O2 důsledně a svědomitě dodržuje národní i komunitární právní předpisy a principy Kodexu. V souladu s tímto povinným i dobrovolným rámcem průběžně poskytuje akcionářům a investorům všechny podstatné informace o svém podnikání, finanční situaci a majetku společnosti, obchodních a provozních výsledcích, vlastnické struktuře a záležitostech správy společnosti. Společnost také důsledně dbá na včasné a úplné uveřejňování všech cenově citlivých údajů a skutečností. Na internetových stránkách společnosti je zveřejněna řada informací nad povinný rámec a v tomto vstřícném přístupu k akcionářům bude Telefónica O2 i nadále pokračovat. Cílem společnosti je, aby akcionáři a investoři mohli činit podložená rozhodnutí o vlastnictví cenných papírů společnosti a při hlasování na valných hromadách. Pro tento účel společnost využívá k seznamování akcionářů se záležitostmi společnosti různé informační kanály a nástroje, které v roce 2010 zahrnovaly jak tištěné informace (Obchodní věstník, Hospodářské noviny, výroční a pololetní zprávy atd.), tak především elektronickou komunikaci prostřednictvím webových stránek společnosti. Zde (v sekci O nás) mají investoři i akcionáři k dispozici všechny korporátní dokumenty a široké spektrum aktuálních informací o společnosti v českém i v anglickém jazyce. Společnost považuje elektronickou platformu pro zveřejňování informací za klíčovou mj. proto, že řada z jejích akcionářů jsou zahraniční právnické i fyzické osoby a internetové stránky společnosti usnadňují zahraničním institucionálním investorům i drobným akcionářům přístup k informacím o společnosti, což vytváří předpoklady pro to, aby se mohli aktivně, efektivně a plnohodnotně podílet na rozhodování o záležitostech společnosti.
Nedílnou součástí politiky transparentnosti společnosti je poskytování dostatečných informací o odměňování členů představenstva a dozorčí rady společnosti (a jejích výborů). Z tohoto důvodu je této záležitosti věnována kapitola Principy odměňování osob s řídící pravomocí emitenta, kde jsou mj. popsány a vysvětleny principy a systém odměňování členů představenstva a dozorčí rady společnosti stejně jako ostatních plnění poskytovaných společností těmto osobám (obdobná informace týkající se členů výboru pro audit je obsažena v kapitole Organizace správy společnosti). V následné kapitole (Ostatní informace týkající se osob s řídící pravomocí) je rovněž reportováno výsledné čerpání těchto plnění za uplynulé období (v případě členů VA je tato informace součástí kapitoly Organizace správy společnosti). Na internetových stránkách společnosti jsou zveřejněna úplná znění aktuálních dokumentů upravujících tuto oblast (Pravidla odměňování členů představenstva, Pravidla pro odměňování členů dozorčí rady, Pravidla pro odměňování členů výboru pro audit, Pravidla pro poskytování nenárokových plnění členům dozorčí rady společnosti, Pravidla pro poskytování nenárokových plnění členům výboru pro audit).
Telefónica O2 má v souladu se svými Etickými zásadami podnikání stanovenou nulovou toleranci v oblasti střetu zájmů. Procedura jednání a rozhodování správních orgánů je nastavena tak, aby se členové těchto orgánů neúčastnili hlasování o záležitostech, u kterých by mohla být zpochybněna jejich nestrannost (tzv. affiliated transaction). Možné střety zájmů, vyplývající z členství ve správních orgánech jiných společností, z účasti na obchodních transakcích a dalších vymezených situacích, pravidelně zkoumá a posuzuje výbor pro etiku a společenskou odpovědnost (viz dále kapitola Výbory správních orgánů společnosti).
Společnost dbá na to, aby nedocházelo ke zneužití vnitřních informací společnosti pro získání neoprávněného prospěchu při obchodování s cennými papíry společnosti. Základní rámec pravidel a chování pro zamezení takovému jednání představují platné komunitární i české právní předpisy, jakož i pravidla stanovená pro tuto oblast regulátorem finančních trhů ve Velké Británii (Financial Services Authority). Telefónica O2 uplatňuje přísný interní předpis vymezující pravidla dispozice s cennými papíry vydanými společností nebo jí ovládanými osobami. Nedílnou součástí opatření je vedení a pravidelná aktualizace seznamu osob, které mají přístup k vnitřním informacím.
Výbory správních orgánů společnosti
Výbory dozorčí rady jsou nedílnou součástí systému správy a řízení společnosti již od roku 1996 a v současném modelu správy a řízení společnosti mají nezastupitelnou roli při výkonu působnosti dozorčí rady. Při koncipování působnosti a role výborů se společnost řídí jednak Kodexem a jednak doporučením Komise ES č. 2005/162/ES o úloze výborů dozorčí rady společností kótovaných na burze, jakož i novelizačním doporučením č. 2009/38/ES z dubna 2009. Základní údaje o výborech dozorčí rady společnosti jsou uvedeny v kapitole Správní orgány společnosti.
Postupy rozhodování výborů zřízených dozorčí radou jsou vymezeny ve stanovách společnosti (čl. 26). Ve své činnosti výbory postupují podle svých jednacích řádů. Všechny zmíněné dokumenty jsou přístupné na internetové stránce společnosti (viz též kapitola Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti).
