Typy průkazů a jak je doložit
Průkaz ZTP/P
Při jednání na pobočce potřebujete svůj průkaz ZTP/P. Pokud dokumenty posíláte poštou, přiložte kopii průkazu.
Průkaz ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty
Na pobočce ukažte svůj průkaz ZTP. Při písemném jednání přiložte kopii průkazu.
Na průkazu musí být jasně uvedena úplná nebo praktická hluchota jako důvod zdravotního postižení (znak ucha). Pokud to tak není, je ještě potřeba dodat potvrzení lékaře o oboustranné úplné nebo oboustranné praktické hluchotě. Oboustrannou praktickou hluchotou nebo oboustrannou úplnou hluchotou se rozumí celková ztráta slyšení podle Fowlera 85 % a více, více než 70 dB.
Osoba závislá na pomoci jiné fyzické osoby se stupněm závislosti II, III nebo IV
- Při jednání na pobočce potřebujete rozhodnutí nebo oznámení příslušného úřadu státní správy o přiznání příspěvku na péči. V tom musí být uveden přiznaný stupeň závislosti II, III nebo IV. Ta nahrazují zvýšení důchodu pro bezmocnost přiznávané do konce roku 2006.
- V případě písemného doručení je nutné dodat úředně ověřenou kopii rozhodnutí nebo oznámení příslušného úřadu státní správy o přiznání příspěvku na péči. V tom musí být uveden přiznaný stupeň závislosti II, III nebo IV. Ta nahrazují zvýšení důchodu pro bezmocnost přiznávané do konce roku 2006.
Vychováváte nebo osobně pečujete o nezletilou osobu, která vám byla svěřena do péče nahrazující péči rodičů, a to na základě rozhodnutí příslušného orgánu
Nezletilá osoba, kterou zastupujete, má právo na Státní příspěvek na telekomunikační služby, protože:
- má průkaz ZTP/P
- má průkaz ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty
- je osoba závislá na pomoci jiné osoby se stupněm závislosti II, III nebo IV
Na pobočce je potřeba předložit kromě dokladů prokazujících zdravotní postižení i doklady prokazující vztah ke zdravotně postiženému dítěti. Např. rodný list dítěte, rozhodnutí soudu o svěření do náhradní péče, apod.
Další informace
U zdravotně postižených osob, které byly zbaveny způsobilosti k právním úkonům, dodejte kromě dokladů prokazujících zdravotní postižení ještě rozhodnutí soudu ve věci zbavení nebo omezení způsobilosti anebo listinu opatrovníka. Při písemném jednání přiložte úředně ověřenou kopii průkazu a všech potřebných rozhodnutí.
Když jste opatrovník
Pokud jste příbuzní zdravotně postižené osoby (rodič, bratr apod.) a požádali jste soud o zbavení svéprávnosti této zdravotně postižené osoby a zároveň o ustanovení opatrovníkem, které je stále v řízení (může trvat i 1 rok), budeme spolu s žádostí a potřebnými doklady potřebovat i tento dokument Dočasné prohlášení o opatrovnictví (word).
Tento postup platí jen v případě, kdy:
- ZTP osoba je plnoletá
- ZTP osoba je zbavená (omezená) způsobilosti k právním úkonům
- soudem zatím nebyl nepřidělen opatrovník ve věci zákonného zastoupení
Při přípravě dokladů prosím dbejte na 3 zásady
- Všechny dokumenty jsou čitelné. A to hlavně rodné číslo na dokladu totožnosti, jméno a příjmení, platnost a typ dokladu.
- Doklady jsou podepsané. Výjimku tvoří osoby, které se podepsat osobně nemohou ("Podpis držitele průkazu se nevyžaduje, pokud je jeho opatření spojeno s těžkou překonatelnou překážkou." jak uvádí § 34a odst. 1 písm. d) zákona č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů).
- Dokumenty nebyly ručně zvýrazněné (obtažené). Pozor si dejte např. i na doklady od Úřadu práce. Pokud takový doklad máte, "reklamujte" ho u Úřadu práce v místě bydliště.