Akcionářům společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.,:
I. Ověřili jsme konsolidovanou účetní závěrku společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. (dále jen „Skupina“), k 31. prosinci 2011 uvedenou na stranách 102–165, ke které jsme 17. února 2012 vydali výrok ve znění uvedeném na stranách 105–106. Ověřili jsme také nekonsolidovanou účetní závěrku společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. (dále jen „Společnost“), k 31. prosinci 2011 uvedenou na stranách 167–229, ke které jsme 17. února 2012 vydali výrok ve znění uvedeném na stranách 170–171 (dále jen „účetní závěrky“).
II. Ověřili jsme též soulad výroční zprávy s výše uvedenou účetní závěrkou. Za správnost výroční zprávy je zodpovědný statutární orgán. Naším úkolem je vydat na základě provedeného ověření stanovisko o souladu výroční zprávy s účetní závěrkou.
Ověření jsme provedli v souladu s Mezinárodními auditorskými standardy a souvisejícími aplikačními doložkami Komory auditorů České republiky. Tyto standardy vyžadují, aby auditor naplánoval a provedl ověření tak, aby získal přiměřenou jistotu, že informace obsažené ve výroční zprávě, které popisují skutečnosti, jež jsou též předmětem zobrazení v účetní závěrce, jsou ve všech významných souvislostech v souladu s příslušnou účetní závěrkou. Účetní informace obsažené ve výroční zprávě na stranách 7–100 a 231–237 jsme sesouhlasili s informacemi uvedenými v účetní závěrce k 31. prosinci 2011. Jiné než účetní informace získané z účetní závěrky a z účetních knih společnosti jsme neověřovali. Jsme přesvědčeni, že provedené ověření poskytuje přiměřený podklad pro vyjádření výroku auditora.
Podle našeho názoru jsou účetní informace uvedené ve výroční zprávě ve všech významných souvislostech v souladu s výše uvedenými účetními závěrkami.
III. Prověřili jsme dále věcnou správnost údajů uvedených ve zprávě o vztazích mezi propojenými osobami společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., k 31. prosinci 2011 uvedené ve výroční zprávě na stranách 239–250. Za sestavení a věcnou správnost této zprávy o vztazích je zodpovědný statutární orgán společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. Naším úkolem je vydat na základě provedené prověrky stanovisko k této zprávě o vztazích.
Prověrku jsme provedli v souladu s Mezinárodním standardem pro prověrky a souvisejícím auditorským standardem č. 56 Komory auditorů České republiky. Tyto standardy vyžadují, abychom plánovali a provedli prověrku s cílem získat střední míru jistoty, že zpráva o vztazích neobsahuje významné nesprávnosti. Prověrka je omezena především na dotazování pracovníků společnosti a na analytické postupy a výběrovým způsobem provedené prověření věcné správnosti údajů. Proto prověrka poskytuje nižší stupeň jistoty než audit. Audit zprávy o vztazích jsme neprováděli, a proto nevyjadřujeme výrok auditora.
Na základě naší prověrky jsme nezjistili žádné významné věcné nesprávnosti údajů uvedených ve zprávě o vztazích mezi propojenými osobami společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., k 31. prosinci 2011.
Ernst & Young Audit, s.r.o.
oprávnění č. 401
zastoupený
Brian Welsh
partner
Petr Vácha
auditor, oprávnění č. 1948
15. 3. 2012
Praha, Česká republika
Jaký byl pro vaši firmu rok 2011?
Rok 2011 byl velmi náročný, ale pro naši firmu úspěšný. Podařilo se nám dosáhnout hned několika významných milníků. Mezi ty nejvýznamnější bych zařadil to, že jsme v průběhu roku získali více než 50 % tržní podíl v přírůstku smluvních zákazníků mobilních služeb a téměř 50 % podíl v přírůstku zákazníků fixního vysokorychlostního internetu. Kromě toho jsme výrazně překročili vlastní plán v pokrývání republiky signálem mobilní sítě třetí generace. Zatímco na konci roku 2010 pokrýval náš 3G signál 43 % obyvatelstva, k Silvestru loňského roku to bylo už 73 %. V rychlém rozšiřování signálu hodláme pokračovat i v roce 2012. Za úspěch považuji i prestižní ocení nadací Via Bona za 17 let nepřetržité spolupráce s Linkou bezpečí a zahájení sociálního programu pro mladé talenty Think Big v České republice.
Investice do mobilních sítí a rychlých datových přenosů jsou považovány za klíčové, vzhledem k tomu, že míra penetrace chytrých telefonů a mobilních datových služeb obecně v České republice zaostává za západními zeměmi. Jak úspěšný byl rok 2011 v této oblasti?
Spolu s rozšířením pokrytí 3G sítě jsme se soustředili na propagaci výhod chytrých telefonů. V červnu jsme ve spolupráci se silnými partnery spustili kampaň Už vím proč, kde jsme našim zákazníkům ukazovali výhody, které jim používání chytrých telefonů a mobilního internetu mohou přinést. Díky tomu vzrostla penetrace chytrých telefonů mezi našimi zákazníky do konce roku na téměř 20 % a zvýšili jsme významně prodej služeb internetu v mobilu.
Rok 2011 české ekonomice nepřál tak, jak by si podnikatelé přáli. Jak jste se vypořádali s obtížnými podmínkami?
Uplynulý rok byl složitý pro všechna odvětví, nicméně v telekomunikacích byla situace obzvláště náročná. Finanční výsledky skupiny Telefónica Czech Republic byly ovlivněny pokračující vysokou konkurencí zejména v korporátním segmentu a segmentu malých a středních firem a snížením mobilních terminačních poplatků. Přesto jsme dokázali dostát svým plánům a dosáhnout velmi solidních finančních výsledků. Udržujeme si vysokou ziskovost.
Takže jste spokojený?
Vždy může být lépe, ale na velmi konkurenčním trhu jsme uspěli a dosáhli klíčových úspěchů. To považuji při penetraci SIM karet dosahující 140 % za velmi dobrý výsledek.
Kolik jste získali nových zákazníků?
V mobilních službách jsme získali přes 100 tisíc nových klientů, přičemž v roce 2010 to bylo jen pět tisíc. Ke konci roku jsme tak měli 4,9 milionu zákazníků, což je zhruba o dvě procenta více, než v předchozím roce. Dařilo se i v segmentu pevného internetu xDSL, kde jsme i přes tvrdou konkurenci ze strany kabelových televizí a lokálních poskytovatelů WiFi připojení získali 66 tisíc nových klientů, což je více než osmiprocentní meziroční nárůst. Významný podíl na tom mělo i úspěšné zavedení a rozvoj technologie VDSL, která zákazníkům může až zdvojnásobit jejich rychlost připojení k internetu. Skutečnost, že do konce roku 2011 využilo nabídku pořídit si tuto službu již více než 100 tisíc, většinou stávajících, zákazníků, nám pomohla zmírnit tlak na celkový průměrný výnos a snížit míru jejich odchodu. To považuji v prostředí vysoce konkurenčního trhu za velmi důležité.
Když hovoříte o pevných linkách, nejde zmínit jejich dlouhodobý úbytek spojený s tím, jak je lidé odhlašují a nahrazují mobilními telefony. Jak se vám v roce 2011 na tomto poli dařilo?
Výsledky segmentu pevných linek zaznamenaly solidní výsledek. Oproti předešlému roku se nám podařilo výrazně zpomalit tempo úbytku – zatímco v roce 2010 ubylo přes sto tisíc přípojek, v roce 2011 to bylo necelých devadesát tisíc. Ke konci roku tak pevné linky mělo v České republice necelých 1,6 milionu zákazníků. Za snížením míry odchodu stojí kromě zkvalitňování připojení xDSL také stále populárnější nabídka O2TV. Jako velmi efektivní se ukázala nabídka pořízení O2TV k pevnému O2 internetu za zvýhodněnou cenu. Lidé, kteří zvýhodněné nabídky využili, ušetřili každý měsíc několik set korun.
V průběhu roku jsme viděli mohutnou kampaň zaměřenou na telekomunikační služby podnikatele. Znamená to novou orientaci vaší firmy?
Firemní klientela byla vždy u společnosti Telefónica Czech Republic v popředí zájmu, neboť žádný jiný operátor nedokáže nabídnout takovou šíři služeb jako my, nicméně v průběhu loňska došlo v podnikovém segmentu k několika zásadním změnám. Především jsme v polovině roku uvedli na trh značku O2 Exclusive, která nabízí podnikatelům komplexní konvergované služby pevného a mobilního volání a internetového připojení. V rámci zkvalitňování péče o podnikovou klientelu jsme také z vyčleněných infolinek odstranili automatické samoobslužné systémy (IVR) tak, aby se podnikatelé, kteří nemají času nazbyt, vždy dovolali přímo operátorovi. A do třetice: významně jsme rozšířili portfolio ICT služeb.
Úspěch skupiny Telefónica Czech Republic je částečně ovlivněn i dceřinou společností Telefónica Slovakia. Jak hodnotíte její výkonnost v roce 2011?
Výsledky společnosti v roce 2011 pozitivně přispěly ke zlepšení finanční výkonnosti celé skupiny. V průběhu čtvrtého čtvrtletí vzrostl celkový počet zákazníků na Slovensku, zejména díky silnému růstu uživatelů smluvních služeb, o 85,1 tisíc, což byl největší čtvrtletní přírůstek v roce 2011. Na konci roku 2011 tak jejich počet dosáhl výše 1,164 milionu, což představuje bezmála třetinový meziroční nárůst. Podíl smluvních zákazníků se v roce 2011 zvyšoval a za celý rok dosáhl hodnoty necelých 43 %. Náš podíl na slovenském mobilním trhu vzrostl na téměř 20 %.
O roce 2012 se v telekomunikacích mluví jako o přelomovém. Jaké nejvýznamnější události vy osobně čekáte?
Nejzásadnějším milníkem bude jistě aukce kmitočtů pro mobilní sítě čtvrté generace (LTE). Tato technologie totiž umožní mnohem efektivnější výstavbu infrastruktury, která může nabídnout mnohonásobně rychlejší mobilní internet než současné sítě 3G, a to s mnohem lepším pokrytím venkova. V LTE vidíme velkou příležitost jak posunout oblast mobilních komunikací o velký kus dopředu a umožnit tak například českým podnikům dosáhnout mnohem lepší konkurenceschopnosti. V LTE vidíme naprosto klíčovou technologii budoucnosti, která může ovlivnit ekonomiku celé země. Zda se to ale povede, záleží do velké míry také na podmínkách, které Český telekomunikační úřad, regulátor trhu, pro aukce stanoví. Aukce kmitočtů může pomoci v pokrytí celé České republiky signálem rychlého mobilního internetu, ale při nevhodném nastavení podmínek může také celý telekomunikační trh zbrzdit.
Jste připraveni začít budovat síť LTE již v roce 2012?
Pokud proběhne aukce férově a podmínky nám to umožní, tak ano. O licence máme zájem a jsme připraveni do nových technologií investovat. Jen v roce 2011 skupina Telefónica Czech Republic investovala 5,6 miliardy korun a pro rok 2012 jsme připraveni míru investic ještě zvýšit.
Co ovlivní hospodaření v roce 2012?
Očekáváme, že výnosy z fixních a mobilních služeb vysokorychlostního internetu společně rostoucími výnosy na Slovensku budou hlavními oblastmi zlepšení výkonnosti výnosů v roce 2012 oproti roku 2011. Zároveň ovšem hospodaření negativně ovlivní další očekávané snížení mobilních propojovacích poplatků a vysoká konkurence. Budeme nadále klást důraz na efektivní vynakládání provozních nákladů v provozní oblasti (zjednodušení a zefektivnění organizační struktury a procesů, konsolidace a optimalizace call center) s cílem udržet nejlepší provozní marži. Svoje investice budeme nadále směřovat do zlepšení svých sítí vysokorychlostního internetu a zvýšení kapacity sítí s cílem dosáhnout budoucího růstu.
Vybrané finanční a provozní ukazatele
Finanční výsledky byly zpracovány z auditovaných konsolidovaných finančních výkazů připravených v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví.
Všechny údaje jsou – není-li zmíněno jinak – uvedeny v milionech Kč a vztahují se k 31. prosinci.
Kalendář významných událostí roku 2011
Leden
Společnost Telefónica CR představila nový design webových stránek www.o2.cz. S novou podobou internetových stránek zavedla také mobilní elektronické vyúčtování.
Únor
Telefónica CR oznámila své auditované konsolidované finanční výsledky za rok 2010, připravené v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví. Konsolidované výnosy z podnikání dosáhly výše 55,6 mld. Kč, čistý zisk stoupl na 12,3 mld. Kč.
Vladimír Dlouhý byl kooptován do funkce člena dozorčí rady, kde nahradil Jaimeho Smithe Basterru, který na svou funkci rezignoval.
Společnosti Telefónica CR a T-Mobile Czech Republic, a. s., podepsaly smlouvu o sdílení 3G sítě. Dohoda se týkala dosud nepokrytých oblastí. Společný postup znamenal urychlení výstavby a zároveň výrazné rozšíření 3G pokrytí obou operátorů.
Telefónica CR převzala více než 11 000 rezidentních ADSL zákazníků společnosti VOLNÝ, a. s.
Společnost Telefónica CR se nově připojila k celoevropskému dlouhodobému sociálnímu programu skupiny Telefónica s názvem Think Big. Ten pomáhá mladým lidem realizovat jejich nápady a projekty na podporu komunit, v nichž žijí.
Březen
Telefónica CR uspěla s projektem Automatizace procesu vyjádření pro stavebníky, který byl vyhlášen Českou asociací manažerů úseků informačních technologií IT projektem roku 2010.
Zaměstnanci společnosti přispěli částkou 394 265 Kč v rámci sbírky na pomoc obětem zemětřesení a následných ničivých vln tsunami v Japonsku. Telefónica CR tuto částku navýšila o 100 % na konečnou sumu 788 350 Kč, kterou předala humanitární organizaci ADRA.
Telefónica CR připravila na portálu www.chcidoo2.cz internetovou prezentaci pod názvem Máma a táta ve snaze usnadnit svým zaměstnancům návrat do práce po mateřské a rodičovské dovolené.
Duben
Podle průzkumu společnosti Ipsos Tambor poskytovala Telefónica CR nejlepší mobilní datové služby i nejkvalitnější pokrytí mobilním internetem, a stala se tak nejsilnějším operátorem na poli mobilního internetu.
Telefónica CR zavedla novou technologii VDSL, a přinesla tak až trojnásobné navýšení rychlosti internetu na doma.
Společnost Telefónica CR spustila novou kampaň „Martin a Lucie“ pro podnikatele a malé firmy, zaměřenou na výhody nabídky produktů a zlepšení zákaznické péče.
Telefónica Slovakia připravila nový tarif O2 Filip, kterým umožňuje neomezené a bezplatné volání v rámci sítě O2 Slovensko.
Proběhla řádná valná hromada akcionářů společnosti Telefónica CR. Akcionáři společnosti schválili mimo jiné návrh představenstva na výplatu dividendy ve výši 40 Kč před zdaněním na akcii. Vladimír Dlouhý byl zvolen do funkce náhradního člena výboru pro audit a také byla potvrzena jeho kooptace do dozorčí rady.
Květen
Společnost Telefónica v České republice změnila své obchodní jméno na Telefónica Czech Republic, a. s. (z původního Telefónica O2 Czech Republic, a. s.). Stejně tak i Telefónica O2 Slovakia, s.r.o., na Slovensku změnila své obchodní jméno na Telefónica Slovakia, s.r.o.
Na pozici ředitelky divize Korporátní komunikace nastoupila Dana Dvořáková.
Telefónica CR vytvořila speciální tým, který poskytuje zákazníkům O2 podporu na sociálních sítích. Na oficiálním facebookovém a twitterovém profilu společnosti a na YouTube kanále O2 v sekci O2 Guru nabízí všem zákazníkům odbornou pomoc, rady a odpovědi na jakékoli dotazy.
Červen
Telefónica CR snížila svou uhlíkovou stopu o 5 tisíc tun CO2 a zrecyklovala 269 tun elektrozařízení.
Společnost představila kampaň „Už vím proč“, která vysvětlovala zákazníkům, jak mohou maximálně využívat potenciál internetu v mobilu.
Červenec
Ctirad Lolek byl jmenován novým ředitelem divize Lidských zdrojů.
Telefónica CR, Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR, VISA Europe v hypermarketu Globus v pražských Čakovicích zahájily pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb s reálnými uživateli.
Česká veřejnost již podruhé potvrdila, že nejlepším poskytovatelem mobilních datových služeb a nejkvalitnějšího pokrytí je společnost Telefónica CR. Vyplynulo to z druhé vlny průzkumu provedeného společností Ipsos.
Srpen
Zaměstnanci společnosti přispěli částkou 280 000 Kč do sbírky na pomoc lidem ze Somálska, kteří v důsledku dlouhodobého sucha, nemožnosti zajištění vody a základní potravy prchali ze svých domovů. Telefónica CR částku o 100 % navýšila a výtěžek předala humanitární organizaci společnosti Člověk v tísni.
Zákazníci předplacených O2 karet získali možnost dobití kreditu také v pobočkách
České pošty. Společnost Telefónica CR tak nabízí nejrozsáhlejší dobíjecí síť v ČR, která čítá přes 30 000 míst.
Telefónica CR rozšířila možnosti portálu Moje O2 a spustila pro své rezidentní zákazníky webovou samoobsluhu.
Uživatelé vysokorychlostního internetu na doma mohou nově využít funkci automatického nastavení domácí WiFi sítě. Celá rodina tak může být on-line současně a vše se obejde bez síťových kabelů.
Telefónica CR a Telefónica Germany podepsaly smlouvy společného projektu na zajištění řízení pevných a mobilních sítí, s platností do konce roku 2015.
Září
Společnost Telefónica CR oslavila pětileté výročí značky O2 na českém trhu.
Prvních 100 týmů mladých lidí z 276 přihlášených získalo podporu v 1. kole programu Think Big, který v květnu vyhlásila Nadace O2 ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti. Projekty byly podpořeny celkovou částkou 5,3 milionu Kč.
Telefónica CR převzala v rezidenci velvyslance Spojených států amerických prestižní Cenu Via Bona za všestrannou finanční, materiální i odbornou pomoc Sdružení Linka bezpečí. Telefónica CR je generálním partnerem Linky bezpečí již 17 let.
Říjen
Nové webové stránky společnosti obsadily první místo v oborovém žebříčku Telekomunikace soutěže WebTop100. Web www.o2.cz získal také druhé místo v hlavním žebříčku celé soutěže.
Telefónica CR připravila ve spolupráci s Unií pro Neslyšící vzdělávací program zaměřený na problematiku komunikace dětí a mládeže se sluchovým postižením.
Téměř 600 zaměstnanců společnosti se zúčastnilo Mezinárodního dne dobrovolnictví. Pomáhali v 18 veřejně prospěšných organizacích po celé České republice. Skupina Telefónica vyhlašuje Mezinárodní den dobrovolnictví každoročně ve všech zemích, kde působí.
Listopad
Reklamní kampaň „Chytrá síť od O2“ získala zlatou Effie 2011. Stala se tak nejefektivnější reklamou roku 2011 v kategorii Ostatní služby.
Novým ředitelem Divize rezidentních zákazníků společnosti Telefónica Czech Republic se stal Luis Aldo Martin. Nahradil tak Tonyho Hanwaye, který se stal generálním ředitelem společnosti Telefónica Ireland.
Novým generálním ředitelem společnosti Telefónica Slovakia se stal Ramiro Lafarga Brollo.
Prosinec
Telefónica CR oficiálně spustila podporu zabezpečeného systému doménových jmen – DNSSEC – ve své síti. Výrazně tím zvýšila bezpečnost a ochranu svých zákazníků při jejich pohybu na internetu.
Společnost Telefónica CR výrazně rozšířila pokrytí signálem 3G, který se stal dostupný pro téměř 71 % populace.
V rámci vánoční nabídky nabídla Telefónica CR Zákazníkům předplacených služeb volání do všech sítí za 3,50 Kč za minutu a zasílání sms za 1,50 Kč. Tarifní zákazníci získali k volání dvojnásobek volných jednotek (minuty, sms) do všech sítí.
Telefónica CR, VISA Europe, Komerční banka, Citibank Europe a Globus ČR vyhodnotily půlroční pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb. Závěr projektu jednoznačně potvrdil, že čeští zákazníci i obchodníci jsou na nový způsob placení připravení.
Komise soutěže A Greener Festival Awards se opět rozhodla vyzdvihnout český Open Air Festival v celosvětovém měřítku.
O skupině Telefónica
Telefónica je jedním z předních světových integrovaných telekomunikačních operátorů – nabízí řešení v oblasti komunikací, informací a zábavy. Působí na trzích 25 zemí v Evropě, Africe a Latinské Americe. Ke konci prosince 2011 registrovala Telefónica celkem 307 mil. zákazníků. Rozvojová strategie skupiny se zaměřuje na trhy, na nichž má Telefónica silnou pozici – Španělsko, Evropa a Latinská Amerika.
Skupina je šestou největší telekomunikační společností na světě měřeno tržní kapitalizací, první integrovaný operátor v Evropě a zaujímá desáté místo na indexu Eurostoxx 50 největších evropských společností (údaje z února 2011).
Telefónica je 100% soukromá společnost s více než 1,5 mil. přímých akcionářů. Její akcie se obchodují na kontinuálním trhu španělské burzy a na burzách v Londýně, Tokiu, New Yorku, Limě, Buenos Aires a v São Paulu.
Telefónica má ve srovnání s ostatními telekomunikačními společnostmi velmi široké mezinárodní aktivity – více než 72 % svých obchodních aktivit má mimo svůj domácí trh a samozřejmě je velmi silná ve španělsky a portugalsky mluvících zemích.
V Latinské Americe měla Telefónica ke konci roku 2011 více než 200 mil. zákazníků, což ji řadilo na přední místo mezi operátory v Brazílii, Argentině, Chile a Peru. Skupina má také silné zastoupení v Kolumbii, Kostarice, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemale, Mexiku, Nikaragui, Panamě, Portoriku, Uruguayi a Venezuele. V Evropě skupina vlastní společnosti ve Španělsku, Velké Británii, Irsku, Německu, České republice a na Slovensku. Evropskou zákaznickou základnu skupiny tvořilo ke konci roku 2011 celkem 105 mil. zákazníků.
Telefónica v číslech
— 307 mil. zákazníků* (105 mil. v Evropě; 200 mil. v Latinské Americe).
— Aktivity ve 25 zemích světa (6 zemí Evropy1; 14 zemí Latinské Ameriky2; prostřednictvím strategických aliancí je skupina aktivní ještě ve třech dalších zemích3).
— 291 000 zaměstnanců* (39 % v Evropě; 70 % v Latinské Americe; 1 % v ostatních zemích).
— Výnosy: EUR 62 837 mil. (2011).
— OIBDA: EUR 20 210 mil. (2011).
— Čistý zisk: EUR 5 403 mil. (2011).
— Největší světový integrovaný telekomunikační operátor měřeno počtem zákazníků.
— Největší evropský integrovaný operátor měřeno tržní kapitalizací.
— V indexu Dow Jones Sustainability.
— Mezi 100 největšími společnostmi světa měřeno tržní kapitalizací.
— Mezi 75 největšími společnostmi světa měřeno výnosy (Fortune Global 500).
Telefónica – největší telekomunikační společnost
v Latinské Americe
Telefónica – silný hráč na evropském trhu
Společnost Telefónica byla založena v roce 1924 ve Španělsku a postupem času se rozrostla do globálních rozměrů. Telefónica má regionální a integrovaný model řízení. Struktura společnosti vychází z její orientace na zákazníka a snaží se maximálně realizovat potenciál širokého záběru a strategických aliancí v rámci odvětví.
Jednotlivé společnosti skupiny v 25 zemích se dělí na dvě základní geografické zóny – Evropa a Latinská Amerika – a globální obchodní jednotku Telefónica Digital.
Corporate Centre
Centrála skupiny, tzv. Corporate Centre, zodpovídá za globální a organizační strategii, korporátní politiku, správu a řízení společných skupinových aktivit a koordinaci činnosti obchodních divizí.
Telefónica Europe
Aktivity skupiny v Německu, na Slovensku, ve Španělsku, Irsku,Velké Británii a České republice.
Telefónica Latinoamérica
Aktivity skupiny v Argentině, Brazílii, Chile, Kolumbii, Kostarice, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemale, Mexiku, Nikaragui, Panamě, Peru, Uruguayi a ve Venezuele.
Telefónica Digital
Telefónica Digital je globální obchodní divizí skupiny Telefónica. Jejím posláním je využívat potenciálu digitálního světa k dalšímu růstu skupiny. K naplňování tohoto poslání využívá výzkumu a vývoje, rizikového kapitálu, globálních partnerství a digitálních služeb jako je cloud computing, mobilní reklama, M2M a eHealth. Telefónica Digital je 100% vlastníkem společností Jajah, Terra, Tuenti a giffgaff. Sídlí v Londýně; regionální centrály má v Silicon Valley, São Paolu, Madridu, Barceloně a Tel Avivu.
Aliance a majetkové účasti
Prostřednictvím svých podílů v China Unicom a Telecom Italia má Telefónica aktivity v Číně a Itálii.
Další společnosti
Atento poskytuje prostřednictvím své sítě zákaznických call center služby v oblasti řízení vztahů se zákazníky. Provozuje své platformy ve Španělsku, Argentině, Brazílii, Střední Americe, Chile, Kolumbii, USA, Maroku, Mexiku, Peru, Portoriku, České republice, Uruguayi a ve Venezuele.
Integrovaný a decentralizovaný model správy a řízení
Cílem skupiny Telefónica je ve všech svých aktivitách na všech úrovních – globální, regionální i lokální – vytvářet maximální přidanou hodnotu. Organizační struktura společnosti je orientována na zákazníka a inovaci jako hlavní faktory ve tvorbě výnosů a transformaci na lépe fungující společnost.
Lokální
Španělsko, Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie, Ekvádor, El Salvador, Guatemala, Mexiko, Nikaragua, Panama, Peru, Uruguay, Venezuela, Německo, Irsko, Velká Británie, Česká republika, Slovensko
— Model zákaznické spokojenosti
— Model jednoho obchodního místa
— Model integrované produkce
Regionální
Telefónica Europe, Telefónica Latinoamérica, Telefónica España
— Podpora, správa a řízení, synergie
Globální
Telefónica
— Nový model aktivního řízení skupiny
— Inovace
— Transformace
Struktura skupiny
Hlavní společnosti skupiny Telefónica v členění podle regionálních obchodních jednotek:
01
O skupině Telefónica
O skupině Telefónica
* Údaje z prosince 2011
Pozn.: Střední Amerika zahrnuje Guatemalu, Panamu, El Salvador, Nikaraguu a Kostariku. Počet zákazníků zahrnuje i zákazníky úzkopásmových služeb společností Terra Brasil a Terra Colombia a zákazníky širokopásmových služeb společností Terra Brasil, Telefónica de Argentina, Terra Guatemala a Terra México.
O skupině Telefónica
O skupině Telefónica
O skupině Telefónica
O skupině Telefónica
Zpráva představenstva o podnikatelské činnosti
Pokryly jsme mobilní sítí 3. generace již více než 1 500 měst a obcí v České republice.
Přehled skupiny a hlavní změny v roce 2011
Skupinu Telefónica Czech Republic (skupina Telefónica CR) tvoří společnost Telefónica Czech Republic, a.s., (Telefónica CR, společnost) a několik dalších dceřiných společností. Převážná část služeb skupiny byla v roce 2011 poskytována na území České republiky. Prostřednictvím 100 % vlastněné dceřiné společnosti Telefónica Slovakia, s.r.o., (Telefónica Slovakia) poskytuje skupina od roku 2007 své mobilní služby zákazníkům na Slovensku.
V průběhu prvního pololetí roku 2011 došlo ke změně obchodního jména některých společností ve skupině Telefónica CR. S účinností od 10. května 2011 bylo změněno obchodní jméno společnosti Telefónica O2 Slovakia, s.r.o., na Telefónica Slovakia, s.r.o. Dále, s účinností od 16. května 2011, se obchodní název společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s., změnil na Telefónica Czech Republic, a.s. Obchodní jméno ostatních společností ve skupině zůstalo nezměněno. Tyto změny souvisely se sjednocením obchodních jmen společností ve všech evropských státech skupiny Telefónica, S.A. Telefónica tak bude kromě České republiky a Slovenska fungovat jako jednotná firemní značka ve Velké Británii, Německu a Irsku. Pro zákazníky bude společnost Telefónica CR nadále vystupovat pod značkou O2.
V červnu 2011 schválilo představenstvo společnosti Telefónica CR projekt přeměny dceřiné společnosti Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o. formou rozdělení odštěpením. V rámci tohoto projektu došlo k vyčlenění části podniku rozdělované společnosti do nově založené dceřiné společnosti Internethome, s.r.o., jejímž předmětem podnikání je poskytování služeb elektronických komunikací. Právní účinky této přeměny včetně vyčlenění části podniku nastaly dne 1. října 2011, kdy byla společnost Internethome, s.r.o., zapsána do obchodního rejstříku. Rozdělovaná společnost Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o., jejíž hlavní činností nadále zůstává poskytování služeb informačních a komunikačních technologií, touto přeměnou nezanikla.
Dne 1. ledna 2012 založila Telefónica CR dceřinou společnost Informační linky, a.s., jejíž vznik byl k tomuto datu zapsán do obchodního rejstříku. Dceřiná společnost byla vytvořena formou vkladu části podniku – organizační jednotky Informační a asistenční služby, která poskytuje zákazníkům informační služby na telefonních číslech 1180, 1181 a 1188. Tímto vyčleněním došlo k převodu všech složek uvedené části podniku (včetně zaměstnanců) do dceřiné společnosti.
Telefónica CR je největším integrovaným telekomunikačním operátorem v České republice, který poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových a internetových služeb v oblasti pevných linek a mobilních služeb. Od září 2006 nabízí také digitální televizi (O2 TV) a v roce 2007 významně rozšířila své aktivity v oblasti IT a ICT služeb (komplexních zákaznických řešení komunikace). Provozovatelům a poskytovatelům veřejných i neveřejných sítí a služeb umožňuje využívat síťovou infrastrukturu.
Prodej maloobchodních služeb v České republice byl orientován na dva základní zákaznické segmenty, firemní a rezidentní. Firemní segment zahrnoval zákazníky z řad středních a velkých firem, veřejné správy a státní instituce. Společnost také poskytovala velkoobchodní služby ostatním provozovatelům veřejných telekomunikačních sítí a poskytovatelům veřejných telekomunikačních služeb v České republice i v zahraničí.
K 31. prosinci 2011 byly součástí skupiny Telefónica CR následující dceřiné a přidružené společnosti:
Restrukturalizační program
Podobně jako v předcházejících letech pokračovala společnost také v roce 2011 ve svém úsilí dále zlepšit svoji provozní efektivitu. V rámci toho realizovala další fázi restrukturalizačního programu. Restrukturalizační projekty se zaměřily mimo jiné na konsolidaci a optimalizaci call center. Výsledkem bylo snížení počtu zaměstnanců skupiny v roce 2011 o 631 na 6 890. V této souvislosti zaúčtovala společnost v roce 2011 náklady na restrukturalizaci ve výši 174 mil. Kč.
Celkový počet zaměstnanců skupiny Telefónica CR dle zeměpisného členění byl následující:
Telefónica Slovakia
K 31. prosinci 2011 evidovala Telefónica Slovakia celkem 1 164 tisíc zákazníků, z toho 498 tisíc zákazníků smluvních služeb. Meziročně tak celkový počet zákazníků vzrostl o 32,2 %. Od spuštění bezplatné přenositelnosti čísla v listopadu 2007 do 31. prosince 2011 si zákazníci do sítě společnosti Telefónica Slovakia přenesli více než 387 tisíc telefonních čísel.
I v roce 2011 pokračovala společnost v nabídce úspěšných tarifů O2 Fér a O2 Moja Firma určeného pro živnostníky a malé a střední firmy. Začátkem dubna spustila nabídku nového programu pro rezidentní zákazníky O2 Filip ve třech cenových hladinách.
V průběhu celého roku 2011 Telefónica Slovakia intenzivně pracovala na pokrývání území vlastní 3G sítí. Komerční nabídku nových datových balíčků spustila začátkem druhé poloviny roku, kdy pokrytí dosahovalo zhruba 30 % populace Slovenska. Na konci roku 2011 pokrývala již třetinu populace. V prosinci pak společnost oznámila svůj záměr rozšířit pokrytí 3G sítí až na 50 % na podzim 2012.
V rámci zlepšování péče o zákazníky spustila Telefónica Slovakia na podzim 2011 pod názvem O2 Super zóna nový program na podporu loajality, který zahrnoval benefity z oblasti gastronomie, cestování, zábavy, vybavení domácnosti nebo péči o tělo. Kromě Super zóny přinesla společnost na Slovensko i úspěšný koncept využívaný v dalších společnostech skupiny Telefónica, O2 Guru. V rámci tohoto konceptu speciálně vyškolení zaměstnanci pomáhají zákazníkům, jak správně využívat nové technologie. Na Slovensku byl tento projekt odstartován v polovině července 2011.
Na konci prosince 2011 pokrývala Telefónica Slovakia vlastní sítí již 94,9 % populace Slovenska. Toto pokrytí jí umožnilo realizovat 90 % volání ve vlastní síti. Zbylých 10 % se realizovalo v režimu národního roamingu.
Na základě průzkumu nezávislé agentury Ipsos Tambor a společnosti Telefónica Slovakia dosáhla společnost opět nejvyšší úrovně spokojenosti zákazníků mezi všemi slovenskými mobilními operátory a dlouhodobě si udržuje nejvyšší hodnoty indexu zákaznické spokojenosti ve skupině Telefónica.
Řízení rizik
Řízení rizik představuje jeden ze základních manažerských nástrojů efektivního systému řízení společnosti, jehož cílem je podpora při naplňování vize a strategie společnosti. Uplatňovaný model řízení rizik zůstává jednotný pro všechny společnosti skupiny Telefónica. Odpovídá nejlepší mezinárodní praxi v oblasti řízení a správy společnosti a je v souladu s rámcem COSO II (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission). Spolupráce s ostatními společnostmi skupiny Telefónica umožňuje další rozvoj systému řízení rizik jako nedílného nástroje vnitřní kontroly.