Výbor pro jmenování a odměňování (VJO) má pět členů a je výborem, který dle stanov společnosti dozorčí rada povinně zřizuje. Výbor poskytuje zejména doporučení týkající se personálních změn ve složení představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady a výborů dozorčí rady společnosti. Výbor se vyjadřuje rovněž k návrhům na personální obsazení míst ve správních orgánech společností, patřících do skupiny Telefónica O2 Czech Republic. Do působnosti VJO patří rovněž posuzování odměňování a dalších plnění poskytovaných členům představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit. Výbor má oprávnění trvale sledovat a vyhodnocovat výkonnost členů představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady i jejích výborů, přičemž v této souvislosti rovněž posuzuje a podporuje jazykové i odborné vzdělávání členů správních orgánů. V roce 2010 se uskutečnila celkem tři zasedání tohoto výboru. Ke konci roku 2010 byli členy VJO: Jaime Smith Basterra, předseda; Alfonso Alonso Durán, místopředseda; Luis Lada Díaz, Guillermo José Fernández Vidal a María Eva Castillo Sanz, členové. V únoru 2011 opustil VJO Jaime Smith Basterra v důsledku své rezignace na členství v dozorčí radě a novým členem výboru byl zvolen Anselmo Enriquez Linares.
Výbor pro etiku a společenskou odpovědnost (VESO) je dobrovolně zřízeným výborem dozorčí rady a má šest členů, přičemž platí pravidlo, že polovina členů VESO je tvořena členy dozorčí rady volenými zaměstnanci společnosti a druhá polovina členy tohoto orgánu, volenými valnou hromadou. Výbor se každoročně zabývá problematikou potenciálního střetu zájmů, který je posuzován u členů představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady, členů výkonného řízení společnosti a také členů správních orgánů dceřiných společností. VESO pravidelně monitoruje stav dodržování etických zásad podnikání a fungování nástrojů důvěrné pomoci a je rovněž seznamován s aktivitami a činnostmi v rámci compliance programu na prevenci rizik etických selhání. Další oblastí primárního zájmu VESO je podpora společensky odpovědného chování společnosti. V roce 2010 výbor zasedal dvakrát. VESO pracoval po celé období v nezměněném personálním složení. Ke konci roku 2010 byli členy VESO: Pavel Herštík, předseda; Dušan Stareček, místopředseda; Jaime Smith Basterra, Tomáš Firbach, Luis Lada Díaz a Guillermo José Fernández Vidal, členové. Na volné místo člena výboru, vzniknuvší po rezignaci Jaimeho Smith Basterry na funkci člena dozorčí rady, byla v únoru 2011 zvolena María Eva Castillo Sanz.
Politika společnosti vůči zainteresovaným stranám
Telefónica O2 považuje koncept společenské odpovědnosti (Corporate Social Responsibility, CSR) za nedílnou součást své činnosti a podnikání. Vzhledem k šíři a množství aktivit společnosti v oblasti CSR je společenské odpovědnosti věnována samostatná kapitola (č. 6.) Výroční zprávy.
Číselné údaje a informace týkající se záležitostí podle odstavce § 118 odst. 5 písm. a) až l) zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu:
a) Informace o struktuře vlastního kapitálu emitenta, včetně cenných papírů nepřijatých k obchodování na regulovaném trhu se sídlem v členském státě Evropské unie a případného určení různých druhů akcií nebo obdobných cenných papírů, představujících podíl na emitentovi, a podílu na základním kapitálu každého druhu akcií nebo obdobných cenných papírů, představujících podíl na emitentovi
Struktura vlastního kapitálu společnosti Telefónica O2 k 31. prosinci 2010 byla následující:
Základní kapitál společnosti Telefónica O2 k 31. prosinci 2010 ve výši 32 208 990 000 Kč byl zcela splacen a byl tvořen těmito akciemi:
A. Druh: akcie kmenová
Forma: na jméno
Podoba: zaknihovaná
Počet kusů: 322 089 890 ks
Jmenovitá hodnota: 100 Kč
Celkový objem emise: 32 208 989 000 Kč
ISIN: CZ0009093209
B. Druh: akcie kmenová
Forma: na jméno
Podoba: zaknihovaná
Počet kusů: 1 ks
Jmenovitá hodnota: 1 000 Kč
Celkový objem emise: 1 000 Kč
ISIN: CZ0008467115
Dnem nabytí účinnosti smlouvy o převodu akcií mezi společností Telefónica, S.A. (Telefónica), a Fondem národního majetku České republiky pozbyla akcie na jméno (ISIN CZ0008467115) zvláštních práv, která s ní byla spojena dle ustanovení čl. IV. odst. 2 zákona č. 210/1993 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů.
Na základě usnesení mimořádné valné hromady konané dne 10. září 2010 se forma všech kmenových akcií o jmenovité hodnotě 100 Kč (ISIN CZ0009093209) vydaných ve formě na majitele změnila na akcie ve formě na jméno. Změna formy akcií byla zapsána do Obchodního rejstříku dne 13. září 2010.
Práva a povinnosti spojené s akcií na jméno představující podíl na společnosti Telefónica O2 jsou uvedeny v článku 5 stanov společnosti.