Rizika jsou identifikována na základě hodnocení odpovědných úrovní řízení, podnětů jednotky Interní audit a řízení rizik i dalších organizačních složek společnosti. Rizika jsou hodnocena z hlediska možného finančního dopadu a pravděpodobnosti vzniku. V případě, že hodnota rizika převyšuje určitou úroveň a riziko je považováno za významné, je uvedeno v registru rizik společnosti.
Útvar Řízení rizik byl i v roce 2011 zodpovědný za metodologii a systém řízení rizik na úrovni celé společnosti. Vrcholové orgány společnosti, představenstvo a dozorčí rada, respektive výbor pro audit, byly každý měsíc informovány o významných rizicích společnosti a o způsobu jejich řízení.
Útvar Řízení rizik svými aktivitami pokrýval rovněž rizika ve společnosti Telefónica Slovakia a nakládal s nimi podle společné metodologie skupiny Telefónica.
Společnost při svém podnikání může čelit následujícím typům rizik:
Obchodní (tržní) rizika
Možné ztráty plynoucí z tržní nejistoty, změn na trhu a v ekonomice, snahy vlády a státních orgánů generovat další úspory, působení na velmi konkurenčním trhu v silně regulovaném odvětví (rozhodnutí regulačních orgánů vč. Evropské komise) a změn právního prostředí.
Finanční rizika
Možné ztráty vznikající kvůli nepříznivému vývoji hodnoty finančních instrumentů, např. změny měnových kurzů nebo úrokových sazeb.
Kreditní rizika
Riziko ztrát v souvislosti s neplněním platebních a dodacích povinností obsažených ve smlouvách s obchodními partnery, např. pohledávky za zákazníky nebo obchodními zástupci.
Provozní rizika
Rizika možných ztrát vznikající z událostí způsobených nedostatky v procesech, lidským selháním, selháním technologií nebo informačních systémů nebo událostmi způsobenými vnějšími faktory, též rizika související s možnými selháními dodavatelů či ztráty související s probíhajícími soudními spory vedenými proti Společnosti.
Výše uvedená rizika jsou pravidelně monitorována a řízena způsobem odpovídajícím charakteru rizika.
V prvním pololetí roku 2011 zaznamenal telekomunikační trh pokles. Důvodem byly obtížné ekonomické podmínky na trhu včetně silné konkurence a další snížení mobilních terminačních poplatků. Ve druhém pololetí se situace mírně zlepšila, zejména díky stabilizaci spotřeby rezidentních zákazníků v mobilním segmentu.
I v tomto náročném prostředí se společnosti Telefónica CR podařilo udržet solidní nárůst počtu zákazníků, a to především v oblastech mobilních služeb a vysokorychlostního internetu.
Počet zákazníků mobilních služeb vzrostl v průběhu roku 2011 o 103 tisíc na 4 942 tisíc. Vzhledem k rozdílné metodice vykazování mobilních zákazníků společnostmi T-Mobile Czech Republic a.s. (dále jen T-Mobile) a Vodafone Czech Republic a.s. (dále jen Vodafone) není možné srovnatelné porovnání. Nicméně v oblasti počtu zákazníků smluvních služeb posílila Telefónica CR významně svoji tržní pozici. Celkový počet jejích zákazníků v této oblasti se zvýšil o 186 tisíc, což představuje 49,5% podíl na celkovém počtu přírůstků zákazníků smluvních služeb na českém mobilním trhu v roce 2011. Na konci roku její tržní podíl dosáhl 39,4 %, meziročně o 0,5 procentního bodu více.
Všichni mobilní operátoři směřovali své investice do zlepšení svých sítí vysokorychlostního internetu a zvýšení kapacity sítí s cílem dosáhnout budoucího růstu.
V průběhu prvního pololetí pokračovala modernizace a rozšiřování pokrytí území ČR signálem 3G. V únoru společnosti Telefónica CR a T-Mobile podepsaly smlouvu o sdílení sítě třetí generace ve venkovských oblastech. Společná infrastruktura by měla do budoucna zahrnovat necelých 1 000 vysílačů, kdy každý operátor vybuduje polovinu z nich. Telefónica CR pokryje oblasti ve východní části ČR, T-Mobile bude mít na starosti výstavbu v západní části ČR.
V rámci sdílení 3G sítě s T-Mobile sjednotila Telefónica CR metodiku výpočtu pokrytí populace. Na konci prosince pokrývala svou 3G sítí 73 % populace.
Společnost také pokračovala v postupném rozšiřování optických sítí a aktivních investicích do WiFi sítí s cílem posílit svoji pozici na trhu.
V roce 2011 začali na českém trhu působit dva noví virtuální operátoři. Operátor OpenCall, který využíval CDMA síť U:fon provozovaný společností MobilKom a.s. (dále jen MobilKom), nabízel bezdrátovou pevnou linku a mobilní volání na principu předplacené karty. Druhý z nich, Mujoperator, poskytuje své služby rovněž v síti U:fon.
Trendy na trhu fixních služeb
Na trhu fixních služeb došlo v průběhu roku 2011 k několika změnám ve vlastnických vztazích společností.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v lednu povolil prodej společnosti České Radiokomunikace, a.s., fondům vedeným australskou skupinou Macquarie. Prodávajícím byla společnost Falcon Group, která kromě toho vlastní téměř 40% podíl ve společnosti T-Mobile.
V únoru oznámila změnu svého vlastníka společnost MobilKom, provozující mobilní síť U:fon: 100% podíl koupila od skupiny Penta společnost Divenno Holdings, která je mateřskou firmou společnosti Dial Telecom, a.s.
V únoru převzala společnost UPC Česká republika, a.s., (dále jen UPC) firmu Sloane Park Property Trust, a.s. To UPC umožnilo propojit páteřní optické sítě obou společností. V této souvislosti vznikla nová jednotka UPC Business, která se zaměřovala výhradně na firemní klientelu. V březnu společnost UPC otevřela v Praze první datové centrum.
Na počátku června se společnost České Radiokomunikace (ČRa) sloučila se společností Morava Czech Communication Holdings, která do té doby vlastnila téměř 100 % akcií ČRa.
V oblasti nabídky fixních služeb došlo ke změně u společnosti VOLNÝ, a.s., která se v rámci své dlouhodobé strategie rozhodla ukončit poskytování služeb připojení k internetu technologií ADSL, které nejsou poskytovány na vlastní infrastruktuře, v segmentu rezidentních zákazníků. Zhruba 11 tisíc nefiremních zákazníků převzala společnost Telefónica CR. Převod zákazníků započal v polovině března 2011, parametry i cena připojení zůstaly zachovány.
Telefónica CR pokračovala ve zlepšování nabídky svých služeb pevného vysokorychlostního internetu prostřednictvím rozšíření pokrytí VDSL technologie a zvýšením rychlostí stávajících zákazníků.
Telefónica CR zavedla na začátku května novou technologii VDSL (Very High Speed DSL), která zákazníkům přinesla až dvojnásobné navýšení rychlosti internetu na doma. Stávajícím zákazníkům společnost zrychlila internetové připojení bez navýšení ceny. Uvedená technologie je dostupná pro přibližně 45 % domácností, které se nacházejí ve vzdálenosti do 1,3 km od ústředny. Spolu s novou technologií došlo i ke změně stávajícího portfolia tarifů pevného připojení, zákazníci mohli rovněž využít mimořádné akční nabídky, nabízející nové tarify za zvýhodněné ceny. Atraktivnost této technologie dokazuje fakt, že si službu do konce roku 2011 pořídilo více než 100 tisíc stávajících i nových zákazníků.
Trendy na trhu mobilních služeb
Během roku 2011 došlo k řadě významných událostí, které ovlivnily celý telekomunikační trh. Na mobilním trhu převážně dominovaly novinky z oblasti datových služeb. Níže uvádíme ty události, které považujeme za nejdůležitější.
Společnost Telefónica CR od března 2011 snížila ceny základní nabídky za přenos dat v zahraničí u všech zón, přičemž největší snížení proběhlo u zóny EU, kde cena klesla z 240 Kč/MB na 24 Kč/MB, tj. o cca 90 %. K významnému snížení ceny došlo také u roamingových datových balíčků.
Společnost Telefónica CR dále upevňovala pozici jedničky v pokrytí českého území 3G sítí. Dalších 126 lokalit společnost připojila v průběhu června 2011. Výhody, které nabízí vysokorychlostní datové přenosy pomocí mobilního internetového připojení, byly na konci roku 2011 dostupné lidem v celkem 1 699 městech a obcích, což představuje pokrytí 73 % obyvatelstva České republiky.
Povědomí o pokrytí území 3G sítí podporovala společnost kampaní „Chytrá síť“. Kampaň představovala veřejnosti všechny výhody internetu v mobilu a mobilního internetu.
Z průzkumu společnosti Ipsos Tambor vyšlo, že nejlepší mobilní datové služby a nejkvalitnější pokrytí mobilním internetem poskytuje Telefónica CR. Sami dotazovaní potvrdili, že v porovnání s konkurencí je Telefónica CR nejsilnějším operátorem na poli mobilního internetu.
Regulace
V regulačním prostředí trhu elektronických komunikací v České republice proběhla během roku 2011 řada změn, z nichž nejvýznamnější byly:
1) legislativní změny,
2) změny v oblasti analýz trhů a produktové regulace,
3) změny v oblasti poskytování univerzální služby, státní politiky a podpory v oblasti vysokorychlostního přístupu k internetu.
V oblasti legislativního prostředí, které upravuje oblast elektronických komunikací, patří mezi nejvýznamnější změny:
— vyhlášení zákona č. 468/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony,
— vydání nálezu Ústavního soudu č. Pl.ÚS 24/11 ze dne 20. 12. 2011, kterým se ruší ustanovení § 88a zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, uplynutím dne 30. září 2012, který se týká přístupu orgánů činných v trestním řízení k údajům o telekomunikačním provozu,
— vyhlášení nálezu Ústavního soudu č. Pl. ÚS 24/10, kterým se ruší ustanovení § 97 odst. 3 a 4 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 485/2005 Sb., o rozsahu provozních a lokalizačních údajů, době jejich uchovávání a formě a způsobu jejich předávání orgánům oprávněným k jejich využívání,
— vydání nařízení vlády č. 156/2011 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 154/2005 Sb., o stanovení výše a způsobu výpočtu poplatků za využívání rádiových kmitočtů a čísel, ve znění pozdějších předpisů,
— vydání vyhlášky č. 53/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 117/2007 Sb., o číslovacích plánech sítí a služeb elektronických komunikací, ve znění pozdějších předpisů,
— vydání vyhlášky č. 22/2011 Sb., o způsobu stanovení pokrytí signálem zemského rozhlasového vysílání šířeného ve vybraných kmitočtových pásmech,
— pokračování implementace revize nového regulačního rámce elektronických komunikací do českého právního řádu, tj.:
• směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2009/136/ES, kterou se mění směrnice 2002/22/ES o univerzální službě a právech uživatelů týkajících se sítí a služeb elektronických komunikací, směrnice 2002/58/ES o zpracování osobních údajů a ochraně soukromí v odvětví elektronických komunikací a nařízení (ES) č. 2006/2004 o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování zákonů na ochranu zájmů spotřebitele,
• směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2009/140/ES, kterou se mění směrnice 2002/21/ES o společném předpisovém rámci pro sítě a služby elektronických komunikací, směrnice 2002/19/ES o přístupu k sítím elektronických komunikací a přiřazeným zařízením a o jejich vzájemném propojení a směrnice 2002/20/ES o oprávnění pro sítě a služby elektronických komunikací,
• nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1211/2009 o zřízení Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) a Úřadu.
Telefónica CR se podílela na přípravě výše uvedených ostatních legislativních norem v rámci příslušných připomínkových řízení či veřejných konzultací, a to buď přímo, v rámci asociací telekomunikačních operátorů, či prostřednictvím mateřské společnosti Telefónica.
Analýzy relevantních trhů a produktová regulace
Telefónica CR pokračovala v plnění povinností, které jí byly uloženy na základě analýz relevantních trhů, které Český telekomunikační úřad (dále jen ČTÚ) provedl v předchozích obdobích.
V lednu 2011 ČTÚ vydal rozhodnutí o výběru společnosti Ernst & Young, s.r.o., jakožto zhotovitele „Metodiky LRIC, včetně modelu, pro službu ukončení volání ve veřejných pevných sítích“. Výstupy tohoto modelu by měly být ČTÚ použity ke stanovení maximálních cen za službu ukončení volání (terminace) ve veřejných pevných sítích na přelomu roku 2012 a 2013.
V lednu 2011 ČTÚ dále vydal rozhodnutí o výběru Vysoké školy ekonomické v Praze, institutu oceňování majetku, jakožto zhotovitele zakázky malého rozsahu na výpočet ukazatele hodnoty WACC pro účely regulace v sektoru elektronických komunikací. Telefónica předpokládá, že tato aktualizovaná hodnota WACC bude následně od počátku příštího roku používána pro stanovení regulovaných cen.
V únoru 2011 ČTÚ zahájil třetí kolo analýzy relevantního trhu č. 5 – velkoobchodní širokopásmový přístup v sítích elektronických komunikací. Telefónica CR předpokládá, že tato analýza bude vydána formou opatření obecné povahy do konce tohoto roku.
V dubnu 2011 ČTÚ na základě výsledku analýzy relevantního trhu č. 6 – velkoobchodní koncové segmenty pronajatých okruhů bez ohledu na technologii použitou k zajištění pronajaté nebo vyhrazené kapacity vydal rozhodnutí, kterými došlo ke změně regulačních opatření uplatňovaných vůči společnosti Telefónica CR na tomto trhu; na základě těchto rozhodnutí již není u této velkoobchodní služby dále uplatňována cenová regulace, nicméně uložená regulační opatření se nově vztahují i na pronajaté okruhy založené na technologii Ethernet.
Od 1. července 2011 došlo ke snížení regulované velkoobchodní ceny za ukončení volání v mobilních sítích na 1,08 Kč/min.
Regulace mezinárodního roamingu
V souladu s platnou roamingovou regulací došlo od 1. července 2011 k dalšímu snížení regulovaných cen mezinárodního roamingu.
Maloobchodní ceny za příchozí volání se od 1. července 2011 snížily na 11 eurocentů za minutu, cena za odchozí volání poklesla na 35 eurocentů za minutu. Cena za odeslání SMS zůstala beze změny na 11 eurocentech. Ceny vyjádřené v českých korunách byly upraveny dle platného směnného kurzu.
Dne 6. července 2011 Evropská komise zveřejnila návrh, jakým způsobem si představuje III. fázi regulace mobilního roamingu. Dle tohoto návrhu by měla být regulace roamingu uplatňována i po 31. červenci 2012 (kdy skončí platnost tzv. II. fáze roamingové regulace). Návrh předpokládá, že dojde k dalšímu rozšíření regulačních opatření v oblasti mezinárodního roamingu; dosud uplatňovaná regulační opatření (regulace cen) mají být od 1. 7. 2014 rozšířena o možnost zákazníků zvolit si pro poskytování roamingových služeb jiného poskytovatele, než je poskytovatel, který jim poskytuje národní mobilní služby. Tento návrh musí být ještě schválen Evropským parlamentem a Radou ministrů EU.
Uložení povinností spojených s poskytováním univerzální služby
V rámci uložené povinnosti ze strany ČTÚ poskytovat univerzální službu zajišťovala společnost v průběhu celého roku 2011 tyto dílčí služby:
(a) služby veřejných telefonních automatů,
(b) přístup zdravotně postižených osob k veřejně dostupné telefonní službě rovnocenný s přístupem, který využívají ostatní koncoví uživatelé, zejména prostřednictvím speciálně vybavených telekomunikačních koncových zařízení,
(c) zvláštní cenové plány, které se liší od cenových plánů poskytovaných za normálních obchodních podmínek pro zdravotně postižené osoby.
U služeb uvedených pod písm. a) došlo v souladu s rozhodnutím ČTÚ z roku 2009 k redukci počtu VTA zařazených do univerzální služby v roce 2011 a povinnost provozovat v rámci univerzální služby veřejné telefonní automaty se týká obcí do 4 999 obyvatel. ČTÚ provedl přezkum služeb uvedených pod písm. a) a rozhodl o zachování jejich poskytování v režimu univerzální služby v obcích do 4 999 obyvatel do konce roku 2013 a v případě obcí do 1 999 obyvatel do konce roku 2014. Zároveň ČTÚ v průběhu podzimu 2011 zahájil proces výběru poskytovatele VTA zařazených do univerzální služby. Tento proces bude dokončen v první polovině roku 2012.
V případě služeb uvedených pod písm. c) byla rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu uložena společnosti Telefónica CR povinnost poskytovat zvláštní ceny v rámci univerzální služby po dobu tří let ode dne 2. července 2011.
Financování univerzální služby
Telefónica CR předložila žádost o úhradu ztráty z poskytování univerzální služby (včetně ztráty z poskytování zvláštních cenových plánů pro zdravotně a tělesně postižené osoby) za rok 2010. Ze strany ČTÚ následně probíhal proces ověřování výše požadované ztráty a dodaných podkladů. K úhradě ze strany ČTÚ došlo v prosinci 2011.
ČTÚ vydal pravomocné rozhodnutí o výši ztráty z poskytování univerzální služby za rok 2009
i o výši ztráty z poskytování univerzální služby (včetně ztráty z poskytování zvláštních cenových plánů pro zdravotně a tělesně postižené osoby) za rok 2010.
Státní politika a podpora v oblasti vysokorychlostního přístupu k internetu
Vláda České republiky schválila v lednu 2011 „Státní politiku v elektronických komunikacích – Digitální Česko“. Strategie se zabývá rozvojem ICT s důrazem na odstranění rozdílů v dostupnosti vysokorychlostního internetu mezi městy a venkovem a nastavuje tyto cíle:
1. Zajistit do roku 2013 dostupnost služby přístupu k vysokorychlostnímu internetu ve všech obydlených lokalitách ČR s minimální přenosovou rychlostí (download) alespoň 2 Mbit/s a ve městech alespoň 10 Mbit/s.
2. Zajistit do roku 2015 dostupnost služby přístupu k vysokorychlostnímu internetu ve venkovských sídlech přenosovou rychlostí, která bude alespoň na úrovni 50 % průměrné rychlosti dosahované ve městech. Přitom 30 % domácností a firem ve městech by mělo mít dostupnost k přípojkám s přenosovou rychlostí alespoň 30 Mbit/s.
V září 2011 Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci naplňování cílů Digitálního Česka zveřejnilo návrh rozvojových kritérií pro plánovanou aukci kmitočtů v pásmu tzv. digitální dividendy.
V září 2011 zveřejnil ČTÚ základní principy chystané kmitočtové aukce v pásmu 800 MHz,
1 800 MHz a 2,6 GHz.
Díky dotacím ze strukturálních fondů EU pokračovala podpora projektů na rozvoj ICT v institucích veřejné správy, kde podpora směřovala zejména do podpory krajských sítí propojujících instituce veřejné správy, i v podnikatelském sektoru.
Evropská komise v dubnu 2011 zahájila veřejnou konzultaci k pokynům Společenství k použití pravidel veřejné podpory ve vztahu k rychlému zavádění broadbandových sítí.
Telefónica CR je členem významných oborových asociací, které svojí činností podporují rozvoj trhu elektronických komunikací v ČR. Jedná se o ICTU (Sdružení pro Informační Technologie a Telekomunikace), APMS (Asociaci provozovatelů mobilních sítí), ČAT (Česká asociace telekomunikací) a ČAEK (Česká asociace elektronických komunikací o. s).
Také je členem dalších sdružení, která jsou významná pro její činnosti. Jedná se o HK ČR (Hospodářskou komoru ČR), SDT (Sdružení pro dopravní telematiku) a další.
Vláda ČR zahájila přípravy znění operačních programů strukturálních fondů EU pro období let 2014 až 2020. S ohledem na cíle EU vyjádřené v dokumentu Digitální agenda 2020 lze očekávat zacílení dotací i na oblast ICT.
Telefónica CR zaslala připomínky k návrhu rozvojových kritérií i k základním principům připravované kmitočtové aukce, a to jak samostatně za společnost, tak i v rámci svého členství ve výše uvedených asociacích.
Společnost dlouhodobě sleduje možnosti, které jejím zákazníkům nabízejí strukturální fondy, a tomu přizpůsobuje nabídku svých produktů a služeb tak, aby splňovaly podmínky dotací.
Zvýšená pozornost byla věnována zejména výzvě č. 08 z Integrovaného operačního programu na Rozvoj služeb eGovernmentu v krajích. Telefónica CR se proto úspěšně zapojila do veřejných zakázek financovaných ze strukturálních fondů.
V roce 2011 Telefónica CR připravila první vzdělávací kampaň zaměřenou na užívání internetu v mobilu. V rámci této kampaně byly představovány nejrůznější aplikace dostupné pro chytré telefony a jejich výhody pro běžného uživatele. Kampaň byla spuštěna ve spolupráci se společností Google a přispěla k výraznému vylepšení výsledků v oblasti užívání mobilního internetu.
Stejně jako v minulých letech i v roce 2011 byl mezi zákazníky předplacených služeb vítaný věrnostní program Odměna za dobití. Oblíbenost programu dokazuje i fakt, že se do něj zapojili další partneři (např. společnost Seat nebo GE Money Bank).
Důležitou událostí bylo rovněž hodnocení zákaznické spokojenosti (tzv. CSI Leadership) v oblasti předplacených služeb, které proběhlo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011. Tento výzkum byl realizován poprvé v historii společnosti.
V roce 2011 Telefónica CR zaznamenala řadu úspěchů také v oblasti online aktivit. Kompletně redesignovaný web www.O2.cz zvítězil v prestižní soutěži Web Top 100. Rovněž byla zavedena internetová samoobsluha Moje O2, díky které zákazníci ovládají nastavení svých služeb, získávají přehled o vyúčtování, kontrolují své platby a přímo mohou uhradit vystavené faktury.
Online aktivity společnosti se ovšem netýkaly pouze samotného webu www.O2.cz. Telefónica CR byla v roce 2011 velmi aktivní na sociálních sítích jako je Twitter, Facebook nebo YouTube. Mezi nejzajímavější projekty se zařadil O2 Guru, díky kterému zákazníci získávají potřebnou podporu na sociálních sítích, nebo odborné videonávody. Vše zastřešuje speciální webový portál www.O2guru.cz.
Spuštěn byl také speciální portál s aplikacemi pro chytré telefony. Portál je připraven pro webové i mobilní prostředí. Aplikace jsou ke stažení pro platformy iOS, Android a Windows Phone.
Online aktivity zahrnovaly testování nových prodejních možností v rámci online prodejní sítě. Z tohoto důvodu byl v roce 2011 spuštěn affiliate program. Majitelé internetových stránek propagující produkty a služby O2 tak mohli získat za jejich prodej odpovídající finanční odměnu.
V roce 2011 bylo na základě franšízového programu otevřeno 30 nových prodejních míst. Ve více než padesáti prodejnách Telefónica CR zákazníkům nabídla pomoc datového specialisty zaměřeného na datové služby a chytré telefony. Makety nejpoužívanějších typů chytrých telefonů nahradily skutečné telefony, které si zákazníci mohli vyzkoušet.
Mobilní internet a předplacené hlasové karty bylo možné získat také v nepřímých prodejních sítích O2, jako je ALZA.cz, CZC.cz, eD’system Czech, 100MEGA distribution, Billa a řada dalších. Proběhla rovněž akvizice nových poskytovatelů přímého dobíjení předplacených služeb – Česká pošta, Fortuna nebo Unipay. V neposlední řadě došlo k významnému posílení kapacit na straně distributorského prodeje v oblasti akvizic hlasových a datových paušálních služeb.
V oblasti call center byla významná konsolidace části pečující o rezidentní zákazníky. Nová organizační struktura a konsolidace přinesla v roce 2011 značnou finanční úsporu, nižší fluktuaci v nově posílených lokalitách, schopným pracovníkům možnost kariérního růstu a možnost přechodu mezi jednotlivými odděleními.
Internet
Počátkem roku Telefónica CR zvýhodnila účtování mobilních dat. Za první hodinu připojení tak uživatel zaplatil 15 Kč, za celý den surfování maximálně 30 Kč (FUP 30 MB/den). Tím vyšla společnost vstříc zejména zákazníkům, kteří na mobilu surfují jen občas.
V oblasti pevného připojení k internetu bylo hlavní událostí spuštění technologie VDSL umožňující rychlejší datový přenos. Zavedení a rozvoj technologie VDSL přineslo zákazníkům až zdvojnásobení rychlosti připojení k internetu, a proto byla v úspěšné komunikační kampani spojena s postavou běžce. Zákazníci si mohli ověřit dostupnost a možnou rychlost svého pevného internetového připojení na www.zrychlujeme.cz. Po vyplnění krátkého dotazníku pro ně byla připravena soutěž o zajímavé ceny. Kromě věcných cen byly také připraveny slevy u partnerů O2 Extra dle vlastního výběru.
V roce 2011 společnost Telefónica CR pokračovala v razantním rozšiřování pokrytí území 3G signálem a dále upevňovala pozici jedničky v pokrytí českého území 3G sítí.
Výhody, které nabízí vysokorychlostní datové přenosy pomocí mobilního internetového připojení, zákazníkům vysvětlovala kampaň „Chytrá síť od O2“. Ta se stala nejefektivnější reklamou roku 2011 v kategorii Ostatní služby a získala zlatou Effie 2011.
Pevné linky a IPTV
Podobně jako v předcházejících čtvrtletích zaznamenala společnost v segmentu pevných linek ve čtvrtém čtvrtletí 2011 opět solidní výsledky v oblasti nárůstu zákazníků vysokorychlostního internetu a zpomalení poklesu pevných linek.
Telefónica CR v únoru představila výhodné tarify a balíčky pro volání z pevné linky do všech mobilních sítí v ČR i na pevné linky do zahraničí. Tyto nové tarify a balíčky O2 Volání Mobil a O2 Volání Zahraničí mohou zákazníci kombinovat podle toho, kam volají nejčastěji.
Od července do konce roku byla společností Telefónica CR poskytována akviziční nabídka k internetovým tarifům. Noví zákazníci z řad fyzických i právnických osob, kteří si ve zmíněném termínu objednali službu Internet Optimal nebo Internet Aktiv se závazkem na 12 měsíců, mohli po dobu smluvního závazku získat cenově zvýhodněné služby Internet Optimal nebo Internet Aktiv. Od 13. měsíce využívání služby platí standardní ceny (tzn. 750 Kč za Internet Optimal a 850 Kč za Internet Aktiv).
V období od 1. září 2011 do 31. října 2011 přišla Telefónica CR se speciální akviziční nabídkou i pro zákazníky, kteří si nově zřídili zároveň službu Internet Optimal a digitální televizi O2 TV Flexi se závazkem na 12 měsíců. Za službu Internet Optimal zákazníci tak mohli zaplatit prvních 12 měsíců 400 Kč měsíčně, za službu O2 TV Flexi pak 250 Kč měsíčně. Od 13. měsíce platí standardní ceny.
Počet zákazníků služby O2 TV vzrostl v průběhu roku 2011 o 5 % na 136 tisíc, když ve čtvrtém čtvrtletí se jejich počet zvýšil o 5 tisíc, a to díky úspěšné vánoční kampani, v jejímž rámci si mohli zákazníci tuto službu pořídit ve výhodném balíčku spolu s vysokorychlostním internetem.
Mobilní služby
Společnost Telefónica CR nabídla pro zákazníky s předplacenou kartou od července 2011 volání a posílání SMS a MMS zpráv na jedno O2 číslo zdarma.
V září 2011 byla spuštěna nová služba pro rodiny a přátele O2 Nejbližší, která propagovala možnost volání na vybranou skupinu čísel zdarma nebo za exkluzivní podmínky. Na této nabídce bylo jedinečné, že mezi vybranými čísly mohla být i slovenská telefonní čísla.
Od 1. listopadu Telefónica CR nabídla nové zvýhodnění pro předplacenou O2 kartu, a to jak pro nové, tak stávající zákazníky. Podmínkou bylo měsíční dobití karty minimální částkou 200 Kč, poté bylo možné volat do všech sítí za 3,50 Kč za minutu a odesílat SMS za 1,50 Kč. Koupit si novou kartu s tímto zvýhodněním nebo nastavit si nové ceny na stávající kartě bylo možné do 31. prosince 2011. Paušálním zákazníkům pak Telefónica CR nabídla možnost získat každý měsíc dvojnásobek volných jednotek (minuty volání, SMS), a to v případě, že si prodlouží závazek nebo přejdou na vyšší tarif. Noví zákazníci měli tyto výhody nastaveny automaticky.
V listopadu 2011 rovněž Telefónica CR spustila novinku v dobíjení předplacených O2 karet. Zákazníci si pomocí svých platebních karet mohli nejen jednorázově dobít online, ale také si nastavit automatické dobíjení nebo kredit zajistit přes SMS. Majitel platební karty mohl navíc spravovat dobíjení pro libovolný počet O2 karet, takže toto řešení bylo ideální například pro rodiny. Do konce roku 2011 navíc získali zákazníci při každém dobití přes nový kanál bonus 10 % z dobíjené částky. Při prvním dobití po registraci do systému získali 20 % dobíjeného kreditu navíc.
Mezi další zásadní kampaně patřila výhodná vánoční nabídka v oblasti mobilního hlasu. Zákazníci předplacených služeb mohli využít nabídku volání do všech sítí za 3,50 Kč za minutu a zasílání SMS za 1,50 Kč. Tarifní zákazníci získali k volání dvojnásobek volných jednotek (minuty, SMS) do všech sítí.
V segmentu malých a středních firem byl v roce 2011 zaveden nový obslužný model založený na diferencované péči podle velikosti zákazníka.
Rovněž vznikl nový prodejní kanál se zaměřením na péči a retenci, díky kterému se podařilo zastavit odliv zákazníků ke konkurenci. Zákazník se nyní spojí přímo s operátorem, ve vybraných prodejnách byla zřízena speciální prodejní místa s vyškolenými specialisty pro firemní klientelu.
Tyto změny jsou dle výsledků průzkumů, které společnost pravidelné provádí, pozitivně vnímány a vedly ke zvýšení zákaznické spokojenosti s péčí.
Internet
V roce 2011 byla spuštěna technologie VDSL umožňující rychlejší datový přenos (Very High Speed DSL). Kampaň s motivem běžce probíhala pouze na lokální úrovni (tzn. v GEO lokalitách), díky čemuž je možné lépe cílit na potenciální zákazníky a komunikovat nabízené produkty. GEO lokality pro segment malých a středních firem jsou odlišné pro field force kanály, zatímco pro prodejny a franšízy jsou stejné jako v rezidentním segmentu.
Pevné linky
V oblasti pevných linek probíhaly stejné aktivity jako v segmentu rezidentních zákazníků. Tradiční fixní linky HTS a ISDN nebyly komunikací příliš podporovány. Pouze internetová telefonie (tzv. VoIP) byla společně s technologií VDSL v rámci balíčku Neomezená linka a xDSL komunikována za zvýhodněnou cenu. V prosinci 2011 byla spuštěna testovací pilotní kampaň na samoinstalační balíček pro variantu služby O2 Neomezená linka bez virtuální ústředny.
Mobilní služby
V průběhu celého roku 2011 probíhala kampaň k tarifní řadě O2 Podnikání, ve které se objevila dvojice postav Lucka a Martin. Lucka jako zástupce Telefónica CR a Martin jako podnikatel využívající služby společnosti. Kampaň byla úspěšná a počet zákazníků této tarifní řady stoupl v průběhu roku dvojnásobně – na více než 20 000.
Většinu nabídek rezidentního segmentu mohli využít i zákazníci spadající do malých a středních firem, ať už to byly zvýhodněné chytré telefony v kombinaci s internetem v mobilu, nebo vánoční kampaň 2x více volných minut. Obě výše zmíněné tarifní výhody byly platné nejen pro tarify z řady O2 Neon, ale i pro tarify O2 Podnikání.
Telekomunikační služby
Aby společnost Telefónica CR své podnikání, ale i podnikání svých zákazníků neustále posouvala dopředu, změnila radikálně pohled na způsob poskytování telekomunikačních služeb. Významný zákazník získal komplexní řešení telekomunikačních služeb a výhody, které mu mohl nabídnout pouze jeden operátor zastřešující všechny jeho požadavky.
Telefónica CR nepovažuje důvěru zákazníka za samozřejmost, a proto se ji rozhodla rozvíjet pomocí nového programu O2 Exclusive, který nabízí tu nejlepší péči, pravidelný audit využívaných služeb v rámci garanční schůzky a řadu dalších výhod, které zefektivní jejich každodenní potřeby. Také díky tomu se v roce 2011 podařilo získat řadu exkluzivních korporátních zákazníků:
Společnost Accenture uzavřela s Telefónica CR kontrakt pokrývající všechny TELCO služby a zapojila se do konceptu O2 Exklusive.
Akvizicí mobilních služeb se Český Rozhlas stal exkluzivním zákazníkem, kterému Telefónica CR nyní dodává téměř všechny telekomunikační služby. Sjednaný kontrakt na mobilní služby je na dobu 4 let. Významnou výhodou pro společnost Telefónica CR byla dlouhodobá zkušenost klienta s péčí a rozvojem při poskytování datových a hlasových služeb.
ČSA a.s. vypsaly v červnu 2011 výběrové řízení na dodávku Kontaktního centra pro široké spektrum uchazečů současného trhu ICT. Telefónica CR společně s dodavatelem Atlantis Software a.s. ve velké konkurenci uspěla a zakázku získala. V dubnu 2012 bude Kontaktní centrum iCC předáno do ostrého provozu.
Před 2 lety se společnosti Telefónica CR podařilo převzít WAN připojení pro kamenné pobočky Fortuny od společnosti GTS. V roce 2011 se podobný úspěch podařilo zopakovat. Získaná zakázka pro Telefónica CR znamená až 3 000 nových přípojek POS během následujících 2 let, nezávislé centrální přípojky MPLS, internetovou konektivitu a dvě nezávislé lokality pro databáze a aplikační servery.