Akcie na jméno ve jmenovité hodnotě 100 Kč byly přijaty k obchodování na těchto trzích:
Emisní podmínky v plném znění, ze kterých byly vybrány pouze podstatné informace, jsou k nahlédnutí v sídle společnosti. Akcie na jméno ve jmenovité hodnotě 1 000 Kč nebyla přijata k obchodování na regulovaném trhu se sídlem v členském státě Evropské unie.
b) Informace o omezení převoditelnosti cenných papírů
K převodu akcií a globálních depozitních certifikátů je třeba splnit pouze požadavky stanovené právními předpisy. Stanovy společnosti nijak neomezují převod akcií společnosti a ani neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
c) Informace o významných přímých a nepřímých podílech na hlasovacích právech emitenta
Struktura hlavních akcionářů společnosti Telefónica O2 k 31. prosinci 2010:
K 31. prosinci 2010 činil podíl společnosti Telefónica, S.A., na hlasovacích právech společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s., ve smyslu ustanovení § 122 zákona o podnikání na kapitálovém trhu 69,41 %.
d) Informace o vlastnících cenných papírů se zvláštními právy, včetně popisu těchto práv
Společnost nevydala žádné cenné papíry se zvláštními právy, pouze kmenové akcie zmíněné v bodě a) výše.
e) Informace o omezení hlasovacích práv
Hlasovací práva jsou spojena se všemi akciemi vydanými společností a mohou být omezena nebo vyloučena pouze v případech stanovených zákonem. Společnost si není vědoma žádného takového zákonného omezení nebo vyloučení hlasovacích práv. Stanovy společnosti neupravují žádné omezení hlasovacích práv a ani neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
f) Informace o smlouvách mezi akcionáři nebo obdobnými vlastníky cenných papírů představujících podíl na emitentovi, které mohou mít za následek ztížení převoditelnosti akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na emitentovi nebo hlasovacích práv, pokud jsou emitentovi známy
Společnosti nejsou známy žádné informace o smlouvách mezi akcionáři, které mohou mít za následek ztížení převoditelnosti akcií nebo hlasovacích práv.
g) Informace o zvláštních pravidlech určujících volbu a odvolání členů statutárního orgánu a změnu stanov nebo obdobného dokumentu emitenta
Členové představenstva jsou voleni a odvoláváni dozorčí radou společnosti. Podmínky volitelnosti do představenstva vyplývají ze zákona; stanovy neobsahují žádné omezení nad rámec zákona ani neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
Dvě třetiny členů dozorčí rady jsou voleny a odvolávány valnou hromadou společnosti, jedna třetina je volena a odvolávána zaměstnanci společnosti. Podmínky volitelnosti do dozorčí rady vyplývají ze zákona; stanovy obsahují omezení nad rámec zákona pouze v tom smyslu, že členem dozorčí rady společnosti nemůže být její generální ředitel. Neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
h) Informace o zvláštních pravomocích členů statutárního orgánu, zejména o pověření podle § 161a a § 210 Obchodního zákoníku
Členové představenstva nemají žádné zvláštní pravomoci; některé úkony představenstva vyžadují v souladu s čl. 14 odst. 4 stanov společnosti předchozí souhlas dozorčí rady.
i) Informace o významných smlouvách, ve kterých je emitent smluvní stranou a které nabudou účinnosti, změní se nebo zaniknou v případě změny ovládání emitenta v důsledku nabídky převzetí, a o účincích z nich vyplývajících, s výjimkou takových smluv, jejichž uveřejnění by bylo pro emitenta vážně poškozující; tím není omezena jiná povinnost uveřejnit takovou informaci podle tohoto zákona nebo jiných právních předpisů
Společnost neuzavřela žádné smlouvy, které nabudou účinnosti, změní se nebo zaniknou v případě změny ovládání emitenta v důsledku nabídky převzetí.
j) Informace o smlouvách mezi emitentem a členy jeho statutárního orgánu nebo zaměstnanci, kterými je emitent zavázán k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí
Mezi společností a členy jejího představenstva nebo jejími zaměstnanci nebyly uzavřeny smlouvy, kterými by společnost byla zavázána k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí.
k) Informace o případných programech, na jejichž základě je zaměstnancům a členům statutárního orgánu společnosti umožněno nabývat účastnické cenné papíry společnosti, opce na tyto cenné papíry či jiná práva k nim za zvýhodněných podmínek, a o tom, jakým způsobem jsou práva z těchto cenných papírů vykonávána
Pro členy představenstva společnosti ani pro její zaměstnance nejsou vytvořeny žádné programy, na jejichž základě by jim bylo umožněno nabývat účastnické cenné papíry společnosti, opce na tyto cenné papíry či jiná práva k nim za zvýhodněných podmínek.
l) Informace o úhradách placených státu za právo těžby, pokud rozhodující činnost emitenta spočívá v těžebním průmyslu
Vzhledem k tomu, že předmětem podnikatelské činnosti společnosti není podnikání v těžebním průmyslu, tyto informace se jí netýkají.
Výroční zpráva 2010 / Telefónica Czech Republic, a.s.
Správa a řízení společnosti
Výroční zpráva 2010 / Telefónica Czech Republic, a.s.
Výbor pro audit
Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
předseda výboru pro audit
Divize rezidentních
zákazníků
Ředitel,
Divize rezidentních zákazníků
Divize právní a regulatorní záležitosti
Ředitel, Divize právní a regulatorní záležitosti, tajemník společnosti
Divize firemních zákazníků
Ředitel,
Divize firemních
zákazníků
Správa a řízení společnosti
Výroční zpráva 2010 / Telefónica Czech Republic, a.s.