Telefónica CR se stala po dobu 5 let primárním poskytovatelem datové konektivity v nově vybudovaném datovém centru společnosti Synot ICT. Tato spolupráce vytváří značný potenciál pro prodej dalších služeb O2 v regionu. Kromě toho se podařilo rozšířit portfolio služeb o úspěšnou akvizici 3 000 datových a hlasových SIM karet. Holding Synot se tak stal jedním z exkluzivních zákazníků, kteří 100% spoléhají na služby od společnosti Telefónica CR.
V roce 2011 byla podepsána smlouva na WAN pro holding Moravia Steel. Akvizicí od GTS bude společnost Telefónica dodávat fixní datové služby a internet na dobu 24 měsíců.
V roce 2011 se společnosti Telefónica CR podařilo získat řadu významných zákazníků nejen z korporátní, ale také ze státní správy. Mezi důležité zákazníky patří například Lesy ČR, se kterými byla podepsána smlouva na telekomunikační služby včetně IP telefonie a rekonstrukci LAN.
Významným klientem společnosti se stal rovněž SZIF (Státní zemědělský intervenční fond), se kterým byl uzavřen kontrakt na poskytování provozu a technické podpory. Telefónica CR nabídla nejnižší cenovou nabídku, zakázku získala, a navíc státnímu fondu pomohla ušetřit
až 100 milionů Kč.
Mezi zákazníky O2 se zařadila také Armáda ČR, které bude společnost Telefónica dodávat po dobu 48 měsíců mobilní a fixní hlasové služby. Stejné služby, a navíc i monitoring IT infrastruktury bude společnost dodávat státnímu podniku DIAMO. Státní podnik Povodí Ohře a Palivový kombinát Ústí pak bude využívat službu O2 Car Control.
Podařilo se rovněž získat zákazníky ze státní správy na regionální úrovni. Vybudování komunikační infrastruktury Karlovarského a Plzeňského kraje bylo svěřeno právě společnosti Telefónica CR.
ICT
V první polovině roku 2011 došlo ke změně organizační struktury v rámci divize Firemních zákazníků společnosti směrem k většímu zaměření na prodej ICT řešení nad telekomunikačními službami.
V červnu 2011 byla na úrovni executive commitee schválena strategie pro oblast ICT na období následujících tří let. Hlavními oblastmi této strategie je zaměření na vertikály „machine2machine“, cloud computing a security/networking vyvíjené globálně na úrovni celé skupiny Telefónica.
Od září 2011 byl prvním dostupným produktem z této kategorie O2 Cloud. Technologie O2 Cloud nabízí korporátním zákazníkům virtuální datová centra, tj. serverový výkon, disková pole, zálohování a obnovu dat. Služba disponuje interaktivním rozhraním pro ovládání a správu. Zákazníkům přináší výhody v podobě flexibilního navyšování nebo snižování výkonu a kapacity na měsíční bázi a kompletní garanci funkčnosti. Zákazníci rovněž oceňují nižší náklady v porovnání s pořízením vlastní infrastruktury.
Propojování sítí
V průběhu roku 2011 pokračovala konsolidace trhu elektronických komunikací, a to formou fúzí společností, prodejem jednotlivých služeb nebo celých zákaznických bází, a to jak v oblasti mobilních tak i fixních služeb.
V propojení naší pevné sítě s ostatními operátory došlo ke změnám v návaznosti na akvizice a fúze na našem trhu elektronických komunikací. Ke konci roku 2011 byla naše pevná síť propojena
s 15 provozovateli pevných sítí veřejných elektronických komunikací a 3 provozovateli mobilních sítí elektronických komunikací.
Ve službách Zpřístupnění metalických vedení stále pokračuje trend významného počtu objednávek, ale zároveň dochází k rušení některých existujících služeb, pro které pravděpodobně skončily akční nabídky našich odběratelů. Proto počty aktivních Zpřístupněných vedení rostou pouze mírně.
V průběhu roku 2011 stále rostl podíl zákazníků, kteří využívali služeb jiných operátorů s využitím naší velkoobchodní služby předprodeje telefonní linky (WLR). Naopak počty klientů, kteří využívají služby CS/CPS stále klesají, tento pokles se ale zpomaluje. Naopak celkový provoz u služeb CS/CPS se snižuje jen mírně, protože nadále užívají těchto služeb spíše korporátní zákazníci s námi propojených operátorů.
V roce 2011 se nám podařilo splnit plánované obchodní cíle a to i přes silný vliv klesajících regulovaných cen za propojení (především mobilní terminace) a přes stupňující se finanční krizi v Evropě, jejíž přímým důsledkem je celková hospodářská stagnace a recese.
Mezinárodní služby velkoprodeje
Mezinárodní data a Internet
Rostoucí požadavky na mezinárodní přenosové kapacity znamenaly pro naše mezinárodní partnery také zvýšené požadavky na objem námi poskytovaných přenosových kapacit. Došlo rovněž k nárůstu mezinárodní IP konektivity naší společnosti a k nárůstu služeb na bázi Ethernetu.
Mezinárodní hlasové služby
V oblasti mezinárodních hlasových služeb pro jiné operátory jsme implementovali do naší sítě novou platformu pro mezinárodní propojení NGN. Důvodem byly rostoucí nároky na kapacitu jako důsledek zvyšování objemů vzájemně poskytovaných služeb a pokračující expanze našich obchodních aktivit především v regionu východní Evropy, Ruska, Středního a Blízkého Východu. Nová technologie nám umožní následovat současný trend propojování na VoIP.
V obchodní oblasti jsme dosáhli stanovených cílů pro r. 2011. Rozšířili jsme počet našich přímých propojení na nové mobilní a fixní operátory.
Ve srovnání s rokem 2010 došlo k nárůstu provozu hlasových tranzitních služeb o 16% na rekordních téměř 2,025 mld. minut. Podařilo se udržet vysokou úroveň kvality nabízených hlasových služeb. V oblasti mezinárodních služeb pokračujeme v rozšiřování spolupráce v rámci skupiny Telefónica s mezinárodním operátorem TIWS (Telefónica International Wholesale Services).
Tuzemské služby velkoprodeje
Rok 2011 byl rokem stabilizace telekomunikačního trhu. Telekomunikační operátoři pokračovali stejně jako v roce minulém ve zvýšené kontrole svých nákladů a v realizaci řady úsporných opatření. Tato opatření se týkala zejména nákladů na provoz sítí, což se projevovalo v tlaku na snižování velkoobchodních cen datových služeb. Zároveň probíhala intenzívní výstavba mobilních 3G sítí. Na této výstavbě se náš velkoprodej aktivně podílel, což se projevilo rostoucí poptávkou po páteřních datových službách a meziročním nárůstem výnosů z těchto služeb. Zároveň pokračoval i projekt sdílení 3G sítí se společností T-Mobile.
Všichni mobilní operátoři v ČR také pokračovali ve strategii své přeměny z čistě mobilních operátorů na komplexní telekomunikační operátory poskytující širší portfolio služeb, včetně fixních. Z tohoto důvodu pokračovala silná poptávka po velkoobchodní službě ADSL, kde došlo k meziročnímu nárůstu přípojek o 25% na celkových 89 000 přípojek ke konci roku 2011. K tomuto nárůstu přispělo i rozšíření portfolia služeb o technologickou variantu VDSL, která umožnila poskytování služeb s vyšší přenosovou kapacitou.
Rovněž pokračoval zvýšený zájem o naše datové služby na bázi Ethernetu. Naše společnost reagovala rozšířením pokrytí a změnami v produktovém portfoliu směrem k vyšším přenosovým kapacitám 1Gbit/s a více.
Telefónica CR na základě zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku, poskytuje svým zákazníkům platební služby již od 1. listopadu 2009. Pomocí těchto služeb mohou zákazníci zadat příkaz k převodu peněžních prostředků a zaplatit prostřednictvím mobilního telefonu nebo pevné linky cenu za zboží nebo služby poskytované třetími osobami. Zákazník si může zvolit z několika platebních způsobů. Nejrozšířenějším z nich je platba pomocí krátkých textových zpráv zpoplatněná vyšším tarifem (tzv. Premium SMS), které v průběhu roku 2011 využilo v průměru 435 tisíc zákazníků měsíčně. Druhou nejčastější platební metodou byla platba pomocí volání zpoplatněného vyšším tarifem (tzv. Audiotex), kde průměrné měsíční platby na zákazníka dosáhly 913 Kč, což představuje meziroční nárůst o 21,1 %. V naší síti bylo v souhrnu za tyto dvě nejužívanější metody zaplaceno zboží a služby ve výši 806 mil. Kč.
Také v roce 2011 Telefónica CR ve spolupráci s ostatními mobilními operátory v rámci Asociace provozovatelů mobilních sítí podporovala značku „Plať mobilem“ (www.platmobilem.cz). Ta propaguje platební metodu umožňující zadat příkaz k provedení platební transakce a zaplatit částku v rozsahu 20 až 1 500 Kč prostřednictvím mobilního telefonu v prostředí mobilního internetu. Tuto službu nabízí Telefónica CR pod názvem m-platba.
Telefónica CR spolu s některými českými bankami (Česká spořitelna, a.s., GE Money Bank, a.s., Raiffeisenbank, a.s., a UniCredit Bank Czech Republic, a.s.), s mobilním operátorem Vodafone Czech Republic, a.s., a se společností A-communications (Malta) Limited založila v říjnu 2010 společnost MOPET CZ, a.s, která byla zapsána do obchodního rejstříku 3. listopadu 2010. Cílem této společnosti je uvést na tuzemský trh novou platební metodu prostřednictvím mobilního telefonu, která bude alternativou zejména vůči hotovostním platbám za zboží a služby.
Zpoždění komerčního spuštění nové platební metody prostřednictvím mobilního telefonu pod značkou Mobito (projekt Mopet) kvůli výměně dodavatele transakční platformy (srpen 2011) bylo zkráceno díky intenzivnímu úsilí všech zúčastněných partnerů. K pilotnímu uvedení služby na trh by mělo dojít v průběhu prvního pololetí roku 2012.
Stejně jako v minulých letech i v roce 2011 Telefónica CR pokračovala v pilotním provozu služeb na bázi bezkontaktní technologie (NFC: Near Field Communication) podporované mobilními telefony. Ve spolupráci s Komerční bankou, Citibank, obchodním řetězcem Globus, společností Visa Europe a dodavateli NFC technologie (společnosti G&D a Oberthur) byla v červenci 2011 zkušebně spuštěna bezkontaktní platební karta Visa v mobilní aplikaci O2 Wallet. V listopadu byl tento pilot rozšířen o již běžící projekt plzeňské dopravní karty v mobilu. V roce 2012 oba pilotní provozy plynule přejdou do komerčního spuštění bezkontaktních služeb v mobilních telefonech.
V této části jsou prezentovány a komentovány konsolidované finanční výsledky skupiny Telefónica CR, zpracované v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS).
Konsolidované finanční výsledky
Výnosy, náklady a OIBDA
Celkové konsolidované výnosy dosáhly v roce 2011 výše 52,4 mld. Kč, meziročně o 5,7 % méně. V druhé polovině roku došlo ke zlepšení ve vývoji výnosů zejména díky stabilizaci ve vývoji spotřeby rezidentních zákazníků mobilních služeb a silnému nárůstu výnosů z ICT služeb a obchodních řešení. Naproti tomu byly finanční výsledky v roce 2011 ovlivněny pokračující vysokou konkurencí zejména v korporátním segmentu a segmentu malých a středních firem a regulatorními opatřeními (snížením mobilních terminačních poplatků a nižšími cenami za roaming). Výnosy z netelekomunikačních služeb dosáhly v roce 2011 výše 487 mil. Kč oproti 242 mil. Kč v roce 2010. Za tímto nárůstem stojí zejména vyšší zisky z prodeje dlouhodobého majetku. Celkové konsolidované provozní náklady poklesly v roce 2011 o 5,1 %, na 31,1 mld. Kč, a to díky pokračujícímu úsilí skupiny o efektivitu v této oblasti.
Provozní zisk před odpisy OIBDA dosáhl v roce 2011 výše 21,8 mld. Kč, o 20,4 % méně ve srovnání s rokem 2010. Meziroční srovnání provozního zisku OIBDA bylo významně ovlivněno zaúčtováním zrušení ztráty ze snížení hodnoty aktiv (4 344 mil. Kč) ve třetím čtvrtletí roku 2010. Bez této položky by celkový provozní zisk OIBDA v roce 2011 poklesl meziročně o 5,4 %. Plně srovnatelný zisk OIBDA1 poklesl v roce 2011 meziročně o 5,1 %, na 22,9 mld. Kč, zatímco plně srovnatelná OIBDA marže2 dosáhla v roce 2011 výše 43,7%, meziročně o 0,3 procentního bodu více. Za tímto výsledkem stojí pozitivní vliv aktivit zaměřených na efektivní vynakládání provozních nákladů a kladný provozní zisk OIBDA na Slovensku, který nadále roste. Provozní zisk OIBDA upravený pro účely odhadu3 poklesl meziročně o 5,0 %, v rámci cílového rozmezí -1 % až -5 %, na 22,9 mld. Kč.
Provozní zisk, zisk před zdaněním a čistý zisk
Konsolidovaný provozní zisk a konsolidovaný zisk před zdaněním poklesly v roce 2011 meziročně shodně o 34,7 %, na 10,1 mld. Kč, respektive na 10,0 mld. Kč, zejména díky výše uvedenému zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku v roce 2010. Konsolidovaný čistý zisk dosáhl v roce 2011 výše 8,7 mld. Kč, meziročně o 29,3 % méně, díky kombinaci výše uvedeného zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku v roce 2010 a vykázání odložené daně na Slovensku v roce 2011 (709 mil. Kč). Bez započítání vlivu zrušení ztráty ze snížení hodnoty majetku na provozní zisk OIBDA, odpisy hmotného a nehmotného majetku a daň z příjmu v roce 2010 i 2011 a bez započítání vlivu odložené daně na Slovensku v roce 2011 by čistý zisk poklesl o 5,7 %, na 8,5 mld. Kč. Důvodem byl pokles provozního zisku OIBDA, který nebyl plně kompenzován nižšími odpisy, finančními náklady a nižší daní.
Peníze a zadluženost
Celková výše konsolidovaných finančních závazků (krátkodobých a dlouhodobých) k 31. prosinci 2011 dosáhla výše 3,1 mld. Kč, což je téměř stejně jako na konci roku 2010. Objem peněz a peněžních ekvivalentů na konci roku 2011 dosáhl výše 7,0 mld. Kč ve srovnání s 4,8 mld. Kč o rok dříve. Výsledkem je ukazatel čisté zadluženosti4 ve výši minus 5,6 % a hrubé zadluženosti5 na úrovni 4,4 % na konci roku 2011 ve srovnání s minus 2,4 % a 4,1 % na konci roku 2010.
Výdaje na investice
Celkové konsolidované výdaje na investice (kromě přírůstků z akvizic WiFi) dosáhly v roce 2011 výše 5,6 mld. Kč, meziročně o 0,7 % méně, v souladu s celoročním cílem společnosti (zhruba 5,7 mld. Kč). Skupina nadále směřovala své investice do zvýšení kapacity, kvality a dalšího rozšiřování své 3G sítě, včetně dosud nepokrytých oblastí na základě smlouvy se společností T-Mobile. Na konci roku 2011 tak byla 3G síť dostupná již v 1 699 městech po celé České republice, což představuje zhruba 73 % obyvatelstva. Rovněž se soustředila na investice do zkvalitnění své fixní sítě vysokorychlostního internetu prostřednictvím rozvoje technologie VDSL. Telefónica CR věří, že tyto investice jí pomohou posílit pozici na vysoce konkurenčním trhu fixního vysokorychlostního přístupu k internetu v České republice a zvýšit zákaznickou spokojenost. Významná část investic směřovala rovněž do zdokonalení systémů společnosti pro řízení vztahů se zákazníky, které pomohou společnosti ke zlepšení v této oblasti, zjednodušení a zefektivnění procesů a celkově vyšší provozní efektivitě. Na Slovensku směřovaly investice zejména do dalšího rozvoje vlastní sítě v souvislosti se spuštěním služeb na bázi 3G. Na konci roku 2011 dosáhlo pokrytí signálem 3G zhruba 35 % populace na Slovensku.
Peněžní toky
Výše volných hotovostních toků6 poklesla v roce 2011 meziročně o 8,6 % na 15,0 mld. Kč. To je výsledek kombinace 5,6% snížení hotovostních toků z provozní činností, což odpovídá poklesu provozního zisku OIBDA a 3,8% meziročního nárůstu čistých peněžních prostředků použitých v investiční činnosti z důvodu vyšších plateb za nákup pozemků, budov a movitých věcí, které byly částečně kompenzovány vyššími příjmy z prodeje nevyužívaných dlouhodobých aktiv.
Přehled konsolidovaných výnosů
Celkové konsolidované výnosy poklesly v roce 2011 meziročně o 5,7 %, na 52,4 mld. Kč, zejména z důvodu dalšího poklesu mobilních terminačních poplatků, nižších cen za roaming a byly ovlivněny pokračující vysokou konkurencí zejména v korporátním segmentu a segmentu malých a středních firem.
Výnosy z hlasových služeb (hovorné, výnosy z propojení a ostatní velkoobchodní služby) dosáhly v roce 2011 celkové výše 18,2 mld. Kč, o 12,6 % méně než v roce 2010. Samotné výnosy z hovorného poklesly o 12,0 % na 10,5 mld. Kč kvůli nižšímu hlasovému provozu generovaného v pevných sítích, většímu počtu minut zahrnutých v měsíčních mobilních paušálních poplatcích a konkurenčnímu tlaku na minutovou cenu volání. Výnosy z propojení a ostatních velkoobchodních služeb dosáhly v roce 2011 výše 7,7 mld. Kč, o 13,3 % meziročně méně, zejména díky snížení mobilních terminačních poplatků, nižšímu příchozímu mobilnímu hlasovému provozu a nižším výnosům z tranzitních služeb.
Celkový mobilní hlasový provoz7 v České republice vzrostl v roce 2011 meziročně o 1,9 % na 8 956 milionů minut. Tento nárůst souvisel s vyšším počtem zákazníků smluvních služeb a vánoční kampaní pro tento zákaznický segment, která jim nabízela dvojnásobný počet minut v rámci všech tarifů. Hlasový provoz generovaný v pevné síti poklesl v roce 2011 meziročně o 13,4 % na 1 507 milionů minut. Tento vývoj byl nadále ovlivněn poklesem počtu pevných telefonních (hlasových) linek a nahrazováním fixního hlasového provozu provozem mobilním.
Výnosy z paušálních poplatků se v roce 2011 snížily meziročně o 4,9 % na 12,9 mld. Kč, zejména díky nižšímu počtu pevných hlasových linek. Ten nebyl plně kompenzován nárůstem zákazníků smluvních služeb v České republice i na Slovensku.
Celkový počet mobilních zákazníků v České republice dosáhl k 31. prosinci 2011 výše 4 942 tisíc, meziročně o 2,1 % více. Za celý rok 2011 se jejich počet zvýšil o 103,1 tisíce ve srovnání s 5,0 tisíce v roce 2010 (bez zahrnutí jednorázového snížení o neaktivní zákazníky smluvních služeb ve druhém čtvrtletí 2010). Počet zákazníků smluvních služeb vzrostl meziročně o 6,5 % na 3 049 tisíc na konci roku 2011. V průběhu roku 2011 se jejich počet zvýšil o 185,7 tisíce, což bylo o 15,9 % více ve srovnání s rokem 2010 (bez zahrnutí jednorázového snížení o 111 tisíc neaktivních zákazníků ve druhém čtvrtletí 2010). Tento výsledek souvisí s pokračujícím přechodem zákazníků z předplacených služeb na tarifní, nárůstem zákazníků mobilního internetu, rostoucí penetrací chytrých telefonů a nižší mírou odchodu zákazníků (churn). Na konci roku 2011 tak podíl smluvních zákazníků na celkovém počtu zákazníků představoval 61,7 %, což představuje nejvyšší podíl v historii a meziroční nárůst o 2,5 procentních bodů. Počet zákazníků předplacených služeb dosáhl ke konci roku 2011 výše 1 892 tisíc, meziročně o 4,2 % méně. Za celý rok 2011 poklesl jejich počet o 82,6 tisíce, což představuje zlepšení oproti 155,2 tisíce v roce 2010. Navíc, ve čtvrtém čtvrtletí se jejich počet zvýšil o 5,5 tisíce, což je první čtvrtletní nárůst od třetího čtvrtletí roku 2009. K tomuto výsledku pomohla úspěšná vánoční kampaň a nižší míra odchodu zákazníků.
V roce 2011 dosáhla celková průměrná měsíční míra odchodu mobilních zákazníků (churn) v České republice výše 1,85 %, což představuje meziroční snížení o 0,5 procentního bodu. Tento pokles je výsledkem nižší průměrné měsíční míry odchodu zákazníků smluvních služeb, která v roce 2011 dosáhla 1,09 % a ve čtvrtém čtvrtletí historicky nejnižší úrovně 0,99 %, o 0,3 procentního bodu meziročně méně. Ke zlepšení došlo i u průměrné měsíční míry odchodu zákazníků předplacených služeb. Ta v roce 2011 dosáhla 3,03 %, meziročně o 0,4 procentního bodu méně, díky zaměření společnosti na získávání zákazníků s vyšší kvalitou a úspěchu věrnostního programu, ve kterém jsou zákazníci odměňováni při pravidelném dobití kreditu.
V roce 2011 dosáhl průměrný měsíční výnos na zákazníka ARPU8 výše 423,7 Kč, meziročně o 9,6 % méně, zejména kvůli snížení mobilních terminačních poplatků. Bez vlivu snížení mobilních terminačních poplatků by pokles dosáhl 5,7 %. Hlavním důvodem tohoto poklesu je pokles hlasového ARPU kvůli přetrvávajícím konkurenčním tlakům. ARPU zákazníků smluvních služeb dosáhl v roce 2011 výše 577,9 Kč, meziročně o 12,4 % méně (bez vlivu snížení mobilních terminačních poplatků by pokles dosáhl 8,9 %). ARPU zákazníků předplacených služeb klesl v roce 2011 meziročně o 9,6 % na 186,2 Kč. Průměrný výnos z datových služeb poklesl v roce 2011 meziročně o 2,4 % na 117,2 Kč. Za tímto poklesem stály zejména nižší ceny datového roamingu a větší počet SMS/MMS zahrnutých v měsíčním paušálu. Nicméně bez těchto dvou faktorů (datový roaming, SMS a MMS) by průměrný datový ARPU v roce 2011 meziročně vzrostl o 2,4 % díky pokračujícímu nárůstu počtu zákazníků mobilního internetu.
Celkový počet pevných linek klesl k 31. prosinci 2011 meziročně o 5,2 % na 1 582 tisíc. Za celý rok 2011 se tak jejich počet snížil o 87,3 tisíce, což je o 13,9 % méně než v roce 2010, kdy došlo k poklesu o 101,4 tisíce. Za tímto zlepšením stojí zpomalení tempa poklesu tradičních hlasových linek (meziročně o 22,4 %) a nárůst počtu zákazníků využívajících služby vysokorychlostního internetu bez hlasového paušálu (tzv. naked xDSL) o 45,0 %.
V průběhu roku 2011 vzrostl celkový počet zákazníků na Slovensku, zejména díky silnému růstu zákazníků smluvních služeb, o 283,7 tisíce. Na konci roku 2011 tak jejich počet dosáhl výše 1 164 tisíc, což představuje meziroční nárůst o 32,2 %. Počet smluvních zákazníků se meziročně zvýšil o 48,9 % na 498 tisíc. Počet zákazníků předplacených služeb se v průběhu roku 2011 zvýšil o 22,0 % na 666 tisíc. Díky tomu se dále zlepšila zákaznická struktura a na konci roku 2011 dosáhl podíl smluvních zákazníků na celkovém počtu zákazníků výše 42,8 %, což představuje meziroční nárůst o 4,8 procentního bodu.
Celkové výnosy z datových služeb zůstaly v roce 2011 na stejné úrovni jako v roce 2010 a dosáhly výše 11,5 mld. Kč. Z toho výnosy z pronajatých okruhů a fixních datových služeb poklesly
o 9,5 % na 2,8 mld. Kč, zejména kvůli poklesu výnosů z pronajatých okruhů, které nebyly plně vykompenzovány nárůstem výnosů z datových služeb na bázi IP. Výnosy z internetu vzrostly
o 2,8 % na 5,5 mld. Kč, díky nárůstu počtu zákazníků xDSL a přechodu stávajících zákazníků na služby VDSL. Výnosy z mobilních datových služeb se zvýšily o 9,7 % na 2,6 mld. Kč. Za tímto nárůstem stojí zejména úspěšná marketingová kampaň zaměřená na podporu prodeje chytrých telefonů, která vedla ke zrychlení nárůstu jejich penetrace na téměř 20 % na konci roku 2011 a nárůstu zákazníků služeb internetu v mobilu. K nárůstu výnosů pozitivně přispěl i růst zákazníků mobilního vysokorychlostního internetu a vyšší výnosy na Slovensku v souvislosti se spuštěním služeb na bázi technologie 3G.
Počet přípojek xDSL dosáhl na konci roku 2011 výše 872 tisíc, meziročně o 8,1 % více. V průběhu roku 2011 se jejich počet zvýšil o 65,6 tisíce. K 31. prosinci 2011 využívalo službu vysokorychlostního internetu založenou na technologii VDSL, kterou společnost uvedla na trh v květnu, již 103,2 tisíce zákazníků, což představuje 12 % celkového počtu zákazníků xDSL služeb a zhruba ¼ celkové zákaznické báze, která je v dosahu technologie VDSL. Počet zákazníků služby O2 TV vzrostl v průběhu roku 2011 o 5,0 % na 136 tisíc, když ve čtvrtém čtvrtletí se jejich počet zvýšil o 5,0 tisíce, díky úspěšné vánoční kampani, v rámci níž si mohli zákazníci tuto službu pořídit ve výhodném balíčku spolu s vysokorychlostním internetem.
Ostatní konsolidované výnosy vzrostly v roce 2011 dohromady o 1,1 % na 9,8 mld. Kč. Z toho výnosy z SMS, MMS, PRMS a výnosy za služby obsahu vzrostly o 0,9 % na 4,8 mld. Kč, zejména díky nárůstu výnosů na Slovensku, zatímco tyto výnosy v České republice klesly kvůli většímu počtu SMS a MMS zahrnutých v měsíčních paušálních poplatcích. Výnosy z prodeje zboží, příslušenství a aktivačních poplatků dosáhly v roce 2011 výše 1,7 mld. Kč, což je o 13,2 % meziročně více, díky vyšším výnosům z prodeje mobilních telefonů a zařízení pro přístup k internetu. Výnosy z ICT a obchodních řešení dosáhly výše 2,4 mld. Kč, což představuje solidní úroveň v prostředí napjatých výdajů vládních institucí, které jsou hlavními zákazníky v této oblasti.
Přehled konsolidovaných provozních nákladů
Přes vyšší náklady spojené s nárůstem komerčních aktivit poklesly konsolidované provozní náklady skupiny Telefónica CR v roce 2011 o 5,1 % na 31,1 mld. Kč. Za tímto poklesem stála zejména pokračující důsledná finanční disciplína s cílem maximálně kompenzovat pokles výnosů, pozitivní vliv poklesu mobilních terminačních poplatků a nižší náklady na odstupné.
Konsolidované propojovací a roamingové náklady poklesly v roce 2011 meziročně o 9,6 % na 9,2 mld. Kč, v souladu s poklesem výnosů z propojení, zejména díky snížení mobilních propojovacích poplatků a nižším cenám za roaming. Náklady na prodané zboží dosáhly v roce 2011 výše 2,2 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 13,0 %, v souladu s vyššími výnosy z prodeje zboží a příslušenství. Ostatní přímé náklady na prodej vzrostly dohromady o 7,9 % na 3,4 mld. Kč. Z toho náklady na telekomunikační služby, služby obsahu a ostatní přímé náklady poklesly o 33,3 % na 665 mil. Kč, zatímco náklady na subdodávky se zvýšily o 20,5 % na 1 mld. Kč, kvůli vyšším subdodávkám pro ICT projekty. Náklady na provize vzrostly o 30,7 % na 1,7 mld. Kč z důvodu vyšších komerčních aktivit.
Osobní náklady včetně odchodného dosáhly v roce 2011 výše 6,2 mld. Kč, o 12,6 % méně oproti roku 2010. Bez zahrnutí nákladů na odchodné (174 mil. Kč v roce 2011 a 458 mil. Kč v roce 2010) by náklady na zaměstnance poklesly meziročně o 9,2 % díky pozitivnímu vlivu restrukturalizačního programu realizovaného v letech 2010 a 2011. Počet zaměstnanců skupiny poklesl v průběhu roku 2011 o 8,4 % a k 31. prosinci 2011 dosáhl výše 6 890. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 přispěl k poklesu počtu zaměstnanců skupiny outsourcingu IT služeb do české pobočky společnosti Telefónica Global Technology, která bude poskytovat IT služby provozním jednotkám v České republice, na Slovensku a v Německu.
Ostatní provozní náklady včetně aktivace dlouhodobého majetku dosáhly v roce 2011 výše 10,1 mld. Kč, o 3,1 % meziročně méně. K tomuto poklesu nejvýznamněji přispěly nižší náklady na marketing a call centra, které se snížily o 9,0 % na 1,6 mld. Kč díky vyšší efektivitě v těchto oblastech. K významnému poklesu došlo i u nákladů na vymáhání pohledávek a inkaso pohledávek a snížení hodnoty pohledávek, které poklesly dohromady o 13,3 % na 831 mil. Kč. Z ostatních kategorií stojí za zmínku pokles nákladů na pronájem a provoz nemovitostí a dopravních prostředků (-4,4 % na 2,1 mld. Kč) díky zaměření na efektivnější využití budov a optimalizaci vozového parku. K úspoře došlo i v nákladech na poradenství, profesionálních poplatcích a ostatních externích službách, které poklesly o 12,2 % na 735 mil. Kč. Na druhé straně došlo k meziročnímu nárůstu nákladů na opravy a udržování sítí a výpočetní techniky o 6,0 % na 2,7 mld. Kč kvůli outsourcingu aktivit souvisejících s provozem sítí. Nicméně tento nárůst byl více než kompenzován úsporou souvisejících osobních nákladů. Vyšší náklady zaznamenala skupina i u dodávek energií, které v roce 2011 dosáhly 1,1 mld. Kč, o 5,0 % meziročně více, zejména díky nárůstu cen energií.
Výhled pro rok 2012
V roce 2012 se bude skupina Telefónica CR nadále soustředit na další zvyšování spokojenosti svých zákazníků prostřednictvím nabídky nových hodnotných služeb a produktů, které uspokojí jejich potřeby. Prostřednictvím pokračujících investic do systémů hodlá společnost zjednodušit a zefektivnit své procesy týkající se vztahů se zákazníky. To povede ke snížení počtu reklamací a stížností a následnému zvýšení zákaznické zkušenosti. V souladu se svojí strategií ještě více posílit svou pozici na trhu se bude skupina zaměřovat na realizaci aktivit v oblasti řízení zákaznické hodnoty ve všech segmentech. Skupina věří, že jí tyto kroky pomohou lépe řídit průměrný výnos na zákazníky a míru jejich odchodu, což pomůže snížit tlaky ve vysoce konkurenčním prostředí.
Kromě toho bude pokračovat ve zlepšování nabídky svých služeb pevného vysokorychlostního internetu prostřednictvím rozšíření pokrytí VDSL technologie a zvýšením rychlostí pro stávající zákazníky. Bude také pokračovat v postupném rozšiřování optických sítí s cílem posílit svůj tržní podíl. V oblasti mobilního vysokorychlostního internetu je jejím cílem další zvýšení pokrytí její 3G sítě a zvýšení kapacity a kvality mobilní sítě včetně transportní sítě. Díky tomu bude moci využít příležitosti dalšího nárůstu uživatelů chytrých telefonů a mobilního internetu. Navíc bude pozorně sledovat a analyzovat podmínky připravované aukce na volné kmitočty, v rámci které bude usilovat o získání LTE licence, aby mohla začít s rozvojem 4G sítě. Společnost věří, že tento krok jí pomůže udržet konkurenceschopnost na mobilním trhu rychlého internetu. V oblasti ICT služeb se bude Telefónica CR soustředit na nabídku standardních služeb a řešení s cílem snížit závislost na jednorázových projektech. To jí pomůže udržet výnosy do budoucna.
Telefónica Slovakia bude pokračovat ve své nabídce hodnotných a jednoduchých služeb s cílem oslovit zákazníky s vyšší hodnotou. To jí pomůže udržet solidní nárůst zákazníků. Zároveň se zaměří na další zlepšení své finanční výkonnosti prostřednictvím úsporného provozu.
Skupina očekává, že výnosy z fixních a mobilních služeb vysokorychlostního internetu společně s rostoucími výnosy na Slovensku budou hlavními oblastmi zlepšení výkonnosti výnosů v roce 2012 oproti roku 2011. Zároveň další očekávané snížení mobilních propojovacích poplatků a vysoká konkurence negativně ovlivní výši výnosů v roce 2012. Skupina Telefónica CR bude nadále klást důraz na efektivní vynakládání provozních nákladů v provozní oblasti (zjednodušení a zefektivnění organizační struktury a procesů, konsolidace a optimalizace call center) s cílem udržet nejlepší provozní marži. Svoje investice bude nadále směřovat do zlepšení svých sítí vysokorychlostního internetu a zvýšení kapacity sítí s cílem dosáhnout budoucího růstu.
Na základě výše uvedeného je výhled skupiny Telefónica CR na rok 2012 následující:
Telefónica CR vnímá společenskou odpovědnost jako způsob řízení svého podnikání v souladu se zájmovými skupinami. Teprve bude – li firma pozitivně ovlivňovat ekonomický, technologický a společenský pokrok prostřednictvím svých aktivit, bude sama úspěšnou společností.
Řečeno jinými slovy – způsob, jakým je dosahováno ekonomicko-finančních výsledků, je stejně důležitý jako samotné výsledky. Strategie trvalé udržitelnosti, kterou Telefónica CR přijala,
se nyní implementuje napříč všemi aktivitami prostřednictvím řízení rizik podnikání, vyhledávání příležitostí, které mohou znásobit pozitivní dopady našich služeb na společnost, a proaktivního zapojování zainteresovaných stran a partnerů.
V roce 2011 se Telefónica CR umístila mezi pěti nejlépe hodnocenými telekomunikačními společnostmi z hlediska společenské odpovědnosti na indexu Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Tento index je nejdůležitějším měřítkem investic do společenské odpovědnosti v rámci telekomunikačního odvětví, který hodnotí jak operátory pevných, tak i mobilních sítí.
Aktivity a výsledky Telefónica CR v oblasti trvalé udržitelnosti procházejí nezávislým posouzením firmou Ernst & Young v rámci každoročního auditu; jsou také monitorovány po interní linii Výborem pro správní záležitosti společnosti Telefónica.
V oblasti společenské odpovědnosti dosáhla Telefónica CR v roce 2011 řady úspěchů : spuštění sociálního programu Think Big, který podporuje mladé lidi v jejich úsilí zlepšit kvalitu života v jejich komunitě; úspěchy strategie zapojení zaměstnanců; vyšší energetická účinnost; řešení výzev, kterým společnost čelí v souvislosti s příležitostmi digitálního světa; zlepšení v oblasti etického chování všech zaměstnanců a k životnímu prostředí šetrnější dodavatelský řetězec.
Více informací ke konkrétním okruhům se dozvíte v následujících kapitolách:
Firemní kultura a reputace představují jednu z priorit skupiny Telefónica. V červnu 2011 bylo zveřejněno aktualizované znění Zásad podnikání (Business Principles), které odrážejí současné priority skupiny Telefónica. Jedná se o soubor 42 základních zásad, jejichž dodržování považuje Telefónica CR za nástroj, jak si udržet a získávat důvěru zákazníků, akcionářů, ale i zaměstnanců, smluvních partnerů a celé veřejnosti. Mezi klíčové zásady patří striktní odmítnutí korupce v jakékoli formě, respekt k právu, ochrana informací a osobních údajů.
I v roce 2011 společnost Telefónica CR pokračovala v šíření povědomí o těchto principech mezi svými zaměstnanci, a to prostřednictvím elektronického kurzu. Tento kurz byl nově plně integrován do standardního školicího portálu, což zvýšilo uživatelské pohodlí pro zaměstnance. Zaměstnanci si znalost zásad obnovují v rámci kurzu každé 3 roky, k 31. prosinci 2011 mělo tedy platný certifikát o absolvování kurzů 85 % všech zaměstnanců.
Povinností zaměstnanců je nahlásit neetické chování, jehož se mohou stát svědky, přičemž společnost zaručuje zachování anonymity oznamovatele. Telefónica CR v průběhu roku 2011 opět zaměstnancům připomněla, že mohou využít nástroje důvěrné pomoci. Zaměstnanci mohou podezření na neetické chování nahlásit několika možnými způsoby. Vybrat si mohou mezi elektronickou aplikací, zasláním elektronické zprávy, dopisu, telefonicky příslušné pověřené osobě (compliance officer) nebo osobní návštěvou. Zaměstnanci také mají k dispozici odborné poradce z oblasti lidských zdrojů, bezpečnosti a právních záležitostí. Nahlášené podněty šetří útvar Bezpečnost nebo útvar Interní audit ve spolupráci s compliance officerem. Mimo to jsou k dispozici také nástroje vyšší instance, umožňující předání zprávy do kanceláře etických zásad podnikání mateřské společnosti Telefónica nebo prostřednictvím nástrojů zřízených na úrovni evropské divize – společnosti Telefónica Europe. Nahlášení možných nesrovnalostí v oblastech účetnictví, v systémech vnitřní kontroly finančních záležitostí a v účetním auditu společnosti nebo její skupiny je možné prostřednictvím tzv. whistleblowing kanálu, který je směřován přímo do mateřské společnosti Telefónica. Aktivity v oblasti etiky mají plnou podporu správních orgánů a managementu, sleduje je výbor pro etiku a společenskou odpovědnost a jeho prostřednictvím dozorčí rada. Účinnost nástrojů důvěrné pomoci (včetně realizace následných šetření) je pravidelně monitorována výborem pro etiku a společenskou odpovědnost. Stav dodržování etických zásad podnikání ve společnosti Telefónica CR pravidelně hodnotí organizační jednotka Interního auditu společnosti.
Zásady podnikání jsou jakožto základní dokument společnosti součástí pracovního řádu a je vyžadováno jeho dodržování zaměstnanci. Brožuru Zásady podnikání obdrží každý zaměstnanec při nástupu do společnosti v rámci úvodního školení, kde je Zásadám i hodnotám značky O2 věnována zvláštní sekce. Text Zásad je ke stažení na podnikovém intranetu i webových stránkách společnosti.
Firemní Zásady podnikání deklarují, že Telefónica CR je směrem dovnitř společnosti i vůči svým zákazníkům důvěryhodným partnerem.
Zákaznická zkušenost
Zákaznická zkušenost byla i v roce 2011 pro společnost Telefónica CR prioritou a nadále zůstává zásadním pilířem strategie Bravo!.
Společnost nadále kladla důraz na dodržování čtyř závazků vůči zákazníkům:
1. Rozdíl je v našich lidech – snažíme se přesvědčit naše zákazníky tím, že pozitivně přistupujeme k řešení jejich potřeb.
2. Nejlepší zkušenost s internetem – poskytujeme kompletní, dostupnou a seriózní nabídku internetu na doma, na cestách, v práci i z mobilního telefonu.
3. Být zákazníkem O2 je vždy výhodnější – všechny naše nabídky mají skutečnou hodnotu.
4. Stavíme na důvěře – nabízíme spolehlivé služby a zkušenost s tím, že O2 plní své sliby a dodává péči, kterou si zákazník zaslouží.
Tyto závazky jsou důležitým kritériem pro spouštění nových a úpravy stávajících produktů a služeb. Jejich naplňování a celkovou úroveň zákaznické zkušenosti Telefónica CR pečlivě monitoruje.
Pro zákazníky fixních služeb byla spuštěna nová technologie VDSL, která umožňuje vyšší rychlost internetu na doma. Komunikační kampaň přinesla velký zájem stávajících zákazníků, kteří doposud používali technologii ADSL. Velká část aktivit společnosti byla soustředěna na vzdělávání v oblasti využití mobilního internetu, bezpečného používání komunikačních technologií a přímou a srozumitelnou komunikaci.
V roce 2011 byl zahájen projekt O2 Guru, jehož prostřednictvím Telefónica CR poskytuje péči zákazníkům na sociálních sítích. Byla natočena série videí, kde O2 Guru například radí, jak si poradit s danou službou či nastavením chytrého telefonu.
Segment malých a středních firem prošel resegmentací zákazníků, jejich obsluha byla zkvalitněna. Byl zrušen hlasový automat v call-centrech, zákazníci se nyní dovolají přímo operátorovi. Tato změna se pozitivně projevila v hodnocení zákaznické péče.
V rámci BRAVO projektu POTR Telefónica CR v roce 2011 zaznamenala několik zásadních úspěchů.
V divizi Firemních zákazníků bylo dokončeno nastavení procesu proaktivního informování zákazníků i u mobilních požadavků o jejich vyřízení a zpoždění. Tato změna přinesla snížení počtu dotazů zákazníka na stav jeho požadavku. Dále byl spuštěn nový proces zavedení Rámcové dohody v jeden den včetně optimalizace tarifů zákazníkovi, který snížil chybovost v zadávání údajů při vkládání individuální nabídky zákazníka. Podařilo se nastavit automatické vkládání nových čísel do VPN skupiny zákazníka. Ten je proaktivně informovaný o výši prodatované částky v případě, že nemá zapojený žádný datový balíček.
V segmentu malých a středních firem byly koncem roku 2011 znovu obnoveny některé z plánovaných aktivit, které budou mít v rámci projektů POTRa velkou prioritu i pro rok 2012. Jednou z nich je systém oprav chybně zadaných objednávek z důvodu lidského selhání, což značnou měrou přispěje ke snížení reklamací.
V divizi Rezidentních zákazníků se v oblasti call center Telefónica CR soustředila na kvalitu prodeje. Byly zavedeny povinné standardy pro prodejní hovor a tzv. Sales summary, což je shrnutí objednávky, která je zasílána zákazníkovi e-mailem. Cílem bylo postupné snižování počtu reklamací v této kategorii o 35 %. V roce 2011 došlo k úpravám procesu rušení služeb. Zjednodušil se výpočet výpovědní doby a zákazník je o termínu zrušení informován již při prvním kontaktu.
Díky nově zavedenému systému Smart promo management, tj. informovanosti zákazníka o skončení promo nabídky formou SMS a vět do faktur, se podařilo podchytit celkem 80 % všech promoakcí. Počet reklamací v této kategorii klesl o 75 %.
V rámci této divize byl také upraven proces řešení reklamací, který zrychlil uznání, popř. zamítnutí reklamce zaměstnancům v call centrech a prodejnách a současně nastavil jasná pravidla pro řešení reklamace upomínek za pozdní platbu.
V prodejnách mohli rezidentní zákazníci nově využít Sumarizaci, tzv. Shrnutí objednávky, která usnadňuje orientaci v objednaných produktech, napomáhá kontrole prodejci přímo v prodejně a vede ke snížení počtu reklamací i opakovaných hovorů na call centra. Byl vytvořen informační leták pro prodejny s cílem nastavit správné očekávání zákazníka. Telefónica CR také velmi kladla důraz na dodržování Etického kodexu prodejce.
Produkty a služby pro lidi se specifickými potřebami
Stejně jako v minulých letech i v roce 2011 se společnost zaměřila na pomoc a podporu osob se specifickými potřebami, především seniorů a osob se zdravotním postižením, a snažila se jim usnadnit komunikaci.
Do svého portfolia Telefónica CR zařadila několik modelů mobilních telefonů určených přímo pro seniory či osoby, které mají potíže s ovládáním běžných tlačítek. Nabídka přístrojů pro sluchově postižené byla samozřejmostí. Nabízela také přístroje, které si poradí s převodem textu a hlasu, a jsou tak lépe využitelné pro zákazníky se zrakovým handicapem.
I v roce 2011 Telefónica CR nabízela mobilní telefon Aligator A400 a SIM kartu s kreditem 100 Kč. Ke každé takové sadě navíc zákazník obdržel dárek – příručku Školička internetu pro seniory. Paušální nabídka umožňovala nákup telefonu za symbolickou 1 Kč k tarifu O2 Neon Senior.
Služba Hovor pro neslyšící
Také v roce 2011 společnost pokračovala s provozem služby Hovor pro neslyšící. Celkem vyřídili pracovníci této linky v roce 2011 na 15 000 požadavků.
V prvním polovině roku 2011 proběhla mediální kampaň, jež měla za cíl přiblížit tuto službu cílové skupině.
V říjnu roku 2011 Telefónica CR ve spolupráci s Unií neslyšících Brno uspořádala tzv. Doubledecker tour. Londýnský dvoupatrový autobus objel 14 českých měst. Operátoři linky Hovor pro neslyšící měli tak možnost oslovit na 20 škol a institucí pro neslyšící, ohluchlé či nedoslýchavé.
Během posledního čtvrtletí roku 2011 se zákaznická základna linky zvýšila o 40 %.
Poskytované slevy
Telefónica CR i v roce 2011 poskytovala osobám s I. stupněm závislosti slevu ve výši státního příspěvku a slevu O2 pro ZTP na pevné lince. Ta byla poskytnuta celkem 48 836 zákazníkům.
Konference INSPO 2011 a soutěž
„Internet, mobilní telefon a můj handicap“
Společnost byla v roce 2011 již tradičně generálním partnerem 11. ročníku konference INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se specializuje na využití internetu a informačních technologií ve prospěch lidí se zdravotním postižením a je jediná svého druhu v ČR. Zástupci společnosti Telefónica CR zde prezentovali službu Hovor pro neslyšící a systém tísňové péče pro osoby se zdravotním postižením a seniory a předvedli účastníkům možnosti jejich využití. Vedle finanční podpory poskytla společnost také hodnotné dary pro všechny vystupující a výherce literární soutěže „Internet a můj handicap“, jejíž vítězové byli vyhlašováni právě na konferenci INSPO. Výherci si tak odnesli nejen chytré telefony, ale také na dva roky připojení k internetu zdarma.
Bezpečně s internetem
Pomáháme chránit děti ve světě komunikačních technologií
Jednou z priorit společnosti Telefónica CR coby poskytovatele telekomunikačních služeb je snaha všemi dostupnými prostředky pomoci eliminovat možná rizika, která s sebou svět moderní technologie přináší. Ochrana dětí a bezpečné prostředí pro děti ve světě informačních a komunikačních technologií platily stále jako klíčové cíle ve vztahu k zákazníkům společnosti. V rámci ochrany dětí byla realizována řada konkrétních kroků.
Společnost se i v roce 2011 držela své politiky „Marketing ve vztahu k dětem“ shrnující zásady respektované v rámci marketingových aktivit společnosti, kterou v minulých letech přijala a podřídila jí své aktivity. Telefónica CR pokračovala v blokování internetových stránek šířících obsah se sexuálně zneužívanými dětmi. V síti O2 byly blokovány všechny stránky, které byly v rámci všech zemí EU nelegální.
Podpora akcí zaměřených na ochranu dětí
V únoru 2011 se již tradičně společnost zapojila do oslav v rámci mezinárodního dne bezpečného internetu a společně s Národním centrem bezpečnějšího internetu podpořila celoevropskou kampaň zaměřenou na náš virtuální život. V rámci kampaně pod heslem „Víc než hra, je to tvůj život!“ uspořádala Telefónica CR sérii workshopů pro své zaměstnance na téma bezpečnějšího internetu.
Telefónica CR i v roce 2011 podpořila odbornou konferenci pořádanou v sídle Senátu v Praze Národním centrem bezpečnějšího internetu, která byla zaměřená na prevenci internetové kriminality – a to zejména ve vztahu k dětem – Prevence internetové kriminality a děti, technologie, edukace, legislativa.
Společnost uspořádala po této konferenci diskusní oběd, kde se u jednoho stolu sešli zástupci obchodní, politické i mediální sféry, aby společně prodiskutovali své závazky právě v oblasti digitálních technologií. Hostitelem byl generální ředitel Telefónica CR Luis Antonio Malvido. Výstupy z této expertní skupiny byly zapracovány do strategie společnosti v oblasti „Digital Confidence“ pro následující roky.
Na konci roku 2011 se uskutečnil již devátý ročník mezinárodní konference zaměřené na působení internetu na společnost s názvem Cyberspace, kterou pořádala Právnická fakulta Masarykovy univerzity ve spolupráci s Fakultou sociálních studií MU. Telefónica CR byla hlavním partnerem této akce.
Společnost obdržela prestižní cenu nadace Via Bona za 17 let spolupráce s Linkou bezpečí.
Dlouhodobým cílem, společnosti je být vyhledávaným zaměstnavatelem a vytvořit „místo, kde je radost pracovat“. V loňském byl definován tzv. slib mezi firmou a zaměstnanci, který přesně charakterizuje, čeho chce firma v jednotlivých oblastech dosáhnout a jak ke splnění přispějí také sami zaměstnanci. Některé z oblastí jsou již úspěšně naplňovány, na některých částech bude firma pracovat v průběhu následujících let v rámci svých pracovních plánů.
Zapojení zaměstnanců
Průzkum Reflect
Zájem zaměstnanců společnosti o průzkum spokojenosti a motivovanosti se meziročně udržel na velmi vysoké úrovni 83 %. Celkový Reflect index meziročně vzrostl o 3 procentní body a zaznamenal tak první růst od roku 2008. Tento výsledek považovalo vedení společnosti za výborný, zejména vzhledem ke skutečnosti, že v průběhu roku došlo k řadě významných změn. Růst byl zaznamenán také v dílčích oblastech, např. index Top management se meziročně zvýšil o 6 procentních bodů. Indexy Můj manažer, Má práce a rozvoj a Atmosféra stále patří k nejsilnějším stránkám společnosti. Největší příležitostí pro zlepšení zůstává především v efektivitě týmu top manažerů, důvěryhodnosti a dostupnosti.
Přibližování se k zákazníkům
V roce 2011 společnost pokračovala v programu „Jeden den se zákazníkem“, jehož cílem bylo zprostředkovat manažerům přímý kontakt se zákazníkem a díky tomu zlepšovat vědomí o potřebách našich zákazníků. Programu se zúčastnilo 318 manažerů, kteří strávili jeden pracovní den v prodejně, v call-centru, v back office, či vyrazili za zákazníkem po boku obchodníka nebo technika.
Zlepšování interní spolupráce
Pro společnost Telefónica CR je důležité, aby jednotlivé interní týmy společně efektivně komunikovaly. Telefónica Tým je nástroj, který formou krátkého strukturovaného dotazníku poskytuje vedoucím jednotlivých týmů zpětnou vazbu a příležitost ke zlepšení vzájemné spolupráce. Po úspěšném pilotu, který v loňském roce proběhl v několika divizích, byl tento program v roce 2011 rozšířen do celé firmy.
Globální ocenění Bravo Awards
V rámci Telefónica globální strategie Bravo byly zavedeny tzv. Bravo Awards. Ve společnosti byli oceňováni nejlepší zaměstnanci v rámci cen Bravo. Všichni zaměstnanci měli možnost nominovat sebe nebo své kolegy za aktivity, které pomáhají společnosti Telefónica CR držet se na špičce telekomunikačního trhu.
Programy podporující rovnováhu pracovního a osobního života
Telefónica CR si uvědomuje, že možnost práce z domova přináší výhody všem stranám – zaměstnancům, firmě i jejím zákazníkům. Proto se každý zaměstnanec, u kterého to dovolovala povaha jeho práce, mohl dohodnout se svým nadřízeným na výkonu práce z domova. K dispozici mají zaměstnanecký mobilní telefon a připojení k internetu. Společnost také zaměstnancům po dohodě s nadřízeným umožňovala práci na částečný úvazek. Rodiče dětí v předškolním věku mohli navíc využít benefit z tzv. cafeterie, kterým je příspěvek na úhradu nákladů, jež platili za své dítě v mateřské škole.
Na začátku roku 2011 byl spuštěný webový portál Máma & Táta, určený zaměstnancům – rodičům společnosti. Projekt je zaměřený zejména na rodiče, kteří se mají do společnosti vracet v horizontu 6–8 měsíců. V rámci projektu byly uspořádány dva dvoudenní workshopy zaměřené jak na aktuální dění ve společnosti a jejich současné uplatnění, tak i na vyvážený životní styl. Spuštění portálu i workshopy vzbudili u zaměstnanců – rodičů velmi pozitivní ohlas.
V druhé polovině roku Telefónica CR podala žádost o čerpání z EU fondů na realizaci mateřského centra v sídle společnosti. Grant z EU se podařilo získat, a proto se v roce 2012 bude společnost soustředit na realizaci mateřského centra.
Vzdělávání a rozvoj
Adaptace nových zaměstnanců
Stejně jako v minulých letech i v roce 2011 všichni noví zaměstnanci společnosti absolvovali seminář „Welcome Day“, kde se dozvěděli maximum praktických informací důležitých pro orientaci ve společnosti.
Základní manažerské kompetence
Vzdělávací program „Řízení lidí“ pomáhal nově jmenovaným vedoucím pracovníkům s adaptací na jejich roli supervizora nebo liniového manažera. Umožňoval účastníkům nahlédnout do základů práce vedoucího, případně se zdokonalit v současných manažerských dovednostech. Tento pětidenní výcvik rozložený do dvou měsíců absolvovalo v roce 2011 celkem 72 zaměstnanců.
Leadership
Rozvojem leadershipu v oblasti středního a vyššího managementu se zabývá dlouhodobý program „Leading to Excellence“. V roce 2011 jej absolvovalo 84 zaměstnanců. Jeho nadstavbou „Feedback – the Pathway to Success“ v roce 2011 úspěšně prošlo 34 manažerů. Pro rozvoj top managementu jsou určeny programy Universitas Telefónica.
Motivace a odměňování
Plán zaměstnaneckých akcií
I v roce 2011 mohli zaměstnanci dobrovolně nakupovat akcie společnosti Telefónica, S.A. Tuto možnost využilo více než 2 000 zaměstnanců. Investovat mohli v průběhu dvanácti po sobě jdoucích měsíců až 1 200 euro. Pokud bude zaměstnanec vlastnit tyto akcie alespoň dalších 12 měsíců od konce dvanáctiměsíčního nákupního období, společnost mu věnuje jednu volnou dodatečnou akcii za každou zakoupenou, s ohledem na pravidla programu.
Zaměstnanecké výhody a motivační programy
Telefónica CR nabízí svým zaměstnancům širokou nabídku výhod. Zaměstnanci mají možnost volby např. mezi finančními produkty, službami a produkty společnosti anebo benefity podporujícími zdraví, vzdělávání a rovnováhu pracovního a osobního života. Zdravotně znevýhodnění zaměstnanci dostali navíc poukázku na rehabilitační dovolenou ve výši 10 tisíc korun ročně. Kromě toho se pravidelně pro zaměstnance uskutečňují různé soutěže, například při spouštění marketingových kampaní, mající za cíl zvýšit zapojení zaměstnanců do firemního dění.
Podnik podporující zdraví
V roce 2011 proběhl již sedmý ročník soutěže o titul Podnik podporující zdraví. Soutěž organizuje Státní zdravotní ústav v Praze pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR. Získaný titul je udělován na dobu tří let a Telefónica CR jej získala již potřetí, tentokrát nejvyšší ocenění III. stupně, což je 1. místo. Všechny oceněné podniky se vyznačují vysokou úrovní péče o zdraví zaměstnanců a zaměřením na preventivní aktivity v oblasti podpory zdraví.
Politika ochrany životního prostředí
Vztah společnosti Telefónica CR k minimalizaci jejího vlivu na životní prostředí byl v roce 2011 definován dlouhodobou strategií a aktualizovanou Politikou ochrany životního prostředí. Ta se dlouhodobě zaměřuje na eliminaci, resp. minimalizaci možných ohrožení či dopadů případného poškození životního prostředí jako celku nebo jeho části, s ohledem na oblast působnosti společnosti a v souladu s úrovní vědeckotechnického poznání. Základní principy péče společnosti o životní prostředí byly součástí koordinovaného přístupu celé skupiny Telefónica a přispěly k naplnění jak skupinových, tak lokálních cílů, ale i zákonných a jiných požadavků.
Program zelená firma
Trvalým zvyšováním environmentálních požadavků kladených na dodavatele přispívá společnost k hlubšímu prosazení myšlenek péče o životní prostředí i ve svém okolí. Sama také v roce 2011 pokračovala v aktivním zapojování svých zaměstnanců prostřednictvím programu Zelená firma a navázala na předešlé období, kdy odevzdala více než 269 tun vysloužilých elektrozařízení,
což jí vyneslo prvenství v rámci tohoto projektu.
Snižování negativních dopadů
Nadále se dařilo držet trend snižování negativních dopadů na životní prostředí. Bylo dosaženo úspory pohonných hmot na služebních cestách o 18,1 % oproti roku 2010, meziročně poklesla také spotřeba plynu o 23,84 % a elektrické energie bylo spotřebováno o 2 % méně. Množství odpadu podobného komunálnímu produkovaného společností Telefónica bylo v roce 2011 redukováno o 3,5 % oproti roku 2010. Podařilo se zvýšit množství tříděného odpadu, zejména průmyslových obalů ve skladech. V roce 2011 také došlo k významnému posunu v odstraňování regulovaného chladiva R22 z klimatizačních jednotek, bylo vyměněno 56 jednotek nad 10 kW a 228 jednotek do 10 kW.
Certifikace
Aktivity společnosti v oblasti péče o životní prostředí podléhaly pravidelnému ověřování, a to jak v interních oblastech, tak u činností dodavatelů. Dosahovaná úroveň je pravidelně oceňována certifikací podle mezinárodního standardu ISO 14001, kterou společnost získala jako první telekomunikační operátor v České republice.
Podpora akcí zaměřených na ochranu životního prostředí
Eko koncept Open Air Festivalu
Již druhým rokem se společnost Telefónica CR, jako generální partner Open Air Festivalu v Panenském Týnci, starala i o jeho ekokoncept. Eko Think Big zóna festivalu se tak starala nejen o recyklaci a řízení úklidových jednotek, ale také o osvětu. V jednom Think Big stanů si pak mohli hudební fanoušci vyzkoušet, jakou práci dá vyrobit takovou elektřinu. Pomocí vlastních nohou si mohli jízdou na kole zkusit nabít mobilní telefon.
Díky těmto aktivitám společnost Telefónica CR a pořadatelská agentura i v roce 2011 obhájily s tímto konceptem v rámci mezinárodního žebříčku ekologických festivalů Greener Festival Awards příčku „Commended“ (tedy doporučených festivalů).
Podpora veřejně prospěšných aktivit a filantropie byla i v roce 2011 nedílnou součástí konceptu CSR. Telefónica CR usilovala o to, aby její technologie pomáhaly zlepšovat lidem kvalitu života. Hlavním nástrojem pro transparentní a systémové firemní dárcovství byla již desátým rokem Nadace O2.
Společnost se v roce 2011 účastnila osmého ročníku akce TOP filantrop, ceny Fóra dárců za společensky odpovědné chování. Dostala se do žebříčku deseti nejštědřejších firem v České republice, v kvantitativní kategorii TOP 10 filantrop 2011 se podle objemu investovaných prostředků umístila na čtvrtém místě. V rámci uvedené akce byl vyhlášen další ročník ceny ODPOVĚDNÝ LEADER 2011 – cena společnosti Telefónica Czech Republic za osobní přínos k rozvoji odpovědnosti a CSR.
Celková výše finančních prostředků, věcných darů a telekomunikačních služeb, které Telefónica CR v roce 2011 poskytla na veřejně prospěšné projekty, překročila částku 52 milionů Kč.
Program Think Big
V roce 2011 zahájila Nadace O2 nový sociální program Think Big, který nahradil dosavadní program Regionálních grantů.
Cílem dlouhodobého programu je podpora neformálních skupin mladých lidí při realizaci jejich nápadů a projektů, kterými chtějí něco změnit, zlepšit nebo vytvořit ve svém okolí.
V první výzvě programu Think Big bylo z došlých 276 žádostí vybráno 100 projektů, mezi které společnost rozdělila přes 5,3 milionu korun. Týmy mladých tak získaly finanční podporu ve výši 10–90 tisíc korun, víkendové vzdělání, telekomunikační balíček od společnosti a podporu mentora z řad zaměstnanců Telefónica CR.
Žádosti o podporu jsou hodnoceny devíti regionálními komisemi. Každá byla složena ze dvou zaměstnanců společnosti, jednoho odborníka na neziskové organizace a volný čas mladých, zástupce médií a jednoho zástupce mladých, který má již zkušenosti s realizací podobných projektů.
Podpořené projekty byly zveřejněny na internetových stránkách www.O2thinkbig.cz.
Linka bezpečí 116 111
Nadace O2 byla již 17 let generálním partnerem jediné celostátní bezplatné anonymní linky důvěry pro děti, které se ocitly v tíživých životních situacích. V roce 2011 se Nadace O2 stala již potřetí hlavním partnerem benefičního koncertu Linky bezpečí. Diváci přímého přenosu zaslali Lince bezpečí dárcovské SMS v celkové výši přesahující 450 656 Kč. Celkový výtěžek koncertu činil přes 7,5 milionu korun a největším dárcem se stala společnost Telefónica CR, která darovala prostřednictvím Nadace O2 částku ve výší 3,5 milionu Kč.
Linka seniorů
Nadace O2 i nadále pokračovala v podpoře Linky seniorů, provozované organizací Elpida o.p.s. Senioři se mohli na telefonním čísle 800 200 007 svěřit pracovníkům linky důvěry se svými problémy i radostmi a dostalo se jim rady a pomoci z oblasti medicíny, práva, psychologie a systému sociální podpory. Linka seniorů řešila v roce 2011 téměř 4 300 závažných hovorů z celkového počtu 28 tisíc kontaktů. Díky finanční podpoře Nadace O2 zůstalo volání na linku bezplatné.
Minimalizace šikany
Také v roce 2011 byla Nadace O2 partnerem programu Minimalizace šikany. Ve spolupráci s hlavním realizátorem programu, sdružením Aisis, proběhla celostátní soutěž „MIŠí děti říkají STOP kyberšikaně“. Do soutěže se zapojilo čtrnáct škol. Hodnotící komise oceňovala bezprostřednost a přirozenost a neotřelé myšlenky, které děti dokázaly ztvárnit. Týmy žáků musely téma představit v rádiovém spotu, televizním spotu a plakátu. V roce 2011 vyhráli hlavní cenu zástupci 28. základní školy Plzeň.
Dobrovolnické programy pro zaměstnance
Mezi hlavní cíle Telefónica CR v oblasti společenské odpovědnosti patří vytváření příležitostí pro zaměstnance k aktivnímu zapojení do veřejně prospěšných činností a podpory projektů Nadace O2 s cílem rozvíjení firemního dobrovolnictví.
V roce 2011 se veřejně prospěšných činností zúčastnilo 2 374 zaměstnanců. Telefónica CR tak dosáhla nejvyššího zapojení zaměstnanců ze skupiny Telefónica Europe.
Do úspěšných finančních sbírek v roce 2011 přispělo 1 530 zaměstnanců, kteří darovali celkem 1 367 288 Kč. Nejvíce finančních prostředků poskytli na pomoc lidem zasažených živelními katastrofami. Obyvatelům Japonska darovali 394 265 Kč na pomoc při odstraňování škod po ničivých vlnách Tsunami. Obyvatelům Somálska zasažených hladomorem darovali částku ve výši 352 898 Kč. Obě tyto částky společnost Telefónica CR zdvojnásobila a prostřednictvím Nadace O2 předala humanitárním organizacím Adra a Člověk v tísni.
Díky své solidaritě také zaměstnanci usnadnili život 16 lidem. Příspěvkem ve výši 494 000 Kč jim umožnili nakoupit nezbytné zdravotnické pomůcky. Dále podpořili Linku bezpečí, Linku seniorů a pomohli také dětem v Latinské Americe.
Zaměstnanci společnosti se pravidelně účastnili dobrovolnických akcí a věnovali jim svůj čas, své schopnosti a dovednosti.
Telefónica CR nadále podporovala teambuildingy pro dobrou věc, během nichž manažeři s celými svými týmy pracovali v neziskových organizacích. V roce 2011 věnovalo tímto způsobem 933 zaměstnanců (16 týmů) téměř 7 500 hodin práce neziskovým organizacím. Svůj volný čas darovalo 132 zaměstnanců. Nejvíce z celkového počtu 4 755 hodin volného času strávili zaměstnanci jako mentoři Think Big, kteří jsou podporou týmů mladých lidí.
Nadace O2 také ocenila ty zaměstnance společnosti, kteří byli ve svém volném čase aktivními dobrovolníky. V roce 2011 díky této službě veřejnosti získalo 18 zaměstnanců částku 400 000 Kč pro veřejně prospěšné organizace, kterým pravidelně a dlouhodobě pomáhají.
Na velikonočních a vánočních trzích, které Nadace O2 pořádala ve 12 budovách po celé České republice, nabízely zaměstnancům chráněné dílny produkty vyrobené lidmi se zdravotním znevýhodněním. Šedesát dílen v roce 2011 získalo díky zaměstnancům společnosti tímto způsobem přes 450 000 Kč.
Mezinárodní dobrovolnický projekt Proniño
Dobrovolné aktivity 6 zaměstnanců společnosti přesáhly i v roce 2011 hranice České republiky. Zapojili se do mezinárodního dobrovolnického programu Proniño, který Telefónica CR realizovala v zemích Latinské Ameriky.
Celkem 30 dobrovolníků ze všech zemí, kde skupina Telefónica působila, pomáhalo v Ekvádoru, Brazílii, Guatemale, Argentině a Kolumbii. Zde měli za úkol co nejsmysluplnějším způsobem vyplnit čas dětí, které po škole buď končí na ulici, nebo musí pracovat. Na tuto pomoc zaměstnanci čerpali svou dovolenou a každý takto věnoval přes 252 hodin svého volného času.
Daruj krev s Nadací O2
Také v roce 2011 pokračoval projekt Daruj krev s Nadací O2, jehož cílem bylo podpořit dobrovolné dárcovství krve v České republice. Do projektu se v průběhu roku zapojilo 156 zaměstnanců a odebráno bylo více než 70 litrů krve. Odběry pravidelně probíhaly přímo v budovách společnosti.
Z hlediska organizačního začlenění patří Telefónica CR do evropské divize skupiny Telefónica (Telefónica Europe), která zahrnuje všechny společnosti užívající obchodní značku O2 bez ohledu na vlastnické vazby v rámci skupiny Telefónica. Ve vlastnické struktuře společnosti nenastaly v uplynulém období žádné významné změny, hlavním akcionářem je společnost Telefónica, S.A., s nezměněným podílem 69,41 % akcií.
Vlastnická práva společnosti Telefónica CR v dceřiných společnostech vykonává představenstvo. Personální změny ve statutárních a dozorčích orgánech dceřiných společností a ve společnostech, v nichž má Telefónica CR majetkovou účast (na místech obsazovaných zástupcem společnosti), schvaluje představenstvo společnosti a v souladu s platnými stanovami podléhají předchozímu souhlasu dozorčí rady společnosti, která při rozhodování v této záležitosti bere v úvahu stanovisko svého výboru pro jmenování a odměňování.
V roce 2011 došlo ve struktuře a počtu společností, patřících do skupiny Telefónica Czech Republic, k některým změnám oproti stavu popsanému ve Výroční zprávě za rok 2010
a v Pololetní zprávě 2011. Přehled uskutečněných změn za uplynulé období:
— u dceřiné společnosti Telefónica O2 Slovakia, s. r. o., došlo v souvislosti s novým názvem mateřské společnosti k přejmenování – společnost změnila obchodní firmu na Telefónica Slovakia, s. r. o., s účinností od 10. května 2011;
— v červnu 2011 byl představenstvem schválen záměr přeměny dceřiné společnosti Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r. o., formou rozdělení odštěpením, na jehož základě došlo k vyčlenění části podniku rozdělované společnosti do nově založené dceřiné společnosti Internethome, s. r. o.;
— nově založená dceřiná společnost Internethome, s. r. o., s předmětem podnikání poskytování služeb elektronických komunikací byla zapsána do obchodního rejstříku k 1. říjnu 2011;
— 16. prosince 2011 bylo rozhodnutím představenstva schváleno založení nové dceřiné společnosti Informační linky, a.s., která byla vytvořena formou vkladu části podniku – organizační jednotky Informační a asistenční služby poskytující informační služby na telefonních číslech 1180, 1181 a 1188; vznik společnosti byl k 1. lednu 2012 zapsán rejstříkovým soudem do obchodního rejstříku.