Divize podpůrné
služby
Ředitel, Divize podpůrné služby
Divize marketing
Ředitel,
Divize marketing
Valná hromada
Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Dozorčí rada
Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
předseda dozorčí rady
Představenstvo
Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
předseda představenstva
Generální ředitel
Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Divize lidské zdroje
Ředitel, Divize lidské zdroje
Divize provoz
Ředitel,
Divize provoz
Vnější vztahy
Ředitel,
Vnější vztahy
Divize strategie a Business Development
Ředitel, Divize strategie a Business Development
Výbory dozorčí rady
Interní audit a řízení rizik
Ředitel,
Interní audit a řízení rizik
Divize finance
Ředitel,
Divize finance
Základní informace o společnosti
Vývoj obchodování s akciemi Telefónica O2 v roce 2010
Společnost Telefónica O2 patřila i v roce 2010 k nejvýznamnějším společnostem obchodovaným na českém kapitálovém trhu, měřeno výší tržní kapitalizace a objemem obchodů. Celkový objem obchodů s akciemi společnosti na akciovém trhu Burzy cenných papírů Praha (BCPP) za rok 2010 dosáhl 43,0 mld. Kč v porovnání s 65,7 mld. Kč v roce 2009. Obchodování s akciemi společnosti Telefónica O2, měřeno celkovým objemem obchodů, představovalo 11 % všech obchodů na akciovém trhu BCPP. Akcie společnosti Telefónica O2 byly čtvrtou nejobchodovanější emisí na BCPP v roce 2010. Průměrný denní objem obchodů s akciemi společnosti dosáhl v roce 2010 výše 166,7 mil. Kč oproti 258 mil. Kč v roce 2009.
Tržní kapitalizace k 30. prosinci 2010 (poslední obchodní den na BCPP v roce 2010) činila 122,9 mld. Kč, čímž se společnost Telefónica O2 zařadila na páté místo akciového trhu BCPP. Cena akcií společnosti na konci posledního obchodního dne roku 2010 dosáhla 381,5 Kč, což znamenalo 8,73% meziroční pokles. Svého maxima ve výši 452,5 Kč dosáhla cena akcií dne 17. února 2010, svého minima ve výši 369 Kč dne 24. listopadu 2010. Průměrná cena akcií v roce 2010 dosáhla 416,2 Kč v porovnání s 430,6 Kč v roce 2009.
Díky nadprůměrné výši dividendového výnosu, který byl podpořen vysokou tvorbou volných hotovostních toků a nízkou zadlužeností, jsou akcie společnosti Telefónica O2 nadále investory považovány za velmi atraktivní.
Vývoj ceny akcií Telefónica O2 a indexu PX v roce 2010
Dividenda
Na řádné valné hromadě, konané dne 21. dubna 2008 v Praze, rozhodli akcionáři o výplatě dividendy z části zisku za rok 2007 a z části rezervního fondu, kterou společnost může použít podle svého uvážení, v celkové výši 16,104 mld. Kč, tj. 50 Kč před zdaněním na jednu akcii s jmenovitou hodnotou 100 Kč a 500 Kč před zdaněním na 1 akcii o jmenovité hodnotě 1000 Kč. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy bylo určeno 17. září 2008, den výplaty dividendy stanovili akcionáři na 8. října 2008.
Na řádné valné hromadě, konané dne 3. dubna 2009 v Praze, rozhodli akcionáři o výplatě dividendy ze zisku za rok 2008 a z části nerozděleného zisku minulých let, v celkové výši 16,104 mld. Kč, tj. 50 Kč před zdaněním na jednu akcii s jmenovitou hodnotou 100 Kč a 500 Kč před zdaněním na 1 akcii o jmenovité hodnotě 1000 Kč. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy bylo určeno 9. září 2009, den výplaty dividendy stanovili akcionáři na 7. října 2009.
Na řádné valné hromadě, konané dne 7. května 2010 v Praze, rozhodli akcionáři o výplatě dividendy ze zisku za rok 2009 a z části nerozděleného zisku minulých let, v celkové výši 12,884 mld. Kč, tj. 40 Kč před zdaněním na jednu akcii s jmenovitou hodnotou 100 Kč a 400 Kč před zdaněním na 1 akcii o jmenovité hodnotě 1000 Kč. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy bylo určeno 8. září 2010, den výplaty dividendy stanovili akcionáři na 6. října 2010.
Dividendová politika
V současné době nemá společnost žádnou platnou oficiální dlouhodobou dividendovou politiku. Opakovaně deklarovaným záměrem společnosti je nezadržovat přebytečnou hotovost. V následujících obdobích bude každoroční návrh představenstva společnosti na výplatu dividend vycházet z důkladné analýzy aktuálních a budoucích výsledků společnosti včetně očekávané výše tvorby hotovostních toků a plánovaných investic a dále včetně rozvojových investic a akvizic.
Tento přístup znamená v souladu s investiční strategií směřovat investice do růstových oblastí, jakými jsou fixní a mobilní širokopásmové připojení k internetu, IPTV, mobilní služby, zákaznická a ICT řešení pro státní správu a korporátní zákazníky a rozvoj mobilních služeb na Slovensku.