V roce 2011 nedošlo v organizační struktuře společnosti k žádným zásadním změnám oproti stavu popsanému ve Výroční zprávě za rok 2010 a v Pololetní zprávě 2011.
Schéma výkonné makrostruktury společnosti Telefónica Czech Republic (stav k 31. lednu 2012)
Valná hromada
Valná hromada je nejvyšším orgánem společnosti a rozhoduje o zásadních hospodářských, organizačních a provozních záležitostech. Valnou hromadu svolává minimálně jedenkrát ročně představenstvo společnosti tak, aby se konala nejpozději do šesti měsíců od posledního dne účetního období. Svolává se písemnou pozvánkou zaslanou všem akcionářům nejpozději 30 dnů přede dnem jejího konání. Valná hromada je schopna se usnášet, jsou-li přítomni akcionáři mající akcie nebo je nahrazující cenné papíry s jmenovitou hodnotou přesahující polovinu základního kapitálu společnosti. Hlasuje se hlasovacími lístky, na kterých se přítomní akcionáři podepíší. Valná hromada rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných akcionářů, o změně stanov rozhoduje alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů přítomných akcionářů.
Do výlučné působnosti valné hromady náleží:
— schvalování jednacího řádu valné hromady,
— rozhodnutí o změnách stanov, nejde-li o změnu, ke které došlo na základě jiných právních skutečností,
— rozhodnutí o zvýšení základního kapitálu nebo o pověření představenstva podle § 210 obchodního zákoníku (tj. aby představenstvo rozhodlo o zvýšení základního kapitálu) či o možnosti započtení peněžité pohledávky vůči společnosti proti pohledávce na splacení emisního kurzu akcií,
— rozhodnutí o snížení základního kapitálu,
— rozhodnutí o vydání dluhopisů, u kterých rozhodnutí valné hromady vyžaduje obchodní zákoník,
— rozhodnutí o zrušení společnosti s likvidací, jmenování a odvolání likvidátora, včetně určení výše jeho odměny, schválení návrhu na rozdělení likvidačního zůstatku,
— rozhodnutí o přeměně společnosti, pokud ze zákona nevyplývá, že takováto rozhodnutí je oprávněno učinit představenstvo,
— rozhodnutí o změně druhu akcií a o změně práv spojených s jednotlivými druhy akcií,
— rozhodnutí o změně podoby a formy akcií,
— volba a odvolání členů dozorčí rady, s výjimkou členů dozorčí rady volených zaměstnanci podle ustanovení § 200 obchodního zákoníku,
— schválení řádné a mimořádné účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky a v zákonem stanovených případech i mezitímní účetní závěrky, rozhodnutí o rozdělení zisku, případně jiných vlastních zdrojů, nebo o úhradě ztráty, stanovení výše a splatnosti tantiém, stanovení výše a splatnosti dividend, jakož i schválení zásad pro použití nerozděleného zisku,
— rozhodnutí o zvýšení rezervního fondu,
— projednání zprávy představenstva o podnikatelské činnosti společnosti a o stavu jejího majetku, jako součásti výroční zprávy podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 563/1991 Sb.“),
— schvalování smluv uvedených v § 67a obchodního zákoníku,
— rozhodnutí o vytvoření a zásadách použití dalších fondů vytvářených ze zisku,
— rozhodnutí o schválení pravidel odměňování členů představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit a stanovení odměn členů představenstva, členů dozorčí rady a členů výboru pro audit a splatnosti těchto odměn,
— rozhodnutí o schválení ovládací smlouvy, smlouvy o převodu zisku a smlouvy o tichém společenství a jejich změn, pokud společnost takové smlouvy uzavře,
— rozhodnutí o schválení smluv o výkonu funkce členů dozorčí rady a pravidel pro poskytování nenárokových plnění členům dozorčí rady společnosti,
— rozhodnutí o určení auditora k provedení povinného auditu nebo ověření dalších dokumentů, pokud takovéto určení vyžadují právní předpisy,
— volba a odvolání členů výboru pro audit,
— rozhodnutí o schválení smluv o výkonu funkce členů výboru pro audit a pravidel pro poskytování nenárokových plnění členům výboru pro audit,
— rozhodnutí o schválení finanční asistence, pokud takové schválení vyžadují právní předpisy.
Výbor pro audit
Výbor pro audit má pět členů a je samostatným orgánem společnosti. Členové výboru pro audit jsou voleni a odvoláváni valnou hromadou společnosti a jeho členy mohou být členové dozorčí rady nebo třetí osoby. Funkční období členů výboru pro audit je pětileté, přičemž opětovná volba člena je možná. Valná hromada může zvolit také náhradní členy výboru pro audit až do celkového počtu 5, a to s určením jejich pořadí. Výbor pro audit se schází dle potřeby, zpravidla jednou za čtvrtletí, nejméně však čtyřikrát v kalendářním roce. Výbor pro audit je usnášeníschopný, je-li na jeho zasedání přítomna nadpoloviční většina všech členů výboru.
Výboru pro audit přísluší zejména:
— sledovat postup sestavování účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky,
— hodnotit účinnost vnitřní kontroly společnosti, vnitřního auditu a systému řízení rizik,
— sledovat proces povinného auditu účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky,
— posuzovat nezávislost statutárního auditora a auditorské společnosti a poskytování doplňkových služeb společnosti,
— doporučovat auditora,
— přijímat a s auditorem projednávat informace, prohlášení a sdělení podle právních předpisů.
Dozorčí rada
Dozorčí rada je kontrolním orgánem společnosti, skládá se z patnácti členů a dohlíží na výkon působnosti představenstva a uskutečňování podnikatelské činnosti společnosti. Dozorčí rada zasedá podle potřeby, zpravidla jednou za čtvrtletí, nejméně však čtyřikrát v kalendářním roce. Dvě třetiny členů dozorčí rady volí a odvolává valná hromada, jednu třetinu členů dozorčí rady volí a odvolávají zaměstnanci společnosti. Funkční období členů dozorčí rady je pětileté. Dozorčí rada je usnášeníschopná, je-li na jejím zasedání přítomna nadpoloviční většina všech členů.
Dozorčí radě přísluší zejména:
— přezkoumávat řádnou, mimořádnou a konsolidovanou, popřípadě i mezitímní účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku, případně jiných vlastních zdrojů, nebo úhradu ztráty a předkládat své vyjádření valné hromadě,
— volit a odvolávat členy představenstva,
— schvalovat smlouvy o výkonu funkce členů představenstva v souladu s ustanovením § 194 odst. 1 obchodního zákoníku,
— rozhodovat o schválení pravidel pro poskytování nenárokových plnění členům představenstva společnosti v souladu s ustanovením § 194 odst. 1 obchodního zákoníku,
— svolat mimořádnou valnou hromadu, vyžadují-li si to zájmy společnosti, a na valné hromadě navrhnout potřebná opatření,
— předkládat valné hromadě a představenstvu svá vyjádření, doporučení, návrhy a výsledky své kontrolní činnosti,
— přezkoumávat výkon působnosti představenstva na žádost akcionářů, kteří mají akcie, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota dosahuje alespoň 3 % základního kapitálu, v záležitostech určených v žádosti,
— na žádost akcionářů, kteří mají akcie, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota dosahuje alespoň 3 % základního kapitálu, uplatňovat právo na náhradu škody, které má společnost vůči členovi představenstva,
— rozhodovat o záležitostech týkajících se odměn a dalších plnění pro členy představenstva, pokud to vyplývá z právních předpisů, stanov společnosti, smlouvy o výkonu funkce jednotlivých členů představenstva nebo z pravidel schválených valnou hromadou,
— rozhodovat o záležitostech týkajících se odměn a dalších plnění pro členy dozorčí rady nebo členy výboru pro audit, pokud to vyplývá z právních předpisů, stanov společnosti, smlouvy o výkonu funkce nebo z pravidel schválených valnou hromadou,
— přezkoumávat zprávu představenstva podle ustanovení § 66a odst. 9 obchodního zákoníku, o přezkoumání této zprávy informovat valnou hromadu a seznámit valnou hromadu se svým stanoviskem.
Dozorčí rada uděluje představenstvu předchozí souhlas v záležitostech týkajících se vydání akcií nebo jiných dluhových cenných papírů; vnitroskupinových smluv o spolupráci; realizace investic nebo dispozic majetkových účastí v jiných společnostech převyšující čtvrtinu vlastního kapitálu; více než deseti procent zaměstnanců společnosti; přeměn společnosti; personálních změn v orgánech dceřiných společností; uzavírání smluv o převodu podniku; dispozice s majetkem přesahujícím čtvrtinu vlastního kapitálu a ustanovení tajemníka společnosti.
Nedílnou součástí správy společnosti jsou výbory dozorčí rady, které zřizuje dozorčí rada v rámci svých kompetencí jako své poradní a iniciativní orgány. Dozorčí rada vždy zřizuje výbor pro jmenování a odměňování. Členové výborů jsou voleni a odvoláváni dozorčí radou a jejich funkční období trvá dva a půl roku. Výbory dozorčí rady mohou být složeny pouze z členů dozorčí rady.
Představenstvo
Představenstvo má sedm členů a je statutárním orgánem, jenž řídí činnost společnosti a jedná jejím jménem. Představenstvo rozhoduje o všech záležitostech společnosti, které nejsou právními předpisy nebo stanovami vyhrazeny do působnosti valné hromady nebo dozorčí rady společnosti. Představenstvo zasedá zpravidla jednou za kalendářní měsíc, nejméně však dvanáctkrát v kalendářním roce. Členy představenstva volí a odvolává dozorčí rada společnosti. Funkční období členů představenstva je pětileté. Představenstvo je usnášeníschopné, je-li na jeho zasedání přítomna nadpoloviční většina všech členů.
Představenstvu přísluší zejména:
— zabezpečovat řízení podnikatelské činnosti a zajišťovat provozní záležitosti společnosti,
— schvalovat jednací řád představenstva,
— vykonávat zaměstnavatelská práva,
— svolávat valnou hromadu,
— zajišťovat zpracování a předkládat valné hromadě k projednání záležitosti, náležející do její působnosti,
— provádět v souladu se zákonem a stanovami usnesení valné hromady,
— zabezpečovat řádné vedení účetnictví a dokladů společnosti ve smyslu platných právních předpisů,
– předkládat dozorčí radě k přezkoumání řádnou, mimořádnou, popřípadě i mezitímní účetní závěrku, a to vždy v konsolidované i nekonsolidované formě, návrh na rozdělení zisku, případně jiných vlastních zdrojů, nebo úhradu ztráty a zprávu představenstva podle ustanovení § 66a odst. 9 obchodního zákoníku,
— rozhodovat o uzavírání smluv o založení obchodních společností a družstev a smluv o sdružení nebo o založení zájmových sdružení a o kapitálových vkladech do obchodních společností a družstev, o nabývání, zastavení a zcizování účastí v jiných obchodních společnostech nebo družstvech, a to i se sídlem mimo území České republiky,
— používat, podle zásad stanovených valnou hromadou, nerozdělený zisk,
— rozhodovat, podle zásad stanovených valnou hromadou, o použití prostředků fondů společnosti,
— sestavovat zprávu představenstva o podnikatelské činnosti společnosti a o stavu jejího majetku podle ustanovení § 192 odst. 2 obchodního zákoníku a výroční zprávu podle ustanovení § 21 zákona č. 563/1991 Sb., ustanovení § 118 zákona č. 256/2004 Sb., včetně zprávy představenstva podle ustanovení § 66a odst. 9 obchodního zákoníku, pololetní zprávu podle ustanovení § 119 zákona č. 256/2004 Sb., mezitímní zprávu nebo rovnocenné čtvrtletní informace podle ustanovení § 119a zákona č. 256/2004 Sb. a souhrnnou vysvětlující zprávu podle ustanovení § 118 odst. 8 zákona č. 256/2004 Sb.,
— stanovit obchodní politiku,
— stanovit zásady pro kolektivní smlouvu,
— rozhodovat o použití rezervního fondu,
— udělovat a odnímat prokuru,
— v souladu s obchodním zákoníkem organizovat volby, případně odvolávání členů dozorčí rady zaměstnanci a schvalovat pro tyto volby nebo odvolání volební řád,
— stanovit pravidla pro tvorbu a užití sociálního fondu na základě kolektivního vyjednávání,
— uzavírat s auditorem smlouvu o povinném auditu, případně o poskytování dalších služeb,
— projednávat s auditorem zprávu o auditu.
Luis Antonio Malvido (*1964)
předseda
Vystudoval průmyslové inženýrství na Technologickém institutu v Buenos Aires. Pro společnost Telefónica začal pracovat v 80. letech při privatizaci jako člen týmu pro zhodnocení cílové společnosti. Poté ve společnosti Telefónica zastával různé pozice v oblasti zákaznických služeb, prodeje, rozvoje obchodu a strategického plánování. V červnu 1998 byl jmenován viceprezidentem a výkonným ředitelem společnosti Telefónica Móviles Argentina, Unifón, kde byl odpovědný za rozjezd společnosti, její sloučení s jiným regionálním operátorem a vybudování celonárodního mobilního operátora. Od ledna 2005 působil ve funkci prezidenta a výkonného ředitele Telefónica Venezuela, Movistar. Později se stal předsedou regionálního výboru pro kvalitu v Latinské Americe. Od ledna 2008 zastával pozici výkonného ředitele společnosti TeleSP, která je poskytovatelem služeb pevných sítí a dceřinou společností Telefónica v Brazílii. Do funkce generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Telefónica Czech Republic byl jmenován v únoru 2010.
Jesús Pérez de Uriguen (*1970)
1. místopředseda
Vystudoval management se specializací na finance a účetnictví na University of Maryland v College Park v roce 1992, kde získal titul Bachelor of Science in Business and Management. V roce 1993 získal titul MBA na Instituto de Empresa v Madridu. Před nástupem do společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., působil v Bank of America, Arthur Andersen, Jazz Telecom, S.A., a v Telefónica Móviles, S.A. Za svého působení v těchto společnostech, kde zodpovídal mimo jiné za plánování, řízení a kontrolu, získal značné zkušenosti v oblasti telekomunikací a financí. Následně působil téměř čtyři roky ve funkci finančního ředitele společnosti Telefónica Centroamérica. Byl členem představenstva Telefónica Moviles v Panamě, El Salvadoru, Nicaragui a Guatemale. Nyní zastává funkci ředitele divize Finance a 1. místopředsedy představenstva společnosti Telefónica Czech Republic.
Petr Slováček (*1959)
2. místopředseda
Vystudoval ČVUT Praha, Elektrotechnickou fakultu – obor telekomunikace. Absolvoval postgraduální kurz Master of Business Telecommunications (M.B.T.) Technické univerzity Delft v Nizozemsku. Po studiu pracoval ve Výzkumném ústavu telekomunikací Praha. V roce 1989 přišel do společnosti SPT TELECOM (právního předchůdce společnosti Telefónica Czech Republic) a pracoval v oborech spojovací techniky, technickém rozvoji, v projektech řízení sítě a OSS. V letech 2005–2007 byl jednatelem dceřiné společnosti Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o. V červnu 2008 byl opětovně zvolen 2. místopředsedou představenstva společnosti Telefónica Czech Republic. Zastává pozici ředitele divize Provoz.
Martin Bek (*1969)
člen
Studoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze a studia dokončil na European Business School v Paříži, obor finance. Pracoval ve francouzských společnostech ABC International, DRT International a následně v Guérard Viala Prague jako vedoucí konzultant a daňový poradce. Od roku 1996 pracoval v ČESKÉM TELECOMU (právní předchůdce společnosti Telefónica Czech Republic) na pozici ředitele pro daně a účetnictví a posléze ve funkci výkonného ředitele pro plánování a kontroling. V dubnu 2004 byl jmenován jednatelem společnosti Eurotel Praha, spol. s r.o., (právního předchůdce společnosti Telefónica Czech Republic), kde od září 2004 působil jako výkonný ředitel pro provoz. Nyní zastává funkci ředitele pro podpůrné služby ve společnosti Telefónica Czech Republic. Je jednatelem dceřiné společnosti Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o., společnosti NOVELLO s.r.o. a členem správní rady Nadace O2.
Jakub Chytil (*1961)
člen
Získal titul JUDr. na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1991 do roku 1995 pracoval jako advokátní koncipient a poté jako advokát se specializací na obchodní a občanské právo a spolupracoval se zahraničními advokátními kancelářemi. V letech 1995–2000 byl jako firemní právník zodpovědný za ČR a Slovensko ve společnostech Philip Morris ČR a Kraft Foods. Později, v letech 2000–2003, působil ve funkci Senior Counsel právního oddělení společnosti Philip Morris International-Lausanne, Švýcarsko, a odpovídal za zajištění právních služeb dceřiným společnostem Philip Morris International v různých zemích. Od svého nástupu do ČESKÉHO TELECOMU (právního předchůdce společnosti Telefónica CR) v prosinci 2003 zastával funkci ředitele pro právní záležitosti, od května 2006 i funkci tajemníka společnosti a od roku 2011 je ředitelem divize právních, regulatorních a veřejných záležitostí. Je rovněž členem správní rady Nadace O2.
John Gerald McGuigan (*1960)
člen
Před nástupem do společnosti O2 John působil dva roky na pozici generálního ředitele společnosti NHS24, skotského poskytovatele zdravotnického poradenství po telefonu. Do společnosti Telefónica O2 UK nastoupil v roce 2007 a pracoval jako výkonný ředitel spotřebitelského segmentu poboček Glasgow, Preston Brook a Bury. V období 2009-2011 zastával pozici generálního ředitele společnosti Telefónica Slovakia. V listopadu 2011 přešel do společnosti Telefónica Germany na pozici ředitele pro obchod a služby zákazníkům. Od roku 2010 je jednatelem společnosti Tesco Mobile Slovakia.
František Schneider (*1967)
člen
Promoval na Západočeské univerzitě v Plzni v oboru umělá inteligence a poté zahájil svou profesní dráhu ve společnosti Vikomt CZ. Od roku 1997 pracoval ve společnosti Dell Computer, kde začínal jako obchodní ředitel pro malé a střední firmy pro Českou a Slovenskou republiku. V roce 2001 se přesunul na pozici Business development managera pro východní Evropu, Střední východ a Afriku, kde vedl rozvojové projekty s cílem efektivního pokrytí korporátního trhu. V té době postupně působil v Izraeli, Turecku, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a v Rusku. V roce 2003 působil v Řecku, kde řídil založení zcela nové pobočky a zpracování střednědobého plánu jejího rozvoje. Od května 2004 zastával funkci generálního ředitele zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku a jednatele společnosti. Do společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., nastoupil v dubnu 2008 na pozici výkonného ředitele pro korporátní prodej. V současné době je ředitelem divize Firemních zákazníků. V letech 2007–2011 byl členem správní rady nadačního fondu Srdce na dlani.
Přehled vzniku členství v představenstvu společnosti Telefónica CR k 31. lednu 2012
Výkonné řízení společnosti zahrnuje členy vrcholového managementu společnosti:
Luis Antonio Malvido (*1964)
generální ředitel
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Jesús Pérez de Uriguen (*1970)
ředitel, divize Finance
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Petr Slováček (*1959)
ředitel, divize Provoz
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Martin Bek (*1969)
ředitel, Podpůrné jednotky
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Jakub Chytil (*1961)
ředitel, Právní a regulatorní a veřejné záležitosti,
tajemník společnosti
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
František Schneider (*1967)
ředitel, divize Firemních zákazníků
(životopis uveden v kapitole Představenstvo společnosti)
Jiří Dvorjančanský (*1969)
ředitel, divize Marketing
Jiří Dvorjančanský je absolventem ČVUT v Praze a National Polytechnique Institutu v Grenoblu ve Francii, kde mu byl udělen diplom D.E.A. Po absolvování EMBA programu univerzity Thunderbird v Praze získal titul MBA.
Do společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., přišel ze skupiny Deutsche Telekom, kde působil 11 let na vedoucích manažerských pozicích v oblasti obchodu a marketingu. Pracoval jako výkonný ředitel marketingové divize T-Mobile Česká republika, na stejně významnou pozici byl následně jmenován i v T-Mobile Německo. V rámci mezinárodních aktivit působil také ve funkci člena dozorčí rady T-Mobile UK a byl stálým členem mezinárodní marketingové rady skupiny T-Mobile. Do skupiny Deutsche Telekom přišel Jiří Dvorjančanský z pozice obchodního ředitele společnosti COTY.
Dana Dvořáková (*1965)
ředitelka, Korporátní komunikace
Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, na Erasmus University v Rotterdamu ukončila postgraduální studium v oboru korporátní komunikace a titul MBA získala na University of Pittsburgh, USA. Svoji profesní kariéru zahájila jako ekonomická novinářka v Hospodářských novinách a MF Dnes. Posléze řídila public relations a marketing ve velkých společnostech (Český Telecom, Všeobecná úvěrová banka, ČSA a Unipetrol). V roce 2009 získala cenu PR manažer roku, kterou udílí Asociace PR agentur. Dana Dvořáková je od května 2011 ředitelkou korporátní komunikace společnosti Telefónica Czech Republic. Zodpovídá za korporátní komunikaci, za oblast společenské odpovědnosti (CSR) a Nadaci O2.
Ctirad Lolek (*1973)
ředitel, divize Lidské zdroje
Ctirad Lolek vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci, obor sociologie-andragogika se zaměřením na HR management. Po studiu prošel řadou pozic v oblasti řízení lidských zdrojů a pracoval pro nadnárodní společnosti, jako jsou Kapa Karton Morava a společnost EPCOS. Od roku 2001 pracoval jako ředitel lidských zdrojů pro společnost The Timken company, kde měl na starost vybudování nového závodu v České republice a následně řízení HR aktivit ve střední a východní Evropě. V roce 2008 přešel ke společnosti ArcelorMittal Ostrava, kde zastával pozici personálního ředitele se zodpovědností za strategii a vedení lidských zdrojů a byl zároveň členem představenstva, po dvou a půl letech začal řídit v Lucemburku jako HR Director divizi ArcelorMittal Long Carbon Europe. Od roku 2011 působí ve společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., na pozici ředitele divize Lidské zdroje. V této pozici je odpovědný za řízení oblasti lidských zdrojů v České a Slovenské republice. Je členem správní rady zdravotní pojišťovny Metal-Aliance.
Luis Aldo Martin (*1962)
ředitel, divize Rezidentních zákazníků
Vystudoval stavební fakultu na Universidad Católica Argentina (Argentinská katolická univerzita), kde v roce 1987 získal titul stavebního inženýra. Poté na základně postgraduálního studia na Universidad de Ciencias Empresariales y Sociales (Univerzita podnikání a společenských věd) obdržel v roce 1997 titul magistra v oboru marketingu a strategického řízení. Před svým nástupem do společnosti Telefónica, působil 12 let ve společnosti ESSO S.A. Petrolera Argentina, v této mezinárodní ropné a plynárenské společnosti zastával různé pracovní pozice, jako například zástupce maloobchodního prodeje, vedoucí různých projektů, dozorčí koordinace prodeje, ředitel maloobchodního prodeje, ředitel rozvoje maloobchodního prodeje, atd. Poté odešel na dva roky do společnosti zaměřující se hlavně na výrobu zmrzliny a také provoz zoologických zahrad – Tambos San Isidro Labrador S.A., zde se mu jako řediteli projektů v oblasti obchodu podařilo výrazně navýšit počet prodejen, zlepšení kvality výrobků a navýšení počtu spokojených zákazníků. Také úspěšně dokončil projekt pro vybudování zoologické zahrady Temaiken. Luis Aldo Martin, pracuje pro společnost Telefónica od roku 2000. Začínal na pozici pro nepřímý prodej v Telefónica Móviles Argentina S.A. vystupující pod značnou Movistar, kde se mu podařilo vybudovat a spravovat síť 1400 prodejních míst po celé Argentině. Od roku 2006 do roku 2008 působil na pozici provozního ředitele pro region Norte v Argentině. Před svým příchodem do České republiky vedl v tomto regionu oddělení prodeje a distribuce, které spravovalo přímý a nepřímý prodej po celé zemi. V posledních pěti letech nebyl členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů mimo Telefónica Czech Republic, a.s.
V roce 2011 vykonávala dozorčí rada v souladu se stanovami společnosti dohled nad výkonem působnosti představenstva a uskutečňováním podnikatelské činnosti společnosti. Členové dozorčí rady jsou oprávněni nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti společnosti a kontrolovat, zda jsou účetní zápisy vedeny v souladu se skutečností a zda obchodní činnost společnosti probíhá v souladu s právními předpisy, stanovami společnosti a pokyny valné hromady.
Dozorčí rada průběžně sledovala činnost společnosti a klíčová rozhodnutí představenstva a managementu a zabývala se podněty svých členů i výborů. Dozorčí radě byly představenstvem a managementem poskytovány materiály a informace nezbytné pro výkon její činnosti v souladu s právními předpisy a stanovami. Dozorčí rada úzce spolupracovala s výborem pro audit společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., ve všech hlavních záležitostech spadajících do působnosti obou těchto orgánů společnosti.
Na zasedání konaném dne 17. února 2012 dozorčí rada přezkoumala auditované roční účetní závěrky za rok 2011 (bez konsolidace a po konsolidaci), zpracované podle mezinárodních účetních standardů. Dozorčí rada rovněž přezkoumala návrh představenstva na rozdělení zisku společnosti za rok 2011 a nerozdělených zisků společnosti z minulých let, případně dalších disponibilních vlastních zdrojů společnosti, a stanovení tantiém za rok 2011. V obou případech dozorčí rada vydala doporučení valné hromadě společnosti k jejich schválení.
V Praze dne 17. února 2012
José María Álvarez-Pallete López
předseda dozorčí rady
José María Álvarez-Pallete López (*1963)
předseda
Pan Álvarez-Pallete vystudoval ekonomii na madridské Universidad Complutense. Ekonomii studoval i na Free University v Bruselu v Belgii, získal titul v mezinárodním manažerském programu IPADE. Absolvoval postgraduální studium na univerzitě Complutense v Madridu. Ke skupině Telefónica se připojil v únoru 1999 ve funkci finančního ředitele společnosti Telefónica Internacional. V září téhož roku se stal finančním ředitelem společnosti Telefónica, S.A. V červenci 2002 byl povýšen do funkce předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Telefónica Internacional, S.A. V červenci 2006 byl jmenován výkonným ředitelem společnosti Telefónica Latin America a předsedou představenstva a v březnu 2009 jejím generálním ředitelem.
Od 5. září 2011 je předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Telefónica Europe, členem rady společnosti Telefónica, S.A., je od července 2006. Rovněž je jedním z členů Executive Committee společnosti Telefónica. Svoji profesionální kariéru začal v roce 1987 u auditorské firmy Arthur Young, odkud v roce 1988 přešel do firmy Benito & Monjardín/Kidder, Peabody & Co. V roce 1995 nastoupil do společnosti Cementos Portland (Cemex) jako vedoucí oddělení vztahů s investory. V roce 1996 byl povýšen do funkce finančního ředitele pro Španělsko a v roce 1998 do funkce generálního ředitele pro řízení a finance odpovědného za zájmy skupiny v Indonésii a člena rady společnosti Cemex Asia, Ltd. V roce 2001 získal ocenění Best Practice časopisu CFO Europe (skupina The Economist) v kategorii Fúze a akvizice 2000. Kromě toho je od dubna 2003 i čestným členem Latinskoamerického fóra Nadace Carlose III. a v červenci 2007 získal ocenění Golden Master Fóra de Alta Dirección. 4. října 2011 byl časopisem „El Economista“ oceněn jako nejlepší Business Leader pro rok 2011.
María Eva Castillo Sanz (*1962)
1. místopředsedkyně
Eva Castillo stála v letech 2006–2009 v čele divize Global Wealth Management společnosti Bank of America Merrill Lynch s působností pro Evropu, Střední východ a Afriku (EMEA), přičemž již od roku 1997 v Merrill Lynch zastávala různé pozice ve vrcholovém managementu, včetně ředitelky pro globální trhy a investiční bankovnictví v iberské oblasti a prezidentky španělské pobočky Merrill Lynch. Ještě předtím působila jako provozní ředitelka v divizi Merrill Lynch EMEA Equity Markets. Před nástupem k Merrill Lynch pracovala od roku 1992 do roku 1997 v divizi mezinárodních cenných papírů u společnosti Goldman Sachs v Londýně. Svoji profesionální dráhu v oboru finančních služeb nastoupila u španělské makléřské společnosti Beta Capital, pro niž pracovala v Madridu od roku 1988 do roku 1992. Od počátku roku 2008 je nevýkonnou ředitelkou společnosti Telefónica,S.A., a od února 2011 je nevýkonnou ředitelkou Old Mutual plc. S titulem B.A. vystudovala obor podnikání a právo na Universidad Pontificia de Comillas – ICADE E3 v Madridu.
Lubomír Vinduška (*1956)
2. místopředseda
Absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické, obor radio-sdělovací. V letech 1974–1979 pracoval postupně jako televizní opravář a elektrotechnik v Okresním kovopodniku Praha-východ, v Tesle Strašnice a v Československém rozhlasu. Ve společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., a u jejích právních předchůdců pracuje od roku 1979. Pracoval ve funkcích mistr energetického provozu, vedoucí energetického provozu, vedoucí teritoriální dopravy a mechanizace Praha. Nyní pracuje na pozici specialisty Dopravy a mechanizace. Je místopředsedou pro telekomunikace Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, místopředsedou Podnikového koordinačního odborového výboru společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., a předsedou Koordinačního odborového výboru Praha. V letech 2005 a 2009 absolvoval kurzy zaměřené na mezinárodní účetní standardy a finanční vztahy ve skupině společností. V posledních pěti letech nebyl členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů mimo Telefónica Czech Republic, a.s.
Antonio Botas Bañuelos (*1963)
člen
Bakalářský titul v oboru práva získal na Universidad Complutense a magisterský titul v oboru ekonomie a řízení (MBA) na IESE v Barceloně. Má dvacetileté zkušenosti v oblasti řízení, operativního a strategického marketingu a koordinace velkých mezinárodních týmů. Působil na mezinárodních trzích, zejména v Jižní a Severní Americe a v Evropě. Ve funkci manažera marketingu působil ve společnosti Royal Insurance, kam nastoupil po svém odchodu od Johnson & Johnson. Do skupiny Telefónica vstoupil v roce 1995; nejprve pracoval na různých pozicích ve společnostech Telefónica Publicidad e Informacion, Doubleclick Iberoamérica, Terra a Terra Lycos – od ředitele pro prodej a marketing až po výkonného viceprezidenta pro rozvoj. Od roku 2005 do srpna 2007 působil ve funkci ředitele pro transformaci a konvergenci ve společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. Od září 2007 je výkonným ředitelem pro vývoj produktů a značku u společnosti Telefónica Germany GmbH & Co. OHG. Od dubna 2008 je členem dozorčí rady společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. V roce 2010 přijal pozici ředitele pro mezinárodní koordinaci globálního marketingu ve společnosti Telefónica, S.A.
Patricia Cobian Gonzalez (*1975)
členka
Patricia Cobian je ředitelkou rozvoje podnikání ve společnosti Telefónica Europe, kde má na starost strategické iniciativy, nové obchodní strategie a koordinaci s Telefónica Digital a Telefónica Global Resources. Dříve byla obchodní manažerkou předsedy představenstva a generálního ředitele Telefónica Europe. Ke skupině Telefónica se přidala v roce 2006 jako místopředsedkyně pro strategii a rozvoj skupiny O2. Předtím než se připojila ke skupině Telefónica, strávila sedm let u McKinsey & Company, kde byla členkou týmů pro telekomunikace a korporátní finance v kancelářích v Madridu, New Yorku a Londýně. Svoji kariéru začala v Hewlett- Packard v divizi finančních služeb. Je držitelkou titulu Msc. v oboru průmyslové inženýrství, který absolvovala na univerzitě Pontificia Comillas – ICAI v Madridu.
Vladimír Dlouhý (*1953)
člen
Vystudoval VŠE, v letech 1977–78 absolvoval studium MBA na Katolické univerzitě v belgické Lovani a v letech 1980–82 postgraduální studium matematické statistiky a pravděpodobnosti na Karlově univerzitě. Po ukončení studií na VŠE zde pracoval jako asistent na katedře ekonometrie. V roce 1984 byl zakládajícím členem Prognostického ústavu ČSAV, kde působil nejprve jako výzkumný pracovník, později jako náměstek ředitele. V letech 1989–92 byl ministrem hospodářství ČSFR, od roku 1992 do června 1997 ministrem průmyslu a obchodu ČR. Byl členem a později místopředsedou Občanské demokratické aliance a poslancem parlamentu. Od září 1997 dodnes pracuje jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs, v letech 1998–2010 pracoval jako poradce pro ABB. V současné době působí rovněž jako předseda Skupiny poradců Chayton Capital (Londýn), Meridiam Infrastructure (Paříž) a jako člen Rady ředitelů společnosti KSK Power Ventur v Hyderabadu (Indie). Od roku 2000 učí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, v letech 2004–2010 působil též na VŠE v Praze jako učitel a jako člen Vědecké rady Národohospodářské fakulty. Je členem Dozorčí rady Illinois Institute of Technology v Chicagu, místopředsedou Evropské skupiny Trilaterální komise a členem Evropské skupiny poradců Mezinárodního měnového fondu. Autor řady vědeckých publikací a populárních článků. Hovoří anglicky, německy, francouzsky, rusky a španělsky.