Údaje o závislosti na patentech nebo licencích,
průmyslových,obchodních nebo finančních smlouvách,
které mají zásadní význam pro podnikatelskou činnost
1) Patenty a licence
Telefónica O2 uzavřela licenční smlouvy na užití těchto softwarových produktů: aplikační middleware (BEA), databázové prostředí (od společností Oracle), operační systémy
(od společností Hewlett-Packard, SUN a Microsoft), software pro koncové pracovní stanice (od společnosti Microsoft), CRM založený na SW produktu firmy Oracle, customer care and billing, tj. systém účtování s možností poskytovat zákazníkům detailní výpisy z jejich účtů (od společností Amdocs a LHS), a ERP, tj. podpůrných systémů sloužících ke zvyšování efektivity (od společnosti SAP).
2) Průmyslové a obchodní smlouvy
Telefónica O2 udržovala diverzifikované portfolio dodavatelů technologií. Hlavním cílem společnosti ve vztahu k jejím dodavatelům bylo udržení konkurence na straně nabídky. Zásadní smlouvy na dodávky technologií byly uzavírány na základě výsledků výběrových řízení.
V roce 2010 byly hlavními dodavateli v oblasti technologií a souvisejících služeb společnosti IBM Česká republika, Alcatel Czech, AutoCont CZ, Vegacom, Siemens, Accenture Central Europe B.V., Indra, DNS, NextiraOne Czech, Amdocs Development Limited, LHS, Hewlett-Packard, Huawei Technologies Co.
3) Finanční smlouvy
Finanční závazky k 31. prosinci 2010 v členění na krátkodobé a dlouhodobé (v mil. Kč):
Přehled úvěrů, emitovaných dluhopisů a ostatních finančních závazků:
Devizový kurz koruny české k euru (použitý v tabulce k přepočtu zůstatku úvěru k 31. prosinci 2010) činí 25,060 Kč za 1 EUR.
Uvedený úvěr a ostatní finanční závazky byly spláceny v souladu s příslušnými úvěrovými smlouvami. K 31. prosinci 2010 neměla Telefónica O2 žádné závazky z úvěrů po lhůtě splatnosti.
Dluhopisy vydané společností Telefónica O2
K 31. prosinci 2010 nebyla v rámci dluhopisového programu vydána žádná emise dluhopisů.
Údaje o investicích
Hlavní investice skupiny Telefónica O2 za poslední dvě účetní období (v mil. Kč):
V roce 2010 byla uplatňována cílená investiční politika, jejímž hlavním cílem byl rozvoj a podpora zákaznicky orientovaných technologií s růstovým potenciálem v následujících obdobích, a dále investice související se zvyšováním efektivity společnosti. Podobně jako v předchozím roce investovala Telefónica O2 do projektů zaměřených na vnitřní integraci mobilních a fixních služeb.
Struktura investičních výdajů reflektovala aktuální požadavky zákazníků na sledování nových trendů v telekomunikačních službách ve vysoké poskytované kvalitě a standardu, a dále realizaci dalších fází integrace poskytování konvergentních služeb a řešení s cílem posílení pozice konvergentního operátora na trhu.
V mobilní části dominovaly především investice do rozšiřování konceptu Mobile Broadband strategie (3G + EDGE technologie), kdy pokrytí obyvatelstva v rámci 3G sítě dosáhlo na konci roku 2010 výše 42,5 % a pokrytí obyvatelstva technologií EDGE dosáhlo 98 %. Rozvoj v oblasti 3G sítě byl doprovázen souvisejícími investicemi do stávající 2G sítě. V oblasti pevných sítí směřovaly investice zejména do posílení rychlosti, dostupnosti a kvality služeb ADSL, IPTV, Voice Over IP a služeb s přidanou hodnotou.
V případě zákaznických řešení reflektoval objem investic realizované zákaznické projekty, když významnou roli i nadále zaujímaly projekty související s datovou konektivitou a ICT řešením. Mezi nejvýznamnější projekty v rámci zákaznických řešení lze v roce 2010 zařadit pokračující realizace informačního systému datových schránek pro veřejnou správu a investice do rozšíření poskytovaných kapacit v hostingovém centru v Hradci Králové.
Konvergentní integraci procesů představovaly především investice do informačních systémů, kde společným jmenovatelem těchto investic bylo zajištění vyšší zákaznické spokojenosti a možnost poskytování nových produktů a služeb (např. investice do CRM systémů a nového on-line portálu společnosti zaměřeného na jednodušší sledování současně využívaných služeb zákazníky, ale také na efektivnější a cílenější poskytování nových nabídek). Ke zvýšení zákaznické spokojenosti přispěla i realizace projektu zaměřeného na pokles stížností a reklamací ze strany zákazníků.
Na Slovensku pokračovala výstavba vlastní sítě, investice směřovaly rovněž do zvýšení kvality stávajícího CRM systému, e-aplikací a do nabídky projektů pro firemní segment. Investice do GSM sítě byly v souladu s požadavky licence a rozvoje systémů. Do konce roku zprovoznila Telefónica O2 Slovakia 965 základnových stanic, 48 z nich bylo dokončeno v průběhu roku 2010. Její síť na konci roku 2010 pokrývala téměř 95 % populace.
Hlavní budoucí investice
V období let 2011-2012 bude Telefónica O2 i nadále pokračovat v investiční politice standardní pro telekomunikační sektor, s důrazem na zvýšení efektivity a implementaci progresivních technologií a zákaznických přístupů s cílem naplnit svoji celkovou strategii a zvýšit tržní podíl na telekomunikačním trhu Slovenské republiky.