Tomáš Firbach (*1976)
člen
Vystudoval České vysoké učení technické, Fakultu dopravní, obor management a ekonomie v dopravě a telekomunikacích. Po ukončení studia v roce 1999 působil ve firmě JSJ, spol. s r.o., jako Manager IS. V roce 2001 nastoupil do společnosti Eurotel Praha, spol. s r.o., (právního předchůdce společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.), kde pracoval jako specialista plánování sítě. V letech 2004–2005 byl zaměstnán v ČD Telekomunikace, a.s., (dnes ČD Telematika, a.s.) jako business konzultant. Od roku 2005 pracuje ve společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., nyní na pozici Senior Key Account Manager. V posledních pěti letech nebyl členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů mimo Telefónica Czech Republic, a.s.
Petr Gazda (*1965)
člen
Absolvoval Vysokou školu podnikání, obor ekonomie a management. U společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., (a jejích právních předchůdců) pracuje od roku 1991, v současné době na pozici ředitele provozu sítě – Provoz technologií; 1991–2006 Eurotel Praha, spol. s r.o.; 1988–1991 ČESKÝ TELECOM, a.s.; 1986–1988 AŽD Praha, samostatný referent; 1983–1984 AŽD Praha, elektromechanik. V posledních pěti letech nebyl členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů mimo Telefónica Czech Republic, a.s.
Pavel Herštík (*1951)
člen
Absolvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou – obor sdělovací technika. V roce 1972 nastoupil na Ředitelství telekomunikací Praha, na pracoviště telefonní zkušebny. V následujících dvaceti letech (1975–1995) působil v oblasti přípravy pracovních postupů, hodnocení a měření práce. Od roku 1995 do roku 2005 vedl postupně jednotku Informační správy a útvar Řízení, organizace a správy. V současnosti působí na pozici senior specialisty v oblasti řízení a správy řídících dokumentů. V letech 2005 a 2009 absolvoval kurzy zaměřené na mezinárodní účetní standardy a finanční vztahy ve skupině společností. V roce 2007 získal certifikát v Národním certifikačním programu řízení firemní etiky a kultury. Je předsedou Podnikového koordinačního odborového výboru společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., a členem Evropské rady pracujících evropské divize Telefónica. V posledních pěti letech nebyl členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů mimo Telefónica Czech Republic, a.s.
Maria Pilar López Álvarez (*1970)
členka
Absolventka oboru ekonomika (Business Studies) nastoupila do společnosti Telefónica po několika letech působení ve společnosti JP Morgan v Londýně a New Yorku, kde se vypracovala na pozici viceprezidentky. Do skupiny Telefónica přišla v roce 1999, kdy začala pracovat v útvaru strategického plánování společnosti Telefónica de España. V květnu 2000 byla jmenována ředitelkou pro kontrolu řízení ve společnosti Telefónica, S.A. O dva roky později přešla do společnosti Telefónica Móviles S.A. na pozici ředitelky pro kontrolu řízení. V říjnu 2006 byla povýšena do funkce ředitelky strategie a rozvoje podnikání ve společnosti Telefónica de España. Dne 1. března 2007 byla jmenována výkonnou ředitelkou pro finance společnosti Telefónica O2 Europe plc. (nyní Telefónica Europe plc.). Je členkou správní rady společnosti Telefónica Europe.
Enrique Medina Malo (*1972)
člen
Vystudoval práva na univerzitě Carlose III. v Madridu a v roce 1997 začal pracovat v právních službách španělské státní správy. Od roku 2002 do roku 2004 zastával pozici generálního ředitele pro legislativu na Ministerstvu pro vědu a technologie. Pracoval jako ředitel pro právní záležitosti ve Spanish Broadcasting Corporation. Do roku 2006 působil jako právník veřejné správy na Ministerstvu pro vědu a technologie, Ministerstva průmyslu a energetiky a Vyššího soudu pro Katalánsko. Do společnosti Telefónica nastoupil v roce 2006 jako manažer pro veřejné právo. Později se stal manažerem pro právní záležitosti telekomunikací a informační společnosti s odpovědností za regulatorní a soutěžní právo. V roce 2008 byl jmenován ředitelem právních záležitostí společností Telefónica, S.A., přímo podřízeným řediteli právních záležitostí (General Counsel) skupiny Telefónica. Od září 2011 zastává funkci General Counsel společnosti Telefónica Europe. Je členem správní rady společnosti Telefónica Europe.
Dušan Stareček (*1956)
člen
Vystudoval ÚSO v oboru elektronika a elektrotechnologie na SPŠV a PT v Rožnově pod Radhoštěm. V roce 1975 nastoupil jako technik u Správy dálkových kabelů Praha (právní předchůdce společnosti ČESKÝ TELECOM). V roce 1992 přestoupil na pozici vedoucího čety vnější údržby u o. z. Přenosová technika (právní předchůdce společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.). V současnosti zastává funkci specialisty pro provoz a údržbu digitální telekomunikační technologie v Ostravě. Je předsedou KOV MORAVA a členem EWC – evropské rady zaměstnanců společnosti Telefónica Europe plc. a místopředsedou výboru pro etiku a společenskou zodpovědnost dozorčí rady společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. V posledních pěti letech nebyl členem správních, řídících nebo dozorčích orgánů mimo Telefónica Czech Republic, a.s.
Ángel Vilá Boix (*1964)
člen
Zastává funkci ředitele pro rozvoj skupiny a přidružené společnosti a je členem výkonného výboru společnosti Telefónica S.A. Pan Vilá nastoupil ke společnosti Telefónica v roce 1997 jako hlavní účetní. Později se stal finančním ředitelem společnosti Telefónica Internacional, v níž vedl tým pro privatizaci společnosti Telebras. V roce 2000 byl jmenován ředitelem rozvoje skupiny. V této funkci se podílel na těch nejvýznamnějších akvizicích skupiny, například společností O2 plc a Brasilcel/Vivo; stál také u prvotní investice skupiny Telefónica do společnosti China Netcom. Mezi další významné transakce patří akvizice společností Telco SpA a Český Telecom a prodej Airwave a TPI. Od roku 2010 řídí pan Vilá skupinu přidružených společností, do níž patří Atento, T-Gestiona a Telefónica Contenidos. Předtím, než nastoupil do společnosti Telefónica působil ve společnostech Citigroup, McKinsey&Co, Ferrovial a Planeta. Ángel Vilá je členem představenstva společnosti Telco SpA (Itálie), Telefónica Digital, Telefónica Contenidos, Telefónica Czech Republic a Digital Plus. V minulosti byl členem představenstev společností BBVA, Endemol, Atento, CTC Chile a Terra Lycos a poradní rady fondů Macquarie MEIF. Pan Vilá vystudoval průmyslové inženýrství na Universitat Politècnica de Catalunya a titul MBA získal na Columbia University (New York).
Přehled vzniku členství v dozorčí radě společnosti Telefónica CR k 31. lednu 2012
Změny ve složení dozorčí rady v prvním pololetí roku 2011 byly popsány ve Výroční zprávě
za rok 2010 a v Pololetní zprávě 2011.
Ve druhém pololetí roku 2011 a v období 1.–31. ledna 2012 došlo ve složení dozorčí rady k následujícím změnám:
María Eva Castillo Sanz (*1962)
předsedkyně
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
Maria Pilar López Álvarez (*1970)
místopředsedkyně
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
Vladimír Dlouhý (*1953)
člen
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
Pavel Herštík (*1951)
člen
(životopis uveden v kapitole Dozorčí rada společnosti)
Jaime Smith Basterra (*1965)
člen
Získal akademický titul BA v oborech ekonomie a Business Administration (Universidad Comercial Deusto, Španělsko) a je držitelem titulu MA v oboru Finance and Investments (Exeter University, UK). Před příchodem do společnosti Telefónica pracoval ve finančním sektoru pro španělskou makléřskou firmu a pro společnost Banesto (BSCH Group) jako ředitel sekce Global Equities v divizi peněžního managementu. Do skupiny Telefónica nastoupil v roce 1999 na pozici ředitele finančního plánování společnosti Telefónica Internacional a v prosinci téhož roku postoupil do funkce finančního ředitele. V říjnu 2000 byl jmenován vrchním účetním skupiny Telefónica. Od prosince 2002 byl finančním ředitelem společnosti Telefónica de España. V červnu 2005 se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti ČESKÝ TELECOM (nyní Telefónica Czech Republic). V červnu 2007 byl jmenován generálním ředitelem společnosti Telefónica O2 Germany GmbH. Od června 2009 je ředitelem pro dceřiné společnosti a průmyslové aliance ve společnosti Telefónica, S.A. Od října 2010 vykonává funkci ředitele pro mobilní aktivity společnosti Telefónica v Mexiku, Střední Americe a Venezuele. V období 2006–2009 byl členem představenstva společnosti Telefónica Europe plc. a v období 2008–2011 byl předsedou dozorčí rady společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.
Přehled vzniku členství ve výboru pro audit společnosti Telefónica CR k 31. lednu 2012
Změny ve složení výboru pro audit v prvním pololetí roku 2011 byly popsány ve Výroční zprávě za rok 2010 a v Pololetní zprávě 2011.
Ve druhém pololetí roku 2011 a v období 1.–31. ledna 2012 došlo ve složení výboru pro audit k následujícím změnám:
Skupina osob s řídící pravomocí ve společnosti Telefónica CR zahrnuje vedoucí osoby, kterými jsou členové představenstva a generální ředitel, a dále ty členy výkonného řízení společnosti (kapitola Výkonné řízení společnosti), kteří nejsou členy představenstva (jedná se o osoby, jež v rámci emitenta činí rozhodnutí, která mohou ovlivnit budoucí vývoj a podnikovou strategii emitenta, a které mají přístup k vnitřním informacím).
Odměňování členů představenstva a členů dozorčí rady (včetně členů výborů dozorčí rady), jakož i poskytování dalších plnění členům dozorčí rady, se řídí pravidly pro odměňování a pro poskytování nenárokových plnění, která schvaluje valná hromada společnosti. Schvalování pravidel pro poskytování nenárokových plnění členům představenstva je dle stanov společnosti (čl. 20, odst. 3 písm. d) v působnosti dozorčí rady společnosti. Adekvátnost nastavení systému odměňování (a dalších plnění) a jeho úpravy posuzuje a navrhuje výbor pro jmenování a odměňování dozorčí rady (viz dále kapitola Výbory správních orgánů společnosti).
Pravidla pro odměňování členů představenstva, dozorčí rady (a jejích výborů) stanovují konkrétní výši odměny pro jednotlivé kategorie členů uvedených orgánů společnosti, tj. odměny příslušející řadovému členovi orgánu, místopředsedům a předsedovi orgánu, jakož i další kritéria pro jejich poskytování. Odměna přísluší členovi představenstva/dozorčí rady za podmínky, že na ni uplatní nárok, přičemž pokud člen představenstva/dozorčí rady neuplatní nárok na celou odměnu, přísluší mu odměna pouze ve výši částky, na kterou nárok uplatnil.
V roce 2011 nedošlo oproti principům odměňování členů orgánů společnosti, popsaným ve Výroční zprávě společnosti za rok 2010, k žádným změnám.
Níže jsou uvedeny základní údaje o výši odměn členů představenstva, dozorčí rady a jejích výborů, jakož i přehled položek poskytovaných nenárokových plnění. Úplné znění pravidel odměňování členů správních orgánů společnosti Telefónica CR je uveřejněno v českém i v anglickém jazyce na webových stránkách společnosti (www.telefonica.cz).
Představenstvo a generální ředitel
a) Odměny
Pravidla pro odměňování členů představenstva společnosti, jejichž základní princip je zmíněn výše, zavádějí dvousložkovou měsíční paušální odměnu, která je tvořena:
— částkou pokrývající povinné (mandatorní) platby (např. daně, pojistné na zdravotní pojištění apod.), kterou je člen představenstva povinen zaplatit nebo nést z toho důvodu, že je sjednáno pojistné, jímž je kryta jeho případná odpovědnost za škodu související s výkonem funkce člena představenstva, jakož i mandatorní platby vyplývající z poskytnutí částky podle této věty. Tato částka se odvíjí od výše pojistného připadajícího na příslušného člena představenstva, přičemž celková výše pojistného je stanovována na základě postupů obvyklých v pojišťovnictví,
— částkou příslušející jednotlivým kategoriím členů představenstva za zasedání představenstva: (i) člen představenstva: 25 000 Kč; (ii) místopředseda představenstva: částka ad (i) zvýšená o 10 000 Kč; předseda představenstva: částka ad (ii) zvýšená o 10 000 Kč. V roce 2011 si členové představenstva vyplacení odměny za zasedání nenárokovali.
Generálnímu řediteli náleží v souvislosti s výkonem jeho funkce odměna, která se skládá z následujících složek:
— základní hrubá mzda,
— výkonnostní odměna,
— poskytnutí rozdílu mezi dávkami nemocenského pojištění a 100 % průměrné denní mzdy.
Výkonnostní odměna náleží generálnímu řediteli v případě splnění konkrétních cílů, které jsou mu stanoveny pro daný kalendářní rok a jež mají přímou vazbu na roční finanční a podnikatelský plán společnosti schválený představenstvem. Tyto cíle představují klíčové parametry výkonnosti v oblasti finanční i nefinanční (např. dosažení plánované hodnoty provozního hospodářského výsledku, dosažení plánovaných tržeb, dosažení vyšší úrovně zákaznické spokojenosti). Plnění výkonnostních cílů generálního ředitele je vyhodnocováno představenstvem společnosti a projednáváno ve výboru pro jmenování a odměňování dozorčí rady společnosti, a to na základě auditovaných finančních výsledků společnosti a v případě zákaznické spokojenosti na základě nezávislých (externích) měření. Výkonnostní odměna může v úhrnu za kalendářní rok dosáhnout při standardním splnění cílů výše 80 % celkového příjmu za rok. Další nepeněžní benefity souvisejí s realokací zaměstnance z jeho domovské země do České republiky (náklady na ubytování v Praze, letenky k návštěvě rodiny, příspěvek na mezinárodní školu, mezinárodní zdravotní pojištění). V případě dočasné pracovní neschopnosti pro nemoc nebo úraz vyplatí společnost generálnímu řediteli za každý pracovní den neschopnosti rozdíl nemocenského pojištění a 100 % průměrné denní mzdy.
Odměna náležící osobám, které zastávají funkci člena představenstva, z titulu výkonu exekutivní (manažerské) funkce ve společnosti Telefónica CR, sestává ze dvou složek. Ty jsou tvořeny základní hrubou mzdou a výkonnostní odměnou, která je vyplácena v závislosti na splnění konkrétních ročních cílů. Metoda a způsob stanovení těchto cílů i jejich vyhodnocení a kontrola podléhají stejným pravidlům a postupům jako v případě generálního ředitele. Výkonnostní odměna může v úhrnu za kalendářní rok dosáhnout při standardním plnění cílů až výše 50 %, resp. 40 % celkového příjmu za rok. Součástí celkového hodnocení výkonu těchto osob v jejich manažerských pozicích je jejich hodnocení prováděné generálním ředitelem.
b) Plnění za převzetí závazku nekonkurence
Člen představenstva může ve smlouvě o výkonu funkce přijmout tzv. závazek nekonkurence, tj. závazek nepůsobit po skončení své funkce samostatně ani ve prospěch jiné osoby v oblasti telekomunikací na území České republiky (ani např. v oblasti s tím souvisejícího poradenství či konzultací), ledaže by se jednalo o jeho působení v rámci koncernu. Smlouva o výkonu funkce (včetně ustanovení ohledně závazku nekonkurence) musí být schválena dozorčí radou společnosti.
Plnění za převzetí závazku nekonkurence vychází dále z následujících principů:
— závazek nekonkurence se přebírá na dobu šest měsíců ode dne skončení výkonu funkce,
— za převzetí závazku nekonkurence je společnost povinna poskytnout jako protiplnění členovi představenstva peněžitou náhradu ve výši rovnající se šestinásobku průměrné paušální odměny podle Pravidel pro odměňování členů představenstva společnosti, která připadala na jednoho člena představenstva v měsíci předcházejícím tomu, ve kterém člen představenstva skončil svou funkci v představenstvu společnosti. Při stanovení průměrné paušální odměny se nepřihlíží k tomu, že některý z členů představenstva společnosti případně neuplatnil nárok na svou odměnu.
Generální ředitel je při skončení pracovního poměru vázán konkurenční doložkou, týkající se celé skupiny Telefónica.
c) Nepeněžitá plnění
Pojištění odpovědnosti za škodu
Společnost jako pojistník sjednala pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem určitých funkcí s tím, že pojištěnými (tj. osobami, jejichž funkce spadá pod pojistné krytí) mohou být mj. členové představenstva. Celkové pojistné zaplacené společností je rovnoměrně rozvrhováno mezi pojištěné osoby a příslušná na ně připadající částka tvoří jejich příjem.
Kapitálové životní pojištění
V souvislosti s výkonem funkce členů představenstva není ve prospěch členů představenstva sjednáno žádné kapitálové životní pojištění.
Osobní automobil
V souvislosti s výkonem funkce členů představenstva není členům představenstva poskytován osobní automobil pro soukromé účely. Generálnímu řediteli je společností osobní automobil pro služební i soukromé účely poskytován. Na stejné plnění mají nárok i ostatní exekutivní členové představenstva společnosti, a to z titulu svých manažerských funkcí.
Dozorčí rada
a) Odměny
Pravidla odměňování členů dozorčí rady společnosti, jejichž základní princip je zmíněn výše, zavádějí dvousložkovou měsíční paušální odměnu, jež je tvořena:
— částkou pokrývající povinné (mandatorní) platby (např. daně, pojistné na zdravotní pojištění apod.), kterou je člen dozorčí rady povinen zaplatit nebo nést z toho důvodu, že je sjednáno pojistné, jímž je kryta jeho případná odpovědnost za škodu, související s výkonem funkce člena dozorčí rady, jakož i mandatorní platby vyplývající z poskytnutí částky podle této věty. Tato částka se odvíjí od výše pojistného připadajícího na příslušného člena dozorčí rady, přičemž celková výše pojistného je stanovována na základě postupů obvyklých v pojišťovnictví,
— částkou příslušející jednotlivým kategoriím členů dozorčí rady měsíčně: (i) člen dozorčí rady: 40 000 Kč; (ii) místopředseda dozorčí rady: částka ad (i) zvýšená o 20 000 Kč; předseda dozorčí rady: částka ad (ii) zvýšená o 20 000 Kč.
Pokud je člen dozorčí rady též členem některého z výborů zřizovaných dozorčí radou, přísluší mu též odměna za práci ve výboru, stanovená jako odměna za zasedání výboru, a to (i) členovi výboru ve výši 10 000 Kč; (ii) místopředsedovi výboru částka ad (i) zvýšená o 12 000 Kč; (iii) předsedovi výboru částka ad (ii) zvýšená o 15 000 Kč.
b) Plnění za převzetí závazku nekonkurence
Člen dozorčí rady může ve smlouvě o výkonu funkce přijmout tzv. závazek nekonkurence, tj. závazek nepůsobit po skončení své funkce samostatně ani ve prospěch jiné osoby na území České republiky v oblasti telekomunikací (ani např. v oblasti s tím souvisejícího poradenství či konzultací), ledaže by se jednalo o jeho působení v rámci koncernu. Smlouva o výkonu funkce (včetně ustanovení ohledně závazku nekonkurence) musí být schválena valnou hromadou.
Plnění za převzetí závazku nekonkurence vychází dále z následujících principů:
— závazek nekonkurence se přebírá na dobu 6 měsíců ode dne skončení výkonu funkce,
— za převzetí závazku nekonkurence je společnost povinna poskytnout příslušnému členovi dozorčí rady jako protiplnění za převzetí závazku nekonkurovat peněžitou náhradu ve výši rovnající se šestinásobku průměrné paušální odměny podle Pravidel pro odměňování členů dozorčí rady společnosti, která připadala na jednoho člena dozorčí rady společnosti v měsíci předcházejícím tomu, ve kterém člen dozorčí rady ukončil výkon své funkce v dozorčí radě společnosti. Při stanovení průměrné paušální odměny se nepřihlíží k tomu, že některý z členů dozorčí rady společnosti případně neuplatnil nárok na svou odměnu.
c) Nepeněžitá plnění
Pojištění odpovědnosti za škodu
Společnost jako pojistník sjednala pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem určitých funkcí, s tím že pojištěnými (tj. osobami, jejichž funkce spadá pod pojistné krytí) mohou být mj. členové dozorčí rady. Celkové pojistné zaplacené společností je rovnoměrně rozvrhováno mezi pojištěné osoby a příslušná na ně připadající částka tvoří jejich příjem.
Kapitálové životní pojištění – toto nenárokové plnění bylo rozhodnutím valné hromady, konané dne 3. dubna 2009, o aktualizaci Pravidel pro poskytování nenárokových plnění členům dozorčí rady společnosti, z poskytovaných plnění vypuštěno.
Osobní automobil
Předsedovi a místopředsedům dozorčí rady je podle pravidel schválených valnou hromadou pro služební i soukromé účely poskytován osobní automobil vyšší střední třídy. Od poloviny roku 2005 toto plnění není čerpáno.
Další plnění
Společnost poskytla členům představenstva (včetně generálního ředitele) a členům dozorčí rady rovněž následující plnění:
— hlasové a datové služby a produkty společnosti pro služební i soukromé účely (mimo podnikání),
— komunikační a výpočetní technika (mobilní telefon, stolní počítač nebo notebook, PDA apod. včetně příslušenství), a to pro služební i soukromé účely (mimo podnikání),
— platební karta VISA (v případě dozorčí rady a výboru pro audit toto plnění přísluší pouze předsedovi a místopředsedům tohoto orgánu – v roce 2011 toto plnění nebylo čerpáno),
— zajištění zdravotní péče.
Uvedená plnění byla osobám zastávajícím funkci člena představenstva poskytnuta z titulu výkonu exekutivní (manažerské) funkce ve skupině Telefónica Czech Republic pro účely plnění povinností vyplývajících z jejich funkcí. V případě členů dozorčí rady se poskytování těchto a dalších nepeněžních plnění řídí pravidly pro poskytování nenárokových plnění pro příslušný orgán společnosti.
Informace o všech peněžitých a naturálních příjmech, které přijaly za účetní období osoby s řídící pravomocí (vyjma osob, které v rámci emitenta činí rozhodnutí, jež mohou ovlivnit budoucí vývoj a podnikovou strategii emitenta, a které mají přístup k vnitřním informacím) od společnosti Telefónica CR a jí ovládaných osob
Údaje o peněžitých i naturálních příjmech představenstva celkem zahrnují též příjmy přijaté od dceřiné společnosti Telefónica Slovakia, s.r.o. Členové dozorčí rady nepřijali od osob ovládaných společností Telefónica v roce 2011 žádné peněžité a naturální příjmy.
Informace o počtu akcií vydaných společností Telefónica CR, které jsou ve vlastnictví statutárních orgánů nebo jejich členů, ostatních osob s řídící pravomocí, informace o opčních a obdobných smlouvách, informace o jednotlivých obchodech, které uvedené osoby uskutečnily v účetním období
U žádného z členů představenstva, dozorčí rady a členů výkonného řízení společnosti nebyl zjištěn střet zájmů a rovněž žádný z nich nebyl nejméně v posledních pěti letech odsouzen za podvodné trestné činy, nebyl v pozici statutárního nebo dozorčího orgánu účasten v konkurzních řízeních, správách a likvidacích nebo obviněn či sankcionován ze strany statutárních či regulatorních orgánů.
Údaje o pracovních nebo obdobných smlouvách členů představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit uzavřených s emitentem
V roce 2011 měli všichni členové představenstva a dozorčí rady – kromě náhradních členů dozorčí rady kooptovaných dozorčí radou společnosti dne 8. listopadu 2011 (pan José María Álvarez-Pallete Lopez, paní Patricia Cobian Gonzalez a pan Enrique Medina Malo) – se společností uzavřenou platnou smlouvu o výkonu funkce, z níž vyplývá nárok na plnění v případě převzetí závazku nekonkurence po skončení funkce.
Telefónica CR se přihlásila k principům řádné správy společností již ve Výroční zprávě za rok 2001 a od té doby činí pravidelně prohlášení v rámci této zprávy o tom, jak implementuje zásady řádné správy a řízení společnosti (corporate governance) ve své praxi. Společnost dlouhodobě splňuje všechna hlavní kritéria, principy a doporučení českého Kodexu správy a řízení společností, založeného na principech OECD z roku 2004 („Kodex“). Tento Kodex je dostupný na webových stránkách Ministerstva financí ČR (www.mfcr.cz). Výjimku představují principy řádné správy společnosti, které nejsou přímo ovlivnitelné správními orgány společnosti a závisejí na rozhodování vlastníků společnosti (zejména jde o kritérium počtu nezávislých členů dozorčí rady). Představenstvo společnosti průběžně dbá na zajištění řádného výkonu správy a řízení ve všech dceřiných společnostech, které společnost Telefónica CR ovládá.
Organizace správy společnosti
V roce 2011 se model správy a řízení společnosti Telefónica CR oproti předchozímu roku nezměnil. Tento model je podle platných stanov společnosti založen na součinnosti výkonného představenstva, složeného výhradně z vrcholových manažerů skupiny Telefónica CR, a dozorčí rady vybavené pravomocemi, které jí umožňují kontrolu klíčových rozhodovacích procesů (na bázi vydávání předchozího souhlasu dozorčí rady k určeným záležitostem) a monitorování ostatních důležitých oblastí společnosti. Výkon působnosti dozorčí rady je účinně podpořen aktivním využíváním poradní a iniciační role výborů dozorčí rady. Kontrolní, dohlížecí a posuzovací funkci v korporačním správním modelu společnosti Telefónica CR posiluje samostatné postavení výboru pro audit. Nedílnou součástí modelu správy a řízení je personální spojení funkce generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti, což společnost považuje v rámci modelu exekutivního představenstva za účelné a vzhledem k silné roli výboru pro audit, dozorčí rady a aktivní činnosti jejích výborů za přijatelné. Členové představenstva mají smlouvy o výkonu funkce a vedle toho pracovní smlouvy na sjednaný druh práce, který je od výkonu funkce odlišný.
Řádná valná hromada společnosti se konala 28. dubna 2011. Nejvyšší orgán společnosti měl na pořadu jednání standardní agendu, související s chodem akciové společnosti, a rovněž změnu stanov společnosti, jejímž hlavním cílem bylo reflektovat aktuální změny v právních předpisech. Podrobný přehled výsledků řádné valné hromady je uveden na webových stránkách společnosti (www.telefonica.cz) a je rovněž součástí Pololetní zprávy 2011. Informace o výši dividendy, rozhodném dnu a dnu výplaty dividendy jsou uvedeny v kapitole Ostatní informace pro akcionáře a investory této Výroční zprávy.
Představenstvo společnosti se v roce 2011 sešlo třiadvacetkrát. Naplnilo tím povinnost, která určuje konání alespoň dvanácti zasedání ročně.
Dozorčí rada společnosti zasedala v roce 2011 čtyřikrát, což bylo v souladu se stanovami společnosti předepisujícími konání alespoň čtyř zasedání v kalendářním roce.
Výbor pro audit (VA) společnosti se v roce 2011 sešel na čtyřech zasedáních a naplnil tím povinný počet jednání tohoto orgánu vyplývající ze stanov společnosti. Praxe ukázala účelnost svolávání jednání VA ve stejných termínech, kdy probíhají řádná zasedání dozorčí rady, což vytváří předpoklady pro rozvinutí úzké informační spolupráce obou těchto orgánů zejména v oblastech, kde se jejich působnosti překrývají. Tento systém koordinace umožňuje členům dozorčí rady využívat výstupy a závěry z jednání VA jako další zdroj informací při projednávání záležitostí zařazených na program zasedání dozorčí rady. Pravidla odměňování členů VA, jakož i Pravidla pro poskytování nenárokových plnění členům těchto orgánů, která byla schválena řádnou valnou hromadou společnosti v roce 2009, zůstala v roce 2011 nezměněna. Členové VA obdrželi v roce 2011 od společnosti peněžní příjmy ve výši 3 938 497 Kč a naturální příjmy ve výši 909 936 Kč, z toho z titulu členství ve výboru pro audit 92 000 Kč a žádný naturální příjem. Členové výboru nepřijali od osob ovládaných společností Telefónica CR v roce 2011 žádné peněžité a naturální příjmy. V roce 2011 měli všichni členové VA se společností uzavřenou platnou smlouvu o výkonu funkce, z níž vyplývá nárok na plnění v případě převzetí závazku nekonkurence po skončení funkce.
V rámci provádění vnitřních kontrol v oblasti účetního výkaznictví jsou ve společnosti realizovány hlavní požadavky zákona Sarbanes-Oxley (dále SOX), které musí společnost dodržovat primárně vzhledem k tomu, že mateřská společnost Telefónica, S.A., je kótována na amerických kapitálových trzích. Dvakrát ročně probíhá ve společnosti hodnocení interních kontrol v oblasti finančního výkaznictví v rozsahu regulačního rámce stanoveného v sekci 404 SOX, včetně hodnocení kontrolních mechanismů informačních technologií společnosti, které mají potenciální dopad na účetní závěrku. Uvedená hodnocení ověřují úroveň popisu, nastavení a formou substantivního sledování (Walkthrough test) a testování (Compliance test) transakcí rovněž účinnost kontrolních mechanismů zajišťujících správnost účetního výkaznictví. Výsledky hodnocení jsou konzultovány s externím auditorem společnosti. Výsledkem hodnocení uskutečněného v roce 2011 bylo zjištění, že prováděné interní kontroly vykazují přiměřenou úroveň ve smyslu požadavků zákona SOX. Nedílnou součástí procedur správy a řízení společnosti vyplývajících ze zákona SOX je kvartální prohlášení vedení společnosti (generálního ředitele a ředitele divize Finance) o správnosti údajů ve finančních výkazech, zavedení a používání účinných kontrol a o dalších skutečnostech ve smyslu požadavků sekce 302 SOX (včetně informací o případné změně v účetní politice společnosti jednorázových/výjimečných a o významných položkách, které ovlivnily výsledky společnosti ve sledovaném čtvrtletí, a o přehledu významných rezerv, které společnost vytváří k pokrytí potenciálních závazků a rizik společnosti – např. soudních sporů). Výše uvedené dokumenty jsou v rámci společnosti předkládány představenstvu a rovněž výboru pro audit k jejich projednání a posouzení.
V roce 2011 pokračoval výkon a další rozvoj funkce interního auditu a řízení rizik ve společnosti, přičemž organizační uspořádání těchto funkcí (v rámci jedné organizační jednotky), liniové řízení generálním ředitelem a funkční podřízenost interního auditu (v souladu s mezinárodními standardy pro profesionální praxi interního auditu) výboru pro audit a představenstvu společnosti zůstaly zachovány.
Interní audit představuje důležitý nástroj správy a řízení společnosti, který poskytuje správním a výkonným orgánům společnosti nezávislé a odborné posouzení vnitřního kontrolního a řídícího systému společnosti, stavu a vývoje zkoumané oblasti vůči současné nejlepší praxi, platným pravidlům, vydaným pracovním příkazům a pokynům. V roce 2011 bylo organizační jednotkou Interní audit a řízení rizik realizováno celkem čtyřicet devět auditů a auditních akcí (včetně pravidelného hodnocení vnitřních kontrol v rámci požadavků SOX, sekce 404), vyplývajících z ročního operativního plánu interního auditu nebo z požadavků správních orgánů a generálního ředitele. Kromě provádění auditů a auditních šetření ve společnosti zajišťuje tento útvar standardně též výkon funkce interního auditu v dceřiné společnosti Telefónica Slovakia s.r.o. a provádí auditní šetření též v dalších dceřiných společnostech ve skupině Telefónica Czech Republic. Ke zjištěním z provedených auditů jsou příslušným managementem přijímána termínovaná nápravná opatření k jejich odstranění. Stav plnění nápravných opatření interní audit průběžně monitoruje a čtyřikrát ročně reportuje vrcholovému managementu a správním orgánům společnosti. Činnost interního auditu a jeho hlavní procesy jsou popsány ve Statutu interního auditu společnosti Telefónica CR, který rovněž vymezuje principy nezávislosti interního auditu a objektivity interních auditorů. Práce interního auditu je pravidelně sledována výborem pro audit, který projednává auditní zprávy a další reportingové materiály předkládané interním auditem. Ze Statutu interního auditu vyplývá povinná spoluúčast výboru pro audit na sestavování a schválení ročního operativního plánu interního auditu, schvalování rozpočtu útvaru Interní audit a na ročním hodnocení jeho činnosti. Ředitel organizační jednotky Interní audit a řízení rizik má volný a úplný přístup k výboru pro audit a účastní se projednávání auditních zpráv a dalších výstupů z činnosti organizační jednotky Interní audit a řízení rizik v orgánech společnosti.
Od roku 2007 je útvar Interní audit a řízení rizik společnosti Telefónica CR držitelem certifikace v oblasti kvality od Institutu interních auditorů (IIA). Pro účely získání certifikace se prověřuje shoda činností interního auditu s Mezinárodními standardy pro profesionální praxi interního auditu (tzv. Standardy), které IIA vydává.
V roce 2011 pokračovalo rozvíjení funkce řízení rizik a její harmonizace s metodickými postupy a praxí ve skupině Telefónica, což rozšiřuje prostor pro sdílení zkušeností a poznatků ze zmírnění dopadů jednotlivých druhů rizik s mateřskou společností a s dalšími společnostmi skupiny. Systém řízení rizik zahrnuje všechny oblasti a činnosti společnosti Telefónica CR, včetně její dceřiné společnosti Telefónica Slovakia, s.r.o. a zajišťuje jejich identifikaci, ohodnocení, minimalizaci jejich dopadů a další sledování jejich vývoje. Představenstvo dostává na měsíční bázi a dozorčí rada na čtvrtletní bázi pravidelný report s informacemi o nejvýznamnějších rizicích a jejich vývoji. Výbor pro audit se zabývá problematikou řízení rizik zejména z pohledu hodnocení jeho účinnosti a přiměřenosti (zda hlavní rizika společnosti budou řádně identifikována a řízena) a za tímto účelem se pravidelně seznamuje s aktivitami organizační jednotky řízení rizik v rámci skupiny Telefónica Czech Republic, užívanou metodologií, fungováním systému řízení rizik atd. Členové uvedených orgánů mají rovný a úplný přístup k reportům řízení rizik a k registru rizik společnosti Telefónica CR a dceřiné společnosti Telefónica Slovakia, s.r.o. Podrobnější údaje o řízení rizik jsou uvedeny v kapitole Řízení rizik této Výroční zprávy.
Pro účely podpory řádného výkonu správy a řízení ve skupině Telefónica Czech Republic a zajištění efektivního procesu administrace správních činností je ve společnosti Telefónica CR dlouhodobě využíván informační portál (CG Portál), který je umístěný na intranetu společnosti a je současně volně přístupný pro oprávněné uživatele i z vnějšího prostředí. Tento nástroj plní řadu funkcí, z nichž k hlavním patří např. svolávání zasedání (včetně poskytování podkladových materiálů), poskytování aktuálních informací a pravidelných reportů členům orgánů a výborů v období mezi zasedáními a v neposlední řadě zajišťuje funkci elektronického archivu pro veškerou dokumentaci správy a řízení společnosti. CG Portál je koncipován na bilingvním principu (čeština, angličtina), čemuž odpovídá i systematické vypracovávání většiny správních dokumentů a podkladů v obou uvedených jazykových mutacích. Prostřednictvím CG Portálu mají všichni (exekutivní i neexekutivní) členové příslušných správních orgánů zajištěn rovný přístup k archivním i aktuálním dokumentům a informacím bez jakýchkoli místních či časových omezení. Kromě zápisů a podkladů z jednání orgánů a výborů společnosti jde rovněž např. o archiv interního auditu a reporting rizik, informace o skupině Telefónica Czech Republic a o jednotlivých dceřiných společnostech atd. Portál slouží rovněž jako platforma pro podporu a zajišťování dalších aktivit a činností patřících svým charakterem a účelem do oblasti corporate governance. Jedná se zejména o agendu Etických zásad podnikání společnosti (mj. provozování důvěrné linky pomoci pro oznamování případů etických selhání). Výsledky dosažené v této oblasti v roce 2011 jsou uvedeny v kapitole Etické zásady podnikání.
Noví členové představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady a jejích výborů mají od začátku výkonu své funkce k dispozici, v zájmu svého rychlého a účinného seznámení se se společností, speciálně sestavenou komplexní a strukturovanou sadu informací a podkladů správy a řízení společnosti a přístup k veškerým dalším aktuálním i archivním dokumentům, které potřebují pro řádný výkon svých funkcí. Dostupnost těchto informací je zajišťována prostřednictvím CG Portálu.
Ve společnosti Telefónica CR je dlouhodobě zřízena funkce tajemníka společnosti, která je v současném modelu správy a řízení společnosti Telefónica CR kombinována na vrcholové úrovni řízení s funkcí vedoucího právníka společnosti (ředitel pro právní, regulatorní a veřejné záležitosti).
Vztahy společnosti s akcionáři
Důsledné dodržování všech zákonných práv akcionářů, naplňování principu rovného přístupu ke všem akcionářům v obdobném postavení a respekt ke specifickým, zákonem vymezeným právům minoritních akcionářů patří k základním požadavkům správy a řízení společnosti Telefónica CR. Hlavní akcionář společnosti Telefónica CR, kterým je společnost Telefónica, S.A., (viz kapitola Politika společnosti vůči zainteresovaným stranám), vykonává kontrolu nad společností Telefónica CR prostřednictvím svých hlasovacích práv na valných hromadách společnosti.
Společnost klade velký důraz na včasné a úplné informování akcionářů o dění ve společnosti, jejích finančních výsledcích a podnikatelských záměrech. Hlavní komunikační platformu představovaly v roce 2011 webové stránky společnosti (www.telefonica.cz, sekce O společnosti). Společnost pravidelně vydává tiskové zprávy týkající se kvartálních finančních výsledků a průběžně uveřejňuje informace o všech významných událostech a změnách ve společnosti.
Valné hromady jsou společností pořádány takovým způsobem, aby byly nejen bezvýhradně splněny všechny podmínky vyplývající z platného právního rámce a stanov společnosti, ale aby také byly v maximální možné míře naplňovány požadavky stanovené Kodexem v oblasti práv akcionářů a spravedlivého zacházení s nimi. Společnost s velkým časovým předstihem zveřejňuje na svých webových stránkách datum konání valné hromady, jejíž čas zahájení a místo konání jsou voleny tak, aby se akcionáři mohli bez jakýchkoli komplikací zúčastnit jednání nejvyššího orgánu společnosti. Jednací řád valné hromady je opakovaně schvalován na každém zasedání tohoto orgánu společnosti. Zůstává již několik let v nezměněné podobě, přičemž akcionáři za uvedené období neuplatnili žádné požadavky na jeho změnu. Umožňuje akcionářům účinně se podílet na rozhodování o podstatných změnách společnosti, klást otázky a požadovat informace k záležitostem, zařazeným na pořad jednání valné hromady. Jednací řád valné hromady obsahuje následující hlavní ustanovení:
— na valné hromadě mohou akcionáři osobně nebo prostřednictvím svých zástupců vykonávat svá práva, tj. hlasovat k navrženým bodům programu, požadovat a obdržet v souladu s obchodním zákoníkem vysvětlení záležitostí týkajících se společnosti, popř. jí ovládaných osob, je-li takové vysvětlení potřebné pro posouzení předmětu jednání valné hromady, a uplatňovat v souladu s obchodním zákoníkem návrhy a protinávrhy. Akcionáři mohou podat protest, týkající se rozhodnutí valné hromady, a dále požadovat jeho uvedení v zápise z valné hromady,
— žádosti o vysvětlení, návrhy, protinávrhy a protesty podávají akcionáři zpravidla písemnou formou – předáním do informačního střediska. Při podání je nutno specifikovat, zda jde o žádost o vysvětlení, návrh, protinávrh nebo protest. Písemné žádosti o vysvětlení, návrhy, protinávrhy a protesty budou opatřeny pod vlastním textem čitelným podpisem akcionáře nebo jeho zástupce,
— představenstvo společnosti je povinno v souladu s obchodním zákoníkem a stanovami společnosti zajistit podání vysvětlení na žádosti o vysvětlení k programu jednání valné hromady,
— na valné hromadě se hlasuje nejdříve o návrhu svolavatele valné hromady; v případě, že tento návrh není schválen, hlasuje se o dalších návrzích a protinávrzích k projednávanému bodu v tom pořadí, jak byly předloženy. Jakmile je předložený návrh schválen, o dalších protinávrzích k tomuto bodu se již nehlasuje. Předseda valné hromady je povinen před hlasováním zabezpečit seznámení akcionářů se všemi návrhy a protinávrhy akcionářů k bodu pořadu jednání valné hromady, o němž má být hlasováno.
Na valné hromadě společnosti konané v roce 2011 byly k dispozici všechny potřebné dokumenty v tištěné podobě, a to v dvojjazyčném vyhotovení (v češtině i v angličtině). Tyto podklady spolu s dalšími relevantními dokumenty (např. stanovy společnosti) byly pro akcionáře k dispozici též v informačním středisku, které společnost pro akcionáře zřizuje na každé valné hromadě. Hlasování o každém bodu jednání valné hromady probíhalo zvlášť po ukončení rozpravy k danému bodu. Akcionáři se mohli obracet se svými dotazy na členy představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady (výborů dozorčí rady) i na zástupce externího auditora společnosti, kteří se účastnili celého jednání valné hromady. Po celou dobu jednání valné hromady byl přítomen také notář.
Všechny podněty (dotazy, žádosti o vysvětlení, protinávrhy, návrhy), které byly akcionáři podány na valné hromadě společnosti konané dne 28. dubna 2011, byly řádně objasněny členy představenstva a následně byly zaznamenány (včetně odpovědí na ně) v zápisu z valné hromady.
Záležitosti transparentnosti a informační otevřenosti
Telefónica CR důsledně a svědomitě dodržuje národní i komunitární právní předpisy a principy Kodexu. V souladu s tímto povinným i dobrovolným rámcem průběžně poskytuje akcionářům a investorům všechny podstatné informace o svém podnikání, finanční situaci a majetku společnosti, obchodních a provozních výsledcích, vlastnické struktuře a záležitostech správy společnosti. Společnost také důsledně dbá na včasné a úplné uveřejňování všech cenově citlivých údajů a skutečností. Cílem společnosti je, aby akcionáři a investoři mohli činit podložená rozhodnutí o vlastnictví cenných papírů společnosti a při hlasování na valných hromadách. Pro tento účel společnost využívá k seznamování akcionářů se záležitostmi společnosti různé informační kanály a nástroje, především elektronickou komunikaci prostřednictvím webových stránek společnosti, dále přes webové stránky www.akcie.cz a www.londonstockexchange.com. Na webových stránkách společnosti Telefónica CR (v sekci O společnosti) mají investoři i akcionáři k dispozici všechny korporátní dokumenty a široké spektrum aktuálních informací o společnosti v českém i v anglickém jazyce. Společnost považuje elektronickou platformu pro zveřejňování informací za klíčovou mj. proto, že řada z jejích akcionářů jsou zahraniční právnické i fyzické osoby a internetové stránky společnosti usnadňují zahraničním institucionálním investorům i drobným akcionářům přístup k informacím o společnosti, což vytváří předpoklady pro to, aby se mohli aktivně, efektivně a plnohodnotně podílet na rozhodování o záležitostech společnosti.
Nedílnou součástí politiky transparentnosti společnosti je poskytování dostatečných informací o odměňování členů představenstva a dozorčí rady společnosti (a jejích výborů). Z tohoto důvodu je této záležitosti věnována kapitola 8.10., kde jsou mj. popsány a vysvětleny principy a systém odměňování členů představenstva a dozorčí rady společnosti stejně jako ostatních plnění poskytovaných společností těmto osobám (obdobná informace týkající se členů výboru pro audit je obsažena v kapitole Organizace správy společnosti). V následné kapitole (Ostatní informace týkající se osob s řídící pravomocí) je rovněž reportováno výsledné čerpání těchto plnění za uplynulé období (v případě členů VA je tato informace součástí kapitoly Organizace správy společnosti). Na internetových stránkách společnosti jsou zveřejněna úplná znění aktuálních dokumentů upravujících tuto oblast (Pravidla odměňování členů představenstva, Pravidla pro odměňování členů dozorčí rady, Pravidla pro odměňování členů výboru pro audit, Pravidla pro poskytování nenárokových plnění členům dozorčí rady společnosti, Pravidla pro poskytování nenárokových plnění členům výboru pro audit).
Telefónica CR má v souladu se svými Etickými zásadami podnikání stanovenou nulovou toleranci v oblasti střetu zájmů. Procedura jednání a rozhodování správních orgánů je nastavena tak, aby se členové těchto orgánů neúčastnili hlasování o záležitostech, u kterých by mohla být zpochybněna jejich nestrannost (tzv. affiliated transaction). Možné střety zájmů, vyplývající z členství ve správních orgánech jiných společností, z účasti na obchodních transakcích a dalších vymezených situacích, pravidelně zkoumá a posuzuje výbor pro etiku a společenskou odpovědnost (viz dále kapitola Výbory správních orgánů společnosti).
Společnost dbá na to, aby nedocházelo ke zneužití vnitřních informací společnosti pro získání neoprávněného prospěchu při obchodování s cennými papíry společnosti. Základní rámec pravidel a chování pro zamezení takovému jednání představují platné komunitární i české právní předpisy, jakož i pravidla stanovená pro tuto oblast regulátorem finančních trhů ve Velké Británii (Financial Services Authority). Telefónica CR uplatňuje přísný interní předpis vymezující pravidla dispozice
s cennými papíry vydanými společností nebo jí ovládanými osobami. Nedílnou součástí opatření je vedení a pravidelná aktualizace seznamu osob, které mají přístup k vnitřním informacím.
Výbory správních orgánů společnosti
Výbory dozorčí rady jsou nedílnou součástí systému správy a řízení společnosti již od roku 1996 a v současném modelu správy a řízení společnosti mají nezastupitelnou roli při výkonu působnosti dozorčí rady. Při koncipování působnosti a role výborů se společnost řídí jednak Kodexem a jednak doporučením Komise ES č. 2005/162/ES o úloze výborů dozorčí rady společností kótovaných na burze, jakož i novelizačním doporučením č. 2009/38/ES z dubna 2009. Základní údaje o výborech dozorčí rady společnosti jsou uvedeny v kapitole Správní orgány společnosti.
Výbor pro jmenování a odměňování (VJO) má pět členů a poskytuje zejména doporučení týkající se personálních změn ve složení představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady a výborů dozorčí rady společnosti. Výbor se vyjadřuje rovněž k návrhům na personální obsazení míst ve správních orgánech společností, patřících do skupiny Telefónica Czech Republic. Do působnosti VJO patří rovněž posuzování odměňování a dalších plnění poskytovaných členům představenstva, dozorčí rady a výboru pro audit. Výbor má oprávnění trvale sledovat a vyhodnocovat výkonnost členů představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady i jejích výborů, přičemž v této souvislosti rovněž posuzuje a podporuje jazykové i odborné vzdělávání členů správních orgánů. V roce 2011 se uskutečnila celkem dvě zasedání tohoto výboru.
Výbor pro etiku a společenskou odpovědnost (VESO) je dobrovolně zřízeným výborem dozorčí rady a má šest členů, přičemž platí pravidlo, že polovina členů VESO je tvořena členy dozorčí rady volenými zaměstnanci společnosti a druhá polovina členy tohoto orgánu, volenými valnou hromadou. Výbor se každoročně zabývá problematikou potenciálního střetu zájmů, který je posuzován u členů představenstva, výboru pro audit, dozorčí rady, členů výkonného řízení společnosti a také členů správních orgánů dceřiných společností. VESO pravidelně monitoruje stav dodržování etických zásad podnikání a fungování nástrojů důvěrné pomoci a je rovněž seznamován s aktivitami a činnostmi v rámci compliance programu na prevenci rizik etických selhání. Další oblastí primárního zájmu VESO je podpora společensky odpovědného chování společnosti. V roce 2011 výbor zasedal dvakrát.
Politika společnosti vůči zainteresovaným stranám
Telefónica CR považuje koncept společenské odpovědnosti (Corporate Social Responsibility, CSR) za nedílnou součást své činnosti a podnikání. Vzhledem k šíři a množství aktivit společnosti v oblasti CSR je společenské odpovědnosti věnována samostatná kapitola Společenská odpovědnost Výroční zprávy.
Číselné údaje a informace týkající se záležitostí podle odstavce § 118 odst. 5
písm. a) až l) zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu:
a) struktuře vlastního kapitálu emitenta, včetně cenných papírů nepřijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu a případného určení různých druhů akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na emitentovi a podílu na základním kapitálu každého druhu akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na emitentovi
Struktura vlastního kapitálu společnosti Telefónica CR k 31. prosinci 2011 byla následující:
Základní kapitál společnosti Telefónica CR k 31. prosinci 2011 ve výši 32 208 990 000 Kč byl zcela splacen a byl tvořen těmito akciemi:
A. Druh: akcie kmenová
Forma: na jméno
Podoba: zaknihovaná
Počet kusů: 322 089 890 ks
Jmenovitá hodnota: 100 Kč
Celkový objem emise: 32 208 989 000 Kč
ISIN: CZ0009093209
B. Druh: akcie kmenová
Forma: na jméno
Podoba: zaknihovaná
Počet kusů: 1 ks
Jmenovitá hodnota: 1 000 Kč
Celkový objem emise: 1 000 Kč
ISIN CZ0008467115
Práva a povinnosti spojené s akcií na jméno představující podíl na společnosti Telefónica CR jsou uvedeny v článku 5 stanov společnosti.
Akcie na jméno ve jmenovité hodnotě 100 Kč byly přijaty k obchodování na těchto trzích:
Emisní podmínky v plném znění, ze kterých byly vybrány pouze podstatné informace, jsou k nahlédnutí v sídle společnosti.
Akcie na jméno ve jmenovité hodnotě 1 000 Kč nebyla přijata k obchodování na evropském regulovaném trhu.
b) Informace omezení převoditelnosti cenných papírů
K převodu akcií a globálních depozitních certifikátů je třeba splnit pouze požadavky stanovené právními předpisy. Stanovy společnosti nijak neomezují převod akcií společnosti a ani neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
c) Informace o významných přímých a nepřímých podílech na hlasovacích právech emitenta
Struktura hlavních akcionářů společnosti Telefónica CR k 31. prosinci 2011:
K 31. prosinci 2011 činil podíl společnosti Telefónica, S.A., na hlasovacích právech společnosti Telefónica CR, ve smyslu ustanovení § 122 zákona o podnikání na kapitálovém trhu 69,41 %.
d) Informace o vlastnících cenných papírů se zvláštními právy, včetně popisu těchto práv
Společnost nevydala žádné cenné papíry se zvláštními právy, pouze kmenové akcie zmíněné
v bodě a) výše.
e) Informace o omezení hlasovacích práv
Hlasovací práva jsou spojena se všemi akciemi vydanými společností a mohou být omezena nebo vyloučena pouze v případech stanovených zákonem. Společnost si není vědoma žádného takového zákonného omezení nebo vyloučení hlasovacích práv. Stanovy společnosti neupravují žádné omezení hlasovacích práv a ani neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
f) Informace o smlouvách mezi akcionáři nebo obdobnými vlastníky cenných papírů představujících podíl na emitentovi, které mohou mít za následek ztížení převoditelnosti akcií nebo obdobných cenných papírů představujících podíl na emitentovi nebo hlasovacích práv, pokud jsou emitentovi známy
Společnosti nejsou známy žádné informace o smlouvách mezi akcionáři, které mohou mít za následek ztížení převoditelnosti akcií nebo hlasovacích práv.
g) Informace o zvláštních pravidlech určujících volbu a odvolání členů statutárního orgánu a změnu stanov nebo obdobného dokumentu emitenta
Členové představenstva jsou voleni a odvoláváni dozorčí radou společnosti. Podmínky volitelnosti do představenstva vyplývají ze zákona; stanovy neobsahují žádné omezení nad rámec zákona ani neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
Dvě třetiny členů dozorčí rady jsou voleny a odvolávány valnou hromadou společnosti, jedna třetina je volena a odvolávána zaměstnanci společnosti. Podmínky volitelnosti do dozorčí rady vyplývají ze zákona; stanovy obsahují omezení nad rámec zákona pouze v tom smyslu, že členem dozorčí rady společnosti nemůže být její generální ředitel. Neexistuje žádné jiné omezení z důvodů, které by spočívaly na straně společnosti.
h) Informace o zvláštních pravomocích členů statutárního orgánu, zejména o pověření podle § 161a a § 210 obchodního zákoníku.
Členové představenstva nemají žádné zvláštní pravomoci; některé úkony představenstva vyžadují v souladu s čl. 14 odst. 4 stanov společnosti předchozí souhlas dozorčí rady.
i) Informace o významných smlouvách, ve kterých je emitent smluvní stranou a které nabydou účinnosti, změní se nebo zaniknou v případě změny ovládání emitenta v důsledku nabídky převzetí, a o účincích z nich vyplývajících, s výjimkou takových smluv, jejichž uveřejnění by bylo pro emitenta vážně poškozující; tím není omezena jiná povinnost uveřejnit takovou informaci podle tohoto zákona nebo jiných právních předpisů.
Společnost neuzavřela žádné smlouvy, které nabydou účinnosti, změní se nebo zaniknou v případě změny ovládání emitenta v důsledku nabídky převzetí.
j) Informace o smlouvách mezi emitentem a členy jeho statutárního orgánu nebo zaměstnanci, kterými je emitent zavázán k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí.
Mezi společností a členy jejího představenstva nebo jejími zaměstnanci nebyly uzavřeny smlouvy, kterými by společnost byla zavázána k plnění pro případ skončení jejich funkce nebo zaměstnání v souvislosti s nabídkou převzetí.
k) Informace o případných programech, na jejichž základě je zaměstnancům a členům statutárního orgánu společnosti umožněno nabývat účastnické cenné papíry společnosti, opce na tyto cenné papíry či jiná práva k nim za zvýhodněných podmínek, a o tom, jakým způsobem jsou práva z těchto cenných papírů vykonávána.
Pro členy představenstva společnosti ani pro její zaměstnance nejsou vytvořeny žádné programy, na jejichž základě by jim bylo umožněno nabývat účastnické cenné papíry společnosti, opce na tyto cenné papíry či jiná práva k nim za zvýhodněných podmínek.
l) Informace o úhradách placených státu za právo těžby, pokud rozhodující činnost emitenta spočívá v těžebním průmyslu.
Vzhledem k tomu, že předmětem podnikatelské činnosti společnosti není podnikání v těžebním průmyslu, tyto informace se jí netýkají.
04
Správa a řízení společnosti
Výbor pro audit
Telefónica Czech Republic, a.s.
předseda výboru pro audit
divize Finance
ředitel, divize Finance
divizeRezidentních
zákazníků
ředitel, divize Rezidentních zákazníků
divize Právní, regulatorní a veřejné záležitosti
ředitel, divize Právní,regulatorní a veřejné záležitosti, tajemník společnosti
Správa a řízení společnosti
divizeFiremních zákazníků
ředitel, divize Firemních zákazníků
divize Lidské zdroje
ředitel, divize Lidské zdroje
Valná hromada
Telefónica Czech Republic, a.s.
Dozorčí rada
Telefónica Czech Republic, a.s.
předseda dozorčí rady
Představenstvo
Telefónica Czech Republic, a.s.
předseda představenstva
Generální ředitel
Telefónica Czech Republic, a.s.
divize Marketing
ředitel, divize Marketing
Zákaznická zkušenost
ředitel, Zákaznická zkušenost
divize Provoz
ředitel, divize Provoz
Strategie a tržní zpravodajství
ředitel, Strategie a tržní zpravodajství
Výbory dozorčí rady
divize Velkoprodej
ředitel, divize Velkoprodej
Korporátní komunikace
ředitel, Korporátní komunikace
divize Podpůrné služby
ředitel,
divize Podpůrné služby
Interní audit a řízení rizik
ředitel,
Interní audit a řízení
Konsolidovaná účetní závěrka za rok končící 31. prosince 2011 sestavená v souladu s mezinárodními standardy účetního výkaznictví
Výnosy z podnikání dosáhly
52,39 miliardy korun.
Základní informace o společnosti
S účinností od 16. května 2011 se obchodní název společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s., změnil na Telefónica Czech Republic, a.s.
Vývoj obchodování s akciemi Telefónica CR v roce 2011
Společnost Telefónica CR patřila i v roce 2011 k nejvýznamnějším společnostem obchodovaným na českém kapitálovém trhu, měřeno výší tržní kapitalizace a objemem obchodů. Celkový objem obchodů s akciemi společnosti na akciovém trhu Burzy cenných papírů Praha (BCPP) dosáhl za rok 2011 výše 34,0 mld. Kč v porovnání s 43,0 mld. Kč v roce 2010. Obchodování s akciemi společnosti Telefónica CR, měřeno celkovým objemem obchodů, představovalo 9,2 % všech obchodů na akciovém trhu BCPP. Akcie společnosti Telefónica CR tak potvrdily svoji pozici čtvrté nejobchodovanější emise na BCPP stejně jako v roce 2010. Průměrný denní objem obchodů s akciemi společnosti poklesl v roce 2011 na 133,7 mil. Kč oproti 166,7 mil. Kč v roce 2010.
Tržní kapitalizace k 30. prosinci 2011 (poslední obchodní den na BCPP v roce 2011) činila 123,4 mld. Kč, čímž se společnost Telefónica CR zařadila na čtvrté místo akciového trhu BCPP. Cena akcií společnosti na konci posledního obchodního dne roku 2011 dosáhla výše 383,1 Kč, což znamenalo meziroční nárůst o 0,42 %, zatímco hlavní index BCPP uzavřel na hodnotě 911,1 bodu, a meziročně tak klesl o 25,61 %. Svého maxima ve výši 439,6 Kč dosáhla cena akcií společnosti Telefónica CR dne 4. července 2011, svého minima ve výši 372 Kč dne 13. a 15. prosince 2011. Průměrná cena akcií v roce 2011 dosáhla 403,8 Kč v porovnání s 416,2 Kč v roce 2010.
Díky nadprůměrnému dividendovému výnosu, který byl podpořen nadále vysokou tvorbou volných hotovostních toků a nízkou zadlužeností, jsou akcie společnosti Telefónica CR nadále investory považovány za velmi atraktivní.
Vývoj ceny akcií Telefónica CR a indexu PX v roce 2011
Dividenda
Dne 3. dubna 2009 na řádné valné hromadě v Praze rozhodli akcionáři o výplatě dividendy ze zisku za rok 2008 a z části nerozděleného zisku minulých let v celkové výši 16,104 mld. Kč, tj. 50 Kč před zdaněním na jednu akcii se jmenovitou hodnotou 100 Kč a 500 Kč před zdaněním na 1 akcii o jmenovité hodnotě 1 000 Kč. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy bylo určeno 9. září 2009, den výplaty dividendy stanovili akcionáři na 7. října 2009.
Dne 7. května 2010 na řádné valné hromadě v Praze rozhodli akcionáři o výplatě dividendy ze zisku za rok 2009 a z části nerozděleného zisku minulých let, v celkové výši 12,884 mld. Kč, tj. 40 Kč před zdaněním na jednu akcii se jmenovitou hodnotou 100 Kč a 400 Kč před zdaněním na 1 akcii o jmenovité hodnotě 1 000 Kč. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy bylo určeno 8. září 2010, den výplaty dividendy stanovili akcionáři na 6. října 2010.
Dne 28. dubna 2011 na řádné valné hromadě v Praze rozhodli akcionáři o výplatě dividendy ze zisku za rok 2010 a z části nerozděleného zisku minulých let, v celkové výši 12,884 mld. Kč, tj. 40 Kč před zdaněním na jednu akcii se jmenovitou hodnotou 100 Kč a 400 Kč před zdaněním na 1 akcii o jmenovité hodnotě 1 000 Kč. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy bylo určeno 7. září 2011, den výplaty dividendy stanovili akcionáři na 6. října 2011.
Dividendová politika
V současné době nemá společnost žádnou platnou oficiální dlouhodobou dividendovou politiku. Opakovaně deklarovaným záměrem společnosti je nezadržovat nadměrné zůstatky peněz
a ty vyplatit akcionářům. V následujících obdobích bude každoroční návrh představenstva společnosti na výplatu dividend vycházet z důkladné analýzy a vyhodnocení aktuálních a budoucích výsledků společnosti včetně plánovaných a potenciálních investic a akvizic a dále generování peněžních toků. Tento přístup znamená v souladu s investiční strategií směřovat investice do růstových oblastí, jakými jsou rozvoj a zkvalitnění fixních a mobilních sítí širokopásmového internetu, mobilní služby, korporátní a veřejná ICT řešení i další rozšíření a rozvoj mobilních služeb (včetně datových) na Slovensku. Mezi další oblasti investiční aktivity patří obnova a zdokonalení IT systémů s cílem zjednodušit a zefektivnit procesy, což povede k vyšší provozní efektivitě.
Pro případ, že dividendová kapacita (omezená výší nerozděleného zisku z minulých let a zisku běžného období) bude v budoucnu nižší než výše nadměrných zůstatků peněz, prováděla společnost v roce 2011 analýzu dalších možností, které umožní rozdělení dalších disponibilních vlastních zdrojů. Mezi tyto možnosti patří:
a) výplata emisního ážia,
b) snížení základního kapitálu prostřednictvím nominální hodnoty akcií,
c) nabytí vlastních akcií.
Údaje o závislosti na patentech nebo licencích, průmyslových, obchodních nebo finančních smlouvách, které mají zásadní význam pro podnikatelskou činnost
1) Patenty a licence
Telefónica CR uzavřela licenční smlouvy na užití těchto softwarových produktů: aplikační middleware (BEA), databázové prostředí (od společností Oracle), operační systémy (od společností Hewlett-Packard, SUN a Microsoft), software pro koncové pracovní stanice (od společnosti Microsoft), CRM založený na SW produktu firmy Oracle, customer care and billing, tj. systém účtování s možností poskytovat zákazníkům detailní výpisy z jejich účtů (od společností Amdocs a LHS), a ERP, tj. podpůrných systémů sloužících ke zvyšování efektivity (od společnosti SAP).
2) Průmyslové a obchodní smlouvy
Telefónica CR udržovala diverzifikované portfolio dodavatelů technologií. Hlavním cílem společnosti ve vztahu k jejím dodavatelům bylo udržení konkurence na straně nabídky. Zásadní smlouvy na dodávky technologií byly uzavírány na základě výsledků výběrových řízení.
V roce 2011 byly hlavními dodavateli v oblasti technologií a souvisejících služeb společnosti IBM Česká republika, Alcatel-Lucent Czech, AutoCont CZ, Vegacom, Siemens, Accenture Central Europe B. V., Indra, DNS, NextiraOne Czech, Amdocs Development Limited, LHS, Hewlett-Packard, Huawei Technologies Co.
3) Finanční smlouvy
Finanční závazky k 31. prosinci 2011 v členění na krátkodobé a dlouhodobé (v mil. Kč):
Přehled úvěrů, emitovaných dluhopisů a ostatních finančních závazků:
Devizový kurz české koruny k euru (použitý v tabulce k přepočtu zůstatku úvěru k 31. prosinci 2011) činí 25,800 Kč za 1 EUR.
Uvedený úvěr a ostatní finanční závazky byly spláceny v souladu s příslušnými úvěrovými smlouvami. K 31. prosinci 2011 neměla Telefónica CR žádné závazky z úvěrů po lhůtě splatnosti.
Dluhopisy vydané společností Telefónica CR
K 31. prosinci 2011 nebyla v rámci dluhopisového programu vydána žádná emise dluhopisů.
Údaje o investicích
Hlavní investice skupiny Telefónica CR za poslední dvě účetní období (v mil. Kč):
Všechny hlavní investice byly umístěny v České republice a na Slovensku a byly financovány z vlastních zdrojů a z úvěrů.
V roce 2011 pokračovala Telefónica CR v uplatňování investiční politiky, jejímž hlavním cílem byl rozvoj a podpora zákaznicky orientovaných technologií s růstovým potenciálem v následujících obdobích a dále investice související se zvyšováním efektivity společnosti. Podobně jako v předchozích letech investovala společnost v roce 2011 do projektů zaměřených na vnitřní integraci mobilních a fixních služeb a dále pak do obnovy technologické infrastruktury.
Struktura investičních výdajů zohledňovala aktuální požadavky zákazníků na sledování nových trendů v telekomunikačních službách ve vysoké poskytované kvalitě a standardu, a dále realizaci dalších fází integrace poskytování konvergentních služeb a řešení s cílem posílení pozice konvergentního operátora na trhu.
V mobilní části dominovaly především investice do rozšiřování konceptu Mobile Broadband strategie (3G technologie), kdy pokrytí obyvatelstva signálem 3G sítě dosáhlo na konci roku 2011 zhruba 73 %. Díky masivnímu rozvoji „chytrých“ telefonů a zařízení a s tím souvisejícímu nárůstu využívání datových služeb investovala společnost také nemalé prostředky do navýšení kapacity, především 3G sítě. V oblasti pevných sítí směřovaly investice zejména do posílení rychlosti spojené s úspěšným spuštěním služeb na bázi technologie VDSL v květnu 2011, dostupnosti a kvality služeb xDSL, IPTV, Voice Over IP a služeb s přidanou hodnotou.
V případě zákaznických řešení reflektoval objem investic realizované zákaznické projekty, přičemž významnou roli i nadále zaujímaly projekty související s datovou konektivitou a ICT řešeními. Mezi nejvýznamnější projekty v rámci zákaznických řešení lze v roce 2011 zařadit pokračující realizaci informačního systému datových schránek pro veřejnou správu a investice do výstavby optické datové sítě v Plzeňském a Karlovarském kraji.
Konvergentní integraci procesů představovaly také investice do informačních systémů, kde společným jmenovatelem těchto investic bylo zajištění vyšší zákaznické spokojenosti a možnost poskytování nových produktů a služeb (např. investice do stabilizace stávajícího CRM systému pro řízení vztahů se zákazníky a investice do on-line zákaznického portálu společnosti). Ke zvýšení zákaznické spokojenosti přispěla i realizace projektu zaměřeného na pokles stížností a reklamací ze strany zákazníků.
Na Slovensku pokračovala výstavba vlastní sítě (především 3G), investice směřovaly rovněž do zvýšení kvality stávajícího CRM systému, e-aplikací a do nabídky projektů pro podnikatelský segment. Investice do GSM sítě byly v souladu s požadavky licence a rozvoje systémů. Do konce roku zprovoznila Telefónica Slovakia 975 2G základnových stanic, 10 z nich bylo dokončeno v průběhu roku 2011 a její 2G síť tak na konci roku 2011 pokrývala 95,2 % populace. Dále do konce roku zprovoznila také 428 3G základnových stanic a její 3G síť pokrývala 31 % populace.
Hlavní budoucí investice
V období let 2012–2013 bude klíčovou oblastí budoucích investic v České republice nadále oblast fixního a mobilního broadbandu, jež umožní v následujícím období další zkvalitnění, zefektivnění a rozšíření poskytovaných telekomunikačních a datových služeb. Společnost rovněž bude investovat do technologických inovací v oblasti ICT a inovací směřujících k rozšíření nových služeb pro zákazníky. Zároveň bude pokračovat v investicích do provozní efektivity a obnovy stávající technologické infrastruktury. V následujícím období bude společnost sledovat a analyzovat podmínky udělení licence pro provoz sítě nové generace (LTE). V oblasti poskytování fixních datových služeb se společnost plánuje zaměřit na rozvoj xDSL technologie a selektivní investice do vysokorychlostních technologií přes optická vlákna.
Na Slovensku bude i nadále pokračovat investiční politika standardní pro telekomunikační sektor, s důrazem na zvýšení efektivity a implementaci progresivních technologií a zákaznických přístupů tak, aby bylo dosaženo celkové strategie společnosti a zvýšení tržního podílu na telekomunikačním trhu Slovenské republiky.