Klíčovým investičním projektem v České republice je celoplošný rozvoj Mobile Broadband technologie, která v následujícím období umožní podstatné zkvalitnění, zefektivnění a rozšíření poskytovaných telekomunikačních a datových služeb. V oblasti poskytování fixních datových služeb se společnost plánuje zaměřit na rozvoj xDSL technologie.
Informace o odměnách uhrazených za účetní období auditorům
Náklady skupiny Telefónica O2 spojené s činností externího auditora, společnosti Ernst & Young, v roce 2010:
Finanční kalendář
Datum oznámení průběžných hospodářských výsledků
Kontakt pro institucionální investory a akcionáře
Vztahy k investorům
Tel.: +420 271 462 076, +420 271 462 169
Fax: +420 271 463 566
E-mail: investor.relations@o2.com
Internet: http://www.o2.cz/osobni/200240-vztahy_s_investory/
Adresa: Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Za Brumlovkou 266/2
140 22 Praha 4
Luis Antonio Malvido, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Jesús Pérez de Uriguen, 1. místopředseda představenstva a ředitel Divize finance společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
prohlašují, že podle jejich nejlepšího vědomí podává konsolidovaná výroční zpráva věrný a poctivý obraz o finanční situaci, podnikatelské činnosti a výsledcích hospodaření společnosti a jejího konsolidačního celku za uplynulé účetní období a o vyhlídkách budoucího vývoje finanční situace, podnikatelské činnosti a výsledků hospodaření.
Luis Antonio Malvido Jesús Pérez de Uriguen
předseda představenstva 1. místopředseda představenstva
a generální ředitel a ředitel Divize finance
o vztazích mezi ovládající a ovládanou osobou a o vztazích mezi ovládanou osobou a ostatními osobami ovládanými stejnou ovládající osobou za rok 2010 (podle ustanovení § 66a, odst. 9, zákona č. 513/1991 Sb., Obchodní zákoník)
Seznam společností přímo nebo nepřímo ovládaných společností Telefónica, S.A. v období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010
Část A Rozhodné období
Zpráva podle ustanovení § 66a, odst. 9 Obchodního zákoníku o vztazích mezi ovládající a ovládanou osobou a o vztazích mezi ovládanou osobou a ostatními osobami – propojenými osobami ovládanými stejnou ovládající osobou (dále jen Zpráva) je zpracována za poslední účetní období, tj. za období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010.
Část B Osoby tvořící holding
Oddíl I. Základní identifikace ovládané osoby – společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. (dále jen jako Společnost)
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 2322.
Den zápisu: 1. ledna 1994
Obchodní firma: Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Sídlo: Praha 4, Michle, Za Brumlovkou 266/2, PSČ 140 22
Identifikační číslo: 60 19 33 36
Právní forma: akciová společnost
Oddíl II. Základní identifikace ovládající osoby
Ovládající osoba: Telefónica, S.A.
Sídlo: Grand Vía, 28, 28013, Madrid, Spain
Identifikační číslo: A 28015865
Ovládající osoba disponovala akciemi ovládané osoby, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota činila 69,41 % základního kapitálu ovládané osoby.
Celkový přehled podílů v Telefónica O2 Czech Republic, a.s.:
Oddíl III. Propojené osoby
Osoby ovládané společností Telefónica, S.A.:
Seznam relevantních osob přímo nebo nepřímo ovládaných společností Telefónica, S.A. je uveden v příloze této Zprávy. Seznam byl sestaven z podkladů společnosti Telefónica, S.A. a ověřen údaji z obchodních rejstříků nebo jiných dostupných údajů.
Část C Smlouvy a dohody mezi ovládanou osobou a ovládající
osobou a smlouvy a dohody mezi ovládanou osobou a dalšími
propojenými osobami včetně údajů o poskytnutém plnění
a protiplnění.
V rozhodném období byly s ovládající osobou a propojenými osobami uzavřeny a plněny smlouvy o poskytování služeb v oblasti IT (záruční a pozáruční servis a podpora systémů), smlouvy o outsourcingu provozu IT, smlouvy o poskytování telekomunikačních služeb (poskytování přenosové kapacity), o prodeji a instalaci telekomunikační technologie, zajištění kvality telekomunikačních sítí, smlouvy o termínovaném účtu, smlouvy o poskytování organizační podpory, smlouva o sdílení práv duševního a průmyslového vlastnictví, zajištění e-mailových serverů a jejich softwarové ochrany, pojistné smlouvy, smlouvy o využití zvýhodněných globálních velkoobchodních podmínek roamingových služeb, smlouvy o poskytování služeb externích call center, smlouvy o poskytování zahraničních stáží a školení pro zaměstnance, o vedení účtu v zahraniční měně, smlouvy o derivátové transakci (ISDA) a smlouva o zajištění služeb v oblasti lidských zdrojů.
Tyto smlouvy byly uzavřeny buď s ovládající osobou Telefónica S.A. nebo s následujícími propojenými osobami: Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o., TELEFONICA GLOBAL TECHNOLOGY S.A. UNIPERSONAL, CZECH TELECOM Austria GmbH, CZECH TELECOM Germany GmbH, Telefónica O2 Slovakia, s.r.o., Telfisa Global, B.V., O2 Holdings Ltd., Altair Assurances, S.A., Telefónica O2 UK Ltd., Telefónica Global Roaming GmbH, Atento Česká republika a.s., Telefónica Europe plc, Telefónica Finanzas, S.A. (TELFISA), Telefonica Europe People Services Ltd.