Informace o odměnách uhrazených za účetní období auditorům
Náklady skupiny Telefónica CR spojené s činností externího auditora, společnosti Ernst & Young, v roce 2011:
Finanční kalendář
Datum oznámení průběžných hospodářských výsledků
Kontakt pro institucionální investory a akcionáře
Vztahy k investorům
Tel.: +420 271 462 076
+420 271 462 169
Fax: +420 271 463 566
E-mail: investor.relations@o2.com
Internet: http://www.telefonica.cz/vztahy-s-investory/
Adresa: Telefónica Czech Republic, a.s.
Za Brumlovkou 266/2
140 22 Praha 4
Údaje o osobách odpovědných za výroční zprávu
Luis Antonio Malvido, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.
Jesús Pérez de Urigen, 1. místopředseda představenstva a ředitel Divize finance společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.
prohlašují, že podle jejich nejlepšího vědomí podává výroční zpráva věrný a poctivý obraz o finanční situaci, podnikatelské činnosti a výsledcích hospodaření společnosti a jejího konsolidačního celku za uplynulé účetní období a o vyhlídkách budoucího vývoje finanční situace, podnikatelské činnosti a výsledků hospodaření.
Luis Antonio Malvido Jésus Pérez de Uriguen
předseda představenstva 1. mítopředseda představenstva
a generální ředitel a ředitel Divize finance
V Praze dne 15. 3. 2012
Zpráva představenstva společnosti Telefónica Czech Republic, a.s.
o vztazích mezi ovládající a ovládanou osobou a o vztazích mezi ovládanou osobou a ostatními osobami ovládanými stejnou ovládající osobou za rok 2011
(podle ustanovení § 66a, odst. 9, zákona č. 513/1991 Sb., Obchodní zákoník)
Obsah
Část A Rozhodné období 242
Část B Osoby tvořící holding 242
Oddíl I. Základní identifikace ovládané osoby – společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. (dále jen jako Společnost) 242 Oddíl II. Základní identifikace ovládající osoby 242 Oddíl III. Propojené osoby 242
Část C Smlouvy a dohody mezi ovládanou osobou a ovládající osobou a smlouvy a dohody mezi ovládanou osobou a dalšími propojenými osobami včetně údajů o poskytnutém plnění a protiplnění 243
Část D Jiné právní úkony mezi osobami holdingu v účetním období roku 2011 244
Část E Opatření mezi osobami holdingu v účetním období 2011 244
Část F Závěr 244
Příloha 245
Seznam společností přímo nebo nepřímo ovládaných společností Telefónica, S.A. v období
od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2011.
Část A Rozhodné období
Zpráva podle ustanovení § 66a, odst. 9 Obchodního zákoníku o vztazích mezi ovládající a ovládanou osobou a o vztazích mezi ovládanou osobou a ostatními osobami – propojenými osobami ovládanými stejnou ovládající osobou (dále jen Zpráva) je zpracována za poslední účetní období, tj. za období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2011.
Část B Osoby tvořící holding
Oddíl I. Základní identifikace ovládané osoby – společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. (dále jen jako Společnost)
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B,
vložka 2322.
Den zápisu: 1. ledna 1994
Obchodní firma: Telefónica Czech Republic, a.s.
Sídlo: Praha 4, Michle, Za Brumlovkou 266/2, PSČ 140 22
Identifikační číslo: 60 19 33 36
Právní forma: akciová společnost
Oddíl II. Základní identifikace ovládající osoby
Ovládající osoba: Telefónica, S.A.
Sídlo: Grand Vía, 28, 28013, Madrid, Spain
Identifikační číslo: A 28015865
Ovládající osoba disponovala akciemi ovládané osoby, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota činila 69,41 % základního kapitálu ovládané osoby.
Celkový přehled podílů v Telefónica Czech Republic, a.s.:
Oddíl III. Propojené osoby
Osoby ovládané společností Telefónica, S.A.:
Seznam relevantních osob přímo nebo nepřímo ovládaných společností Telefónica, S.A. je uveden v příloze této Zprávy. Seznam byl sestaven z podkladů společnosti Telefónica, S.A. a ověřen údaji z obchodních rejstříků nebo jiných dostupných údajů.
Část C Smlouvy a dohody mezi ovládanou osobou
a ovládající osobou a smlouvy a dohody mezi
ovládanou osobou a dalšími propojenými osobami
včetně údajů o poskytnutém plnění a protiplnění
V rozhodném období byly s ovládající osobou a propojenými osobami uzavřeny a plněny smlouvy o poskytování služeb v oblasti IT (záruční a pozáruční servis a podpora systémů), smlouvy o outsourcingu provozu IT, smlouva o poskytování služeb řídícího centra (SMC), smlouvy o poskytování telekomunikačních služeb (poskytování přenosové kapacity), o prodeji a instalaci telekomunikační technologie, zajištění kvality telekomunikačních sítí, smlouvy o termínovaném účtu, smlouvy o poskytování organizační podpory, smlouva o sdílení práv duševního a průmyslového vlastnictví, smlouvy o poskytnutí podlicence k ochranným známkám, smlouva o zajištění e-mailových serverů a jejich softwarové ochrany, pojistné smlouvy, smlouvy o využití zvýhodněných globálních velkoobchodních podmínek roamingových služeb, smlouvy o poskytování služeb externích call center, smlouvy o poskytování zahraničních stáží a školení pro zaměstnance, o vedení účtu v zahraniční měně, smlouvy o derivátové transakci (ISDA), smlouva o zajištění služeb v oblasti lidských zdrojů, smlouva na globální akciový plán zaměstnanců, smlouva o vyslání zaměstnanců, smlouva o zpracování daňových dokladů a jejich evidenci, smlouva o poskytování monitoringu pevné sítě elektronických komunikací a smlouva o poskytování monitoringu mobilní sítě elektronických komunikací.
Tyto smlouvy byly uzavřeny buď s ovládající osobou Telefónica S.A. nebo s následujícími propojenými osobami: Telefónica O2 Business Solutions, spol. s r.o., TELEFONICA GLOBAL TECHNOLOGY S.A. UNIPERSONAL, CZECH TELECOM Austria GmbH, CZECH TELECOM Germany GmbH, Telefónica Slovakia, s.r.o., Telfisa Global, B.V., O2 Holdings Ltd., Altair Assurances, S.A., Telefónica UK Ltd., Telefónica Global Services GmbH, Telefónica Global Roaming GmbH, Atento Česká republika a.s., Telefónica Europe plc, Telefónica Finanzas, S.A. (TELFISA), Telefonica Europe People Services Ltd, Telefónica Germany GmbH & Co. OHG.
Podrobnější informace o uzavřených smlouvách považuje ovládaná osoba v souladu s Obchodním zákoníkem a vnitřními řídícími dokumenty za předmět obchodního tajemství. V souvislosti se smlouvami a dohodami, uzavřenými v roce 2011 mezi ovládanou osobou a ovládající osobou a mezi ovládanou osobou a dalšími propojenými osobami, na jejichž základě byla poskytována plnění a protiplnění nebo v souvislosti s poskytováním plnění a protiplnění v roce 2011 na základě smluv a dohod uzavřených před 1. lednem 2011 ovládané osobě nevznikla újma.
Plnění na základě výše uvedených smluv byla z hlediska ovládané osoby vždy ve výši odpovídající podmínkám co do ceny i kvality službám poskytovanými na trhu třetími osobami a v řadě případů společnost mohla naopak čerpat výhody ze synergií a z možnosti podílet se na globálně sjednaných podmínkách v různých oblastech.
Část D Jiné právní úkony mezi osobami holdingu
v účetním období roku 2011
V účetním období roku 2011 ovládaná osoba neučinila žádné jednostranné ani jiné právní úkony v zájmu nebo na popud ovládajících osob nebo těchto propojených osob, z nichž by vznikla ovládané osobě újma nebo prospěch, výhoda či nevýhoda.
Část E Opatření mezi osobami holdingu
v účetním období 2011
V účetním období roku 2011 ovládaná osoba neučinila žádná opatření v zájmu nebo na popud ovládající osoby nebo propojených osob, z nichž by vznikla ovládané osobě újma nebo prospěch, výhoda či nevýhoda.
Část F Závěr
a) Zpráva byla zpracována představenstvem ovládané osoby, společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., a schválena na zasedání představenstva dne 8. března 2012.
b) Zpráva byla zpracována na základě údajů a informací získaných od ovládající osoby a dalších propojených osob, z dalších dostupných podkladů a z výsledků prověření vztahů ovládané osoby k ovládající osobě a dalším propojeným osobám. Představenstvo ovládané osoby, společnosti Telefónica Czech Republic, a.s., prohlašuje, že při shromažďování těchto údajů a informací postupovalo s péčí řádného hospodáře.
c) Vzhledem k tomu, že ovládaná osoba, společnost Telefónica Czech Republic, a.s., je povinna ze zákona zpracovávat výroční zprávu podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, bude tato Zpráva připojena k Výroční zprávě 2011. Akcionáři se budou moci seznámit se Zprávou ve stejné lhůtě a za stejných podmínek jako s účetní závěrkou.
V Praze, dne 8. března 2012.
Telefónica Czech Republic, a.s.
Představenstvo
Příloha
Seznam společností přímo nebo nepřímo ovládaných společností Telefónica, S.A. v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2011
Použité pojmy
a zkratky
A
ADSL 2+ (Asymetric Digital Subscriber Line)
Pokročilejší a modernější typ ADSL technologie, který umožňuje mj. zrychlení internetu v ideálním případě až na 24 Mbps. Rychlost 6-16 Mbps představuje optimální dosažitelnou rychlost u většiny domácností.
Android
Operační systém pro chytré mobilní telefony vyvinutý společností Google.
Asymetrický přenos
Přenos dat s rozdílnou rychlostí odesílání a přijímání.
B
BlackBerry
Technologie umožňující snadný a bezpečný přístup k e-mailovým zprávám, kalendáři a datům. Pro tento systém se používají speciální mobilní zařízení kanadské firmy Research In Motion (RIM).
Blokování SIM karty
Zablokování SIM karty buď uživatelem, nebo ze strany operátora. Uživatel může kartu zablokovat, pokud třikrát chybně zadá svůj PIN kód. Odblokování je možné pouze pomocí tzv. PUK kódu. Pokud i tentokrát uživatel opakovaně zadá chybný PUK, dojde k trvalému zablokování SIM karty. Operátor zablokuje SIM kartu (přístup dané SIM karty do sítě) při porušení smluvních podmínek nebo na žádost uživatele (například v případě odcizení).
Blokování telefonu
Pro zvýšení bezpečnosti lze u některých používaných telefonů omezit jeho používání pomocí speciálního bezpečnostního kódu, který je nastavitelný přímo v telefonu (narozdíl od kódů PIN a PUK, které jsou uloženy na SIM kartě). O nastavení a používání tohoto bezpečnostního kódu se informujte v návodu k danému typu telefonu.
Bluetooth
Technologie, která dokáže nahradit kabely a dráty používané pro vzájemné propojení zařízení, např. mobilního telefonu s handsfree, PDA s osobním počítačem a množstvím dalších. Mobilní telefon s podporou Bluetooth může komunikovat s jiným zařízeními až na vzdálenost 100 metrů, podle použité verze technologie Bluetooth.
BPIN
Bankovní PIN (bezpečnostní kód) distribuovaný společně se SIM kartou ve stíracím poli.
BTS (Base Transceiver Station)
Základnová rádiová stanice zajišťující spojení s mobilním telefonem.
Buňka
Výsek území pokrytý signálem mobilní telefonní sítě z určitého směrového vysílače umístěného na základnové stanici. Jedna základnová stanice může obsahovat i několik směrových vysílačů pro několik takovýchto buněk. V otevřeném terénu může jedna buňka představovat území o průměru 35 km, ale například v městské zástavbě nezřídka jedna buňka pokrývá signálem pouze jednu ulici.
C
CAMEL (Customised Applications for Mobile networks Enhanced Logic)
Technologie umožňující přímou komunikaci sítě roamingového partnera a domovské sítě při spojování konkrétního hovoru z předplacené karty. Síť roamingového partnera může ověřit v okamžiku volání u domácí sítě uživatele výši kreditu a podle toho přímo spojit volání.
CDMA (Code Division Multiple Access)
Technologie určená pro digitální přenosy. V určitém přenosovém pásmu jsou vysílány kódované informace pro více přijímačů současně. Jednotlivé přijímače si na základě vlastního šifrovacího klíče rozkódují datový tok. Výsledkem dešifrování jsou data určená pouze pro daný přijímač a ostatní („cizí“) data jsou ignorována.
Celulární síť
Mobilní síť. Plocha pokrytá signálem je rozdělena na menší území, tzv. buňky (anglicky cell), které jsou pokryty jednotlivými vysílači. Mobilní telefonní síť tvoří řádově několik tisíc buněk.
Cena k tarifům O2 NEON
Máte-li tarif O2 NEON a pořídíte si O2 Internet za 600 Kč měsíčně, získáte slevu 100 Kč měsíčně na svůj tarif O2 NEON. Stačí během nákupního procesu v eShopu zadat vaše mobilní číslo s tarifem O2 NEON. Obě služby (O2 Internet a O2 NEON) musejí být objednány na stejnou osobu.
CLIP (Calling Line Identification Presentation)
Identifikace čísla příchozího hovoru (Identifikace volajícího).
CONEX
Přímé propojení centrály mobilní telefonní sítě O2 s pobočkovou ústřednou firmy. Díky tomu vzniká z mobilních telefonů a podnikového telefonního systému integrovaný komunikační systém, který umožňuje úsporu nákladů při volání mezi pobočkami podnikové sítě a firemními mobilními telefony.
D
DCS 1800 MHz
Označení standardu pro mobilní telefonní sítě sytému GSM. Základní odlišnost spočívá v tom, že síť využívá k přenosu frekvenční pásmo 1800 MHz, které má vyšší kvalitu pokrytí, namísto běžně používané frekvence 900 MHz. V Česku se využívají obě frekvence standardu GSM, jak 900 MHz tak i 1800 MHz. Tyto sítě jsou označovány jako duální.
DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunication)
Digitální bezdrátová technologie užívaná pro telefony bez kabelu, propojující sluchátko se základnou. Poskytuje tak volnost pohybu v dosahu rádiového signálu (běžně 300 m na volném prostranství a 50 m v budovách). Další možností je realizace bezdrátové pobočkové telefonní ústředny pomocí více sluchátek připojených k jedné základně.
Displej OLED (Organic Light-emitting Diode)
Displej nové generace, který vykazuje vynikající technické parametry – dokáže zobrazit více než 16 milionů barev, má široký pozorovací úhel, obraz vypadá díky vysokému jasu a kontrastu mimořádně jasně a ostře. V neposlední řadě má nízkou spotřebu energie a pracuje při malém pracovním napětí.
Displej TFT (Thin Film Transistor)
Tenkofilmový tranzistorový displej, který je tvořen drobnými tranzistory, z nichž každý řídí jediný obrazový bod. Tato konstrukce přináší vysoce kvalitní obraz – zamezuje stínům při pohybu displeje a poskytuje kontrast až 100:1, takže umožňuje i rychlé animace. Další předností je nižší spotřeba energie a menší tloušťka oproti starším panelům.
Dohledové centrum sítě
Středisko v nepřetržitém provozu, kde tým specialistů sleduje funkci jednotlivých částí datové sítě po celé republice. Případné technické problémy řeší specialisté přímo z Dohledového centra nebo vysílají na konkrétní místo techniky. Dohledové centrum sítí O2 patří k nejmodernějším svého druhu v Evropě.
E
EDGE
Technologie pro rychlý mobilní datový přenos. Při použití EDGE ve spojení s tzv. packetovým přenosem (GPRS) lze dosáhnout přenosové rychlosti až 384 kbps. Pro použití této technologie je nutná podpora telefonu nebo modemu.
EFR (Enhanced Full Rate)
Vylepšené kódování zvuku v síti GSM, kdy se kvalita přenášeného hlasu blíží kvalitě zvuku CD přehrávače. Této kvality lze dosáhnout pouze v místech s kvalitním signálem.
F
FUP (Fair User Policy)
Služba, která chrání běžné uživatele před nadměrným zatěžováním sítě jinými uživateli. Principem FUP je postupné snižování přenosové rychlosti u těch uživatelů, kteří zatěžují síť nadměrným způsobem, zejména dlouhodobým stahováním velkého objemu dat.
G
Gateway
Zařízení, které představuje rozhraní mezi dvěma různými sítěmi (např. mobilní síť – internet, pevná telefonní síť – mobilní síť apod.).
GPRS (General Packet Radio Service)
Technologie pro mobilní datový přenos. Data, která mají být přenesena, jsou rozdělena na části – tzv. packety. K těmto částem je připojena cílová adresa. Podle aktuální kapacity sítě jsou packety přenášeny až na koncové zařízení, kde se opět spojí v původní sekvenci dat. Koncové zařízení (mobilní telefon, modem) je připojeno trvale, ale přenosová kapacita sítě je využívána pouze tehdy, pokud přijímá nebo vysílá data v packetech. Přenos dat je proto zpoplatněn na základě přenesených dat a ne na základě doby trvání spojení.
GPS
Systém GPS (Global Positioning Systém) umožňuje zjistit pozici přístroje s přesností na metry. Využívá se zejména pro navigaci a stal se běžnou výbavou chytrých mobilních telefonů.
GSM (Global System for Mobile Communication)
Zkratka odvozená od názvu standardu pro mobilní komunikaci. GSM sítě jsou označovány jako sítě druhé generace. Nabízejí uživatelům služby SMS, roaming, identifikaci volajícího, přesměrování hovorů, přenos faxu a dat apod.
H
Handsfree
Zařízení umožňující volání z mobilního telefonu bez nutnosti držet mobilní telefon v ruce.
HSCSD (High Speed Circuit Switched Data)
Technologie využívaná k přenosu dat v mobilních telefonních sítích GSM založená na principu přepojování okruhů. Díky využívání více timeslotů najednou představuje velice rychlou technologii pro mobilní přenos dat. Dostupné terminály využívají pro přenos až 4 timesloty a dosahují přenosové rychlosti až 43,2 kbps.
HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access)
Technologie v mobilních sítích 3. generace (UMTS), která zrychluje tok dat směrem k uživateli – download – až na 14,4 Mbps. Představuje nejvyspělejší technologii využívanou v Česku.
HSUPA (High-Speed Uplink Packet Access)
Technologie v mobilních sítích 3. generace (UMTS), která zrychluje tok dat směrem od uživatele – upload – až na 5,76 Mbps. Představuje nejvyspělejší technologii využívanou v Česku.
I
IMEI
Patnáctimístné číslo představující jedinečný kód, který v sobě nese informace o typu i výrobním čísle daného telefonu. IMEI naleznete většinou na zadní straně telefonu v prostoru baterie nebo zjistíte přímo na displeji telefonu po zadání kódu *#06#.
Infraport (IrDA)
Komunikační rozhraní mobilních telefonů a počítačů, které mohou prostřednictvím infračervených paprsků komunikovat s jiným zařízením, jež se nachází v jeho dosahu – tzn. ve vzájemné přímé viditelnosti.
Intelligent Call Assistant (ICA)
Služba Intelligent Call Assistant (ICA) umožní zákazníkům jiných operátorů roamujících v naší síti automaticky opravovat chybně vytočená čísla. Klasickým případem chyb je vytočení čísla bez mezinárodní předvolby, s nulou navíc po mezinárodní předvolbě (týká se např. Angličanů), užití znaku * místo + před mezinárodní předvolbou apod. Systém dokáže podle určitých algoritmů opravit číslo volaného při respektování číslovacího plánu dané země. Do této platformy jsou směrovány pouze hovory, které by se (stejně jako před spuštěním služby) z důvodu špatně vytočeného čísla nespojily. Správně vytočené hovory se spojí jako doposud a do platformy se nedostanou.
IPv6
Nová generace IP adresy s adresou o délce 128 bitů. Měla by nahradit systém IPv4, který využívá adresu dlouhou 32 bitů, což omezuje počet dostupných adres, které už jsou tak téměř vyčerpány. IPv6 přinese o několik řádů více adres.
J
Java
Programovací jazyk. Aplikace (programy, hry, …), vytvořené v tomto jazyce, je možné spouštět na mobilním zařízení (pokud toto zařízení tuto možnost podporuje).
K
Konferenční hovor
Služba mobilní sítě umožňující hovor více účastníků najednou.
L
Li-Ion
Lithiumiontová baterie, která se využívá pro napájení bezdrátových komunikačních zařízení. Baterie Li-Ion jsou lehčí než baterie starších typů, mají poměrně dlouhou životnost a nevyžadují kompletní vybití, takže je možné nabíjet je kdykoli.
LTE
Technologie LTE (3GPP Long Term Evolution) nabízí vysokorychlostní připojení k internetu v mobilních sítích. Formálně jde o technologii spadající do standardu 3G, přičemž její následovník – LTE Advanced – bude plnohodnotné řešení čtvrté generace (4G). Teoretická rychlost stahování (downlink) je až 300 Mbps a odesílání (uplink) až 75 Mbps.
M
MMS
MMS (Multimedia Messaging Service) umožňuje mobilním telefonům odesílat a přijímat vedle textu také fotografie i krátká videa. Jde o podstatné vylepšení služby SMS, která umožňovala posílat pouze text.
N
NFC
Technologie NFC (Near Field Communication) slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost, dle standardu do 20 cm, spíše však 2-6 cm. Technologie rozšiřuje standard ISO/IEC 14443 (bezkontaktní karty, RFID), který kombinuje rozhraní čipových karet (tzv. Smartcard) a bezdrátového komunikačního zařízení. NFC mimo jiné umožní rozšíření mobilních plateb.
Telefónica Czech Republic je průkopníkem technologie NFC v České republice, když spolu s Plzeňskými městskými dopravními podniky, a.s. (PMDP) připravila už v roce 2009 pro NFC telefony aplikaci Plzeňská karta.
NiCd
Niklkadmiová baterie je trvanlivá dobíjecí baterie, která zpravidla vydrží 700 cyklů (nabití a vybití). Pokud baterie není před dobíjením úplně vybita, může se projevit tzv. paměťový efekt, který zkracuje její životnost.
NiMH
Niklmetalhydridová baterie je akumulátorová baterie, která pojme větší množství energie než baterie NiCd a u níž se v menší míře projevuje paměťový efekt (nutnost kompletního vybití baterie pro zabránění zkrácení životnosti). Zpravidla je dražší než baterie NiCd.
Node B
Základnová stanice systému UMTS – je to obdoba BTS v systému GSM – zajišťuje komunikaci mezi sítí a mobilním telefonem či jiným mobilním zařízením prostřednictvím rádiových frekvencí.
O
Obchodní kancelář
Tým certifikovaných obchodníků, kteří jsou připraveni sjednat si s vámi osobní schůzku v prostorách vlastní kanceláře nebo přímo ve vaší společnosti.
OTA
OTA (Over the air) se využívá pro aktivaci služeb či změn prostřednictvím sítě, tedy bez nutnosti zařízení připojovat k počítači. Výrobci zařízení tak mohou jednoduše nabídnout uživatelům aktualizovat softwaru zařízení.
P
PAC ID
Identifikační číslo, které přesně určuje objednávku přenosu čísla mezi operátory. Řetězec se skládá z jedenácti znaků.
PBX (Private Branch Exchange)
Pobočková telefonní ústředna. Řeší vnitrofiremní telekomunikaci pro maximálně 100 000 účastnických jednotek. Liší se dle technologie a počtu přípojek.
PDA (Personal Digital Assistant)
Kapesní počítač spojující v sobě funkce mobilního telefonu a počítače.
PIN (Personál Identification Number)
Bezpečnostní číselný kód. Využívá se například pro ochranu SIM karty před zneužitím. V takovém případě jste jej obdrželi při zakoupení zároveň se SIM kartou. Je-li zadán chybně třikrát za sebou, dojde k zablokování karty a je nutné použít kód PUK.
prodejna Business partnera
Prodejní místo s kompletní nabídkou telefonů a příslušenství, kde vám vyškolený prodejce pomůže s výběrem, aktivací a změnou služeb.
Protokol PPPoA / PPPoE
PPPoA / PPPoE je typ protokolu, který zprostředkovává přenos dat v internetové síti. Starší typ protokolu PPPoA nepodporuje nové trendy a technologie a neumožňuje zrychlení internetu. Protokol PPPoE je současným standardem ve většině evropských zemí a umožňuje dosažení vyšších rychlostí internetu a přenos digitální televize.
Předplacené služby
Oblíbený způsob využívání telekomunikačních služeb, kdy zákazník neuzavírá s operátorem žádnou písemnou smlouvu. Mobilní služby si předplatí zakoupením kreditu v určité hodnotě. Z kreditu se následně odečítají částky podle toho, jaké služby klient využívá (volání, posílání SMS, MMS, připojení k internetu a další). Ve chvíli, kdy na kartě nezbývá žádný kredit, je nutné jej znovu dobít, aby mohl uživatel nadále služby využívat.
Přesměrování hovoru
Funkce sítě umožňující přesměrovat příchozí volání na libovolnou jinou telefonní stanici, případně na záznamník.
Přípojka
Základní zařízení pro pevné připojení k internetu ADSL, O2 TV nebo volání z domova přes telefonní síť O2.
PUK
Osmimístný bezpečnostní číselný kód, který slouží k odblokování SIM karty po opakovaném chybném zadání kódu PIN. Je-li PUK zadán 10x chybně, dojde k trvalému zablokování SIM karty a je nutné vyhledat značkovou prodejnu.
R
Roaming
Funkce mobilní sítě GSM, která umožňuje používání mobilního telefonu i v GSM sítích zahraničních operátorů. Služby jsou účtovány na základě roamingových smluv operátorů.
S
SAR (Specific Absorbtion Rate)
SAR představuje míru energie pohlcené tělem osoby, která je vystavena radiofrekvenčnímu poli. Udává v jednotkách W/kg, tedy jako míra absorbované energie přepočtená na jeden kilogram váhy těla. Limit, který musí telefon splnit, je v Evropě stanoven na maximálně 2,0 W/kg, pokud se týče hlavy a trupu.
Set-top-box
Přístroj, který přijímá digitální vysílání a převádí je na obrazový pro připojený televizor. Vedle možnosti přepínat kanály a umožňuje ovládat i další funkce
SIM karta
Karta s čipem obsahující identifikační informace – síť operátora, telefonní číslo, aktivované služby, účtování, kredit atd. Mobilní telefony vyžadují pro přihlášení do sítě vložení SIM karty, která je chráněna proti zneužití bezpečnostním kódem PIN. SIM karty disponují vlastní (velmi malou) pamětí, na kterou je možné ukládat telefonní čísla nebo přijaté SMS.
SLA (service level agreement)
SLA je dohoda o doručené kvalitě, v případě nedodržení jsou nastaveny určité sankce.
Sleva 100 Kč na paušál
Máte-li tarif O2 NEON nebo O2 Podnikání a pořídíte si O2 Internet, získáte slevu 100 Kč měsíčně na váš tarif O2 NEON nebo O2 Podnikání. Stačí během nákupního procesu v eShopu zadat vaše mobilní číslo s tarifem O2 NEON. Obě služby (O2 Internet a Mobilní tarif) musejí být objednány na stejnou osobu.
SMS centrum
Ústředna, která odbavuje krátké textové zprávy v mobilní síti. Je-li mobilní telefon adresáta v okamžiku odeslání zprávy nedostupný, ukládá se zpráva po určenou dobu v SMS centru sítě.
Splitter
Zařízení pro oddělení datového a hlasového přenosu při použití jedné pevné telefonní linky.
Symbian
Otevřený operační systém vyvinutý firmou Nokia určený pro mobilní zařízení, umožňující na tzv. chytrých telefonech provozovat široké spektrum aplikací.
T
Tablet
Přenosný počítač s dotykovým displejem zpravidla velikosti 7-10 palců. Prvním masově rozšířeným tabletem se stal iPad firmy Apple, který následovala řada dalších zařízení převážně s operačním systémem Android firmy Google. Tablety mohou mít vestavěný 3G modul, aby mohly být prostřednictvím sítí mobilní komunikace online i tam, kde není WiFi.
TDMA (Time Division Multiple Access)
Technologie využívaná pro přenos více hovorů v sítích GSM. Jedna přenosová frekvence je sdílena pro přenos více hovorů na základě časového rozlišení. Každý z mobilních telefonů, které sdílejí danou frekvenci, má vyhrazený určitý krátký časový úsek, po který na dané frekvenci vysílá nebo přijímá. Dochází tak k velmi rychlému střídání jednotlivých telefonů. Řetězec krátkých časových úseků vytváří přenosový kanál, tzv. timeslot, na kterém probíhá komunikace mezi telefonem a základnovou stanicí mobilní sítě.
Telematika
Telematika umožňuje využívat mobilní připojení pro sběr dat k následnému zpracování. Využívá se například pro sledování pohybu vozidel.
Timeslot
Přenosový kanál v mobilní síti mezi mobilním telefonem a základnovou stanicí sítě, který je tvořen řetězci rychle po sobě jdoucích časových úseků vysílání / přijímání na dané frekvenci. Na jedné frekvenci v GSM síti lze vytvořit 8 timeslotů. Technologie pro mobilní přenos dat (HSCSD a GPRS) umožňují pro datový přenos využít několik těchto přenosových kanálů (timeslotů) najednou.
U
UMTS (Universal Mobile Telephony Standard)
Technologie tzv. 3 generace (3G) mobilních telekomunikačních sítí, která umožňuje přenosy dat rychlostí až 42 Mbps.
USSD (Unstructured Supplementary Service Data)
Tato technologie umožňuje operátorům poskytovat specifické služby, např. ověření výše kreditu ze zahraničí nebo nastavení přesměrování apod. Využívá speciálních předčíslí, která aktivují určitou službu sítě.
V
VDSL (anglicky Very High Speed DSL)
VDSL umožňuje rychlejší datový přenos přes existující telefonní vedení. Předností této technologie mohou využívat zákazníci vzdálení do 1,3 kilometru od ústředny, což je zhruba polovina českých domácností. Díky velkým přenosovým rychlostem je VDSL (až 25 Mbps pro stahování a 2 Mbps pro odesílání) vhodná pro použití s novými aplikacemi, kde je možné pomocí jediného připojení realizovat například digitální televizi O2 TV a zároveň připojit v domácnosti k internetu více zařízení.
Videotéka
Prostřednictvím Videotéky si mohou uživatelé služby O2 TV přímo na obrazovce svého televizoru vybírat a kupovat pořady a filmy, které by chtěli vidět. Videotéka jim tak přináší videopůjčovnu přímo do jejich televizoru.
VOIP / Internetové volání (Voice Over IP)
Telefonování, při kterém je část spojení zajišťována prostřednictvím internetu. Hlas je převeden na sekvenci dat a ta jsou přenesena po vysokorychlostních datových spojích, které jsou využívány pro internet. Narozdíl od běžného spojení, kdy volání blokuje celý spoj pro jeden hovor, je při internetovém volání přenosová kapacita využívána i pro přenos běžných dat nebo dalších hovorů.
VPN (Virtual Private Network)
Virtuální privátní síť, která umožňuje vzdáleným zařízením komunikovat, jako by byly na jedné lokální síti. Tato služba propojí mobilní telefony firmy do privátní sítě spojené s pobočkovou ústřednou. Mezi jednotlivými mobilními telefony sítě lze používat pouze zkrácené volby linek a nastavovat uživatelská práva pro volání obdobně jako u poboček podnikové pobočkové ústředny. Volání mezi jednotlivými telefony firemní VPN jsou zpoplatňovány za velmi výhodných podmínek.
Vyhledávání na internetu hlasem
Požadovanou informaci není třeba do internetového vyhledávače vypisovat, stačí ji vyslovit.
W
WAP (Wireless Application Protocol)
Formát dat pro prohlížení speciálně upravených internetových stránek na displeji mobilních telefonů. Dnes už se tolik nevyužívá, protože chytré mobilní telefony mohou webové stránky zobrazit podobně jako na počítači.
WiFi
Technologie bezdrátových sítí, která umožňuje připojovat se k internetu v blízkosti potřebného vysílače / přístupového bodu. Bezdrátovou síť WiFi si může jednoduše každý udělat doma sám. Může tak využívat například své ADSL/VDSL připojení pro všechna zařízení v domácnosti – od přenosných počítačů, přes tablety až po mobilní telefony s WiFi.
Síť pracuje v bezlicenčním pásmu podle standardu 802.11. O2 nabízí připojení k internetu prostřednictvím tzv. HotSpots, neboli přístupových bodů, v jejichž okolí je možné připojit se k síti počítačem nebo mobilním telefonem (podporujícím tuto technologii).
WiFi modem
Zařízení nezbytné pro připojení počítače (počítačové sítě) k internetu prostřednictvím technologie ADSL. Wi-Fi modem je připojen přes telefonní linku a pokrývá nejbližší okolí, takže díky němu můžete k internetu připojit více počítačů či jiných zařízení najednou.
Z
Základnová stanice
Základnová rádiová stanice (označovaná také jako BTS) zajišťuje rádiové spojení s mobilním telefonem. Zpravidla obsahuje několik směrových vysílačů – transcieverů (TRX), které pokrývají určitou část území rádiovým signálem.
Telefónica Czech Republic, a.s.
Za Brumlovkou 266/2, 140 22 Praha 4, Česká republika
Tel.: 840 114 114
Tiskové centrum : 800 163 342
IČ: 60193336
www.telefonica.cz
Výroční zpráva 2011
© 2012
Vydala: Telefónica Czech Republic, a.s.
Koncepce, design, realizace: Dynamo design s.r.o.
Fotografie vedení společnosti: Jan Brač a archiv Telefónica Czech Republic, a.s.
Fotografie kapitol: Mapy Google – ©2012 Google
UPOZORNĚNÍ: Veškeré informace týkající se očekávaného budoucího vývoje hospodářské a finanční situace společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. obsažené v této výroční zprávě jsou založeny na odhadech a předpokladech budoucího vývoje skutečnosti, jež hospodářskou a finanční situaci společnosti zásadním způsobem ovlivňují. Jedná se zejména o skutečnosti jako veřejnoprávní regulace v oblasti telekomunikací, změny makroekonomické situace, vývoj konkurence na trhu a s tím spojená poptávka po telekomunikačních a jiných službách. Vývoj těchto skutečností však může být jiný, v důsledku čehož se i budoucí hospodářské a finanční výsledky společnosti mohou od očekávaných výsledků podstatně lišit.