Podrobnější informace o uzavřených smlouvách považuje ovládaná osoba v souladu s Obchodním zákoníkem a vnitřními řídícími dokumenty za předmět obchodního tajemství. V souvislosti se smlouvami a dohodami, uzavřenými v roce 2010 mezi ovládanou osobou a ovládající osobou a mezi ovládanou osobou a dalšími propojenými osobami, na jejichž základě byla poskytována plnění a protiplnění nebo v souvislosti s poskytováním plnění a protiplnění v roce 2010 na základě smluv a dohod uzavřených před 1. lednem 2010 ovládané osobě nevznikla újma.
Plnění na základě výše uvedených smluv byla z hlediska ovládané osoby vždy ve výši odpovídající podmínkám co do ceny i kvality službám poskytovanými na trhu třetími osobami a v řadě případů společnost mohla naopak čerpat výhody ze synergií a z možnosti podílet se na globálně sjednaných podmínkách v různých oblastech.
Část D Jiné právní úkony mezi osobami holdingu
v účetním období roku 2010
V účetním období roku 2010 ovládaná osoba neučinila žádné jednostranné ani jiné právní úkony v zájmu nebo na popud ovládajících osob nebo těchto propojených osob, z nichž by vznikla ovládané osobě újma nebo prospěch, výhoda či nevýhoda.
Část E Opatření mezi osobami holdingu v účetním období 2010
V účetním období roku 2010 ovládaná osoba neučinila žádná opatření v zájmu nebo na popud ovládající osoby nebo propojených osob, z nichž by vznikla ovládané osobě újma nebo prospěch, výhoda či nevýhoda.
Část F Závěr
a) Zpráva byla zpracována představenstvem ovládané osoby, společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s., a schválena na zasedání představenstva dne XX. března 2011.
b) Zpráva byla zpracována na základě údajů a informací získaných od ovládající osoby a dalších propojených osob, z dalších dostupných podkladů a z výsledků prověření vztahů ovládané osoby k ovládající osobě a dalším propojeným osobám. Představenstvo ovládané osoby, společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s., prohlašuje, že při shromažďování těchto údajů a informací postupovalo s péčí řádného hospodáře.
c) Vzhledem k tomu, že ovládaná osoba, společnost Telefónica O2 Czech Republic, a.s., je povinna ze zákona zpracovávat výroční zprávu podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, bude tato Zpráva připojena k Výroční zprávě 2010. Akcionáři se budou moci seznámit se Zprávou ve stejné lhůtě a za stejných podmínek jako s účetní závěrkou.
V Praze, dne 16. března 2011.
Seznam společností přímo nebo nepřímo ovládaných společností Telefónica, S.A. v období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) asymetrická digitální účastnická linka
ARPU ukazatel stanovující průměrný měsíční výnos ze služeb připadající na jednoho zákazníka mobilního segmentu, vyjma výnosů z roamingu zákazníků zahraničních operátorů
BlackBerry řešení pro mobilní kancelář společnosti Telefónica O2 určené mobilním korporátním zákazníkům
BTS (Base Transceiver Station) základnová rádiová stanice zajišťující spojení s mobilním telefonem
CDMA (Code Division Multiple Access) vyspělá technologie pro bezdrátový přenos dat a širokopásmové připojení k internetu
CSR (Corporate Social Responsibility) společenská odpovědnost firem
ČTÚ Český telekomunikační úřad
DSLAM brána do datové sítě poskytovatele ADSL připojení
e-účet služba nabízející možnost sledovat vyúčtování za telekomunikační služby pevné linky na internetu
EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) digitální mobilní technologie umožňující zvýšení přenosové rychlosti dat a spolehlivosti přenosu
FTP (File Transfer Protocol) platformně nezávislý protokol k přenosu souborů mezi počítači
GPRS (General Packet Radio Service) technologie pro mobilní datové přenosy
GSM (Global System for Mobile Communication) nejrozšířenější digitální komunikační bezdrátový standard pro digitální mobilní systém pracující celosvětově v pásmech 450, 900, 1800 a 1900 MHz, v ČR v pásmech 900 a 1800 MHz
HSCSD (High-Speed Circuit-Switched Data) technologie pro přenos dat v mobilních telefonních sítích GSM založená na principu přepojování okruhů
HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) nadstavbová technologie datových přenosů v síti UMTS umožňující přenos rychlostí 8 až 10 Mb/s
HTTP (Hypertext Transfer Protocol) je internetový protokol určený pro výměnu hypertextových dokumentů a přenos dalších informací ve formátu HTML
ICT (Information and Communication Technologies) veškeré technologie používané pro komunikaci a práci s informacemi
IFRS Mezinárodní standardy účetního výkaznictví
IMAP (Internet Message Access Protocol) internetový protokol pro vzdálený přístup k e-mailovéschránce
IP Connect služba pro datovou komunikaci založenou na protokolu IP
IPsec (IP security) bezpečnostní rozšíření IP protokolu
IPTV (Internet Protocol Television) televizní vysílání šířené prostřednictvím vysokorychlostních sítí
na protokolu IP
IP VPN (Internet Protocol Virtual Private Network) internetový protokol virtuální privátní sítě,
služba pro vnitrofiremní datovou, příp. hlasovou komunikaci prostřednictvím IP
LAN (Local Area Network) lokální či místní síť, která slouží ke komunikaci mezi připojenými
počítači.
LTE (Long Term Evolution pro UMTS) je zatím nejnovějším pojmem mezi technologiemi přenosu
dat v mobilních sítích třetí generace
MMS multimediální formát pro mobilní přenos dat
My Europe mobilní tarif společnosti Telefónica O2 nabízející uživatelům roamingových služeb
v zahraničí příchozí hovory zdarma
My Europe SMS mobilní tarif společnosti Telefónica O2 nabízející uživatelům roamingových
služeb v zahraničí příchozí hovory zdarma
NMT (Nordic Mobile Telephony) technologický standard pro mobilní telefonní sítě; pracuje
ve frekvenčním pásmu 450 MHz
O2 Business Unlimited tarif společnosti Telefónica O2 určený pro firemní zákazníky s neomezeným
voláním do všech pevných i mobilních sítí v rámci měsíčního paušálu zdarma
O2 Business Nonstop Max tarif společnosti Telefónica O2 určený pro firemní zákazníky obsahující
bezplatné volání v rámci O2 mobilní sítě a do všech pevných sítí v České republice
O2 Duo konvergovaná služba společnosti Telefónica O2 kombinující neomezené volání zdarma
do pevných sítí v České republice a O2 Internet ADSL nebo O2TV za jeden měsíční poplatek
O2 Duo Mobil konvergovaná služba společnosti Telefónica O2 zahrnující v jednom měsíčním
paušálu O2 Internet ADSL a mobilní hlasový tarif, která už zároveň obsahuje i poplatek
za používání pevné linky
O2 Fér služba společnosti Telefónica O2 Slovakia s jednotnou cenou volání a odesílání SMS pro
zákazníky smluvních i předplacených služeb a bez povinného měsíčního poplatku
O2 Internet ADSL služba společnosti Telefónica O2 pro vysokorychlostní připojení k internetu,
dříve O2 Internet Expres
O2 Internet Komplet služba společnosti Telefónica O2 kombinující fixní a mobilní služby
O2 Internet Mobil mobilní připojení prostřednictvím technologie CDMA nabízené společností
Telefónica O2
O2 [:kůl:] služba společnosti Telefónica O2, která zákazníkům umožňuje posílat sms zcela zdarma
O2 Neomezená linka první služba společnosti Telefónica O2 určená pro firemní zákazníky, je
založená na bázi VoIP
O2 Neon tarify založené na principu flat rate
O2 Trio konvergovaná služba společnosti Telefónica O2 kombinující O2 Internet ADSL, O2 TV
a neomezené volání zdarma do pevných sítí v České republice za jeden měsíční poplatek
O2 TV služba společnosti Telefónica O2 nabízející televizi přes pevnou linku
O2 TXT mobilní tarif společnosti Telefónica O2 určený zákazníkům předplacených služeb
preferujícím komunikaci přes SMS či MMS zprávy
OIBDA hospodářský výsledek před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace
Platí to Kvído služba společnosti Telefónica O2, která umožňuje zákazníkům volat po dobu jedné
minuty zcela zdarma
POP3 (Post Office Protocol version 3) internetový protokol, který se používá pro stahování
emailových zpráv ze vzdáleného serveru na klienta
RSU (Remote Subscriber Unit) vzdálená jednotka pro připojení účastníků telefonní sítě k telefonní
ústředně
SMS formát krátkých zpráv pro mobilní telefony
UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) univerzální mobilní telekomunikační
systém; standard pro mobilní sítě třetí generace
VoIP (Voice over Internet Protocol) hlasové služby realizované prostřednictvím moderních
technologií přenosu prostřednictvím internetu
VPN (Virtual Private Network) virtuální privátní síť
VPN Expres datová služba bývalého ČESKÉHO TELECOMU umožňující vytvářet IP VPN.
Je postavena na bázi přístupové technologie ADSL s agregací a páteřní sítě MPLS
WAN (Wide Area Network) rozsáhlá počítačová síť, zajišťující pobočkám plnohodnotný přístup
k informacím, komunikaci s centrálou i mezi pobočkami navzájem
WAP (Wireless Application Protocol) protokol sloužící ke zobrazení vybraných internetových
stránek na displeji mobilního telefonu
WiFi lokální bezdrátová síť pro připojení k internetu
Výroční zpráva 2010 / Telefónica Czech Republic, a.s.
Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Za Brumlovkou 266/2, 140 22 Praha 4, Česká republika
Tel.: +420 271 411 111
Fax: +420 271 469 868
Telefonní centrum služeb: 800 02 02 02
IČ: 60193336
www.o2.cz
Výroční zpráva 2010
© 2011
Vydala: Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Koncepce, design, realizace: Dynamo design s.r.o.
Fotografie vedení společnosti: Marek Musil a archiv Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
UPOZORNĚNÍ: Veškeré informace týkající se očekávaného budoucího vývoje hospodářské a finanční situace společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. obsažené v této výroční zprávě jsou založeny na odhadech a předpokladech budoucího vývoje skutečnosti, jež hospodářskou a finanční situaci společnosti zásadním způsobem ovlivňují. Jedná se zejména o skutečnosti jako veřejnoprávní regulace v oblasti telekomunikací, změny makroekonomické situace, vývoj konkurence na trhu a s tím spojená poptávka po telekomunikačních a jiných službách. Vývoj těchto skutečností však může být jiný, v důsledku čehož se i budoucí hospodářské a finanční výsledky společnosti mohou od očekávaných výsledků podstatně lišit.
Výroční zpráva 2010 / Telefónica Czech Republic, a.s.